Zrób to sam - elementy astrografu (prowadzenie, guide, goto)

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postleszekjed | 30 Lip 2006, 13:25

Postanowiłem uporządkować materiały jakie powstały podczas współpracy z Grzegorzem przy wykonaniu jego astrografu. Sporo materiałów, szczególnie dotyczących samego astrografu znaleźć można w wątku prowadzonym przez Grzegorza:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=841

oraz w wątku dotyczącym procesora goto:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=204

ale część urządzeń wchodzących w skład systemu nie została jak dotąd nigdzie opisana i mam nadzieję, że ten uporządkowany opis może pomóc w poruszaniu się w temacie zainteresowanym kolegom. Na początek krótka wizytówka urządzeń jakie są głównymi aktorami tego wątku:

Image

A więc pojawi się dwukanałowy sterownik silników krokowych - element absolutnie niezbędny w każdej konfiguracji, AstroPilot jako żródło sygnału zegarowego dla systemów śledzących z możliwością ręcznej korekty w obu osiach, RelayBox do realizacji systemu guide w jednej i w obu osiach oraz procesor sygnału goto stanowaiący zwieńczenie systemu.
W trakcie aktualizowanego w czasie opisu pokażę różne kombinacje tego sprzętu z opisem możliwości i ograniczeń. Na mojej stronie:

www.lx-net.prv.pl/zs/zs1.htm

mozna zapoznać się z pełnym opisem urządzeń oraz wskazówkami montażowymi. Dla każdego urządzenia zrobiłem też wyliczenie kosztów własnoręcznego wykonania sprzętu.
L.J.[/img]
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 30 Lip 2006, 13:40

Pierwszym opisywanym elementem jest sterownik silników krokowych, który można zastosować do wszystkich istniejących na rynku montaży EQ,CG od wersji 3 w górę, Soligor, SVP i podobnych mających typowe silniki krokowe z krokiem 7.5 stopnia i z przekładnią 1:120. Sterownik można wykorzystać również do współpracy z własnymi rozwiązaniami ATM ale z pewnymi ograniczeniami, które mogę wyjaśnić oddzielnie.
Sterownik silników krokowych jest elementem występującym we wszystkich następnych opisywanych rozwiązaniach.
Najprostszą do wykorzystania konfiguracją jest użycie sterownika w połączeniu z AstroPilotem do śledzenia obiektów nieba z prędkością jego ruchu. Już dla jednej osi z napędem możliwa jest korekta ruchu montażu a jeśli montaż ma dwie napędzane osie to możliwe jest również ręczne korygowanie położenia dla obu osi co jest istotne przy astrofotografii z dłuższymi czasami. Ta najprostsza konfiguracja może stanowić podstawę do budowy bardziej złożonego systemu np. guide w jednej lub w obu osiach z pomocą programu GuideDog i urządzenia pośredniczącego - RelayBox-a o czym będzie w następnym odcinku. A na razie konfiguracja podstawowa czyli sterowanie w jednej osi:

Image

Więcej na ten temat znaleźć można pod adresem:

http://www.lx-net.prv.pl/zs/zs2.htm

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 05 Sie 2006, 23:30

Następny element zestawu to układ RelayBox umożliwiający funkcję guide za pomocą programu GuideDog. Do prawidłowej pracy układu guide potrzebny jest AstroPilot oraz oczywiście komputer PC z programem GuideDog i kamera prowadząca np. Vesta.
Konfiguracja systemu jest następująca:

Image

Więcej informacji znaleźć można na mojej stronie:
http://www.lx-net.prv.pl/zs/zs3.htm
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostGregory | 06 Sie 2006, 00:20

Bardzo dobre uzupelnienie do recenzji Leszku! Schematyczne, niemalze blokowe przedstawienie roznych konfiguracji! Tego brakowalo. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 21 Sie 2006, 18:25

Największym, najmniejporęcznym i najdroższym elementem systemu elektronicznego Guid jest komputer.
Nawet jeżeli mamy do czynienia z komputerem przenośnym w/w wady zmieniają się w stopniu nieznacznym.

W związku z tym nasuwa się pytanie: czy można go zastąpić np. urządzeniem typu Palmtop, a jeżeli tak to jakim ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 21 Sie 2006, 20:53

JaLe napisał(a):Największym, najmniejporęcznym i najdroższym elementem systemu elektronicznego Guid jest komputer.
Nawet jeżeli mamy do czynienia z komputerem przenośnym w/w wady zmieniają się w stopniu nieznacznym.

W związku z tym nasuwa się pytanie: czy można go zastąpić np. urządzeniem typu Palmtop, a jeżeli tak to jakim ?


No jezeli urzadzenia elektroniczne sterujace praca silnikow montazu zostalyby odpowiednio zaprojektowane, aby podlaczyc do nich palma, a takze powstaloby odpowiednie oprogramowanie, w tym przypadku odpowiednik GuideDog'a, i jeszcze udaloby sie podlaczyc kamere guidera, to czemu nie? :D Wspolczesne palmtopy sa calkiem wydajne i to w koncu tez takie rasowe komputery. 8) Natomiast ja za wyjatkiem realizacji funkcji GoTo zarowno na platformie PalmOS jak tez Pocket PC, nie spotkalem jeszcze oprogramowania realizujacego funkcje Guide. Z drugiej strony jeden taki laptop pomimo swoich rozmiarow, pozwala na realizacje GoTo i Guide. Mozna pokusic sie o oprogramowanie sterujace Robofocusem. Mozna tez podgladac zdjecia w trakcie trwania sesji na wiekszym ekranie, czy chocby wyzwalac automatycznie z komputera migawke aparatu. Laptop pozwala zreszta na o wiele wiecej, o czym wiemy, czyli to jednak spora wygoda. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postleszekjed | 23 Sie 2006, 00:34

Dopisałem informacje dotyczące systemu goto realizowanego za pomocą procesora sygnału oraz pracy procesora sygnału w różnych konfiguracjach syetmu guide. Jak zwykle opisy są pod adresem:

http://www.lx-net.prv.pl/zs/zs1.htm

Okazja do tej publikacji wiąże się z danymi działania procesora sygnału jako ukladu wykonawczego systemu guide według następującego schematu:

Image

Dane te zostały uzyskane podczas sesji wykonanej przez Grzegorza z mgławicą M27:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1188

Moje dodatkowe obliczenia na podstawie otrzymanych danych można z kolei znaleźć w wątku dotyczącym astrografu:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=841&start=75

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 18 Lis 2006, 10:07

Gregory napisał(a):
JaLe napisał(a):Największym, najmniejporęcznym i najdroższym elementem systemu elektronicznego Guid jest komputer.
Nawet jeżeli mamy do czynienia z komputerem przenośnym w/w wady zmieniają się w stopniu nieznacznym.

W związku z tym nasuwa się pytanie: czy można go zastąpić np. urządzeniem typu Palmtop, a jeżeli tak to jakim ?


No jezeli urzadzenia elektroniczne sterujace praca silnikow montażu zostalyby odpowiednio zaprojektowane, aby podlaczyć do nich palma, a takze powstaloby odpowiednie oprogramowanie, w tym przypadku odpowiednik GuideDog'a, i jeszcze udaloby sie podlaczyc kamere guidera, to czemu nie? :D Wspolczesne palmtopy sa calkiem wydajne i to w koncu tez takie rasowe komputery. 8) Natomiast ja za wyjatkiem realizacji funkcji GoTo zarowno na platformie PalmOS jak tez Pocket PC, nie spotkalem jeszcze oprogramowania realizujacego funkcje Guide. Z drugiej strony jeden taki laptop pomimo swoich rozmiarow, pozwala na realizacje GoTo i Guide. Mozna pokusic sie o oprogramowanie sterujace Robofocusem. Mozna tez podgladac zdjecia w trakcie trwania sesji na wiekszym ekranie, czy chocby wyzwalac automatycznie z komputera migawke aparatu. Laptop pozwala zreszta na o wiele wiecej, o czym wiemy, czyli to jednak spora wygoda. :)

Pozdrawiam,
Gregory


Za dużo tego "gdyby". Wolałbym opierać się na faktach.

Mamy już kieszonkowe komputery typu Palmtop z możliwością podłączenia mini USB czyli zapewne jakąś kamerkę można podłączyć.
Pozostaje trudniejsza sprawa podłączenie Leszkowego procesora sygnału - w jaki sposób? Na to pytanie pewnie odpowie sam Leszek - czy istnieje taka możliwośc, może przez pcimcie ?.
No i trzeci składnik - soft.
Możliwe że istnieje jakiś odpowiednik GuidDoga właśnie na Palmy, Casio czy inne małe komputerki.

Zapewne nie tylko mnie interesuje takie rozwiązanie: system Leszka w połączeniu z Palmtopem.
Właśnie takiemu rozwiązaniu wróżyłbym szybkie rozpowszechnienie i dużą popularność i to z kilku wzgledów (poreczność, ekonomika).
Skompaktowanie Leszkowego GoTo i Guid przynosi dobre skutki, zatem kolejnym waznym krokiem bedzie wyeliminowanie Laptopa lub zastapienie go właśnie małym kieszonkowym komputerem.
Dlaczego? Można byłoby wymienić kilka powodów.

Cóż póki co szukam w sieci takiego softu, a może po prostu Ktoś ma kontakt z autorem GuidDoga i napisze do niego czy jest mozliwa taka wersja ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 18 Lis 2006, 13:15

JaLe napisał(a):Za dużo tego "gdyby". Wolałbym opierać się na faktach.


Ale wlasnie takie sa fakty JaLe. :lol: Nawet jezeli zaczniesz wykorzystywac swojego palma do pewnych astro zastosowan to i tak szybko okaze sie, ze laptop jest niezbedny. :wink:

Taki kompletny system guide z obsluga kamery USB na platformie Palm lub PocketPC bylby dosc ciekawy, gdyby przedtem pokonac kilka barier.

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 18 Lis 2006, 13:26, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

Postleszekjed | 18 Lis 2006, 13:23

Pomysł z palmtopem jest bardzo dobry. Trzeba tylko namówić Steva Barkesa do przekopania swojego oprogramowania i przepisania go do działania pod kontrolą systemu operacyjnego Palmtopa. Kontakt do Steva to:
steve@barkosoftware.com
Mam nadzieję, że przekonasz autora aby zrobił taką wersją ;-) tym bardziej, że ta istniejąca ma juz kilka lat.
A na razie proponuję to co robią inni koledzy czyli wyniesienie komputera z domu lub zakupienie komputera przenośnego.
Jale nie narzekaj, Twój teleskop stoi obok domu więc daleko nie masz a sa koledzy, którzy wożą sprzęt w góry. Stary laptop do pracy z GD i K3CCD może kosztować 500 PLN (np. tu: http://www.allegro.pl/item143134372_tos ... od_ss.html )i sądzę, że jest to najlepsze rozwiązanie.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 18 Lis 2006, 13:35

Pomysł z wykozystaniem Palmtopa nie jest mój i był wałkowany na wielu forach przez sporo lat.
Ja go tylko odkurzam 8)
Są takie które mają usb i port RS 232, czyli pod tym wzgledem jest ok.
Co do Barkesa, jeżeli napiszecie jakiś liścik to nie mam problemu z wysłaniem go pocztą, ja nie będę się wygłupiał z moim angielskim, który podobnie jak Bałtroczyka (mam nadzieję ze nie przekreciłem nazwiska znanego prezentera) jest najlepszy po jednym piwie ;).

Co do komputera i kamerki, sprawa nie jest tak różowa. Laptop ma się zwykle przy sobie. Ja do komputera córki, bo jest bliżej, musiałem obiec dom (20 m) wbiec na pięterko (około 15m), potem z powrotem. I tak około 30 - 40 razy. daje to odległość około 1400 m. I to przy zabawie z ustawianiem jednego obiekty, po czym okazało się że kamerka musi być na 100 % przerobiona. Po za tym drobnym faktem warunki mam poniżej przeciętnej, dni z bardzo dobrą widocznością mam 4 - 5 w roku. W chwili obecnej praktycznie wieczorami wisi mgła, która osiada na sprżecie (łatwiej byłoby schować pok kurtką Palma niż Laptopa (no chyba że ktoś tak potrafi :lol: )

Na cóż pewnie zrobie jak radzi Leszek i Gregory, czyli kupie jakiś szmelc za 500,- i wywale te różne kabelki i przejściówki w które zainwestowałem jakieś 200,-


ps. a do czego mi jeszcze K3CCD, bo nie rozumiem. A laptop to chyba tylko do samego GuidDoga i jest potrzebny.
Wiele osób nastawia się na wykonywanie zdjęć i obserwacje, bo samo krecenie się przy sprzecie jest dosyć nudne, a wyświetlacz LCD niestety ma wpływ na adaptację wzroku i po obserwacjach.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 18 Lis 2006, 14:32, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 18 Lis 2006, 13:36

Oprocz oprogramowania Steva Barkesa przygotowanego na potrzeby systemu np. PalmOS, dobrze by bylo gdyby pojawila sie mozliwosc podlaczenia popularnych w astronomii amatorskiej kamer USB (Vesta, Toucam itp.). Czyli kolejnym krokiem powinno byc opracowanie dodatkowych sterownikow dla tych urzadzen.

Laptop lub niedrogi stacjonarny komputer ktory bedzie sluzyl naszym celom, rozwiazuje te problemy z marszu.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 19 Lis 2006, 11:13

Skoro temat Laptopa jest nie do przeskoczenia. Pozostaje znać parametry takiego który poradzi sobie z działaniem istotnych dla systemu aplikacji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 19 Lis 2006, 12:48

Jest oczywiście alternatywa dla laptopa i kompa, można się bez nich spokojnie obejść i pracować z guiderem STV lub ST-4 czego świadkiem byłem na piątkowych Kudłach na stanowisku astrofoto rozłożonym ekspresowo przez Tura :idea:

Detektorem był zmodyfikowany Canon 300D z pilotem, tymczasowym obiektywem Skywatcher 200/1000 z korektorem komy a montażem EM-200, całość stanowiła bardzo funkcjonalny komplet i obywała się spokojnie bez komputera którego sam jak i Tur też jak widzę nie trawi na obserwacjach :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 19 Lis 2006, 13:19

Janusz_P. napisał(a):Jest oczywiście alternatywa dla laptopa i kompa, można się bez nich spokojnie obejść i pracować z guiderem STV lub ST-4 czego świadkiem byłem na piątkowych Kudłach na stanowisku astrofoto rozłożonym ekspresowo przez Tura :idea:

Detektorem był zmodyfikowany Canon 300D z pilotem, tymczasowym obiektywem Skywatcher 200/1000 z korektorem komy a montażem EM-200, całość stanowiła bardzo funkcjonalny komplet i obywała się spokojnie bez komputera którego sam jak i Tur też jak widzę nie trawi na obserwacjach :roll:


Januszu może mógłbyś rozwinąć ten temat.

Bo po za tym że taki ST - 4 kosztuje ponad 625 $ to niewiele wiadomo na ten temat.
Czy taki zestaw może współpracować z dowolnym zestawem silników krokowych itd.


http://www.astromart.com/classifieds/de ... _id=329649
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 19 Lis 2006, 16:06

Coś na ten temat można przeczytać na stronach firmy SBIG:
http://www.sbig.com/sbwhtmls/online.htm
Wydaje się, że zakup notebook-a będzie bardziej zasadny z dwóch powodów: ten sprzęt nie jest już produkowany a poza tym notebook będzie znacznie tańszy.
L.J.,
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości

AstroChat

Wejdź na chat