Obserwatorium

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostJaLe | 14 Maj 2007, 17:48

Oczywiście rozważamy cały czas teoretycznie :)
Jednak prędzej czy później osoby które teraz są na etapie eksperymentowania z montażami w końcu nabędą odpowiednie i staną przed dylematem obserwatorium.

Przyznam się że cały czas o takim małym przydomowym myślę :roll: , gdyż ciągłe wynoszenie montażu i ustawianie zabiera sporo czasu.

Ze względu na koszty oraz wymagania inżynierskie najlepiej byłoby zrobić taki słup jak najniższy, ale należy również brać pod uwagę grunt na którym ma być wybudowane/posadowione obserwatorium.
Dlatego też bardzo lapidarnie napisałem o fundamencie, gdyż w niektórych przypadkach grunt po prostu przenosi drgania i to na spore odległości w poziomie od punktu w którym zostały wygenerowane, wiem bo znam takie zjawisko, dlatego też w takich przypadkach należałoby stworzyć warstwę izolacyjną z innego materiału niż grunt na którym spoczywa budynek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postphilips | 14 Maj 2007, 18:57

Ponieważ jestem dyplomantem na wydziale architektury ( czyli w temacie ) i całkiem niedługo będe miał korektę z budownictwa na swoim wydziale, to przy okazji dyplomu spytam się o to, co wsypać do wykopu pod fundament tak by najmniej przenoszone były drgania z ziemii. Przypuszczam, iż najtaniej/najskuteczniej wyłozyć takie coś piachem - bo sypki.... ale może swoiste granulaty czy inne zwiry są lepsze.... zobaczymy. Istotne może się także wydać zbrojenie - które musi się kończyć wyjściami na śruby pod płytę którą bedziemy poziomować.
Klasa betonu pewnie oznacza lekką zmianę sztywności ... ale myslę, że popularne B-20 zupełnie wystarczy... i tak postument o wymiarach 30x30x200 ( 100 w ziemii ) to 700kg, więc słoń tego nie ruszy....

Ja także nie lubie wystawiania montażu za każdy razem, ale jeszcze bardziej denerwuje mnie ustawianie montażu na GP.... to jakiś koszmar. Dlatego plan mam taki aby zrobić postument z możliwością zostawiania/ zamykania montażu... zabierałbym jedynie teleskop i przeciwwagi - w ten sposób można skócić czas ustawiania na GP do minimum ( i tak po ruszeniu montażu np zdjęciu przeciwwag montaż odkształca się tym samym zmieniając kąt względem GP.... ale przynajmniej będzie ustawiony zgrubsza... i każdej nocy trzeba bedzie tylko lekko go poprawiać a nie ustawiać od zera... )
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

PostJaLe | 14 Maj 2007, 19:33

Filip, front działań będziemy mieć pewnie podobny.

Ja też mam zamiar wykonać najpierw taki słup pod montaż, mieszkam jednak w takiej niecce i to w sąsiedztwie pięknych, aczkolwiek "niepraktycznych" drzew. Prawdopodobnie wykonam więc nawet takie dwa słupy montażowe, ale cały czas odwlekam tę decyzję, bo liczę że jeszcze coś mi do głowy wpadnie :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postphilips | 14 Maj 2007, 20:09

No to mamy bardzo dużo wspólnego gdyż miejsce gdzie bede chciał odlać postument ( raczej w wakcaje ) leży zupełnie w lesie.... niebo jest tam bardzo ograniczone.... w zasadzie mam jedynie widok na zenit, południe do horyzontu nieba, północ oraz po jakieś 45 stopni na wschód i zachód... Ale za to mam niezłe niebo ( 5.5-6mag gołym okiem ) i żadnych lamp w okolicy....

Z dachu miałbym widok na niemal całe niebo a drzewa nieźle osłaniałyby od wiatru....cóż.....trudno....
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

PostJaLe | 15 Maj 2007, 09:18

I jeszcze jak zbudować takie przydomowe obserwatorium - od materiałów po wykończenie:

http://www.aussiepeople.com.au/ASIGNobs ... fault.aspx

Chociaż słup nośny to jakiś taki kiepski ;)

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 15 Maj 2007, 10:59

Tak natomiast wykonał słup pod EQ6 Deavi z Czech. Deavi jest zarejestrowany na AF, tam tez prezentuje swoje zdjęcia.

http://www.astronom.cz/deavi/betonovy_sl.htm
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postphilips | 15 Maj 2007, 11:13

JaLe napisał(a):Tak natomiast wykonał słup pod EQ6 Deavi z Czech. Deavi jest zarejestrowany na AF, tam tez prezentuje swoje zdjęcia.

http://www.astronom.cz/deavi/betonovy_sl.htm


Już wczoraj obczaiłem jego słupek... fajny jest... ale wole pełen beton....
Taki fundament ze stalowym słupem narażony jest na spustoszenie ze strony złomiarzy.... a przynajmniej na wsi czy w warszawie to pewien problem. ( Ostatnio mojemu sasiadowi w wawie pokradli kłódki !!!! nie kradnąc przy tym tego co było tymi kłódkami pozamykane.... :shock: - sąsiad nie wiedzial czy ma się śmiać czy płakać )
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

Postzbyszek | 15 Maj 2007, 11:52

Moze jak bedziesz robil slup betonowy daj do srodka jakas rure chocby PCV / Z takim przekrojem powinien byc sztywniejszy niz pelny okraly.
Tak mysle, poniewaz rurka mniej sie ugina niz pret tej samej srednicy.
A gdyby do srodka dac jakas pianke tlumiaca drgania?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostNeofita | 15 Maj 2007, 14:40

Ja 8" grubościenną rurę stalową wmurowałem na głębokość metra w ogród i zalałem wewnątrz betonem.Całość jest niezwykle stabilna,choć w eksperymencie z kopaniem rury zimowym butem udało mi się doprowadzić do lekkich,szybkogasnących drgań obrazu.
Pozdrawiam Marek Spodzieja.
MAK 80/1000 ,Messier R 152 S.
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 Wrz 2006, 12:18
Miejscowość: Pilchowice

 

PostMax | 15 Maj 2007, 23:14

JaLe napisał(a):Tak natomiast wykonał słup pod EQ6 Deavi z Czech. Deavi jest zarejestrowany na AF, tam tez prezentuje swoje zdjęcia.

http://www.astronom.cz/deavi/betonovy_sl.htm


mam watpliwości co do tych 3 śrub mocujacych montaz ze słupem , wg mnie nieco to zbyt delikatne
mozna było poprosić ślusarza o pomoc w wykonaniu odpowiedniej podstawy
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postphilips | 16 Maj 2007, 00:07

mój tatuś jest ślusarzem :) ...poważnie 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

PostJaLe | 16 Maj 2007, 08:07

Max napisał(a):
JaLe napisał(a):Tak natomiast wykonał słup pod EQ6 Deavi z Czech. Deavi jest zarejestrowany na AF, tam tez prezentuje swoje zdjęcia.

http://www.astronom.cz/deavi/betonovy_sl.htm


mam watpliwości co do tych 3 śrub mocujacych montaz ze słupem , wg mnie nieco to zbyt delikatne
mozna było poprosić ślusarza o pomoc w wykonaniu odpowiedniej podstawy


A ja bardziej do dolnej płytki na której się opierają :? powinna mieć użebrowane elementy wzmacniające :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 19 Maj 2007, 17:38

Obserwatorium z EQ 5 na pokładzie :) - krok po kroku

http://www2.astrosurf.com/rob-mauran/html/obs.htm
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postjaceks | 19 Maj 2007, 23:34

cholera,chcailbym miec miejsce w ogródku
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

PostJaLe | 06 Lip 2007, 09:14

Obserwatorium wcale nie musi zajmować dużej powierzchnii:

Image


Za to może zawierać sporo różnych - różności, jak mawiał pewien bajkowy stworek ;)

Image

powinno być nieźle wyposażone :)

Image

by sprzęt pracował w odpowiednich warunkach:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 52 gości

AstroChat

Wejdź na chat