Obserwatorium

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostJaLe | 08 Sie 2006, 08:34

Większość miłośników astronomii ma takie miejsce, które może nazwać własnym obserwatorium.
Dla niektórych jest to balkon, lub wydzielone miejsce przed domem, ale chyba większość mówiąc o obserwatorium ma na myśli budynek specjalnie do tego przystosowany.

Przystosowany czyli spełaniający warunki dotyczące komfortu obserwacji oraz należytego przechowywania instrumentów optycznych. Takie miejsce zapewnia też możliwość "pracy" bez względu na porę roku.

Dlaczego taki wątek umieszczam w dziale ATM -u?
Otóż po to, by można było podzielić się rozważaniami i doświadczeniami na temat projektu, konstrukcji i wykonania. Sprawa nie jest taka prosta, gdyż oprócz środków finansowych przedsięwzięcie wymaga odpowiedniej lokalizacji oraz zapewnienia kilku (czsami indywidualnie dobranych) wymogów.

Przyznam się, że nie mam żadnej koncepcji co do budowy własnego obserwatorium. Ale nad tym myślę :roll:

Najlepiej chyba jednak takie obserwatorium mieć tuż przy sobie, najlepiej z wyjściem z własnej sypialni ;)


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostArek | 09 Sie 2006, 19:17

Tak się skałada że jakiś czas temu tez myślałem sobie nad tym jak i jakie obserwatorium wybudować w przyszłości u dziadka (w przyszlości moja "posiadłość" :D)
Mam dwa miejsca w których można by było wybudować moje obserwtorium
http://img404.imageshack.us/img404/8313/mapciaej7.jpg (już działa)
Zaznaczone przezemnie kąty (przepraszam ze nie dokąłdnie pomalowałem :)) to obszar ktory jest w dużej części zasłonięty przez drzewa

Co do wyglądu to myślałem o czymś w stylu sporego tarasu bez kopuły
niestety dopiero co wróciłem z Kielc a moje dokładniejsze notatki zostały u dziadka

Zastanawiam się jaką wysokość musiała by mieć taka wieża
ale myśle ze ok. 5 m. wystarczy spokojnie :)

Więcej napisze (moze narysuje jak bede miec moje bazgroły :) )
Ostatnio edytowany przez Arek, 09 Sie 2006, 19:53, edytowano w sumie 1 raz
Lornetki: 20x60, 7x35
Bialskopodaski Klub Astronomiczny "Altair"
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 31 Paź 2005, 13:34
Miejscowość: Biała Podlaska

PostJaLe | 09 Sie 2006, 19:28

Podany przez Ciebie link nie działa.

Obserwatorium może przyjmować różne kształty, nie koniecznie musi być to kopułka:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzjelon | 10 Sie 2006, 08:39

Tak okiem laika w przypadku pierwszego zdjęcia nie pasuje mi ten komin a drugiego czy aby nie za wiele nieba jest ukradzionego przez te kanciki no chyba, że w środku jest jeszcze hydraulicznie podnoszona rampa.
pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Mar 2006, 17:12
Miejscowość: Jaworzno

PostJaLe | 10 Sie 2006, 18:57

zjelon napisał(a):Tak okiem laika w przypadku pierwszego zdjęcia nie pasuje mi ten komin a drugiego czy aby nie za wiele nieba jest ukradzionego przez te kanciki no chyba, że w środku jest jeszcze hydraulicznie podnoszona rampa.


Ten kancik to chyba osłania od Light Poluction ;)

A teraz inna koncepcja budowy obserwatorium dla 34" teleskopu :) z GOTO

Image


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postaurynka | 10 Sie 2006, 19:10

Jezu! Jaki teleskop! :shock: :shock: ......Ta pierwsza kopułka to ma wogóle możliwość odsłonięcia przeciwnej strony nieba? Na drugiej fotce, to wydaje mi się, że jest troszkę za dużo drzew dookoła. Ja to bym takie obserwatorium widziała podobnie jak na pierwszej fotce, ale nieco wyżej( ponad komin) i z kopułką odsłanianą ze wszystkich stron przynajmniej do 2/3 wysokości teleskopu. :D :D .............. Ale ja tak naprawdę laik jestem i zapewne mój pomysł jest absurdalny. :wink: :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postzbyszek | 10 Sie 2006, 20:39

Drabiny nie widze, aby do okularu siegac. A w wyciagu ma bino.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 10 Sie 2006, 20:59

zbyszek napisał(a):Drabiny nie widze, aby do okularu siegac. A w wyciagu ma bino.


Na pierwszym zdjęciu widać jak drabinka leży po prawej stronie pod ścianką.

Skoro już tak szczegółowo się temu przyglądamy, to właściciel ma jeszcze coś takiego:

Image

Designed and built by Andy Saulietis, the turret assembly weighs about 20 lbs. It has a Paracorr imbedded in the base of the turret, just above the 4-position filter wheel. The turret houses Televue eyepieces: 32mm wide field, 20mm Nagler, 13mm Nagler, and 9mm Nagler.



Aurynko, samo kopułka ma możliwość obrotu wokół własnej osi, a komin nie jest taką dużą przeszkoda w obserwacji (niejeden chciałby mieć tylko takie utrudnienie 8) )
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 11 Sie 2006, 09:00

Czyli nie żadne tam Bino tylko solidną kremalierę okularową 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRobert_Bodzoń | 11 Sie 2006, 09:16

aurynka napisał(a):Ta pierwsza kopułka to ma wogóle możliwość odsłonięcia przeciwnej strony nieba? Ja to bym takie obserwatorium widziała podobnie jak na pierwszej fotce, ale nieco wyżej( ponad komin) i z kopułką odsłanianą ze wszystkich stron przynajmniej do 2/3 wysokości teleskopu.


Takie kopułki są obrotowe, więc nie ma problemu obejrzenia innej strony nieba :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postaurynka | 11 Sie 2006, 09:21

Robert_Bodzoń napisał(a):
aurynka napisał(a):Ta pierwsza kopułka to ma wogóle możliwość odsłonięcia przeciwnej strony nieba? Ja to bym takie obserwatorium widziała podobnie jak na pierwszej fotce, ale nieco wyżej( ponad komin) i z kopułką odsłanianą ze wszystkich stron przynajmniej do 2/3 wysokości teleskopu.


Takie kopułki są obrotowe, więc nie ma problemu obejrzenia innej strony nieba :)

No ale chyba obracanie nią jest bardziej uciążliwe niż gdyby była po prostu otwierana z dwóch stron? Otworzyć możesz przecież całą kopułkę na początku obserwacji i mieć spokój, a jak musisz obracać to tracisz czas. Tak mi się przynajmniej wydedukowało na chłopski rozum. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez aurynka, 11 Sie 2006, 09:33, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostRobert_Bodzoń | 11 Sie 2006, 09:25

Patrząc na solidność wykonania myślę, że jest zautomatyzowana i właściciel może poświęcić się spokojnym obserwacjom.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostPR31 | 11 Sie 2006, 23:26

A ja się zastanawiam, czy tej kopule nie przeszkadza komin i ogólnie ciepłe powietrze unoszące się z budynku. Gdy w zimie obserwowałem Saturna ze swojego balkonu, mogłem bezbłędnie stwierdzić, kiedy sąsiad otwierał lufcik. A teleskopik ma tylko 11 cm średnicy i powiększenie 170x... Gdybym miał projektować swoje obserwatorium, stawiałbym raczej budkę odsuniętą od domu. Ale z drugiej strony, sprzęt na dachu jest bezpieczniejszy...

Pozdrawiam
Paweł
TAŁ-1M 110/805
 
Posty: 26
Rejestracja: 31 Mar 2006, 17:47
Miejscowość: Warszawa

PostAnka_U | 11 Sie 2006, 23:59

Arek napisał(a):Co do wyglądu to myślałem o czymś w stylu sporego tarasu bez kopuły


Myślę jednak, że dobrze by było, gdyby sprzęt był jakoś osłonięty od wiatru. Tobie też byłoby cieplej. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostRobert_Bodzoń | 12 Sie 2006, 08:38

PR31 napisał(a):A ja się zastanawiam, czy tej kopule nie przeszkadza komin i ogólnie ciepłe powietrze unoszące się z budynku. Gdy w zimie obserwowałem Saturna ze swojego balkonu, mogłem bezbłędnie stwierdzić, kiedy sąsiad otwierał lufcik. A teleskopik ma tylko 11 cm średnicy i powiększenie 170x... Gdybym miał projektować swoje obserwatorium, stawiałbym raczej budkę odsuniętą od domu. Ale z drugiej strony, sprzęt na dachu jest bezpieczniejszy...

Pozdrawiam
Paweł


Myślę, że angażując się w taki projekt ten miłośnik rozważył wszelkie za i przeciw. Może ograniczała go powierzchnia działki. Może chciał mieć bezpośrednie połączenie z domem. Może ograniczały go koszty. Może ... :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostJaLe | 12 Sie 2006, 08:55

Pomysłów na obserwatorium może być sporo, np. takie letnie - przenośne, żeby nie powiedzieć mobilne ;)


Image


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postaurynka | 13 Sie 2006, 08:06

JaLe napisał(a):Pomysłów na obserwatorium może być sporo, np. takie letnie - przenośne, żeby nie powiedzieć mobilne ;)



Tylko taki mobilny to chyba przy silniejszym wietrze fruwa sobie po okolicy, bo te zaczepy chyba szybko rozdarłyby to tworzywo? :D Facet ma taki teleskop, że powinien sobie solidne obserwatorium stworzyć(nawet to mobilne) :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostAquarius | 13 Sie 2006, 10:22

Zauważcie, że to powyżej wygląda właśnie na stacjonarne obserwatorium. Widać facet wie co robi :lol: :lol: :lol: .
Pozdrawiam.

Aquarius
http://astropodcast.pl/
 
Posty: 39
Rejestracja: 02 Sie 2005, 15:26
Miejscowość: Gdynia + Brwinów + Myślin

 

PostJanusz_P. | 13 Sie 2006, 13:02

Jeśli gość nie mieszka w alei Tornad to spoko a materiały teraz robią takie na wyczynowe żagle że i porywy do 150km/h wytrzymują bez rozdarcia i to na trasie dookoła świata :shock:
Poza tym ten namiot jest solidnie zakotwiczony oraz prawie kulisty i przez to dość aerodynamiczny 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postaurynka | 13 Sie 2006, 14:16

Janusz_P. napisał(a):Jeśli gość nie mieszka w alei Tornad to spoko a materiały teraz robią takie na wyczynowe żagle że i porywy do 150km/h wytrzymują bez rozdarcia i to na trasie dookoła świata :shock:
Poza tym ten namiot jest solidnie zakotwiczony oraz prawie kulisty i przez to dość aerodynamiczny 8)

Pewnie masz rację, choć ja i tak mimo wszystko troszkę bałabym się o taki sprzęt :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJaLe | 19 Sie 2006, 18:44

Na takiego "Meade":

Image

można mieć tylko takie Igloo ;) :




Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAnka_U | 19 Sie 2006, 18:49

Igloo jak igloo, ale tam chyba jest skocznia narciarska :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postaurynka | 19 Sie 2006, 18:55

Anka_U napisał(a):Igloo jak igloo, ale tam chyba jest skocznia narciarska :?:

Albo nartostrada dla początkujących? :wink: :D Ja to igloo jeszcze bym okratowała dookoła. :D Tak na wszelki wypadek. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJaLe | 19 Sie 2006, 18:58

aurynka napisał(a):
Anka_U napisał(a):Igloo jak igloo, ale tam chyba jest skocznia narciarska :?:

Albo nartostrada dla początkujących? :wink: :D Ja to igloo jeszcze bym okratowała dookoła. :D Tak na wszelki wypadek. :wink:


Na skocznię to zbyt mały pochył ;). Raczej pole golfowe :)

Co do okratowania to sadzę, że właściciel ma sporą posiadłość już zabezpieczoną 8)


A to pewnie obserwatorium kobiety :lol:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAnka_U | 19 Sie 2006, 19:10

A po co to okienko?
Ja to czasami myślę, że powinnam być mężczyzną.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat