Podświetlenie w lunetce biegunowej

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostJaLe | 18 Sie 2006, 10:08

Mam pytanie. Czy Ktoś próbował wykonać podświetlanie w lunetce np. takiej:

Image

W sieci znalazłem cos takiego:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 18 Sie 2006, 10:33

Ta lunetka jest wielkosci większego papierosa i jej siatka nie jest przystosowana do podświetlania czyli będzie bardzo ciężko to dobrze zrobić.
Skoro masz już EQ-5 to sugeruję zakup podświetlanej lunetki Bressera, wezmę taką na Kudłacze to sam zobaczysz jak to działa :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTom-cio | 18 Sie 2006, 12:08

"Wsadź se" diodę LED przed obiektyw lunetki i gotowe. W EQ6 dokładnie tak jest to zrobione i działa ok. Musisz mieć możliwość regulacji natężenia oświetlenia, czyli potencjometr...
powodzenia!
pozdrówka Tomcio

ED80, MT-800, 428EX
Tuningowany EQ-6 z Melon'owym GOTO by PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Rejestracja: 27 Paź 2005, 10:59
Miejscowość: Katowice

PostJaLe | 18 Sie 2006, 13:23

Tom-cio napisał(a):"Wsadź se" diodę LED przed obiektyw lunetki i gotowe. W EQ6 dokładnie tak jest to zrobione i działa ok. Musisz mieć możliwość regulacji natężenia oświetlenia, czyli potencjometr...
powodzenia!



Nie wiadomo dokładnie w którym miejscu, pod jakim kątem, o jakim natężeniu światła ? Dziękuję za życzenie powodzenia. Na pewno po takich informacjach było by mi potrzebne 8)

Tak że raczej poczekam na kogoś Kto coś takiego zrobił.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 19 Sie 2006, 01:10

JaLe, wystarczy tez zwykla dioda LED. Mozna ja umiescic na glowicy montazu od strony obiektywu lunetki biegunowej, i lekko z boku tak aby tylko pewna czesc swiatla wpadala do srodka. Kat sobie wyregulujesz organoleptycznie obserwujac obraz w lunecie podczas ustawiania na GP. W ten sposob podswietlisz sobie pole widzenia, i widziec bedziesz zarowno oznaczenia, jak tez same gwiazdki. :) A jak masz kogos kto ci towarzyszy podczas obserwacji wystarczy jak go poprosisz, aby przez chwile przyswiecil swiatlem z malej, podrecznej latarki i po klopocie. Ja tak robie i jest OK. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostDominik Woś | 19 Sie 2006, 12:23

A taki oto podświetlacz do lunetki biegunowej stosuje pewien znany japoński producent montaży. :wink: Coś takiego wkręca się w miejsce dekielka osłaniajacego wlot światła do lunetki biegunowej. Proste i skuteczne. :D

Image Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 19 Sie 2006, 13:02

Genialne !
Chcę coś takiego :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 19 Sie 2006, 15:50

E no fajne! :shock: Ja tez sie na to pisze w razie czego. 8)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostTom-cio | 20 Sie 2006, 09:03

Nie wiadomo dokładnie w którym miejscu, pod jakim kątem, o jakim natężeniu światła ? Dziękuję za życzenie powodzenia. Na pewno po takich informacjach było by mi potrzebne 8)

Tak że raczej poczekam na kogoś Kto coś takiego zrobił.


Qurcze, szukasz dziury w całym. Jak świecisz latarką w obiektyw lunetki to też szukasz miejsc, kątów etc.
W EQ6 jest ten sam patent jak na foto Domka tyle, że w wersji plastikowej. Zasłania ze 30% pola widzenia, a lunetka dalej działa ok.
pozdrówka Tomcio

ED80, MT-800, 428EX
Tuningowany EQ-6 z Melon'owym GOTO by PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Rejestracja: 27 Paź 2005, 10:59
Miejscowość: Katowice

PostJaLe | 20 Sie 2006, 10:08

Jakie światło powinna dawać dioda? Skupione czy rozproszone?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLesioQ | 20 Sie 2006, 10:52

Mam wrażenie, że jakby dioda świeciła przez 1-2 sek. i potem gasła na podobny czas (plus regulacja intensywności) to by mogło pomóc widzieć gwiazdy ... ale czy któryś z producentów tak robi ??

Piotr.K
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 20 Sie 2006, 15:16

JaLe napisał(a):Jakie światło powinna dawać dioda? Skupione czy rozproszone?


Rozproszone, i takie aby nie zaswietlic zanadto pola widzenia lunetki. To swiatlo powinno tylko delikatnie podswietlac oznaczenia.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostTom-cio | 21 Sie 2006, 08:23

JaLe napisał(a):Jakie światło powinna dawać dioda? Skupione czy rozproszone?


Kup diodę!!!, pierwszą z brzegu, kolor i kształt bez znaczenia, może być najtańsza... i nie kombinuj!
W EQ6 jest plastikowy uchwyt na nią, który wsuwa się do tulei jakieś 2-3cm od obiektywu lunetki.
W poprzednim moncie lunetkę miałem "wolno-stojącą". Przylutowałem druty do nóżek diody i zaizolowałem. Przykleiłem (tą samą taśmą) do oprawy obiektywu i wygiąłem nóżki tak, aby dioda (łeb) świeciła w kierunku do obiektywu. Konkretny kierunek i odległość od obiektywu bez znaczenia.
Musisz mieć możliwość regulacji jasności. Potencjometr będzie ok., ale lepszy byłby regulowany stabilizator LM317 (do kupienia w sklepie elektronicznym) - daje b. płynną regulację. Oświetlenie lunetki ma być b. delikatne z możliwością całkowitego wygaszenia. Jak się nie znasz na elektronice, kup regulator obrotów wiertarek (zestaw do samodzielnego polutowania NordElektronik).

Zrób experymenta i sam zobaczysz jakie to proste! Powodzenia!
pozdrówka Tomcio

ED80, MT-800, 428EX
Tuningowany EQ-6 z Melon'owym GOTO by PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Rejestracja: 27 Paź 2005, 10:59
Miejscowość: Katowice

PostJaLe | 27 Sie 2006, 12:33

Podświetlenie wykonane.

Zastosowałem się do podanych rad, czyli: czerwone pulsujące i rozproszone światło.

Okazało się, że takie mozliwości ma ozdobna wsuwka do włosów mojej córeczki ;) :)

Image


Po krótkich negocjacjach dotyczących ceny ;) zakupiłem wyżej wspomnianą wsuwkę i przystąpiłem do eksperymentów pod ciemnym niebem.

Efekt przeszedł moje oczekiwania. Widać wyraźnie gwiazdę Polarną i skalę :!:


Image


Dodam jeszcze, że koszt czegoś takiego to 3,-
Mogę powiedzieć, że polecam :idea:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 27 Sie 2006, 14:22

Jakze prosty i elegancki sposob! Doskonaly patent JaLe! :D Gratulki.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości

AstroChat

Wejdź na chat