Teleskop walizkowy

PostJaLe | 23 Wrz 2005, 19:09

Otwieram nowy wątek. Bedzie można w nim podzielić się swoimi doświadczeniami z budowy TW.

A tak na marginesie to właśnie zakończyłem, no może w 95% budowę TW27 czyli teleskopu walizkowego 270mm.

Na początku muszę podziękować p.Januszowi P. za cenne informacje dotyczące klejenia lustra.

Dziekuję również Mirkowi D. za zachęte, ważne uwagi dotyczące konstrukcji i budowy. Dawno nie spotkałem się z tak dużą dozą bezinteresownej pomocy.
Postaram się jak najszybciej zamieścić zdjęcia mojego TW 27, tylko proszę mi objaśnić jak to zrobić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 24 Wrz 2005, 19:49

Po raz pierwszy próbuje zamieścić zdjęcie i nie wiem czy mi się uda ?

Image
Ostatnio edytowany przez JaLe, 06 Kwi 2006, 18:51, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 25 Wrz 2005, 10:16

Przede wszystkim zasłoń sobie strefę naprzeciw wyciągu aby przez wyciag patrząc w głąb teleskopu nie widzieć nawet skrawka nieba obok lusterka wtórnego a kontrast dawanych obrazów znacznie wzrośnie bo tam wpada do okularu światło rozproszone z zewnatrz :roll:

Poza tym jak widzę to piękna i klasyczna już szkieletowa konstrukcja, gratuluję samodzielnego wykonania takiego wspaniałego teleskopu 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 25 Wrz 2005, 10:20

Cześć,

Gratuluję szybkiej realizacji projektu. Miesiąc temu rozmawialiśmy na Kudłaczach, a tu proszę - teleskop gotowy. Widać, że robota pali ci się w rękach. A po sobie wiem, że jak już się zacznie to trudno przestać :)

Czy już przymierzałeś teleskop do walizki?

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 25 Wrz 2005, 11:42

Niestety na mam jeszcze walizki i jak widać brakuje do pełnego wykończenia teleskopu kilka szczegółów. Co do górnej klatki to jest już na niej założony pokrowiec (jest to troszeczkę inne rozwiązanie niż proponowane przez Mirka w jego Taurusach), ale spełnia swoje zadanie i jest banalne w wykonaniu. Wystarczy posiadac maszynę do szycia i troszkę odpowiedniego materiału.

Poważnym niedostatkiem jest brak profesjonalnej lunetki celowniczej, obecnie przeze mnie zamocowana jest tylko rozwiązaniem tymczasowym, gdyż nie nadaje się do wyszukiwania DSów.

Tak naprawdę to właśnie Mirek zachęcił mnie do samodzielnego wykonania teleskopu. Ja też zachęcam kolejne osoby.
Myślałem że zajmie mi to więcej czasu, ale poszło dosyć sprawnie.
Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami z osobami pragnącymi samodzielnie wykonac taki teleskop. Ale póki co autorytetem w tej dziedzinie jest Mirek. :D

Teraz przez de mną wykonanie platformy, a potem oczywiście będzie może TW 35?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMirek D. | 25 Wrz 2005, 13:23

JaLe napisał(a):Co do górnej klatki to jest już na niej założony pokrowiec (jest to troszeczkę inne rozwiązanie niż proponowane przez Mirka w jego Taurusach), ale spełnia swoje zadanie i jest banalne w wykonaniu. Wystarczy posiadac maszynę do szycia i troszkę odpowiedniego materiału.


Poproszę o szczegóły, też kiedyś myślałem nad materiałem ale jakoś nie udało mi się znaleźć dobrego rozwiązania. Bardzo chętnie zobaczę twoje zwycięstwo na polu, na którym ja się poddałem.
Plastik, którego ja używam jest bardzo trudny do dostania, a ostatnio usłyszałem w hurtowni, że to już końcówka i teraz muszę zamówić całą paletę za 15 tys zł. Ta końcówka zresztą była sprowadzana aż z Białegostoku.

JaLe napisał(a):Teraz przez de mną wykonanie platformy, a potem oczywiście będzie może TW 35?


Jestem pewien, że Ci się uda. Ciekawe, który z nas pierwszy zbuduje 75 :)

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 26 Wrz 2005, 20:45

Tak wygląda górna klatka z założonym pokrowcem i przygotowaną do zamocowanie filtra słonecznego sklejką.

Image

Dodam, że materiał po zewnętrznej stronie jest połyskliwy, ale w środku matowy. Podczas obserwacji słońca filtr będzie przymocowany za pomocą nakrętek motylkowych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2005, 21:48

Zrób ten filtr w oprawie jak najlżejszy to nie będzie trzeba potem doważać z tyłu teleskopu 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 28 Wrz 2005, 18:41

Januszu masz rację, filtr oprawię w karton. Natomiast ze sklejki zrobiłem dekiel.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 12 Paź 2005, 18:26

Tym razem pragnę pokazać wykonany w 75% teleskop TW 35.
Niestety na razie nie mam optyki. Nie mam też rurek do wykonania kratownicy tubusu, ale już teraz można ocenić jego wielkość.
Wymiary w widocznej na zdjęciu wersji to 0,5 x 0,5 x 0,5 [m] (nie licząc płóz, które są demontowalne).

Cały czas opracowuje też dokumentacje do TW 27 i TW 35. Niestety te pracy wleką się, gdyż jak zwykle brakuje mi czasu. Image

Nauczony doświadczeniem z budowy TW 27 dokonałem też kilku modyfikacji o których napiszę po przetestowaniu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postalfascorpius | 14 Paź 2005, 20:01

Najbardziej interesuje mnie mocowanie "koszyka" z lusterkiem wtórnym i wyciągiem.
Wiem, że są tu rurki, ale jakie jest ich mocowanie?
Jak przykręcane?, rurki stalowe, AL? a mocowanie inne i pod jakim kątem to wszystko zestawić?
Czy jest jakiś wzór do obliczeń jaką wysokość musi mieć dolny "koszyk" jaką długość rurki a jaką górny koszyk.
Czy to można jakoś "znormalizować" zależnie od średnicy lustra?
I czy jest sens zrobienie takiego teleskopu po lustro 180/1300?
pozdrawiam serdecznie i gratuluję wykonania i... szybkości działania !!!
 
Posty: 41
Rejestracja: 13 Paź 2005, 11:15

PostJaLe | 14 Paź 2005, 20:17

alfascorpius napisał(a):Najbardziej interesuje mnie mocowanie "koszyka" z lusterkiem wtórnym i wyciągiem.
Wiem, że są tu rurki, ale jakie jest ich mocowanie?


Co do "koszyka" to za Mirkiem nazywam go klatką górną i może niech tak zostanie. W moim wykonaniu wygląda to tak, że dystans pomiędzy górnym pierścieniem ze sklejki a dodnym utrzymują pręty gwintowane fi 6 zablokowane nakrętkami z góry i z dołu i tyle. Ustawienie kątowe (by całość się nie przechylała) zapewnia przykręcona sklejka o gr 10 mm, która będzie służyć też do zamocowania wciągu. To tak w wielkim skrócie.
Wkrótce następne zdjęcia. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 14 Paź 2005, 20:20

Trzeba by zapytać bezpośrednio Mirka, wykonawcę Taurusów ale moim skromnym zdaniem jest to nieopłacalne finansowo i zapewne w roboczogodzinach w przypadku Newtonów o średnicy poniżej 250mm :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 14 Paź 2005, 21:15

Janusz_P. napisał(a):Trzeba by zapytać bezpośrednio Mirka, wykonawcę Taurusów ale moim skromnym zdaniem jest to nieopłacalne finansowo i zapewne w roboczogodzinach w przypadku Newtonów o średnicy poniżej 250mm :roll:


Co do opłacalności to jestem tego samego zdania co Janusz, natomiast w przypadku roboczogodzin to czas na wykonanie 130, 250, 270, 350, 410 będzie taki sam, więc lepiej wykonywać jak największy.
W przypadku teleskopu o aperturze 750 czas ulegnie wydłużeniu, chociażby z tej prostej przyczyny, że w niektórych pracach będzie potrzebny udział co najmniej dwóch osób .
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMirek D. | 15 Paź 2005, 08:58

alfascorpius napisał(a):I czy jest sens zrobienie takiego teleskopu po lustro 180/1300?
pozdrawiam serdecznie i gratuluję wykonania i... szybkości działania !!!


Cześć,

Niestety tych rzeczy nie daje się zbytnio znormalizować. Zbyt wiele elemetów zależnych jest od siebie nawzajem.

Ja robię to w następujący sposób.
1) Najpierw lustro główne - najważniejsza decyzja - średnica i ogniskowa.
2) Teraz w programie NETWIN ustalam wielkość lusterka wtórnego tak aby mieć pole bez winietowania około 0,3-0,6 stopnia oraz pole z winietowaniem 25% trochę większe niż pole widzenia Naglera 31mm.
3) Wymiary tuby z programu Netwin nastepnie tnę na 3 części: górną klatkę, kratownicę i skrzynię lustra.
4) Ważne jest dobranie długości górnej części górnej klatki tak aby prosta poprowadzona przez prześwit wyciągu nie wychodziła na zewnątrz tylko trafiała w tylną sciankę górnej klatki. Zabezpiecza to przed przedostawaniem się niechcianego światła do wnętrza okularu.
Dolna odległość jest nieistotna bo tsam swiatło będzie odcinane przez pokrowiec.

5) I tutaj najciekawsze zadanie. Zaprojektowanie płóż w taki sposób aby osadzić teleskop jak najniżej, a środek obrotu był jak najwyżej.
Pomaga bardzo wykonanie zcięcia przedniego dolnego rohu skrzyni lustra - żeby nie zawadzał. Wielkość zcięcia zalezy od umocowania lustra,a kąt od wielkości i położenia płóz.

6) Dolną podstawę projektujemy na końcu ale to już prosta sprawa.

alfascorpius napisał(a):I czy jest sens zrobienie takiego teleskopu po lustro 180/1300?
pozdrawiam serdecznie i gratuluję wykonania i... szybkości działania !!!


Jeżeli chcesz zyskać na mobilnosci to sens jest. Taki teleskop będzie wielkosci Taurusa 270. Wynika to z tej samej ogniskowej. Będzie nieporównywalnie mobilniejszy od tuby 200x1300.

Ponadto gdybyś decydował się na taką inwestycję to proponowałbym zrobić teleskop pod lustro 250-270. Na razie używałbyś w nim lustra 180,
a za jakiś czas mógłbyś wymienić tylko optykę.


Mogę podesłać ci plany Taurusa 270 i pomóc w projektowaniu.
Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

Postalfascorpius | 15 Paź 2005, 17:52

Mirku - to jest myśl !!!
rozłożenie vinwestycji na "raty".
Mam już lustro, wyciąg 2'', pająk, lusterko wtórne, brakuje mi tylko "obudowy" do tego wszystkiego i montażu. Wiem że to sporo, ale kosztowo to już niedużo.
Chciałbym na priva omówić z Tobą pewne kwestie, których nie ma potrzeby tu poruszać - pozwolisz że skontaktuję się z Tobą mailowo.
 
Posty: 41
Rejestracja: 13 Paź 2005, 11:15

PostJaLe | 15 Paź 2005, 19:12

Co do TW 27 i TW 35 to wszystkie dane (wymiary poszczególnych elementów), wkrótce na stronie Mrka w dziale ATM.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 17 Paź 2005, 17:52

Tym razem kolejna odsłona TW 35.
Jak widać w szkielecie wprówadziłem pewne innowacje. Klatka górna podpierana jest w 4 punktach, co za tym idzie liczba rurek wzrosła z 6 do 8 szt. Jednak ciężar samej kratownicy zmienił sie nieznacznie. Osiągnąłem to stosując rurki o mniejszej gr. ścianek, wzrosła jednak sztywność konstrukcji tubusa!!!
Taki manewr wykonałem celowo gdyż w ten sposób testuje rozwiązanie tubusa dla TW .. .
He he he na razie o tym nie powiem.


Image

c.d.n
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 20 Paź 2005, 13:12

A tak wygląda TW 35 w pozycji "blisko" zenitalnej. Muszę powiedzieć, że w porównaniu z TW 27 poprawiło się prowadzenie teleskopu (co nie oznacza, że w mojej 270 coś jest nie tak). Po prostu ten teleskop "sam" się ustawia :D

Na pewno mają na to wpływ odpowiednio powiększone gabaryty dolnej skrzyni i powiększone wymiary trójnogu na którym spoczywa. Wydaje mi się jednak że przy większych konstrukcjach, można zastosować odobne, ale inaczej wykonane konstrukcje.

Image
Ostatnio edytowany przez JaLe, 20 Kwi 2006, 18:35, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 22 Paź 2005, 22:11

Ciąg dalszy testów TW 27. Jest oględnie mówiąc dobrze !!!! :D
Dzisiaj korzystając z niezłej pogody oprócz kilkunastu Emek namierzyłem NGC 7000, bardzo cieszę się z tego faktu gdyż, mieszkam w okolicy bardzo oświetlonej lampami i wcześniej nic nie widziałem w tym rejonie oprócz gwiazd.. Myślałem że bez filtra O III, będzie to nieosiągalne, a jednak udało się. Mam nadzieję że gdy wyjadę w ciemniejsze oklice będzie jeszcze lepiej.
Cały czas poluję jeszcze na M 81 i M 82.

Wniosek jest taki : naprawdę warto budować coś powyżej 250 mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 27 Paź 2005, 18:53

Nie bedę pisał w tym dziale więcej na temat tego co znalazłem, ale właśnie ustrzeliłem M 81 i M 82, poszukiwania moim wspaniałym szukaczem :D (widocznym na zdjeciu trwały całe 5 sekund), a zrobiłem to właśnie przed momentem (18.49) z podwórka.

Druga informacja jest następująca, powstaje kolejny TW 27 - tym razem nie buduję go ja lecz mój kolega wzorujący się dokładnie na moim prototypie, tak że w niedługim czasie pewnie odwiedzi sklep w Krakowie z odpowiednimi częściami. Mam nadzieję że wytrwa i zakończy pracę w terminie podobnym do mojego, a sam TW da mu co najmniej tyle radości co mój. :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 19 Gru 2005, 22:08

No i stało się powstał następny zapowiadany wcześniej teleskop walizkowy.
Jest to teleskop o aperturze 270 mmm i ogniskowej 1300 mm.
Teleskop został wykonany przez mojego kolegę, którego zainspirowała moja konstrukcja :D Co ciekawe był to pierwszy kontakt mojego kolegi z astronomią.
Tymczasem po około 2 miesiącach został właścicielem własnoręcznie wykonanego teleskopu 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 20 Gru 2005, 00:06

Nie ma co JaLe zdolnych masz kolegów :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 20 Gru 2005, 18:38

Janusz_P. napisał(a):Nie ma co JaLe zdolnych masz kolegów :lol:


No w końcu mają odpowiedni wzór do naśladowania. :P :wink:

Image
Ostatnio edytowany przez JaLe, 20 Kwi 2006, 18:40, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 09 Lut 2006, 11:33

Czy Barbie interesuje się teleskopami walizkowymi ????


Image




Jak widać TAK!!! :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat