Astrograf w oparciu o SVP + Orion 80ED APO

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postconcepcja | 23 Paź 2006, 15:01

Ten temat jest kontynuacją wątku pt. "Urzekła mnie Twoja historia", który znajduje się tutaj ;)
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=16372#16372

Cześć!
Planuję skompletowanie własnego astrografu, mam nadzieję przy Waszej pomocy. Ma być to ekonomiczny cenowo, mobilny refraktor do obserwacji wizualnych i astrofotgrafii. Zaznaczę, że nie mam na myśli obserwacji wizualnych DS. Po przeczytaniu wielu wątków myślę, że punktem wyjścia będzie SVP + Orion 80ED APO, który to zestaw w przyszłości chciałbym uzupełniać o kolejne elementy. Sprzęt ma docelowo służyć do astrofotografii, ale nie nastawiam się, że takim będzie od początku. Najpierw chciałbym oswoić się z teleskopem, gdyż spodziewam się jakości, której nie dane mi było do tej pory doświadczać na moim starym sprzęcie (żółty teleskop 150/900). Być może przed zakupem zdecyduję się na obecność na jakimś zlocie, wiedząc, że jakaś pomocna dusza zaprezentuje mi sprzęt w pełnej okazałości ;) Jako kolejny etap inwestycji widziałbym zakup odpowiedniego guidera np. MTO-11 CA, który widziałem z powodzeniem był wykorzystywany w autoguidingu. Tutaj mam wątpliwość gdyż nie przewiduję jednoczesnego zakupu guidera, napędu montażu, webcamery i sterowników napędu (finanse). Czy taka ogniskowa (MTO) ewentualnie wydłużona telekonwerterem będzie wystarczająca do ręcznego guidingu przy ogniskowej refraktora 600mm? Z każdym kolejnym etapem inwestycji chciałbym uzyskiwać konkretną funkcjonalność astrografu. Kolejne etapy kompletowania elementów astrografu widzę następująco:

1. SVP + Orion 80ED APO - (wizual + najprostsze foto analogowe)
2. napęd obu osi - (analogowe foto przy kilkuminutowych ekspozycjach)
3. webcam CCD - (foto planetarne + registax)
--------------------------------------------
4. sterowniki napędu + uprzednio kupiona webkamera + komputer =(?) autoguiding
5. opcjonalnie system GOTO

Ad. 4: Czy konieczny jest zakup kolejnego urządzenia CCD, czy możliwy jest guiding przy jednoczesnym rejestrowaniu obrazu tą samą kamerą (zakładając, że gwiazda prowadzenia jest w kadrze).

Proszę o komentarz i weryfikację moich wyobrażeń z rzeczywistością, oraz zwrócenie mi uwagi na błędy merytoryczne, które zapewne popełniłem. Mile wskazane byłyby uwagi co do kolejności zakupu poszczególnych elementów, jeżeli podane przeze mnie nie mają odzwierciedlenia w praktyce. Z góry dzięki i pozdrawiam.
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Paź 2006, 13:27
Miejscowość: Świdnik

Postqbanos | 23 Paź 2006, 18:51

Czemu SVP? do analogowego astrofoto proponowałbym jednak cos lepszego. Na kliszy łatwo coś spieprzyć złym prowadzeniem.
qbanos
 

Postconcepcja | 23 Paź 2006, 19:08

bo na lepszy mnie w danej chwili nie stać :) z tego co zdazylem sie dowiedziec SVP w zupelnosci mi wystarczy jesli chodzi o nosnosc. nie wiem czy mocno zaakcentowalem, ale ma byc to sprzet wysoce mobilny wiec ciezkie montaze odpadają. co do analogowego astrofoto, to tak jak napisalem docelowo ma byc CCD, ale z braku funduszy nie od razu. jesli chodzi o montaz to co proponowałbyś mi zamiast SVP?
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Paź 2006, 13:27
Miejscowość: Świdnik

Postqbanos | 23 Paź 2006, 19:19

W zasadzie to w takim przedziele cenowym cięzko coś dobrać. Ja sam stoje przed takim dylematem. Ostatnio zainteresowalem się montażami HEQ5 PRO które pojawiły się na rynku, podobno są niezłe pod wzgledem dokładnosci i co równie wazne od razu wyposażone w pilota i napedy w obydwu osiach (cena 2300zl). Narazie czekam na ich testy które powinny byc niebawem.
qbanos
 

Postconcepcja | 23 Paź 2006, 19:48

do zakupu tego teleskopu napewno nie podejde pochopnie, wiec poki co czekam z Toba. ciekaw jestem natomiast opinii forumowiczów dotyczących pozostałych zagadnień :)
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Paź 2006, 13:27
Miejscowość: Świdnik

PostJaLe | 23 Paź 2006, 20:13

qbanos napisał(a):W zasadzie to w takim przedziele cenowym cięzko coś dobrać. Ja sam stoje przed takim dylematem. Ostatnio zainteresowalem się montażami HEQ5 PRO które pojawiły się na rynku, podobno są niezłe pod wzgledem dokładnosci i co równie wazne od razu wyposażone w pilota i napedy w obydwu osiach (cena 2300zl). Narazie czekam na ich testy które powinny byc niebawem.


A z jaką ogniskową będziesz wykonywał zdjęcia ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postconcepcja | 23 Paź 2006, 20:16

tak jak napisałem - Orion 80ED APO - refraktor o ogniskowej 600mm (ewentualnie skróconej do 480mm).
p.s. mam wątpliwości czy to pytanie do qbanosa czy do mnie :) w kazdym razie dzieki za wszelkie info. uzupelniajac, to ewentualne wydluzenie ogniskowej przewiduje raczej do krotkich ekspozycji tj. Ksiezyc lub planety.
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Paź 2006, 13:27
Miejscowość: Świdnik

PostJanusz_P. | 23 Paź 2006, 21:12

Jeśli sprzęt 80ED APO ma być mobilny i w miarę lekki to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie tuningowany SVP bo nawet bez autoguidera pozwoli robić z telekompresorem TV 0,8x ekspozycje 3 minutowe z uzyskiem ponad 50% (sprawdzone w praniu) a z guidingiem automatycznym spokojnie po 10 minut i dłużej 8) W jednym chipie CCD nie da się łatwo połączyć guidingu i robienia dobrego zdjęcia, w bardziej zaawansowanych kamerach jest z boku kadru drugi mniejszy chip do autoguidungu i to jest chyba złoty środek na ten problem :idea:

Ps. Są kamerki niejako z "przeplotem" (jak to się nazywna w tej chwili nie pamiątam, może ktoś przypomni :?: ) które mogą guidować i eksponować naprzemianlegle ale to odbywa się kosztem o połową dłuższego czasu ekspozycji czyli to raczej kiepskie rozwiązanie z naszego punku widzenia i nie jest to to co Misie lubią najbardziej :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos | 23 Paź 2006, 22:04

JaLe napisał(a):
A z jaką ogniskową będziesz wykonywał zdjęcia ?


Jesli to było do mnie to najpierw z 70-300mm a potem 750mm (prawdopodobnie) :D

A ja nie mam ciale przekonania do tego SVP - skoro jest taki dobry i mozna trzaskać 10 minut nawet to dlaczego praktycznie nikt go nie uzywa do tego celu (poza Gregorym, nota bene nie było jakoś duzo konkretnych fot z tego astrografu)?? Wszyscy mają vixeny albo Taki, a ten przeciez jest tańszy więc po co przepłacać :roll:

P.s. ja mam cicha nadzieje w przyszłości robić ekspozycje 15 minutowe przy 300mm z guidingiem, zobaczymy jak montaz się spisze. :D
Ostatnio edytowany przez qbanos, 23 Paź 2006, 22:12, edytowano w sumie 1 raz
qbanos
 

PostJaLe | 23 Paź 2006, 22:10

qbanos napisał(a):
JaLe napisał(a):
A z jaką ogniskową będziesz wykonywał zdjęcia ?


Jesli to było do mnie to najpierw z 70-300mm a potem 750mm (prawdopodobnie) :D



Do 500 mm z tego co widzę wystarczy EQ 5. Przy tak małej ogniskowej nie należy się przejmować PE, natomiast ważne jest ustawienie na polarną.

PE przy 300 mm + Canon 350 D po prostu nie widać :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 23 Paź 2006, 22:14

JaLe napisał(a):

Do 500 mm z tego co widzę wystarczy EQ 5. Przy tak małej ogniskowej nie należy się przejmować PE, natomiast ważne jest ustawienie na polarną.

PE przy 300 mm + Canon 350 D po prostu nie widać :!:


Próbowałes 20 minut np? Na biegun nigdy nie uda się idealnie ustawić dlatego guiding byłby tutaj wskazany. Poza tym PE jest zmienne, nawet chyba w zależności od położenia tuby :?:
qbanos
 

PostJanusz_P. | 23 Paź 2006, 22:23

Jeśli tuba nie jest dobrze wyważona to PE będzie szaleć w zależności od jej położenia ale jeśli jest dobrze wyważona to będzie bardziej stałe mniejwięcej z okresem obrotu ślimaka 8)

Ps. JaLe zrób powiedzmy 20-30 minutową ekspozycję jakichś znanych nie za jasnych gwiazdek z iso 100 na równiku z biegunem przekoszonym o kilka stopni :idea: to wtedy pogadamy o realnym PE twojego montażu bo na razie wiesz o nim naprawdę niewiele :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postconcepcja | 23 Paź 2006, 23:34

janusz, co do "dual sensor self guiding CCD" to wydatek rzedu 2000$ (najtanszy SBIG) + cło i podatki jest poza moim zasięgiem :) każdym razie wiem juz, ze cos takiego istnieje. a czy wspominajac o czasach rzedu 3min bez autoguidingu, miales na mysli brak jakiegokolwiek guidera do ewentualnych recznych poprawek? czyli tylko 80ED + SVP + napęd + aparat/kamera? bo jezeli tak to mnie to na poczatek urzadza calkowicie. żadnego z tych elementów nie musiałbym się pozbywać, bo np. taką kamerkę mógłbym w przyszłości przełożyć do autoguidera. aha i jeszcze kolejne pytanie. dawno temu czytalem chyba w książce Levy'ego, ze do recznego prowadzenia to ogniskowa guidera przynajmniej dwa razy taka jak głównego teleskopu. jak ta sprawa wygląda w przypadku autoguidingu? tez takie wymagania?
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Paź 2006, 13:27
Miejscowość: Świdnik

PostGregory | 24 Paź 2006, 00:18

Do budowy astrografu spokojnie mozesz wykorzystac montaz SkyViewPRO. Solidna konstrukcje o wystarczajacej nosnosci, z mozliwoscia zaadaptowania dodatkowego autoguidera. Autoguider + dodatkowe GOTO to absolutna podstawa, ktora pozwoli wyplynac Ci na "glebokie wody", co scisle wiaze sie z astrofoto DS. :) Sposob realizacji takiego dzialajacego systemu zobrazowalem w watku "o skomputeryzowanym astrografie", w dziale recenzji.

Idac dalej, Orion 80ED APO to sprzet o ogniskowej 600 mm. Ja z powodzeniem stosuje tutaj ogniskowa 1000 mm, a wiadomo ze im krotsza ogniskowa to uprowadzic jest ja prosciej, czyli tak na przyszlosc pozostanie Tobie jeszcze do wykorzystania calkiem spory zapas.

Orion 80ED to stosunkowo prosta do poprowadzenia tuba. Osobiscie rowniez rozwazam wzbogacenie zakresu stosowanych przez siebie ogniskowych o ten teleskop, ktory bedzie uzupelnieniem pomiedzy ogniskowa 180 mm a 1000 mm.

ED80 i lustrzanka analogowa na poczatek beda OK, z czasem przesiadziesz sie na cyfrowke. Ale jak najszybciej powinienes rozpatrzec wykorzystanie guidera automatycznego. Kiedy warunek ten zostanie spelniony, wowczas do ogniskowej 1000 mm wlacznie, czas ekspozycji bedzie mogl trwac kilka godzin. Autoguider nad guiderem manualnym ma ta przewage, ze sie "nie meczy" tak jak czlowiek. Kiedy sprzet wykonuje swoja prace, Ty obserwujesz w tym czasie spokojnie niebo i odpoczywasz. :)

Zmodyfikowany, docelowy zestaw moze wygladac nastepujaco:

1. SVP z napedem dla obu osi
2. procesor sygnalu z wbudowanym relayboxem (realizacja GOTO + autoguider)
3. przenosny komputer PC z odpowiednimi portami, z zainstalowanym oprogramowaniem GuideDog i inne (zapis obrazu planetarnego z kamery, automatyczne sterowanie guiderem)
4. kamera typu Vesta, Toucam lub podobna (fotografia planetarna, obsluga guidera)
5. lustrzanka analogowa, z czasem cyfrowy Canon
6. Orion 80ED APO z korektorem plaskiego pola + Barlow x3 (fotografia planetarna z refraktora, guidowanie Orionem samego MTO, astrofoto DS) :)
7. MTO 11-CA + dodatkowy Barlow x3, x2 (fotografia planetarna z uzyciem kamery, guiding dla Oriona 80ED, astrofoto DS)

Nalezy przy tym pamietac ze w poczatkowym etapie, do fotografii planetarnej obecnosc autoguidera bedzie zbedna, za to np. obecnosc kamery i przenosnego komputera, soczewek Barlowa itp. - okaza sie zbawienne. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 24 Paź 2006, 07:54

Janusz_P. napisał(a):Jeśli tuba nie jest dobrze wyważona to PE będzie szaleć w zależności od jej położenia ale jeśli jest dobrze wyważona to będzie bardziej stałe mniejwięcej z okresem obrotu ślimaka 8)

Ps. JaLe zrób powiedzmy 20-30 minutową ekspozycję jakichś znanych nie za jasnych gwiazdek z iso 100 na równiku z biegunem przekoszonym o kilka stopni :idea: to wtedy pogadamy o realnym PE twojego montażu bo na razie wiesz o nim naprawdę niewiele :roll:


Po co mam robić pomiar PE skoro mi to nie jest potrzebne ?

Image

Jeżeli PE wyglada tak, a ja z małą ogniskową (300 mm) nie widzę go wogóle, gdyż mam zbyt małą rozdzielczość. To po co mam się nim przejmować.

Co innego w przypadku większych ogniskowych gdy rozdzielczość wztrośnie. Na zdjęciach po prostu nie widać PE. Oczywiście występuje, tylko dzięki zbyt małej rozdzielczości nie jest wyłapywany.

Dlatego dyskusja na temat wielkości PE w przypadku ogniskowych do 500 mm jest wg. mnie zbyteczna 8)


Po za tym , by zmierzyć PE wcale nie muszą być wykonywane ekspozycje 20 min. Wystarczy np. włączyć napęd z prędkością x 8.

A oto dowód:

Image

Widać PE ? Nie widać.
Natomiast na wycinku powiększonym o 800% już coś widać. No i co z tego że widać skoro na zdjęciu nasze oko takich szczegółów nie wyłapuje ?


Image


Lepiej zatem skoncentrować się na ustawieniu na polarną lub guidingu niż na biadoleniu, że ten montaż za 1200,- ma około 30" PE, a za 5 000,- 7"

Wszystko zależy od ROZDZIELCZOŚCI jaką dysponujemy 8) przy wykonywaniu fotografii.

Bo i to 7" może być "tragiczne " w skutkach jeżeli będziemy dysponować wystarczająca ogniskową i rozdzielczością, która wyłapie taki "mały" błąd.

PE jest zatem pojęciem bezwglednym, ale odnoszącym się do względnych - subiektywnych odczuć przy odbiorze i jakości zdjęcia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postconcepcja | 24 Paź 2006, 08:25

tak właśnie sobie kombinowałem, ze barlowami moglbym sobie dopasowywac ogniskową i raz fotografowac 80ED raz MTO, ale wolalem sie nie wychylac ;) gregory, czy sterowniki o których wspomniales mozna zamowic czy konieczne jest samodzielne wykonanie? bo z elektroniką u mnie na bakier. wymieniles procesor sygnalu z wbudowanym relay boxem. w projekcie systemu goto/guide, ktory opisywales sa to chyba dwa oddzielne pudelka. chyba, ze juz sie gubie.
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Paź 2006, 13:27
Miejscowość: Świdnik

PostJanusz_P. | 24 Paź 2006, 09:11

Jale :roll: prędkość 8x nie da tego samego wyniku co 20 minut ekspozycji na równiku niebieskim i lekko przekoszony biegun zresztą sprawdź sam jak nie wierzysz bo nie bardzo wierzę w PE +-3" na starym Astro5 :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 24 Paź 2006, 09:18

Janusz_P. napisał(a):Jale :roll: prędkość 8x nie da tego samego wyniku co 20 minut ekspozycji na równiku niebieskim i lekko przekoszony biegun zresztą sprawdź sam jak nie wierzysz bo nie bardzo wierzę w PE +-3" na starym Astro5 :wink:


Januszu , a gdzie ja pisze że jest 3" . Wrzuciłem zdjęcie, które pokazuje co to wogóle za "zwierz" to PE :!: :!: :!:
Niektórzy uważają że PE to ta "pionowa" linia która pozostaje na zdjęciach w dłuższej ekspozycji, tymczasem jest to spowodowane nieprawidłowym ustawieniem na Polarną.

Prawdopodobnie na EQ 5 będe miał ze 30" albo więcej !

Zrozum , że ja nie prowadzę licytacji, typu mój montaż ma tyle i tyle, bo nie jest mi taka potrzebna. Uważam tylko że nie ma co przesadzać z określeniem błędu i dołowaniu się tym faktem.
Chcę , by zrozumiana była idea tej dyskusji, która ma prowadzić do zrozumienia pewnych zalezności.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 24 Paź 2006, 09:22

concepcja napisał(a):gregory, czy sterowniki o których wspomniales mozna zamowic czy konieczne jest samodzielne wykonanie?


Jest jeszcze jedna wersja, procesor sygnalu z wbudowanym guide. Niedlugo opisze to w kolejnej czesci recenzji.

Sterowniki mozna zamowic. Najlepiej w tej sprawie skontaktowac sie z naszym sprzetowym guru - Leszkiem Jedrzejewskim. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 24 Paź 2006, 11:30

No to widzę że sie jednak dobrze rozumiemy JaLe bo PE ma duże znaczemnie w nieguidowanym astrofoto bo daje nam odgórne ograniczenie na prowadzoną ogniskową i czas ekspozycji i poznanie go w swoim montażu jest podstawą do dalszego planowania rozwoju naszego astrofoto 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat