ogniskowa a jasność

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postmoshica | 09 Lis 2006, 14:06

Witam

Mam pytanie odnośnie jasności refraktorów. W Astrokraku są refraktory o tej samej aperturze ale róznej ogniskowej co skutkuje że jeden ma światłosiłę rzędu F/10 a drugi F/5-F/6. Z moich rozważań lepiej brać o krótszej ogniskowej, będzie jaśniejszy i dając barlowa zyskamy na powiększeniu a jasność będzie jak w drugim. Zatem jaki jest sens kupować telepa o F/10, do jakich zastosowań go wykorzystam ? Nie mogę znaleźć odpowiedzi.....

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostSebastian_wawa | 09 Lis 2006, 14:18

Na mój amatorski rozum ;) Barlow owszem ściemni ci obraz z telpa f/5 ale to dodatkowa optyka, a więc jakoś obrazu też nie pozostaje bez zmian. Telpy f/10 są dobre do obserwacji jasnych objektów tj planety, f/4-5 do DS :)

Jak się mylę niech ktoś zweryfikuje moją opinię :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 09 Lis 2006, 14:22

Cała tajemnica tkwi w ich budowie, te dłuższe typu F/10 to klasyczne, proste achromaty o zastosowaniach sensu stricte planetarnych 8)
Te krótsze są jak w przypadku serii refraktorów Messiera kostrukcjami typu Neoachromat czyli są do 4 soczewkowe achromaty 2+2 ze zmniejszonym widmem wtórnym w stosunku do klasycznych achromatów o takiej samej ogniskowej o około 30% 8)
Dodatkowo ich Petzwalowska konstrukcja (2+2) zapewnia płaskie pole o naprawdę dużym rozmiarze nadające się zarówno do obsługi 2" okularów do przeglądów nieba pod kątem DS jak i do amatorskiej astrofotografii nawet w średnim formacie 6x6cm :idea:
Na jesiennym zlocie w Bieszczadach był rozstawiony taki Refraktor Meade Bresser serii Messier 152-S i oglądaliśmy nim różne obiekty w tym Veila i Plejady z widoczną mgławicą wokół Merope ale największe wrażenie zrobił na mnie osobiście bardzo kontrastyowy Saturn z pieknie widocznym Cassinim na całym obwodzie i ze swoimi delikatnymi pastelowymi pasami na tarczy planety 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmoshica | 09 Lis 2006, 15:09

Czyli jednym słowem Januszu do astrofoto i obserwacji lepiej mieć o krótkiej ogniskowej, wówczas nawet DS będą lepiej widoczne.
Taką odpowiedź chcialem uzyskać....

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostLow Drifter | 09 Lis 2006, 15:37

uuuuu, bardzo ciężko mi uwierzyć w tego bardzo kontrastowego Saturna z przy aberracji chromatycznej zmniejszonej tylko o 30% względem achromatu f5 ...
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

PostDrakos | 30 Lis 2006, 17:45

Saturn akurat jest zóltawo kremowy i nawet w zwykłym achromacie bardzo dobrze wygląda bo nie wali fioletem jak biała Wenus czy Jowisz.
Tak wiec nie dziwię się że z tego refraktora messiera 150mm widok w Bieszczadach musiał być przepiękny :!:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

AstroChat

Wejdź na chat