AstroPilot Pana Leszka - moje wykonanie

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostjAZZMAN | 16 Kwi 2011, 23:04

To mój pierwszy post, więc pragnę się przywitać…
Witam Astromaniaków :)


Pewnego gwieździstego wieczoru postanowiłem zakupić teleskop… Nie mając o tym najmniejszego pojęcia po godzinach spędzonych w Internecie zdecydowałem się na zakup Synte 1309EQ2. Z wiedzą, którą posiadam dziś zdecydowałbym się na odłożenie zakupu o parę miesięcy i dozbieranie kilku "złotych polskich"...

Image
Nie sama Synta 1309EQ2 :)

Image
Moja Synta 1309EQ2

Już podczas pierwszego „seansu” okazało się, że przy używaniu pokręteł do mikro ruchów wszystko się trzęsło. Rozczarowany tym, jak ciężko prowadziło się obserwacje postanowiłem poszukać jakiegoś usprawnienia. Na forum astromaniak.pl znalazłem ciekawy temat opisujący zasadę działania oraz budowę AstroPilota, którego konstruktorem jest Pan Leszek.
Posiadając pewną wiedzę z zakresu elektroniki postanowiłem zrobić takiego AstroPilota…

Kupiłem wszystkie elementy, koszt ok 100zł. Wytrawiłem płytki zgodnie ze wzorem znajdującym się na stronie Pana Leszka, pilot: http://lx-net.pl/zs/gap1.htm oraz sterownik: http://lx-net.pl/zs/zs2.htm
Nadszedł czas na wlutowanie elementów i tu natrafiłem na pierwszy problem. Podczas próby wlutowania gniazda RJ45 okazało się iż nie pasowało ono do druku (lustrzane odbicie) stąd te kable lutowane, zamiast wtyczek.
Zaprogramowałem mikrokontroler (programator i program mkAVRCalculator, tylko ten program wykrywał układ) programem napisanym przez Pana Leszka i pilot działa. Nie wiem co jest powodem, jednak pilot działa bardzo wolno, podczas ustawiania parametrów opcje przełączają się co 5 sekund (dzięki radom Pana Leszka problem ustąpił, należało właściwie zaprogramować układ pilota)

Image
Programator


Image
Pilot

Image
Sterownik

Silniczek krokowy i przekładnie wydobyłem ze starego skanera. Teraz pozostało jeszcze zaprogramowanie sterownika i przetestowanie sprzętu.

Image
Zespół napędowy



Nie obyło się bez problemów...

W trybie ręcznym przy wciśnięciu klawisza w górę działał silnik osi RA z prędkością odpowiednią do danego programu.
Przy wciśnięciu klawisza w dół dalej kręcił RA, ale raz zrobił krok silnik osi DEC.
Klawisz w lewo zmieniał kierunek.

W trybie automatycznym wszystko stało, ale po wciśnięciu klawiszy reakcja była jak w trybie ręcznym, z prędkością programu 1. Silnik osi DEC po chwili się odblokowywał, a osi RA był ciągle zblokowany.


Jednak pod patronatem Pana Leszka dokończyłem projekt...

Zgodnie z jego sugestiami okazało się, że zamieniłem kanał Ra z kanałem Dec a dodatkowo w kanale Ra zamieniłem sygnał kierunku z sygnałem zegara (to ten przypadek kiedy przy zmianie kierunku silnik wykonuje jeden krok).

Na stronie http://lx-net.pl/astrop/astrop.php wyliczyłem ustawienia AstroPilota i teraz wszystko działa jak należy.


Seans jest o wiele przyjemniejszy, moja Synta sama goni za obiektem i mogę się w pełni poświęcić oglądaniu ciał nie tylko niebieskich :)

Dziękuję serdecznie Panu Leszkowi za pomoc w wykonaniu projektu.

Poniżej załączam fotografie całości.

Image
Powyżej - Zespół napędowy


Image
Powyżej - Zespół napędowy


Image
Powyżej - Zespół napędowy


Image
Powyżej - Zespół napędowy


Image
Powyżej - Panel sterowania
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Kwi 2011, 22:43

 

PostjAZZMAN | 03 Maj 2011, 15:32

Kolejnym etapem usprawnienia sprzętu będzie poszerzenie konstrukcji o MotoFokus. Wynikiem podzielę się z Wami w tym temacie.
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Kwi 2011, 22:43

 

Postsipaj | 03 Maj 2011, 21:23

Widzę że liznąłeś temat, zastanawiam się czy taki silnik z przekładniami ze skanera nadał by się do platformy paralaktycznej ? Skąd stary skaner?
GSO 12" Dobson ,Celestron 114mm F9 na paralityku + okulary Pl 10,20mm, Spl 9mm, Planetary HR 7 i 15mm, SWA 32mm, lornetka Bresser 10x50
 
Posty: 123
Rejestracja: 09 Kwi 2010, 21:57
Miejscowość: Rurzyca koło Goleniowa

 

Postj83k | 03 Maj 2011, 21:48

Jeśli już temat recyclingu elektronicznego... Niezłym miejscem występowania dobrych silników krokowych są stare stacje dyskietek 5,25(?)" i drukarki atramentowe. Oczywiście te lepsze, w tanich jest zwykły silnik DC z enkoderem. Tylko pozostaje problem przekładni, w przypadku drukarki da się często użyć oryginalnych kół zębatych. Te silniczki ze skanera są raczej małe i nie wiem jak by sobie poradziły z platformą. Zwłaszcza że w EQ jest przekładnia ślimakowa która ma duże przełożenie więc i silnik nie jest specjalnie mocno obciążony.
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postsipaj | 03 Maj 2011, 21:54

Ja w tych silnikach i elektronice zielony jestem, no ale coś zrobię z pomocom innych .Mam na uwadze inny temat ,wydaje się prostszy.

www.reinervogel.net/
GSO 12" Dobson ,Celestron 114mm F9 na paralityku + okulary Pl 10,20mm, Spl 9mm, Planetary HR 7 i 15mm, SWA 32mm, lornetka Bresser 10x50
 
Posty: 123
Rejestracja: 09 Kwi 2010, 21:57
Miejscowość: Rurzyca koło Goleniowa

 

Postleszekjed | 04 Maj 2011, 12:22

Gratuluję uruchomienia układu.
Wspominałem o tym w bezpośredniej korespondencji ale dodam, że AstroPilot ma w trybach 6-8 funkcjonalność guide. Wystarczy pod klawisze kierunkowe "podpiąć" sygnalizację guide. Jeśli będzie to sygnalizacja bezpotencjałowa (np. z przekaźników jak to jest w standardzie ST4) to połączenie może być bezpośrednie pomiędzy klawisz kierunku i masę. W innych przypadkach potrzebna jest np. optoizolacja.
Proszę jeszcze na koniec o podanie parametrów użytej przekładni zębatej. Ciekawy jestem jakie parametry sterowania udaje się uzyskać z tym silnikiem. Ustawienie AstroPilota można wspomagać aktywnym arkuszem:
http://lx-net.pl/astrop/astrop.php
Przy okazji linku do strony o platformach paralaktycznych dołączę również linki z mojej strony:
http://lx-net.pl/platf/platf1.htm oraz
http://lx-net.pl/pla/pla1.html
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostjAZZMAN | 04 Maj 2011, 21:32

O stare skanery wystarczyło zapytać znajomych i mnie nimi zasypali:) Silniczki z nich radzą sobie bardzo dobrze z EQ2. Mam też silniczki od starej drukarki atramentowej HP, ale są one dużo większe. Te ze stacji dyskietek podobno też są dobre, ale takich nie posiadam.. Przełożenie zębatek wynosi 1:60, co daje 127198 w nastawieniach astropilota na drugiej zworce. Jak znajdę trochę czasu , to spróbuję podłączyć także system guide.
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Kwi 2011, 22:43

 

PostPerseusz66 | 31 Gru 2014, 16:45

Panowie,a gdzie znajdę oprogramowanie do Atmegi 8 do projektu AstroPilot Pana Leszka?
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Gru 2013, 14:46

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat