Łożysko Dobsona

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostZbyszek T | 27 Wrz 2011, 22:16

Piotr_G napisał(a):Póki co jestem zadowolony z uzyskanego efektu. Komfort obserwacji poprawił się bardzo.

a jak ze stabilnością?
miałem kiedyś łożysko oporowe ale je wyrzuciłem bo Dobson kręcił się jak oszalały i mimo hamulców nie mogłem uzyskać wystarczającej sztywności
zastanawiam się nad tą obrotnicą do kolejnego teleskopu ale mam obawy

pozdro
 
Posty: 396
Rejestracja: 23 Lut 2009, 12:10
Miejscowość: Wrocław

 

PostPiotr_G | 27 Wrz 2011, 22:34

Hamulec o regulowanej sile okazał się niezbędny.
Jesli chodzi o obrót wokół osi pionowej jest lekko, ale po zatrzymaniu nic nie ucieka.
Ruchów na boki czy luzów nie zauważyłem. Łożysko ma dużą średnicę a tuba jest ciężka więc stoi stabilnie.
pozdro
Synta 10" Flex mod., SCT 6", WO ZS80FD F/6,9 , PZO 68/400 ATM
HEQ5, EOS 550D mod., Orion autoguider
Awatar użytkownika
 
Posty: 63
Rejestracja: 08 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Łódź/Szczytno

 

PostJanusz_P. | 28 Wrz 2011, 14:02

Już wiem że te obrotnice składane są na sucho i przydało by się między kulki wtłoczyć stały smar ŁT wtedy być może nie byłby wymagany hamulec i znacznie by się poprawiła kultura pracy i wydłużyła żywotność łożyska bo w warunkach zewnętrznych kulki zaraz zardzewieją i zniszczą aluminiową bieżnię :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_M. | 06 Lis 2012, 17:28

Panowie, a czy da się rozebrać taką obrotnice meblową? Chciałbym ją przeglądnąć i nasmarować. Obejrzałem ją dokładnie i nie mam pojęcia jak ona jest złożona. Nie ma jak się do tego zabrać. Przecież pierścienie nie mogą być odlewane ze śrutami wewnątrz :shock:
Na krawędzi zewnętrznego pierścienia jest zalakowane gniazdo w którym ukryty jest wkręt regulujący docisk pierścieni. Wydaje się, że w pozycji fabrycznej docisk jest ustawiony optymalnie. Niestety nie nożna go całkowicie wykręcić, a może dzięki temu przez otwór udało by się władować trochę smaru do wewnątrz. Proszę bardziej doświadczonych o zabranie głosu.
janusz_m
 
Posty: 13
Rejestracja: 02 Wrz 2008, 19:17

 

PostJanusz_P. | 06 Lis 2012, 17:47

No to pomyśl samodzielnie jak oni to zrobili :roll: :?:

...tym otworem zapewne wsypuje się kulki do tej obrotnicy :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_M. | 06 Lis 2012, 17:59

Możliwe, to tłumaczyłoby nie rozbieralność konstrukcji. Spróbuję powalczyć z tym wkrętem, skoro go wkręcili to wykręcić się musi, chyba że jakimś sposobem uszkodzili gwint na końcu. Mam tą obrotnicę od godziny i walczę z nią zawzięcie bo zgrzytanie jakie wydaje mi się nie podoba :)
janusz_m
 
Posty: 13
Rejestracja: 02 Wrz 2008, 19:17

 

PostJanusz_P. | 06 Lis 2012, 18:15

Ona jest rozbieralna 8) po wysypaniu kulek rozpadnie się na 2 osobne pierścienie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_M. | 06 Lis 2012, 19:31

Wykręciłem tą śrubkę ale siedziała pod końcem bardzo ciasno. Wysypałem śruty i rozebrałem pierścienie. Wewnątrz obrotnicy 30cm było 162 śruty średnicy 5mm wydaje się, że jest jeszcze miejsce na kilka śrutów. Jutro pojadę na hurtownie kupię parę sztuk włożę i zobaczę co to da. Wewnątrz obrotnicy znalazłem maleńkie opiłki aluminium, więc papierem ściernym 400 ogradowałem ostre krawędzie bieżni oraz gniazdo rzeczonej śrubki która wychodzi wprost na bieżnie i śruty :? Całość umyłem i jutro złożę na smarze ŁT 43.
Janusz, dziękuję za cenne wskazówki :D
janusz_m
 
Posty: 13
Rejestracja: 02 Wrz 2008, 19:17

 

PostMaciek89 | 07 Lis 2012, 10:18

Witam, korzystając z tego że ktoś odświeżył temat chciałbym się podpiąć.

Ostatnio zauważyłem ze zdumieniem problem (jak mniemam) z osią AZ w mojej Syncie 10". Kiedy obróciłem teleskop względem osi AZ zauważyłem że podstawy (te dwie płyty między którymi są teflony) poruszyły się względem siebie (nie tylko obrotowo, ale też z przesuwem). Tak jakby śruba była bardzo niedokręcona. Faktycznie śruba jest słabo dokręcona i oś dosłownie się gibocze. Mam nadzieję, że otwór w płycie wiórowej przez który idzie tuleja jest jeszcze nie naruszony...

W związku z tym chciałbym zapytać czy opłaci się dać tam dłuższą śrubę, zakończoną łbem z motylkiem, nakrętkę z motylkiem i z obu stron łożyska takie jak jest w tej Syncie w osi elewacji? Czy to coś da?

Obecne rozwiązanie jest fatalne... śruba jest za krótka, nie ma motylków, nie ma jak regulować sobie docisku bez kluczy, poza tym coś mi nie gra w schemacie działania tej osi. Dlaczego między śrubą, a płytą nie ma żadnego łożyska? Czyżby podkładka szurowała razem ze śrubą po płycie? Myślał ktoś tam w Chinach nad tym w ogóle? :)
 
Posty: 13
Rejestracja: 12 Paź 2011, 09:55

 

PostJanusz_P. | 07 Lis 2012, 10:46

komelon napisał(a):Wykręciłem tą śrubkę ale siedziała pod końcem bardzo ciasno. Wysypałem śruty i rozebrałem pierścienie. Wewnątrz obrotnicy 30cm było 162 śruty średnicy 5mm wydaje się, że jest jeszcze miejsce na kilka śrutów. Jutro pojadę na hurtownie kupię parę sztuk włożę i zobaczę co to da. Wewnątrz obrotnicy znalazłem maleńkie opiłki aluminium, więc papierem ściernym 400 ogradowałem ostre krawędzie bieżni oraz gniazdo rzeczonej śrubki która wychodzi wprost na bieżnie i śruty :? Całość umyłem i jutro złożę na smarze ŁT 43.
Janusz, dziękuję za cenne wskazówki :D


Może wejdą do niej kulki o średnicy 5,1 mm :?: wtedy zniknąłby jej spory luz :arrow: :idea:

Pamiętaj że wszystkie kulki muszą być identyczne wymiarowo do 1/100 mm czyli z jednej partii towaru :arrow: :!:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 07 Lis 2012, 21:41

Proponuję jednak rozwiązanie na rolkach i z łożyskiem kulkowym krytym na oś dobsona, jeżeli dobson ma pracować precyzyjnie,
oraz zastosowanie podkładek pod rolki z blach nierdzewnych lub ocynkowanych 0.5- 0.7 mm.
Na fotkach moje rozwiązanie łożyskowania Synty 10 Flex.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 07 Lis 2012, 21:43

Jeszcze łożyskowanie drugiej osi.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMaciek89 | 07 Lis 2012, 23:21

W tym momencie już nawet nie chodzi mi o ułożyskowanie go tylko raczej o uratowanie od tych przesuwów poziomych płyt

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/17a ... 3f2dc.html
 
Posty: 13
Rejestracja: 12 Paź 2011, 09:55

 

Postendriu624 | 08 Lis 2012, 01:06

Maciek89 napisał(a):W tym momencie już nawet nie chodzi mi o ułożyskowanie go tylko raczej o uratowanie od tych przesuwów poziomych płyt

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/17a ... 3f2dc.html

Dlatego jest wymagane dodatkowe łożyskowanie osi obrotu na łożysku kulkowym,a wałek osi musi mieć kołnierz na spodzie podstawy dobsona o dużej średnicy przykręcony wkrętami lub przyklejony silikonem.
Ja ośkę przykleiłem silikonem [kołnierz] do podstawy,Trzpień [oś] jest wtedy sztywna z dolną podctawą dobsona i utrzymuje ona ruchomą górną płytę, dodatkowo łożyskowaną łożyskiem kulkowym,więc cały układ jest wtedy precyzyjnie łożyskowany bez luzów bocznych.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Posttiger | 08 Lis 2012, 19:43

To rozwiązanie Endriu jest wg.mnie ,,zawodowe".W moim następnym (większym ,rozsuwanym) dobsie też takie ma być.Na pewno może przenosić sporo większe obciążenia ,i jeśli jest dokładnie wykonane,wszystko winno chodzić jak po ,,maśle".Ja do swojej obrotnicy GTV(którą używam ponad rok) dołożyłem parę kulek i wcisnąłem trochę smaru ,aby nie zdarzały się przycięcia obrotu.Teraz będę jednak potrzebował ułożyskowania w azymucie o większej nośności.A co do hamulca w azymucie to lepiej zrobić sobie taki ręczny napęd cierny ,który spełnia obie role i bardzo ułatwia obserwacje.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostJanusz_M. | 08 Lis 2012, 21:37

Ja włożyłem dziś do obrotnicy pięć dodatkowych kulek fi 5.00mm i całość złożyłem na smarze. Kulek o rozmiarze 5.10mm nie ma w sprzedaży, następny handlowy rozmiar to 5.55mm czyli już za dużo. Zresztą zmiana rozmiaru nie jest potrzebna bo po tych zabiegach kultura pracy wzrosła do zadowalającego mnie poziomu. Obrotnica przy obciążeniu pracuje równomiernie i bez "cofki" która występowała poprzednim rozwiązaniu. Luzu na boki też nie ma bo krążki dobsona dokładnie obracają się wokół osi na metalowych tulejkach przykręconych do płyt. Teraz trzeba przetestować to łożyskowanie w praniu czyli najlepiej obserwując samoloty :) Myślałem nad podobnym rozwiązaniem jak Endriu, lecz nie mam zaplecza maszynowego aby pozwolić sobie na takie fantazje.
janusz_m
 
Posty: 13
Rejestracja: 02 Wrz 2008, 19:17

 

PostMaciek89 | 09 Lis 2012, 20:54

endriu624 napisał(a):Dlatego jest wymagane dodatkowe łożyskowanie osi obrotu na łożysku kulkowym,a wałek osi musi mieć kołnierz na spodzie podstawy dobsona o dużej średnicy przykręcony wkrętami lub przyklejony silikonem.


Ok, a co myślisz o tym, żeby zamiast unieruchomienia śruby z dolną podstawą (silikon), dać te łożyska kulkowe i od góry i od dołu, a śruba byłaby z łbem motylkowym, nakrętka również?
 
Posty: 13
Rejestracja: 12 Paź 2011, 09:55

 

Postendriu624 | 10 Lis 2012, 16:10

Maciek89 napisał(a):
endriu624 napisał(a):Dlatego jest wymagane dodatkowe łożyskowanie osi obrotu na łożysku kulkowym,a wałek osi musi mieć kołnierz na spodzie podstawy dobsona o dużej średnicy przykręcony wkrętami lub przyklejony silikonem.


Ok, a co myślisz o tym, żeby zamiast unieruchomienia śruby z dolną podstawą (silikon), dać te łożyska kulkowe i od góry i od dołu, a śruba byłaby z łbem motylkowym, nakrętka również?

Zamiast kleić silikonem można przykręcić kołnierz osi do podstawy 4 wkrętami.
Oś nie może się kolebać w dolnej podstawie [wyginać się na boki]
W oryginalnym rozwiązaniu, żeby rozwiązać problem luzów bocznych oraz kolebania się śruby osi,wystarczy wymienić dolną podkładkę w podstawie na większą ok.fi 60 mm, lub wykonaną z kawałka z blachy 3 mm ,a następnie tą podkładkę szczepić od strony główki śruby spawarką ,Wtedy taką śrubę można już przykręcić np.4 wkrętami na dospawanym kołnierzu, do dolnej podstawy dobsona,Taki zabieg usztywni oś łożyskowania z podstawą.
Natomiast zastosowanie dwóch łożysk kulkowych nie rozwiąże w pełni problemów z bocznym luzem,lecz tylko skomplikuje ATM,bo oś będzie się obracała niezależnie od dobsona. ,i spróbuj wtedy taką oś dociągnąć jedną nakrętką jak ona będzie się obracać,
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postpogrzex | 19 Lis 2012, 22:50

Zrobiłem motyw z blachy 10x10 cm przyspawana śruba, blacha na 4 wkręty do płyty, od góry dałem łożysko wzdłużne i nakrętkę motylkową, teraz widać od razu że jest to mocne i przede wszystkim jest regulacja docisku bez kluczy tylko samą nakrętką od góry. Teraz tylko brakuje tych łożysk wałeczkowych między płytami, no ale trochę kosztują.
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Postburczas | 28 Cze 2017, 15:16

Odświeżę kotleta...
Jaki rozmiar tej prowadnicy GTV najlepiej dopasować do dobsona SW 10" Żeby między te wystające śruby spasowała ta prowadnica
Czy może ktoś coś nowszego opanował..??
..chwilowo, z braku lepszego zajęcia, zarabiam na życie...
-AZ 4, LXD75, skymaster 15x70, Bresser(lidl) 10x56, SW 10" dobson, SW 80/400, kilka szkiełek, UHC 2".
SPC 880nc, EOS 600D,
Awatar użytkownika
 
Posty: 288
Rejestracja: 23 Lis 2011, 23:21
Miejscowość: Czerwionka k/Rybnika

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 44 gości

AstroChat

Wejdź na chat