połamany dobson

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postinsystems | 02 Cze 2012, 15:46

Wczoraj dotarł do mnie nowy nabytek Synta 8" flex.Niestety po rozpakowaniu okazało się że dobson jest uszkodzony
Image
Image
Image
Postanowiłem wykonać nowy element i opisać to krok po kroku może komuś się przyda.
do kopi użyłem płyty wiórowej firmy kronopol o nazwie kodowej śnieżna alaska.Odcień grubość są idealne z oryginalną płytą użytą przez chińskiego producenta .Zaczynamy od odrysowania elementu.Wzorem będzie dla nas drugi orginalny bok.
Image
Image

Następnie wycinamy wyrzynarką nasz element ,tniemy nie po lini tylko 2-3 mm poza linią.
Image
Image
Po wycięciu z jednej strony mamy powyrywany laminat a krawędz jest poszarpana i nierówna trzeba to doszlifować do lini.
Image
Tak powinna wyglądać po szlifowaniu
Image
po wyszlifowaniu pora na wiercenie dziur ,szablonem będzie stary boczek zanim zaczniemy musimy okleić spodnią część ja nie miałem czarnej melaminy więc użyłem białej i tak nie będzie jej widać :)Melamina jest tanim materiałem metr kosztuje 1,50 zł
a w dodatku łatwo się ją obrabia ja użyłem opalarki ale równie dobrze może to być żelazko pożyczone od żony :D .Nadmiar ścinamy nożykiem i krawędz wygładzamy drobnym pilnikiem do metalu
Image
Image
Image
Pora na wywiercenie otworów służących do mocowania podstawy .Rozstaw odrysowałem od starego elemenu za pomocą kątownika .Wiercimy wiertłem o średnicy 5mm
Image
Image
Image
pozostałe otwory wiercimy wiertłem o średnicy 7mm otwory pod łożyska gzymkujemy.
Największy otwór wiercimy wiertłem o średnicy 14 mm
Image
Image
Image
i mamy gotowy element od oryginału różni się tylko tym że jest wykonana z lepszej jakościowo płyty i lepsze obrzeże 1mm pasek PCV no i oczywiście brakiem loga
Image
i pora złożyć całość
Image
Image
w ciągu 2 godzin dobson został naprawiony.
Teraz myślę nad wykonaniem klina paralaktycznego połączonego z dobsonem.Jeśli ma ktoś jakieś sugestie będę wdzięczny za wyrażenie opini .
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

PostLucifffeR | 02 Cze 2012, 15:59

No no gratuluje, praca niby nietrudna bo obróbka drzewa jest prosta, ale bez odpowiednich maszyn i włąsnej precyzji nici z tego by wyszły... Rewelacja ;) 100 % profesjonalizmy gratuluje ;P zamów sobie jeszcze naklejke sky watcher na nowy element pozdro !

Ja przed odpakowywaniem zawsze wole nagrac sobie filmik jako dowód w sprawie ;) zeby potem na pewniaka zgłosic usterke... tylko jak oni tego dobsa połamali :/ tam wszystko jest super zabespieczone :/ kurde hmm..

ps: o co chodzi z tym klinem ?
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

Postinsystems | 02 Cze 2012, 16:13

Klin paralaktyczny czyli wedge .Tylko mam dwa problemy .Pierwszy to połozenie wyciagu a drugi to przesuniety srodek ciezkosci.Jest oczywiscie opracowana platforma paralaktyczna.Ale poszkuje czegos prostego .Klin zapewni praktycznie nieograniczony czas sledzenia.
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

PostAlien7101 | 02 Cze 2012, 16:29

A czemu nie próbowałeś złożyć reklamacji do sprzedającego ?
Gratulacje za wykonanie identycznej kopii na pewno przyda się potomnym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postinsystems | 02 Cze 2012, 16:46

oczywiscie sprzedajacy opuscił cene a poniewaz mam zaplecze techniczne wykonanie takiego montazu nawet w całosci nie stanowi dla mnie problemu.Konsekwencje poniesi.e firma kurierska ktora dostarczała sprzet
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

PostAlien7101 | 02 Cze 2012, 16:50

OK dzięki za informację :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

PostLucifffeR | 03 Cze 2012, 09:51

Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

Postinsystems | 03 Cze 2012, 18:34

mam na myśli coś w tym stylu
Image
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

Postj83k | 09 Cze 2012, 16:22

Jak masz możliwości to lepszym rozwiązaniem by była właśnie platfoma paralaktyczna. Konstrukcja wręcz banalna jeśli ma się dostęp do frezarki i innych podstawowych narzędzi. Można to śmiało zrobić w ciągu jednego dnia, drugiego pomalować/polakierować a trzeciego dorobić napęd i cieszyć się nieruchomym obrazem w okularze 8) Klin paralaktyczny oznacza w zasadzie wykonanie nowego "dobsona" bo ten oryginalny by raczej nie przeżył zbyt długo z takimi kontami pracy, jest zbyt wiotki po prostu.
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostJanusz_P. | 10 Cze 2012, 10:27

Paździerz nie nadaje się do tak skośnie obciążonych konstrukcji, przed laty wykonywaliśmy na zamówienie takie oto Dobsony azymutalno-paralaktyczne 150/1200mm w litego drewna olchowego z płyty stolarskiej o grubości cala sklajonej z 5cm listew olchowych na takzwany grzebień:
Załączniki
połamany dobson: _MG_8474aa.jpg
połamany dobson: _MG_8471aa.jpg
połamany dobson: _MG_8470aa.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLucifffeR | 11 Cze 2012, 17:00

j83k napisał(a):Jak masz możliwości to lepszym rozwiązaniem by była właśnie platfoma paralaktyczna. Konstrukcja wręcz banalna jeśli ma się dostęp do frezarki i innych podstawowych narzędzi. Można to śmiało zrobić w ciągu jednego dnia, drugiego pomalować/polakierować a trzeciego dorobić napęd i cieszyć się nieruchomym obrazem w okularze 8) Klin paralaktyczny oznacza w zasadzie wykonanie nowego "dobsona" bo ten oryginalny by raczej nie przeżył zbyt długo z takimi kontami pracy, jest zbyt wiotki po prostu.



"...dorobic napęd..." tzn ? rozumiem ze tylko w jednej osi... da sie kupić takowy ? czy trzeba samemu pobawic sie z robotyka ? dobierac odpowiedni sprzet, kombinować z prędkosciami ? hmm poza tym jesli naped był by tylko w jednej osi... przy tym klinie to obraz zostawał bo w okularze, tylko na jakis czas ?!ale niedało by sie prowadzic obserwacji kilku godzinnych ? Czy wtedy montaz trzeba ustawic odpowiednio pod kątem N.E.W.S. w kierunku do obserwowanego obiektu, aby teleskop wykonywał ruch w góre po czym ruch opadowy w doł... tak aby za obiektem podazał od wznoszenia do zachodu :D Jak dobrac kąt klina ? do tego podłoze musi byc odpowiednio wypoziomowane... ?!

No i ten patent kolegi Janusz P musi byc chyba tą srubeczka przykrecany do ziemi... jesli rozumiem...

No to piknie napackałem w temacie dziekuje pozdrawiam :D
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

PostJanusz_P. | 11 Cze 2012, 17:34

Teleskop jest zaprojektowany i wyważony tak że stabilnie stoi pod wpływem grawitacji zarówno w pozycji azymutalnej jak i paralaktycznej, podstawa obraca się na wielkim łożysku oporowym 280mm i dało by się ją bez problemu napędzać napędem rolkowym po brzegu szlifowanej bieżni łożyska a widoczna śruba z kontrą to stopka z regulacja pochylenia w granicach szerokości geograficznej 49 do 53* :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postj83k | 11 Cze 2012, 17:43

[quote="LucifffeR"...dorobic napęd..." tzn ? [/quote]

A no dorobić napęd. Do platformy oczywiście, samego dobsona teleskopu nie trzeba w żaden sposób przerabiać. A jaki problem policzyć średnicę rolki napędzającej i średnicę wycinka koła z platformy? Mamy przełożenie... Resztę nietrudno policzyć mając do wyboru różne silniki i przekładnie. Dla uproszczenia można przyjąć że Ziemia wykonuje pełny obrót raz na 24 godziny :wink: :mrgreen:
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostJanusz_P. | 11 Cze 2012, 17:57

Zdecydowanie lepiej przyjąć do obliczeń dokładną wersję oobrotu czyli dobę gwiazdową 23h 56min 4,2s bo będzie błąd systematyczny rzędu prawie 4 minut na dobę :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLucifffeR | 11 Cze 2012, 21:30

ahaaa... no i wszystko rozumiem ;)
Pieknie wyjasnione kolego Januszu... Nawet JA zrozumiałem ;) rozwiałes moje wszelkie wątpliwości...

Skad wziąśc takie silniczki do napedu ? ktoś zna jakas ciekawa stronke z takimi bajerami :> silniczki, przekłądnie, piloty ?

Stolarke posiadam zaawansowana w domu, tak wiec z wykonaniem samego montazu, nie bedzie problemu, gorzej z napedem ;)
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

Postinsystems | 11 Cze 2012, 22:42

Zdobyłem juz astropilota silniki i sterownik został mi z budowy frezarki cnc.Ciekawe rozwiazanie z montażem azymutalno paralaktycznym.Jestem z zawodu stolarzem od paru lat pracuje w płycie laminowanej i wiem że taka płyta sporo zniesie niestety Pan Janusz ma po czesci racje ponieważ bardzo słabym punktem są łaczenia i fabryczne napewno nie zniosą takich ukośnych przeciążeń.Fabryczny montaż jest łaczony na konfirmaty i to trzeba zmienić.Mam pytanie czy fabryczny dobson z auto trackingiem ma w opcjach możliwość przestawienia z azymutu na paralaktyk ? Jesli tak to klin rozwiązałby sprawe.Nie wiem dlaczego ale u mnie w syncie rozkładanej środek cieżkości jest grubo za czopami w strone lg ,zapewne producent uwzglednił ciężkie okulary.
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

Postj83k | 12 Cze 2012, 10:24

Jeśli tak to nic nie stoi na przeszkodzie aby zbudować nowego dobsona, przeznaczonego specjalnie do klina. W końcu zamienić płytę na sklejkę trudno nie jest, a po dodaniu wzmocnień można by mieć całkiem niezły sprzęt na "paralaktyku" Jest tylko dwa ;) ale, po umieszczeniu teleskopu na klinie wyciąg będzie się mógł znajdować w każdym możliwym położeniu (np. pod i nad tubą) co może być "nieco" kłopotliwe. A te tuby mają przecież na stałe umieszczone czopy i nie da się ich obrócić jak teleskopu w obejmach. Druga sprawa to czy tuba zniesie takie traktowanie kiedy waga całego teleskopu będzie spoczywać tylko na jednym czopie. Dlatego dalej obstaję przy platformie. Zakres śledzenia nieba przez 1h w zupełności wystarczy.
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostLucifffeR | 12 Cze 2012, 15:52

Jestem przekonany iz producent uwzglednił te wage ...
lepiej aby ktos z zaangazowaniem i "kasa" czuł komfort obserwacji w sytuacji kiedy wydaje krocie na ciezkie i ogromne okulary... niz ten który zostanie przy okularach dedykowanych do zestawu Sytny ;) które waza po 40 g...
bynajmniej ja jako producent w te strone bym myslał... sam od pierwszego dnia obserwacji dostrzegłem iz lustro ciagnie w dół...
W poziomie chodzi misiowato, lecz w pionie obraz ucieka, z pola, bo telep szarpie przy kazdym ruchu w góre badz w doł ... przy zwykłych okularach badz lekkich duzo lepiej synte prowadzi sie poprzez maxymalne poluzowanie rolek slizgowych na dobsie... tylko wtedy trzeba ostro manete dokrecac by telep samoczynnie nie rozwalił sie o dobsa spadajac po jego puszczeniu ;) choc przy tym obiekt nie zostaje w polu widzenia bo zawsze telep troche opadnie
przy ciezkich okularach sprawa sie upraszcza... srodek ciezkosci jest praktycznie idealnie ułozony ;)ale to tez kwestia milimietrów rózniacych Tubusy i montaze jeden od drugiego ;)
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

PostJanusz_P. | 12 Cze 2012, 16:19

Dobson a Autotrackingiem jest taki sam i pracuje azymutalnie czyli paralaktycznego z niego nie zrobisz, Dobsona do Paralaktyka trzeba samemu zaprojektować i wykonać ale jako stolarz z praktyką spokojnie sobie z tym poradzisz :arrow:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLucifffeR | 24 Sty 2014, 17:34

Kicham od kurzu.... apsiik. Odswieżam temat.. :P
Przyjacielu Januszu, Ten teleskop na tym klinie nie winien być w drugą strone skierowany ?
Chodzi mi o zdjęcia ?
Nie czepiam się... bo już wiem jak klin działa... a na temat wchodze juz któryś raz... ale nowi, chetni nabycia wiedzy bedą się głowić... jak poruszaja sie planety :D
No i czy aby napewno w syncie 8, dobs niewytrzyma pracy pod tym kontem ? waży w sumie nie duzo... Chyba ze tu chodzi o aż tak nieznaczne uginanie sie konstrukcji...?
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

PostSyriusz77 | 25 Sty 2014, 10:54

Bardzo podoba mi się ta konstrukcja montażu Dobsona azymutalno paralaktyczna. Świetne rozwiązanie i prostota konstrukcji naprawdę super rozwiązanie :!: Dokładając napęd w osi rektascencji mamy wygodę w prowadzeniu obserwacji ciężkim Newtonem i obraz nie ucieka z pola widzenia. Super pomysł Panie Januszu :D pozdrawiam
LB 10"
ES 4,7mm. Soligor Lantanium 7,5mm. Meade UWA 4000 14mm. Meade QX WA 26mm. Baader Scopos 35mm
LASER 445nm 1120mW
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 18 Mar 2010, 21:04
Miejscowość: Mysłowice

 

PostTomoZ28 | 25 Sty 2014, 11:29

LucifffeR napisał(a):Kicham od kurzu.... apsiik. Odswieżam temat.. :P
Przyjacielu Januszu, Ten teleskop na tym klinie nie winien być w drugą strone skierowany ?
Chodzi mi o zdjęcia ?
Nie czepiam się... bo już wiem jak klin działa... a na temat wchodze juz któryś raz... ale nowi, chetni nabycia wiedzy bedą się głowić... jak poruszaja sie planety :D
No i czy aby napewno w syncie 8, dobs niewytrzyma pracy pod tym kontem ? waży w sumie nie duzo... Chyba ze tu chodzi o aż tak nieznaczne uginanie sie konstrukcji...?

Oś musi kierować się na Gwiazdę Polarną, tak jak to jest w każdym montażu paralaktycznym. Co do wytrzymałości dobsa syncianego, masz tam ślizgi teflonowe i tuleję teflonową, po trzech latach normalnej pracy zauważyłem, że ślizgi nie są wieczne i powoli się ścierają, jakiś czas temu też myślałem o takim rozwiązaniu, przechyliłem dobsona, opór obrotu wzrósł znacznie, głównie chodzi o tą tulejkę, która szybko by zaczęła się pod ciężarem przecierać, ale ślizgi nie miałyby również łatwo, bez założenia łożysk ciężka sprawa, bo po pewnym czasie takiej pracy tak czy tak zmienisz łożyska, i naniesiesz poprawki do dobsona.
TomoZ28
 

PostLucifffeR | 26 Sty 2014, 02:19

Kolega poprosił mnie o mikroruchy w 2 osiach AZ.
W osi poziomej mikro* mam już gotowe ale os pionowa troche mnie martwi...Stąd pomyslałem ze koledze wykonam klin paralaktyczny... kolega posiada 8semke syncianą wiec wydaje mi się iż nie trzeba tam dobsa przerabiać, jak na tę wage tuby, montaz założę się iż wytrzyma...
Wczesniej koledze zrobiłem łożyskowanie w 2 osiach tak ze opór jest minimalny... z takim łożyskowaniem telep prowadzi sie znacznie lepiej jak z tym oferowanym za 260 ZŁ przez firmy które go dedykuja ;)
A co do tych teflonów, to czy one by były czy nie telep smiga niesamowicie ...... :/
Nie da się tym prowadzic normalnych obserwacji, a o fotografii już nie wspomnę...
Ciekawi mnie ile czasu przy wprawie mógl bym uzyskc z klinem i mikroruchami w osi poziomej...
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat