Polerowanie zwierciadla ???

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostAdam Wisniewski | 26 Mar 2007, 10:39

Od niedawna zajmuje sie praktycznie astronomią i postanowilem samodzielnie zbudować teleskop zwierciadlany . W chwili obecnej jestem na etapie zakończonych prac nad szlifowaniem zwieciadla 150mm .
Utknęlem z powodu braku dwutlenku cerowego do polerowania , może któryś z kolegów podpowiedzialby mi z gdzie to można nabyć ?
Jest to moja pierwsza praca nad zwierciadlem i cieszę się że po wielu latach przymiarek w końcu zdecydowalem się podiąć wyzwanie .
Adam :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Mar 2007, 09:38
Miejscowość: Okolice Makowa Mazowieckiego

PostLesioQ | 02 Kwi 2007, 20:11

Hej,

Ja tlenek ceru kupiłem na okazjonalnej giełdzie minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Takie mamy w Krakowie cyklicznie. Przypuszczam, że jak poszukasz sklepów wysyłkowych w temacie minerałów i ich obróbki to znajdziesz, bo używają go do polerowania. Będziesz też potrzebował tlenek żelaza ... Może w AK coś znajdziesz .. były takie zestawy ... ze smołą i proszkami.

Piotr.K
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostAdam Wisniewski | 03 Kwi 2007, 15:53

Dzieki Piotrze za informacje natemat tlenku cerowego , nawet bym nie wpadl na pomysl by go tam szukac , dla mnie kazda taka informacja jest cenna gdyz dopiero wkraczam praktycznie w ten temat :) Adam
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Mar 2007, 09:38
Miejscowość: Okolice Makowa Mazowieckiego

PostLesioQ | 03 Kwi 2007, 16:12

A do jakiego proszku już dotarłeś ? Robiłeś już jakieś testy na sferyczność ?
Pytam bo to trudny moment kiedy już można iść w polerkę :roll:

Piotr.K
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

Postzbyszek | 03 Kwi 2007, 16:53

Sfera sama wychodzi jak szlifujesz wlasciwie. Dopiero polerujac na ogol sfere niszczysz. Czesto krater bywa. Duzo wiekszym problemem jest czy glownie na brzegach lustra nie masz sladow po poprzednich proszkach .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostLesioQ | 03 Kwi 2007, 17:01

Noo w założeniach sfera jest automatyczna. Ale np. z poważnie wywiniętym brzegiem nie warto iść w polerkę - lepiej go zwalczyć jeszcze w proszku, tak przynajmniej czytałem ... :roll:

Piotr.K
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostAdam Wisniewski | 05 Kwi 2007, 20:49

Mam w zasadzie juz szlifowanie zakonczone po proszku 1000 i wstepnie zabralem sie za polerowanie by stwierdzic co mi pokarze test zwierciadla no i wyszlo w/g mojej inerpretacji ze opuszczone brzegi lub tez gorke na srodku . Caly klopot polega na tym iz obecnie przebywam na terenie UK a moje zwierciadlo zostalo w domu gdzie bede dopiero za jakis miesiac moze nawet za dwa . Po powrocie bede musial wykonac od nowa i o wiele solidniej przyrzad pomiarowy 'F' i zaopatrzyc go w silniejsze zrodlo swiatla gdyz normalna dioda led jest troche za ciemna Adam
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Mar 2007, 09:38
Miejscowość: Okolice Makowa Mazowieckiego

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat