Drobny tunning Lunt LS35T

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Post_RobMarK_ | 17 Lut 2013, 22:56

Ponieważ ze względu na braku czasu na wyjazdy i zamieszkanie w centrum miasta jestem wielbicielem kompaktowych rozmiarów teleskopów jakiś czas temu nabyłem "mini Lunta" do balkonowych fotek i obserwacji Słonka.
Drobny tunning Lunt LS35T: 01_IMG_0494.JPG

Kamera umieszczona w wyciągu często pod wpływem sztywnosci kabli poruszała wyciągiem, z kolei ich przyklejanie zmniejszało wygodę ustawiania ostrości.
Oryginalny focuser:
Drobny tunning Lunt LS35T: 02_IMG_0829.JPG

Zdecydowałem się na drobną modyfikację. Zaprojektowałem, a z należytą dokładnością wykonała firma Astrokrak nową osłonę focusera przystosowaną do blokowania przed samoczynnym obrotem. Zamiast śrub metalowych zastosowałem śruby z tworzywa chroniące sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na obwodzie co 120 stopni znajdują się trzy śruby zabezpieczające przed obrotem.
Drobny tunning Lunt LS35T: 03_IMG_0830.JPG

Konfiguracja z niektórymi kamerami nie pozwala na umieszczenie całej tarczy Słońca w kadrze, soczewka Barlowa x2 to trochę za duża krotność a boczny docisk do typowej złączki doprowadzał mnie do szału więc zdecydowałem się na kolejny projekt, który ponownie wykonał Janusz. Jest to złączka z jaskółczym ogonem na soczewkę Barlowa umieszczoną jak najbliżej gwintu C kamery.
Na poniższym zdjęciu widać soczewkę przełożoną do nowej złączki (po lewej) z oprawy Vixena (po prawej).
Drobny tunning Lunt LS35T: 04_IMG_0489.JPG

Kamerka z nową złączką prezentuje się bardzo zgrabnie.
Drobny tunning Lunt LS35T: 05_IMG_0490.JPG

Słonko mieści się teraz z właściwym zapasem ...
Modyfikacje wykonałem już w czerwcu zeszłego roku, jednak zawsze mam zbyt mało czasu aby coś opisać i zilustrować na forum.
Wykorzystanie w celach zarobkowych bez zgody autora zabronione :twisted: w celach prywatnych jak najbardziej wskazane :D
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości

AstroChat

Wejdź na chat