Graniczna wielkosc zwierciadla sferycznego ?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostAdam Wisniewski | 19 Maj 2007, 20:29

Czytajac teksty wielu kolegow odnioslem wrazenie iz srednica zwierciadla 150mm jest juz graniczna wielkoscia mysle o sferze oczywiscie , bo jesli tak to prosze by ktos mnie uswiadomil dlaczego ?
Przepraszam ze nie uzywam polskich liter ale po prostu nie mam takiej mozliwosci za co przepraszam .
Drugie nurtujace mnie pytanie to czy amatorzy u nas buduja zwierciadla z otworem w srodku do systemu C.G. bo jesli tak to dopiero to musi byc kawal roboty i czy tak jest ? Adam
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Mar 2007, 09:38
Miejscowość: Okolice Makowa Mazowieckiego

Postzbyszek | 19 Maj 2007, 21:26

Graniczna wielkosc lustra ograniczona jest wielkosia drabiny :)
W przypadku sferycznego to drabina zwykle musi byc 2x dluzsza.
Telep 150/1500 daje ostre obrazy, tez byly by ostre jakby mial lustro sferyczne 150/1200 - slyszalem ze z powodu zasloniecia przez LW srodka lustra.
Nie robilem lustra z dziurka w srodku. Czytalem, ze dziura musi byc wycieta przed rozpoczeciem szlifowania, bo mocno deformuje sie powierzchnia szkla w wyniku powstalych naprezen . Ponoc szlifuje sie z elastycznie umocowanym w srodku wycietym krazkiem.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostAdam Wisniewski | 21 Maj 2007, 19:41

Dzieki Zbyszku za wyjasnienia moich watpliwosci ale wykonanie otworu skrocilo by drabine o polowe z tym ze moglo by to przyspozyc wielu innych moze gorszych problemow . Z tego co czytalem to wszystkie zwierciadla z otworami byly raczej paraboliczne co z olei moze skrocic drabine czterokrotnie a to juz cos . Tak rozwazalem ta sprawe teoretycznie jak narazie ale pewnie kiedys podejme ten temat i zrobie taki teleskop , jak narazie bede konczyl to co wczesniej zaczelem a z powodu wyjazdu nie dokonczylem . Mysle ze za dwa do trzech tygodni bede juz u siebie wiec wezme sie za przerwana figuryzacje 150-ki /1500.
Pozdrawiam i dzieki za info Adam !
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Mar 2007, 09:38
Miejscowość: Okolice Makowa Mazowieckiego

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

AstroChat

Wejdź na chat