starpointer na montażu Vixen Porta

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostVIT1956 | 16 Cze 2013, 00:06

Mocowanie szukacza typu starpointer na montażu Vixen Porta;
tu akurat z refraktorem Meade 80mm Series 5000 ED APO

Mając za sobą wiele spędzonych godzin na namierzaniu obiektów na niebie, zdecydowałem zakończyć czas męki i udręki przy korzystaniu z celownika typu starpointer.
Wcześniej miałem go zamocowanego jak na fot. 05. Teraz zmieniłem sposób i miejsce jego zamocowania i załączam z tego relację-instrukcję.

Po wyprofilowaniu pilnikiem plastikowego łącznika (fot. 01) ze starego cyrkla, wkleiłem go klejem Distal do duraluminiowej rurki (ma o wiele mniejsze drgania niż lity pręt!) o średnicy zewn. 8mm i dł. 340mm i przykręciłem na nim szukacz (fot. 02).
Wolny koniec rurki, po zdjęciu tuby refraktora, przytwierdziłem do głowicy statywu za pośrednictwem stalowej wyprofilowanej (metodą na wyczucie) blachy (z tych dołączanych do przesyłek pocztowych!) dwoma śrubami calowymi (gniazda 1/4'' i 3/8'', niestety) (fot. 03).

Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się konieczności uciążliwego schylania się do samego szukacza (pełzania i czołgania), gdyż po innowacji (upgrade) znajduje się on na wysokości głowy obserwatora, nad okularem refraktora (fot. 04). Nie jak przy wcześniejszej wersji zamocowania – fot. 05.

Widziałem też wersję umieszczenia starpoitera na odnośniku, ale tam celownik miał mniejsze pole widzenia przez sam fakt większego oddalenia od głowy obserwatora.

Życzę przyjemnego i udanego upgradowania!
Załączniki
starpointer na montażu Vixen Porta: 01.JPG
plastikowy łącznik
starpointer na montażu Vixen Porta: 02.JPG
szukacz na końcu rurki
starpointer na montażu Vixen Porta: 03.JPG
gotowy montaż
starpointer na montażu Vixen Porta: 04.JPG
całość z tubą
starpointer na montażu Vixen Porta: 05.JPG
wcześniejsze zamocowanie
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat