AToMówka 6calówka ;)

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostTomoZ28 | 08 Sie 2014, 15:42

A można prosić jeszcze o wyjaśnienie, tak łopatologicznie? :D Z matematyką "wyższą" oraz optyką już dawno się nie widziałem, będzie około dwóch lat :). W jaki sposób uwzględnić w obliczeniach diafragmę okularu?

Tubę trzeba na czymś postawić, mam w sumie już prawie połowę montażu :). Oś pionowa łożyskowana pięknie jest, grubość osi też jest wystarczająca. Statyw w zasadzie też jest :). Trzeba tylko dokupić jakieś nóżki meblowe, albo coś w ten deseń.

Pozdrawiam, Tomo.
TomoZ28
 

PostJanusz_P. | 08 Sie 2014, 16:05

Jak rysujesz stożek światła na osi optycznej to teraz narysuj dwa stożki światła ob brzegów lustra do brzegów diafragmy okularu czyli brzegu pola widzenia a uzyskasz nowy stożek obejmujący całe pole widzenia teleskopu :arrow: :idea:
Przyjmij największą średnicę diafragmy na 46 mm czyli tyle wynosi Twoje liniowe pole widzenia którego nie chcesz winietować projektowanymi diafragmami :arrow: :idea:
Na rysunku 2 w w tym artykule:

http://www.urania.edu.pl/poradnik/teles ... -cz-i.html

Masz to dobrze rozrysowane :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTomoZ28 | 08 Sie 2014, 16:28

Dzięki za rady :)
Postaram się dzisiaj wieczorem wszystko rozrysować i przeliczyć.
Newton dostał nowe lusterko jakiś czas temu, program Janusza Wilanda, na którym się opierałem powiedział mi że minimalny rozmiar osi mniejszej dla tego teleskopu wynosi trochę poniżej 40mm. Takie też lusterko wprawiłem. Powoli przeliczę wszystko, muszę to na spokojnie przeanalizować, wszystkie obliczenia, i ostatecznie potwierdzić, czy do obiektów kątowo niewielkich da się wykorzystać to LW, bez obcięcia apertury. Newton będzie miał zastosowanie planetarne. Czasem na Księżyc się zerknie, oraz na Słońce. W lepsze noce pewnie i DSy pójdą na tapetę, szczególnie kuliste.
TomoZ28
 

PostTomoZ28 | 01 Wrz 2014, 10:10

Teleskop zdążył zmienić właściciela, a ja nie zaktualizowałem tematu ;). Astrofotografia padła, ja natomiast w większości obserwuję DSy, więc średnio mi jest potrzebny teleskop niewiele mniejszy od synty 8", który byłby używany w zasadzie do testów ;).
Dzisiaj rządzi sprzęt seryjny.
TomoZ28
 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości

AstroChat

Wejdź na chat