Dokładność luster - co daje ?

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

PostKrzysztof_P | 18 Paź 2014, 23:34

:D Cześć , Cześć.

Jak się spotkamy to porozmawiamy , co tam Włodziu Ci po głowie chodzi.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postsuper_novy | 19 Paź 2014, 19:29

Krzysztof_P napisał(a):... co tam Włodziu Ci po głowie chodzi.




No powiem szczerze, że muszę załapać się do programu "Mam marzenie", bo po głowie drepta mi Newton 12"/f8. No i muszę do tego trochę jeszcze podrosnąć, coby nie stawać przy wyciągu na taborecie. :lol:

...również pozdrawiam!
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2014, 07:14

:D Cześć.

Jakąś Drabinkę zawsze Dla Ciebie znajdę , gdyż na taborecie to mało stabilnie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 19 Gru 2014, 15:31

Apochromat o danej czynnej średnicy zawsze będzie dawał lepsze,bardzie kontrastowe obrazy Planet od równie dobrego lustra o tej samej czynnej średnicy.
Całość zawiera się w tzw. pojaśnieniu pierścieni dyfrakcyjnych w stosunku do krążka ,osłabieniu kontrastu,ilości energii, itp.
PR 31 dość dobrze to ujął w tej wypowiedzi :
"Punktowość" gwiazd, rozumiana jako fizyczna średnica krążka dyfrakcyjnego ("tarczki gwiazdy"), zależy od średnicy obiektywu (lub lustra) i ogniskowej. Duży obiektyw da gwiazdki bardziej "punktowe" niż mały obiektyw. Niezależnie od tego, wokół każdej "gwiazdki" powstanie zespół koncentrycznych pierścieni będących skutkiem uginania światła na brzegach obiektywu. Jeśli jakość obiektywu będzie się pogarszała, coraz więcej światła będzie rozpraszane w pierścieniach, a coraz mniej skupiane w centralnym krążku. I właśnie to okresla Strehl Ratio. Nie wiem, czy można to nazwać zmniejszaniem się "punktowości", bo krążek dyfrakcyjny ("tarczka gwiazdy") nie będzie się zwiększał, a jedynie ciemniał. Będzie za to spadał kontrast, bo ciemniejsze punkty obrazu będą "zaświecane" przez nakładające się, coraz jasniejsze pierścienie dyfrakcyjne punktów jasnych.

To jest jedna z przyczyn, dla których uważa się refraktory za lepsze "do planet". W teleskopach zwierciadlanych światło dodatkowo ugina się na krawędziach pająka i lusterka wtórnego (im większego, tym gorzej), co skutkuje właśnie jaśniejszymi pierścieniami dyfrakcyjnymi i słabszym kontrastem - przy niezmienionej rozdzielczości. Przynajmniej tak jest w teorii :-)


viewtopic.php?f=1&t=809

zobaczcie tez jaka jest ilość krążków dyfrakcyjnych w :
soczewce - 0 obstrukcja
lustra o obstrukcji : 20%, 33%.

http://legault.perso.sfr.fr/obstruction.html

policzcie gdzie jest najwięcej pierścieni
zwrócicie uwagę na koncentracje natężenia/pojaśnienia/ danych pierścieni w stosunku do natężenia głównego krążka.
Załączniki
Dokładność luster - co daje ?: obsrukcja h.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 19 Gru 2014, 16:55

Załączniki
Dokładność luster - co daje ?: obsrukcja h.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postendriu624 | 19 Gru 2014, 18:45

Dodatkowo jest zależność od dokładności optyki ,o ile dobrze pamiętam ,dla optyki 1/8L chyba 96% światła jest skupiane w punkcie a reszta światła przypada na prążki dyfrakcyjne. Im optyka ma mniej lambda tym mniej światła jest skupiane w punkcie a więcej w prążkach.
Idealna optyka powinna dać obraz dyfrakcyjny w postaci punktu z jednym wyraźnie widocznym prążkiem i jednym słabszym prążkiem,czyli tylko dwa prążki dyfrakcyjne,większa ilość prążków to już optyka poniżej 1/8L.

Licząc ilość prążków z powyższej fotki , bo aż 5 ,dokładność optyki jest mniej niż 1/4L.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJOKER | 20 Gru 2014, 00:21

chyba coś w tym jest ,tzn. w 100ed jest więcej widocznych pierścieni niż w Zeiss-ie ale układy 3 soczewkowe trochę wyłamują się z tej reguły / zapewne większe ilości ugięć światła/.

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... -verwenden
Trochę inaczej jest w newtonach - duza ilość krążków ...

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... -vergleich
Załączniki
Dokładność luster - co daje ?: TMB-Apo 130.JPG
TMB-Apo 130.JPG (7.7 KiB) Obejrzany 12707 razy
Dokładność luster - co daje ?: zeiss 100.JPG
zeiss 100.JPG (10.13 KiB) Obejrzany 12713 razy
Dokładność luster - co daje ?: 100ed.JPG
100ed.JPG (9.98 KiB) Obejrzany 12713 razy
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postendriu624 | 20 Gru 2014, 09:51

Prążki dyfrakcyjne uzyskuje się w dużym powiększeniu na jasnej gwieździe w idealnej ostrości .Wtedy liczy się ich ilość,powinny być wtedy widoczne 2 prążki ,jeden wyraźny, drugi słabo widoczny.
Obraz gwiazdy przed i za ogniskiem to nie są właściwe prążki dyfrakcyjne,lecz można wtedy ocenić czy nasze lustro ma właściwy kształt paraboli ,jeżeli jasność pierścieni przed i za ogniskiem jest taki sam ,to lustro ma właściwy kształt paraboli i skupia jednakowo światło przed i za ogniskiem.
To prosty test do oceny naszego zwierciadła ,Wszelkie odchyłki w jasności pierścieni przed i za ogniskowych świadczą o błędnym kształcie lustra.


więcej tu.


http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=& ... 9217769445
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmrjq | 20 Gru 2014, 18:00

Endriu, właśnie coś mi nie pasowało. Bo wykluczały się te obrazy. Dzięki za rozjaśnienie.
Czyli obraz gwiazdy będzie w newtonie i refraktorze podobny ?! Chyba nie, bo w newtonie mamy zakłócenie od LW ?!
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostJOKER | 20 Gru 2014, 23:02

1.Prążki dyfrakcyjne uzyskuje się w dużym powiększeniu na jasnej gwieździe w idealnej ostrości .Wtedy liczy się ich ilość,powinny być wtedy widoczne 2 prążki ,jeden wyraźny, drugi słabo widoczny.

Rozumiem,ze stosuje się duże powiększenie aż do momentu pojawienia krążków dyfrakcyjnych.

2.Obraz gwiazdy przed i za ogniskiem to nie są właściwe prążki dyfrakcyjne,lecz można wtedy ocenić czy nasze lustro ma właściwy kształt paraboli ,jeżeli jasność pierścieni przed i za ogniskiem jest taki sam ,to lustro ma właściwy kształt paraboli i skupia jednakowo światło przed i za ogniskiem.

Czy te same reguły tycza się soczewki ?
jeśli tak to jaka jest różnica miedzy otrzymanymi "krążkami" w pnkt.1 i 2.

No dobrze a jeśli nie uzyskamy krążków dyfrakcyjnych za ogniskiem tylko przed/np.soczewka ED/ ?

Byłbym wdzięczny za przesłanie bardziej profesjonalnych linków do zrozumienia materii niż te zawarte w linku,mogą być anglojęzyczne.



Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postwiatr | 21 Gru 2014, 00:05

http://www.telescope-optics.net

to zapewne znasz?:)

ps. zagapiłem się już było linkowane
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

PostTomek_P | 21 Gru 2014, 16:33

To o czym koledzy wyżej piszą prowadzi do ciekawych wniosków - nie podam żadnego opracowania teoretycznego, nie mogę znaleźć w zakładkach ale skoro wielkość obstrukcji wpływa na ilość światła w kolejnych prążkach z drugiej strony taki sam wpływ na jasność krążków ma dokładność lustra. To w efekcie przy pewnej obstrukcji ( ta dla danego teleskopu jest oczywiście stała ) teleskop nigdy nie da obrazu lepszego niż gorsza pod względem jakości optyka z mniejszą obstrukcją.


Z tego co pamiętam obstrukcja 20%-25% na lustrze 1/8L da taką samą dystrybucję energii w prążkach jak teleskop z dokładnością 1/4L bez obstrukcji.

Pozdrawiam
Przepraszam, czy tu edytują cudze posty?
 
Posty: 120
Rejestracja: 12 Lip 2008, 18:45

Postmrjq | 21 Gru 2014, 23:39

Ciekawy byłem jak wyjdzie porównanie soczewki z lustrem ... Dane z programu Aberrator 3.0.
Zdaje się, że większe lustro nie daje za wygraną ?!
Załączniki
Dokładność luster - co daje ?: Syntka.jpg
200 mm f6 z obstrukcją 20% i PV=0,1
Dokładność luster - co daje ?: Soczew.jpg
100 mm f9 soczewka i PV=0,1
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postrobert_sz | 22 Gru 2014, 00:07

Tiaaaa... komputerowe symulacje :) tak się mają do rzeczywistości jak piernik do wiatraka
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostJOKER | 22 Gru 2014, 00:53

wszystkie zawarte tu zdjęcia ,wykresy , itp. są robione komputerowo.
Niekomputerowe symulacje będą polegały na tym ,ze opiszemy wg.własnego uznania to co widzimy przez teleskop - co uważam za duzo mniej wiarygodne informacje.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postrobert_sz | 22 Gru 2014, 01:16

Ja natomiast za dużo bardziej wiarygodne uznaje wrażenia przy rzeczywistym porównywaniu sprzętów. Teoria teorią a praktyka jest często inna :wink:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Posttiger | 25 Gru 2014, 17:34

Tak samo mam ja, krążki dyfrakcyjne, krążkami. Jednak rezultat, który daje mi naprawdę ,,dokładną" optykę, oceniam na planetach. Dlatego też obecnie zamierzam zakupić LW w Antaresie (2,14" i 30 lambda, cena 229 dol.), jednak dopiero po instalacji i testach, wypowiem się , czy i jak dużo ,,wniosło".
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postmrjq | 26 Gru 2014, 22:46

robert_sz napisał(a):Ja natomiast za dużo bardziej wiarygodne uznaje wrażenia przy rzeczywistym porównywaniu sprzętów. Teoria teorią a praktyka jest często inna :wink:


A jaką masz metodę ? :)
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 31 Gru 2014, 20:32

:D Witam.

Panowie , Krążki czy Prążki jak już kto woli Dyfrakcyjne oglądamy na jasnej gwieżdzie ustawionej w centrum pola widzenia danego instrumentu przy zastosowaniu okularu , który da nam Bardzo Duże Pow. nawet 2D i wtedy doskonale je widać. Osobiście z kolegami sprawdzaliśmy również np. na Epsilonach w Lutni gdzie wspaniale widać je od dwóch sąsiadujących ze sobą gwiazd.
W Swoim Maku Intesa mam prawie Wzorcowo , czyli w Centrum gdzie powinno w Ideale być 100% Światła bez żadnych krążków , czyli sama gwiazda mam Bardzo Jasno , czyli mało światła jest rozproszonego na krążki.
Ja mam dwa krążki , przynajmniej tyle udało mi się zobaczyć a czasami wydawało mi się iż trzeci majaczy , takie testy często przeprowadzamy w Naszym Obserwatorium na wszelakich sprzętach, oczywiście oglądamy przy wyostrzonym obrazie.
U mnie gwiazda Centralna jest Najjaśniejsza potem jest pierwszy jaśniejszy krążek i drugi jest już słabszy , majaczącego nie jestem na 100% pewien.
Ideałem Było by 100% Światła w Gwieżdzie Centralnej , ale niestety pewnych praw nie da się oszukać.
Najlepiej takie testy przeprowadzać podczas Bardzo Dobrej Stabilności , aby wszystko nam nie pływało.
Z Naszych doświadczeń popartych praktyką tak kształtują się w kolejności poczynając od Najlepszych Wyników Wizualnych wymienione sprzęty:

1.Refraktory co najmniej ED,
2.Wszelakie Maki,
3.Wszelakie SCT,
4.Wszelakie Newtony-Tutaj Dobry Newton Dorównuje Spokojnie SCT.

Co poparte jest obrazami planet w praktyce i jednak najlepszym kontrastem na planetach oraz najlepszą jakością Obrazów Dyfrakcyjnych Gwiazd widocznych podczas testowania i bezpośredniej konfrontacji.
Bardzo Dobrą planetą do testów był Mars gdzie np. w Edku 120mm tzw. "Morza" czyli ciemne obszary były najciemniejsze w widzianym obrazie w stosunku do jasnej części tarczy planety , potem ciut gorzej w Maku , ale naprawdę niewiele i reszta to już gorsze wyniki jeżeli chodzi o kontrastowość ciemnych i jasnych obszarów.
Tak samo jest np. z księżycami Jowisza podczas przejść na tle tarczy planety.
W Edkach i Makach są czarne Kropy a w reszcie sprzętu już bardziej szarawe.
Tym samym dlatego przejścia tych cieni widać doskonale już w małych Refraktorach ED przy stosunkowo niewielkich powiększeniach "Czarne Kropki Cieni Księżyców" ze względu na Bardzo Dobry Kontrast Obrazu.
Nie mówimy tutaj o ilości Detalu tylko o jego jakości-widoczności-kontraście.
Oczywiście większa Apertura da nam więcej detalu i jego jakość zależy od użytego Sprzętu jak wymieniono powyżej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmargor55 | 01 Sty 2015, 17:19

Krzysztof, rozumiem ze teleskopy systemu MAK-NEWTON umieszczamy w tej tabeli, tam gdzie ''wszelakie Maki'', a jedynie roznica jest w swiatlosile systemu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostKrzysztof_P | 01 Sty 2015, 18:14

:D Witam.

Oczywiście tak , ponadto Maki-Newtony Intesa stawiamy najwyżej z Maków gdyż posiadają najmniejszą obstrukcję z pośród Całej Rodziny Maków jak i wszystkie Maki Intesa mają warstwy na lustrach co najmniej ze wsp. odb. 95%.
Zakładamy iż dokładności optyki całych systemów-ich wypadkowe są podobne , choć na pewno tak nie jest.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 07 Sty 2015, 08:44

:D Witam.

Dzisiejszej nocy w naszym obserwatorium przeprowadziliśmy porównanie trzech teleskopów na Jowiszu:

1.SCT 11" Kolegi Zbyszka "ZP53",
2.Mak Cassegrain na optyce Intesa 180/1800mm Santel Kolegi Zbyszka "ZP53",
3.MK ALTER M703 Intes 180/1800mm , mój obecny wymiatacz praktycznie do wszystkiego.

Nie korzystaliśmy z Edka 120mm gdyż wszystkie montaże były zajęte sprzętem , następnym razem postaram się sprawdzić bezpośrednio i porównać obrazy z Edzia i Maka Intesa 180mm , oraz napiszę moje spostrzeżenia na forum.

Celem było sprawdzenie który z teleskopów da najładniejsze obrazy Jowisza z największą ilości detalu i jego jakością.

Warunki Seengowe Znakomite , Dłuższymi Chwilami Idealne , utrudnienie to świecący Łysy obniżający Kontrast obserwowanych detali na tarczy planety.
Temperatura była poniżej -10*C , myślę nawet około -15*C i dlatego warunki w atmosferze były moim zdaniem Bardzo Dobre co przekładało się na Ostry do granic możliwości obraz Jowisza.
Użyte okulary to TMB II i TS HR Planetary.
Zakres używanych powiększeń sięgnął od 200 do ponad 300X , prawie 400X w SCT z okularem 8mm.

I tak na wstępie , obrazy z okularów TMB i TS HR w Makach w bezpośredniej konfrontacji przy takich samych powiększeniach różniły się jedynie kolorystyką gdzie w TS HR obraz był bardziej bielszy zbliżony do Orto natomiast w TMB II detal , konkretnie pasy na Jowiszu wpadały w przyjemny dla oka żółto-pomarańczowy kolorek.
I odpowiednio w zależności od okularu , cienkie pasy w pociemnieniach albo były bardziej zbliżone do bieli albo wpadały w żółty kolorek na tle bardziej szarego pociemnienia biegunowego.
Ostrość okazała się taka sama w obydwu rodzajach szkiełek , natomiast różnice były jedynie kolorystyczne.
Najlepsze obrazy w Makach uzyskaliśmy przy około 250-300X gdzie Jowisz pokazał wspaniały detal , cienkie białe paski w pociemnieniach , cienki pas między pociemnieniem i pasem około równikowym , woalkowatość pasów z większymi jajowatymi tworami typu "białe plamy". Detalu naprawdę co nie miara.
Powiem szczerze iż nie widziałem nigdy tyle w 120ED a jakość detalu z Maków była Znakomita Niemalże Refraktorowa.
Obydwa Maki okazały się Doskonałymi sprzętami Planetarnymi , zwycięzcy tutaj nie było , kwestia użytego okularu w zależności jak kolorystycznie kto woli.

Przyszła i kolej na SCT 11", Tutaj Obraz Powalał Ilością Widocznego Detalu , woalkowatosć pasów około równikowych widoczna w Makach w SCT przemieniła się w mniejsze osobne detale , zawirowania , białe i szare małe plamki itp.
No cóż apertura robi swoje 280mm SCT to nie 180mm najlepszego Maka.
Co prawda obrazy Kontrastem Detalu , jego kolorystyką , "naturalnością" nie były tak dobre jak w Makach , ale i tak znakomite a ilość Detalu Imponująca.
Jednym słowem Udana Noc.

Wnioski są następujące jeżeli warunki są Bardzo Dobre to apertura daje o sobie znać.
Wszystkie teleskopy pokazały Bardzo Dobre obrazy a Maki Prawie Refraktorowe , ilość detalu adekwatna była do średnicy użytego sprzętu i tu SCT jest zwycięzcą , natomiast jego jakość wypadła lepiej w Makach co stwierdziliśmy zgodnie.

Po dzisiejszej nocy , zaczął mi po głowie chodzić Mak-Cass. co najmniej 230mm , który jest produkowany na zachodzie na bazie optyki Intesa , może kiedyś.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postacubenes | 08 Lut 2015, 22:52

tiger napisał(a):Tak samo mam ja, krążki dyfrakcyjne, krążkami. Jednak rezultat, który daje mi naprawdę ,,dokładną" optykę, oceniam na planetach. Dlatego też obecnie zamierzam zakupić LW w Antaresie (2,14" i 30 lambda, cena 229 dol.), jednak dopiero po instalacji i testach, wypowiem się , czy i jak dużo ,,wniosło".

Myślę że nie ma sensu aż tak dopłacać do lw pozostając przy starym mało dokładnym lg.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostJanusz_P. | 09 Lut 2015, 09:57

Zarówno lustro główne, tworzące obraz jak i pomocnicze, wtórne kierujące go do wyciągu powinny być tej samej jakości, nic nie da zakup wtórnego L/30 jak główne jest przykładowo L/6 i daje miękki obraz bez pełnej rozdzielczości :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttiger | 11 Lut 2015, 00:08

Chodzi oto, że wymieniałem LW na mniejsze (50mm) ponieważ ,,oryginalne" miało 63mm. Co przy aperturze LG 190mm powodowało dość istotną obstrukcję, choć obrazy planet były nie złe ( w porównaniu z newtonami, z resztą Acubenes ,też nieraz przez niego patrzyłeś). Jednak ze względu na to, że nie ,,focę", nie jest mi potrzebne aż takie wielkie LW. Zakupiłem w Astrokraku owe 50mm ( takie no name, które i tak traktowałem jako tymczasowe), i co się okazało, kontrast niby lepszy jednak z ostrością obrazu mam mieszane odczucia. Dlatego muszę nabyć ,,porządne" LW . Oprócz ANTARESA, zastanawiam się jeszcze nad OO.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat