Wymiana tuby z PCV na metalową,krok po kroku.

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostJanusz_P. | 29 Lip 2007, 14:17

I to jest właśnie twój błąd w rozumowaniu, musisz jak Kopernik "wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię bo inaczej nie posuniesz się z astrofoto nawet o krok do przodu :roll:
Lunetka biegunowa ma być nieruchoma i solidnie dokręcona bo inaczej nie zjustuje osi montażu z biegunem nieba kiwając się na niedokręconym gwincie :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 29 Lip 2007, 15:27

Sam zle ustawiam lunetke - tak sadze bo roznie mi wychodzi :)
Lunetka do oporu wkrecona , wyosiowana i ustawiona w/g http://www.trutek-uk.com/takahashi/pola ... r1-2en.htm z (-) wspolrzedna. Aby ja ustawic musialem przekrecic os RA montazu . Chyba tak ma byc, ale jak pisalem nie zawsze poprawnie wychodzi .
Wkrecena lunetka poczatkowo jakos sie ustawia, zaleznie od sily wkrecenia roznie . Pozniej krece osia RA aby lunetka byla prawidlowo ustawiona , ustawiam gwiazde Polarna w koleczku . Pozniej ustawiam telep na dana gwiazdke co jak zwykle ucieka :) . Pewnie gdzies robie blad .
Moze z kreceniem osia RA, poczatkowym ustawieniem lunetki ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 29 Lip 2007, 17:39

Zbyszku nie bardzo rozumiem co ma kręcenie osią RA do ustawienia lunetki ? Nie rozumiem co z nią kombinujesz ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postastropromil | 29 Lip 2007, 17:50

To w takiej sytuacji może ktoś wytłumaczy mi w jaki sposob ustawiac lunetke biegunowa na GP?
Moze jakis mały kurs by sie przydał + jakies fotki :wink:
Nie tylko dla mnie czy Zbyszka,lecz równiez po to ,aby inne osoby miały na czym sie wzorowac.
Ja jestem za :!:
ATM 8"/GPE
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 Sty 2007, 18:28

 

PostJarek76 | 29 Lip 2007, 17:54

astropromil to ja promil16,robiłem nową instalke systemu i przypadkiem wpisałem stary login :wink:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostJanusz_P. | 29 Lip 2007, 18:06

Lunetkę biegunową trzeba najpierw wyzerować czyli tak ustawić środek krzyża aby nie bił przy kręceniu osią alfa z zamontowaną do oporu lunetką.
Po tym zabiegu który najlepiej wykonuje się w dzień na odległym obiekcie ustawiamy w niej polarną w kółeczku i musi się nam zgadzać kierunek na Wielką Niedźwiedzicę.
Wtedy dopiero można mówić o dostatecznym ustawieniu bieguna nieba :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 29 Lip 2007, 18:09

Ja ustawiam zgodnie z położeniem które wygenerował program np:

Image

Czynności, które wykonuję przebiegają następująco:
1. poziomuje (ponieważ bardzo to przyspiesza ustawianie montażu, a trwa bardzo krótko)
2. celuje lunetką tak bym widział GP w lunetce i koryguję wypoziomowanie
3. następnie dostrajam położenie GP śrubami w montażu (regulacja kąta oraz regulacja w osi, rzadziej nóżkami - bo to kłopotliwe, ale można i tak)

Wszystko zajmuje mi około 3 minuty.

ps. nie manipuluję osią De czy Ra
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 29 Lip 2007, 18:28

Janusz_P. napisał(a):... ustawiamy w niej polarną w kółeczku i musi się nam zgadzać kierunek na Wielką Niedźwiedzicę...


JaLe napisał(a):Ja ustawiam zgodnie z położeniem które wygenerował program ...

Czynności, które wykonuję przebiegają następująco:
1. poziomuje (ponieważ bardzo to przyspiesza ustawianie montażu, a trwa bardzo krótko)
2. celuje lunetką tak bym widział GP w lunetce i koryguję wypoziomowanie
3. następnie dostrajam położenie GP śrubami w montażu (regulacja kąta oraz regulacja w osi, rzadziej nóżkami - bo to kłopotliwe, ale można i tak)

Wszystko zajmuje mi około 3 minuty.

ps. nie manipuluję osią De czy Ra


U mnie wychodzi tak :
Image
Chyba mamy rozne programy :(

Jak ustawic lunetke biegunowa aby miala kierunek na Wielką Niedźwiedzicę czy w/g programu co uzywa JaLe nie krecac osia RA, przeciez lunetka jest do niej sztywno wkrecona ? Chyba, ze w mojej lunetce musze cos poluznic .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 29 Lip 2007, 18:41

Oczywiście kręcąc całą osią z lunetką :!:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJarek76 | 29 Lip 2007, 18:59

Zbyszek,jesli uważnie popatrzysz na "sciage" od Jarka ,to już widac na pierwszy rzut oka,ze chyba mamy 2 rozne programy badz coś jest nie tak ponieważ:
w fotce Jarkowej widac ,ze jest mozliwosc wpisywania współrzednych w dwa pola,a to co mi podesłałes i także widac na fotce jest tylko 1 pole :?: :!:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Postzbyszek | 29 Lip 2007, 19:24

Jest mozliwe, ze statyw na balkonie troche sie rozjezdza i dlatego nici z prawidlowego ustawiania :( .Sprawde gdy nogi statywu wbije w ziemie .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 29 Lip 2007, 20:51

Panowie macie starszą wersję.

Ja używam taką:
http://www.optique-unterlinden.net/prat ... 1.4-en.htm

Zbyszku nic nie kombinuj z osia Ra, bo skoro używasz ten program to wystarczy tylko przyporządkować położenie kątowe GP.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat