Może trywialne pytania... mocowanie zwierciadła w MT800

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMerlin | 15 Lip 2007, 17:39

Witam,
Ponad rok temu zakupiłem u Janusza newtona MT800. Jako że to był pierwszy tak duży mój teleskop niektóe rzeczy odnośnie poprawnego jego działania potraktowałem z przymrużeniem oka. Wiadomo Soligor...robiony gdzieś hurtem na drugim końcu świata... ma swoje niedociągnięcia.
Janusz pisze w ofercie że każdy teleskop jest skolimowany - uwierzyłem na słowo. Ale w miarę użytkowania okazało się że po włożeniu "kolimatora" w postaci pudełka po kliszy okazuje się że otwór w pudełku nie pokrywa się kompletnie z niczym. poza tym nie widzę kół (obrazów zwierciadła) tylko jakieś taki dziwne ich wycinki.
Próbowałem wyregulować zwierciadełko wtórne niewiele się zmieniło.
W takim razie spróbowałem ruszyc śrubki przy mocowaniu celi zwierciadłą głównego. Nie dały się wogóle obracać. Zdesperowany w końcu wymontowałem całą celę i... okazało się że śruby są najnormalniej w świecie powyginane. No cóż pod względem kolimacji teleskopu to jestem kompletny laik więc... może właśnie tak wygięte te śruby być powinny (ale to właśnie tłumaczy to że nie można było ich obracać)
I teraz moje pytania:
1) w mocowaniu celi zwierciadła głónego teleskopu są 2x3 śruby. 3 do chyba kontrowania i 3 ze spręzynkami do ustawiania samej celi zwierciadła.
Rozumiem że powinno to działać w ten sposób że za pomocą śrub ze sprężynkami ustawiam zwierciadło a następnie drugą trójką kontruję ustawienie.
Zauwazyłęm że śruby ze sprężynkami wkręcają się w podkładki korkowe pod zwierciadłem co wydaje mi się trochę niebezpieczne dla samego zwierciadła. Jak również zauważyłem że objemki przytryzmujące zwierciadło w sumie są całkiem luźne. Czy tak powinno być??


2. Pomyślałem że możnaby "obrócić kota ogonem" czyli zwierciadło umocować "sztywniej" a śruby któe dotychczas wkręcały się w korki pod zwierciadłem, po stronie zwierciadła umocować na sztywno - po drugiej stronie celi skontrować nakrętką. Natomiast regulację ustawienia zwierciadła "wyprowadzić" nazewnątrz teleskopu. Regulowałoby się nie jak dotychczas wkręcając czy wykręcając śrubę, ale nakręcając lub wykręcając nakrętkę nazewnątrz teleskopu. Czy takie rozwiązanie waszym zdaniem ma sens?
Czy to że śruby wkręcają się tuż pod zwierciadłęm (od zwierciadłą oddziela je tylko 1,5mm warstwa korka) ma jakieś konkretne zastosowanie?? tak samo jak to że boczne mocowania-uchwyty zwierciadła są praktycznie luźne. Czy ma to jakieś ukryte znaczenie??

Może zbyt opisowo wygląda problem. Ale postaram się porobić fotki i dodać do posta. Może będzie troszkę jaśniej:)
Merlin
============
MT-800 na SVP Canon 1Ds Mark III, Canon 17-40/4 L USM, Canon 70-200/2.8 IS L USM, Expander EF 2xII, Meade LPI i kilka drobniejszych szkiełek...
Projekt http://ShadowHunters.Org
Awatar użytkownika
 
Posty: 101
Rejestracja: 28 Lis 2005, 11:18
Miejscowość: Kraków/Brusy

Postzbyszek | 15 Lip 2007, 17:50

Wiesz jak masz sruby zamocowane to bedziesz nimi krecil w malym zakresie, nic na sile . Jak sruby masz powyginane to cos z telepem moze w transporcie pocwiczyli i kolimacje zniszczyli.
Mocowanie lustra jest fabryczne, duzo telepow ja ma i dzialaja. Jak wymienisz sruby i wkrecisz je do polowy regulacji to dasz rade lustro wyregulowac.
Lustro glowne nie moze byc solidnie, solidnawo czy w jakikolwiek sposob sztywno skrecone z cela . Nie moze w niej latac na boki, ale musi dac sie obkrecic . Przynajmniej sam taki test stosuje, czy nie za mocno jest skrecone . Jak sie przyjrzysz mocowaniu lustra to moze zauwazysz jak i co dokrecic, aby bez zbednych naprezen bylo zamocowane . Czasem jakas podkladke trzeba dac itp.
Nie ruszaj za duzo polozenia 3 srubek ustawiajacych wysokosc lustra wtornego . Duzo latwiej wtedy skolimowac telep.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostMax | 15 Lip 2007, 20:36

Merlin napisał(a):Witam,
śruby któe dotychczas wkręcały się w korki pod zwierciadłem, po stronie zwierciadła umocować na sztywno - po drugiej stronie celi skontrować nakrętką. Natomiast regulację ustawienia zwierciadła "wyprowadzić" nazewnątrz teleskopu. Regulowałoby się nie jak dotychczas wkręcając czy wykręcając śrubę, ale nakręcając lub wykręcając nakrętkę nazewnątrz teleskopu. Czy takie rozwiązanie waszym zdaniem ma sens?
Czy to że śruby wkręcają się tuż pod zwierciadłęm (od zwierciadłą oddziela je tylko 1,5mm warstwa korka) ma jakieś konkretne zastosowanie?? tak samo jak to że boczne mocowania-uchwyty zwierciadła są praktycznie luźne. Czy ma to jakieś ukryte znaczenie??

Może zbyt opisowo wygląda problem. Ale postaram się porobić fotki i dodać do posta. Może będzie troszkę jaśniej:)


też zauważyłem ten problem i rozwiązałem go tak:

wykręciłem śruby i zmierzyłem głębokość otworów w obudowie lustra,
umieściłem śruby w dolnej obudowie (tej przykręconej do tuby) i na ich końce nakręciłem nakrętki z teflonowym pierścieniem hamującym tak aby ponad nakrętkę wystawał kawałek śruby o 1mm krótszy niż wynosiła głębokość otworu w obudowie lustra
w ten sposób nigdy już nie wkręcisz śruby w korkowa podkładkę :wink:

potem niezbędna jest kolimacja wg Hamala w wersji rozszerzonej (z wymontowaniem lustra wtórnego)

zerknij do wątku:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=33949#33949
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... ja+newtona
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJanusz_P. | 16 Lip 2007, 07:45

Generalnie mówiąc lustro musi mieć pewien minimalny luz w oprawie bo inaczej będzie naprężone i da astygmatyczne obrazy.
Jak czytam twój teleskop po roku obserwacji uległ rozkolimowaniu zapewne podczas jakiegoś transportu na miejsce obserwacji.
Metoda obróconych śrub wydaje się ciekawa, wstaw fotki aby wszyscy mogli w pełni zrozumieć jak to zrobiłeś 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

AstroChat

Wejdź na chat