Lustro teleskopu - aluminium

Postatrix | 15 Gru 2014, 21:29

krzys napisał(a):Wybaczcie , ale w glowie mi sie nie miesci - jak mozna wykonac lustro bez badania cieniowego i jak mozna bez niego okreslic dokladnosc wykonania ? Tak sie sklada , ze jestem na ukonczeniu lustra i ilosc poprawek , jakie wykonalem do tej pory poprostu poraza . Jezeli mieszkasz gdzies w malopolsce ( okolice makowa , suchej ) , to z checia podjade z nozem foucaulta . Zdziwilbym sie bardzo , gdybys mial dokladnosc lepsza niz 1L .



Badanie cieniowe, no wybacz kolego ale to można zrobić bez noża. Są inne metody jak rzutowanie prostych linii na lustro. I jest to metoda bardziej dokładna , aniżeli badanie cieniowe. Uzyskanie sfery jest prostsze aniżeli by się wydawało.
Dokładność lustra to zależność - dla lustra 250mm i ogniskowej 2395mm mamy dokładność 1/4 fali
Jak również chropowatość powierzchni lustra.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postendriu624 | 16 Gru 2014, 17:01

Metoda cieniowa jest jedną z najdokładniejszych metod.
Do pomiarów lustra parabolicznego ,mierzy się strefy, a nie całe lustro ,np ,lustro dzieli się na 5 stref ,i dla każdej ze strefy oblicza się odchyłki,a potem je mierzy na nożu,w ten sposób można dopiero obliczyć i sprawdzić poprawną parabolę,i ostateczną dokładność lustra.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 16 Gru 2014, 17:09, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postbolid25 | 16 Gru 2014, 17:08

endriu624 napisał(a):Metoda cieniowa jest jedną z najdokładniejszych metod.
Do pomiarów lustra parabolicznego ,mierzy się strefy, a nie całe lustro ,np ,lustro dzieli się na 5 stref ,i dla każdej ze strefy oblicza się odchyłki,a potem je mierzy na nożu,w ten sposób można dopiero obliczyć poprawną parabolę,i dokładność lustra.

Dokładnie jak pisze Andrzej metoda cieniowa to podstawa dla każdego szanującego się poważnego szlifierza,aby wykonać dokładne lustro w warunkach amatorskich jest niezbędna.Bez dokładnego pomiaru nie powstanie żaden precyzyjny przedmiot i nie mam na myśli tu tylko optyki teleskopu.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postatrix | 16 Gru 2014, 21:31

Myślę że dalsze dyskusje w tym temacie straciły sens.
Jeżeli kogoś najdzie by wykonać lustro z aluminium chętnie pomogę. Doświadczenie już mam nieco.
Atrapa nie stoi jako dekoracja w ogrodzie. Atrapa jest już od jakiegoś czasu używana przeze mnie.
Na mobilności mi nie zależy, mam dość ciemne niebo, a i podwórko dość sporę.
Pzdr
Załączniki
Lustro teleskopu -  aluminium: DSCF8772.jpg
Lustro teleskopu -  aluminium: DSCF8770.jpg
Lustro teleskopu -  aluminium: DSCF8763.jpg
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postmkowalik | 17 Gru 2014, 23:24

Abstrahując od przegadywań wyżej, czy będziesz skłonny pochwalić się fotkami, które pokażą co widać przez Twój teleskop? Szczególnie ciekawi mnie nieawikowany Jowisz.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postatrix | 17 Gru 2014, 23:56

mkowalik napisał(a):Abstrahując od przegadywań wyżej, czy będziesz skłonny pochwalić się fotkami, które pokażą co widać przez Twój teleskop? Szczególnie ciekawi mnie nieawikowany Jowisz.


Wreszcie coś na co czekałem :lol:
Próbowałem kamerę jakoś tam podłączyć ( znaczy na chybcika ) - ale za ciężkie ustrojstwo i nie ostrzy z okularem (projekcja okularowa)
Aparat też mam spory, więc ta wersja odpada.
Nadzieja w telefonie, próby robiłem ot tak z ręki. W tej opcji coś wychodzi.
Muszę tylko zrobić przystawkę. Jak mi się uda zrobić fotki zapodam.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postbolid25 | 18 Gru 2014, 16:48

Księżyc z ręki w projekcji wystarczy,nie będziemy zbyt wymagający.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMateuszW | 18 Gru 2014, 17:01

No tylko z takiego zdjęcia nie będzie się dało niczego stwierdzić. Projekcja tak zmasakruje obraz, że nawet z genialnego lustra by wyszło dziadostwo. Jedyne, czego się dowiemy, to, że teleskop odbija światło :) Tu trzeba zdjęcia kamerką lub lustrzanką z ogniska głównego.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postbolid25 | 18 Gru 2014, 17:05

MateuszW napisał(a):No tylko z takiego zdjęcia nie będzie się dało niczego stwierdzić. Projekcja tak zmasakruje obraz, że nawet z genialnego lustra by wyszło dziadostwo. Jedyne, czego się dowiemy, to, że teleskop odbija światło :) Tu trzeba zdjęcia kamerką lub lustrzanką z ogniska głównego.

W projekcji można wykonać bardzo dobre zdjęcie.Dla przykładu zamieszczam dwa wykonane przezemnie Newtonem 300/1500 i okularem LVW13
Lustro teleskopu -  aluminium: DSC04062.JPG
Lustro teleskopu -  aluminium: DSC04174.JPG
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMateuszW | 18 Gru 2014, 18:08

bolid25 napisał(a):W projekcji można wykonać bardzo dobre zdjęcie.Dla przykładu zamieszczam dwa wykonane przezemnie Newtonem 300/1500 i okularem LVW13
DSC04062.JPG
DSC04174.JPG

Ciężko powiedzieć, co to jest "dobre" zdjęcie. Dla niektórych jedno jest dobre, dla innych inne. Ale fakty są takie, że projekcja daje gorsze obrazy, niż ognisko główne (lub z barlowem), bo siłą rzeczy jest to suma wad optycznych obiektywu, okularu, teleskopu, nierówności mocowania aparatu względem okularu, szumy (ew kompresja) matrycy (+seeing). Jeśli dodamy do tego jeszcze focenie telefonem z ręki, to wychodzi kiszka. Jakość lustra teleskopu to tylko jeden z czynników, który wpływa na obraz i nie określi się jej na podstawie takiego zdjęcia. Prawdę mówiąc ciężko jest stwierdzić, jaka jest jakość teleskopu nawet na zdjęciu z ogniska głównego z dobrej kamerki. Trzeba by porównywac wiele dobrych technicznie zdjęć z różnych warunków, żeby dojść do jakiś sensownych wniosków.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postbolid25 | 18 Gru 2014, 18:16

Fotki to surowe pojedyńcze klatki,zmierzam do tego że jeśli teleskop będzie miał słabą optyke w tym powiększeniu wyjdzie po prostu kaszana,nie porównujmy fotek składanych z setek klatek w registaxie,obrabianych komputerowo z pojedynczymi strzałami w projekcji.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postatrix | 18 Gru 2014, 21:22

Jaką dokładność ma lustro sferyczne o ogniskowej 2600mm i średnicy 250mm łatwo obliczyć.
Poniżej wzór na obliczenie:

---------------- f do potęgi 3
K = 1,137 x --------------
------------------D do potęgi 4


K - dokładność zwierciadła
f - ogniskowa
D - średnica

Dla lustra z al 65 - 75% ( sprawność rzeczywista)
Dla lustra z al z powłokami 75 - 80% ( sprawność rzeczywista)
Dla luster ze srebra - 95% ( sprawność rzeczywista )

Zalecana światłosiła dla luster sferycznych to F 8 - 10

Przy badaniu lustra sferycznego nie musimy badać stref. Jeżeli gaśnie całe i nie posiada zniekształceń ( czytaj górki dołki i inne figury), mamy wtedy sferę.

Lustro sferyczne jest najłatwiejsze e do wykonania. Ruch matrycy w zakresie 1/3 R zawsze daje kształt sferyczny.

Czy jest sens robić lustro sferyczne o średnicy 250mm i dokładności lambda 10, proszę odpowiedzieć sobie samemu.

Doskonałe wyjaśnienie o co chodzi z dokładnościami luster przedstawił w wątku kolega Krzysztof_P
viewtopic.php?f=5&t=27840

Pzdr
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postwiatr | 18 Gru 2014, 22:02

atrix napisał(a):Jaką dokładność ma lustro sferyczne o ogniskowej 2600mm i średnicy 250mm łatwo obliczyć.
Poniżej wzór na obliczenie:

---------------- f do potęgi 3
K = 1,137 x --------------
------------------D do potęgi 4


K - dokładność zwierciadła
f - ogniskowa
D - średnica

Dla lustra z al 65 - 75% ( sprawność rzeczywista)
Dla lustra z al z powłokami 75 - 80% ( sprawność rzeczywista)
Dla luster ze srebra - 95% ( sprawność rzeczywista )

Zalecana światłosiła dla luster sferycznych to F 8 - 10

Przy badaniu lustra sferycznego nie musimy badać stref. Jeżeli gaśnie całe i nie posiada zniekształceń ( czytaj górki dołki i inne figury), mamy wtedy sferę.

Lustro sferyczne jest najłatwiejsze e do wykonania. Ruch matrycy w zakresie 1/3 R zawsze daje kształt sferyczny.

Czy jest sens robić lustro sferyczne o średnicy 250mm i dokładności lambda 10, proszę odpowiedzieć sobie samemu.

Doskonałe wyjaśnienie o co chodzi z dokładnościami luster przedstawił w wątku kolega Krzysztof_P
viewtopic.php?f=5&t=27840

Pzdr

i jeszcze raz od nowa te same "mądrości", jaką dokładność ma lustro nie wiadomo dopóki się tego nie zmierzy, zalecana światłosiła f/8 -10 dla sfery - ta dla teleskopu w porywach do 150mm średnicy lustra, że zawsze sfera wychodzi sama że nie warto lustra lepszego niż l/10 itp

ps. każdy ma prawo zbudować sobie co tam chce z czego chce i jak chce - ale dobrze byłoby dbać o to żeby to co tu sie wypisuje było możliwie poprawne - nie róbmy tu onetu
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

Postatrix | 18 Gru 2014, 22:08

wiatr napisał(a):
atrix napisał(a):Jaką dokładność ma lustro sferyczne o ogniskowej 2600mm i średnicy 250mm łatwo obliczyć.
Poniżej wzór na obliczenie:

---------------- f do potęgi 3
K = 1,137 x --------------
------------------D do potęgi 4


K - dokładność zwierciadła
f - ogniskowa
D - średnica

Dla lustra z al 65 - 75% ( sprawność rzeczywista)
Dla lustra z al z powłokami 75 - 80% ( sprawność rzeczywista)
Dla luster ze srebra - 95% ( sprawność rzeczywista )

Zalecana światłosiła dla luster sferycznych to F 8 - 10

Przy badaniu lustra sferycznego nie musimy badać stref. Jeżeli gaśnie całe i nie posiada zniekształceń ( czytaj górki dołki i inne figury), mamy wtedy sferę.

Lustro sferyczne jest najłatwiejsze e do wykonania. Ruch matrycy w zakresie 1/3 R zawsze daje kształt sferyczny.

Czy jest sens robić lustro sferyczne o średnicy 250mm i dokładności lambda 10, proszę odpowiedzieć sobie samemu.

Doskonałe wyjaśnienie o co chodzi z dokładnościami luster przedstawił w wątku kolega Krzysztof_P
viewtopic.php?f=5&t=27840

Pzdr

i jeszcze raz od nowa te same "mądrości", jaką dokładność ma lustro nie wiadomo dopóki się tego nie zmierzy, zalecana światłosiła f/8 -10 dla sfery - ta dla teleskopu w porywach do 150mm średnicy lustra, że zawsze sfera wychodzi sama że nie warto lustra lepszego niż l/10 itp

ps. każdy ma prawo zbudować sobie co tam chce z czego chce i jak chce - ale dobrze byłoby dbać o to żeby to co tu sie wypisuje było możliwie poprawne - nie róbmy tu onetu



Chętnie Cię wysłucham w jaki to sposób chcesz zrobić lustro sferyczne o średnicy 250mm i dokładności L 10.
Powiedz mi jaką ogniskową będzie miał taki teleskop z lustrem L10?
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postwiatr | 18 Gru 2014, 22:50

atrix napisał(a):.....
Chętnie Cię wysłucham w jaki to sposób chcesz zrobić lustro sferyczne o średnicy 250mm i dokładności L 10.
Powiedz mi jaką ogniskową będzie miał taki teleskop z lustrem L10?
Jeżeli lustro nie będzie sferyczne nie będzie gasło niestety. I obrazu nie " budiet"


żeby lustro sferyczne miało szanse teoretycznie mieć dokładność na poziomie L/10 ogniskowa musi być w w okolicach 3300 ( dokładnie dla 3300 wychodzi PV 1/10.16 sthrel 0.967) a jak wykonać - normalnie jak lustro o każdej innej krzywiźnie paraboloidalne elipsoidalne toroidalne hiperboloidalne czy jakie tam komu potrzebne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

Postatrix | 18 Gru 2014, 23:15

wiatr napisał(a):
atrix napisał(a):.....
Chętnie Cię wysłucham w jaki to sposób chcesz zrobić lustro sferyczne o średnicy 250mm i dokładności L 10.
Powiedz mi jaką ogniskową będzie miał taki teleskop z lustrem L10?
Jeżeli lustro nie będzie sferyczne nie będzie gasło niestety. I obrazu nie " budiet"


żeby lustro sferyczne miało szanse teoretycznie mieć dokładność na poziomie L/10 ogniskowa musi być w w okolicach 3300 ( dokładnie dla 3300 wychodzi PV 1/10.16 sthrel 0.967) a jak wykonać - normalnie jak lustro o każdej innej krzywiźnie paraboloidalne elipsoidalne toroidalne hiperboloidalne czy jakie tam komu potrzebne.



W teorii będzie takie lustro miało dokładność L 10. W rzeczywistości niech tam będzie L8. Więc co by się zmieścić w przedziale dokładności L 8 - 10 ogniskowa sięgała by prawie 4000mm. Czyli ze względu na warunki obsługi takiego teleskopu z takim lustrem jest bezsensem robić takie lustro.
Każde lustro sferyczne zrobione poprawnie, będzie miało zawsze dokładność zależną od średnicy lustra i ogniskowej.
Czasami odnoszę wrażenie że niektórzy mylą, o co chodzi w zagadnieniu dokładności wykonania luster.
Lustro które zrobiłem powinno mieć teoretycznie dokładność L5. Ja zakładam że ma dokładność L4.
Zrobiłem z aluminium z czystej ciekawości - czy się da i czy będzie działać. Przestudiowałem setki wypowiedzi, testów itd na ten temat. Jednak się da.
Kiedy zaczynałem a wszyscy pisali nic z tego nie będzie - mnie zastanowiło jedno:
Skoro Izaak Newton w końcu XVI wieku był w stanie zrobić teleskop lustrzany, to ja w XXI wieku nie dam rady - no to ja mam sporą przewagę technologiczną i informacyjną.

Tak dla info - to już wykonałem trzy takie lustra z aluminiowego blanku.
A jak się stosuje do porad J. Wilanda zrobi się poprawnie lustro bez problemów.
Innych szpeców od luster, od jakieś czasu nie biorę nawet pod uwagę, bo wprowadzili mnie w bład :(
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postatrix | 23 Lut 2015, 23:46

Fotki robione w projekcji okularowej za pomocą aparatu foto w kamerze cyfrowej. Możliwości zatem niewielkie, wszystko z Auto.
Ogólnie wszytko prowizorka. Jowisza kamera widzi jako punk świetlny, nie widzi księżyców.
Myślę że aparat cyfrowy pokaże o wiele więcej . W wolnym czasie zrobię przystawkę do teleskopu
Załączniki
Lustro teleskopu -  aluminium: IMGA0202.JPG
Lustro teleskopu -  aluminium: IMGA0205.JPG
Lustro teleskopu -  aluminium: IMGA0199.JPG
Lustro teleskopu -  aluminium: IMGA0187.JPG
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postatrix | 08 Mar 2015, 16:39

Łysy widziany w kamerze z teleskopu z blaszanym lustrem.
Projekcja okularowa. Okular dorobiony do kamery.
Załączniki
Lustro teleskopu -  aluminium: 00000040.png
Lustro teleskopu -  aluminium: 00000026.png
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postzbyszek | 08 Mar 2015, 19:42

No to gratulacje, mozna tym telepem w niebo lukac . :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDale | 08 Mar 2015, 20:03

Ja bym tutaj rozpatrywał kilka aspektów, bo to że da się coś zobaczyć, nie ulega wątpliwości.:

- jak się ma żywotność takiego lustra w kontekście jego sprawności optycznej?
Wiadomo że aluminium ulega bardzo łatwo i szybko, szeroko rozumianej pasywacji, czyli pokrywa się nalotem tlenków.
Dlatego też aby powierzchnia luter nie ulegała zniszczeniu pokrywa się ją powłokami.

- jak dokładna jest powierzchnia lustra?
Wiadomo przecież że materiały o różnej twardości, różnie się obrabia i poleruje.

- No i jakie są komercyjne koszty wytworzenia luter ze szkła i aluminium.

Daje się zauważyć, u nas na forum, jak i na świecie pęd za wydajnością i jakością, walkę niemalże o każdy foton. Dlatego też ja bym tutaj rozpatrywał dwa aspekty:
- satysfakcji ze zrobienia czegoś inaczej niż inni
- obiektywnej jakość uzyskanych obrazów

O ile pierwszy aspekt rozumiem - sam tak mam, o tyle w drugi, sorry, ale trudno mi uwierzyć, żeby takie lustro było choćby porównywalne, choćby z lustrami SW.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postmkowalik | 08 Mar 2015, 20:53

Fajnie, że coś widać, ale wszelkie wątpliwości jak to lustro się sprawuje rozwieją odpowiedniej jakości (odpowiednio zrobione) zdjęcia. Te z projekcji okularowej nie nadają się do oceny jakości lustra.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postatrix | 08 Mar 2015, 23:48

Dale napisał(a):Ja bym tutaj rozpatrywał kilka aspektów, bo to że da się coś zobaczyć, nie ulega wątpliwości.:

- jak się ma żywotność takiego lustra w kontekście jego sprawności optycznej?
Wiadomo że aluminium ulega bardzo łatwo i szybko, szeroko rozumianej pasywacji, czyli pokrywa się nalotem tlenków.
Dlatego też aby powierzchnia luter nie ulegała zniszczeniu pokrywa się ją powłokami.

- jak dokładna jest powierzchnia lustra?
Wiadomo przecież że materiały o różnej twardości, różnie się obrabia i poleruje.

- No i jakie są komercyjne koszty wytworzenia luter ze szkła i aluminium.

Daje się zauważyć, u nas na forum, jak i na świecie pęd za wydajnością i jakością, walkę niemalże o każdy foton. Dlatego też ja bym tutaj rozpatrywał dwa aspekty:
- satysfakcji ze zrobienia czegoś inaczej niż inni
- obiektywnej jakość uzyskanych obrazów

O ile pierwszy aspekt rozumiem - sam tak mam, o tyle w drugi, sorry, ale trudno mi uwierzyć, żeby takie lustro było choćby porównywalne, choćby z lustrami SW.



Żywotność optyczna lustra - trudno powiedzieć. Trzeba poczekać i zobaczyć co się będzie działo.
Najważniejsza wada jest taka że metale mogą się deformować.
Myślę że można pominąć napylenie powierzchni ochronnej. Nawet gdyby się porysowalo, można zawsze prze polerować.
W przypadku napylania warstwy aluminium i ochronnej takie lustro ma przewagę. Nie potrzeba tego robić.
Dokładność powierzchni zależy od sposobu obrabiania. Tutaj mam nieco wiedzy, wszystko wyszło w praniu. Wiadomo że chałupniczo pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
Cenowo zawsze lustro z aluminium będzie zawsze tańsze od szkła.
Satysfakcja ze zrobienia czegoś nie konwencjonalnego na pewno jest.
Obrazy daje lustro o wiele lepsze niż pokazują kadry z kamery. No i tutaj jest pytanie czy można zrobić więcej by dawało obrazy jeszcze lepsze.
Trudno mi powiedzieć jak ono się ma przykładowo do luster SW.
Mogę tylko powiedzieć ze obrazy teleskop z tym lustrem daje o wiele lepsze aniżeli refraktor 90/900. Bo miałem taki i porównywałem.
To tak trochę jak przesiadka z malucha do poloneza.
Najważniejsze jest to że jak się chce można zrobić teleskop tańszym kosztem , pod warunkiem że ma się nieco wiedzy i małe zaplecze narzędziowe.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostSeyv | 10 Mar 2015, 17:55

Dale napisał(a):- jak dokładna jest powierzchnia lustra?

Żadną - rozszerzalność cieplna aluminium raczej je dyskwalifikuje z grona materiałów z których można wykonać dobre lustra.
Oczywiście wykonanie takiego lustra jest ciekawe i na pewno pouczające ale czemu nie wykonać go ze szkła? Przy takim lustrze cenowo nie wyszło by aż tak dużo więcej - przy całym projekcie te 200-300 zł to już nie duża różnica.
atrix napisał(a): No i tutaj jest pytanie czy można zrobić więcej by dawało obrazy jeszcze lepsze.

Chyba nic z powodu tego co napisałem na początku.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postatrix | 10 Mar 2015, 22:05

Seyv napisał(a):
Dale napisał(a):- jak dokładna jest powierzchnia lustra?

Żadną - rozszerzalność cieplna aluminium raczej je dyskwalifikuje z grona materiałów z których można wykonać dobre lustra.
Oczywiście wykonanie takiego lustra jest ciekawe i na pewno pouczające ale czemu nie wykonać go ze szkła? Przy takim lustrze cenowo nie wyszło by aż tak dużo więcej - przy całym projekcie te 200-300 zł to już nie duża różnica.
atrix napisał(a): No i tutaj jest pytanie czy można zrobić więcej by dawało obrazy jeszcze lepsze.

Chyba nic z powodu tego co napisałem na początku.


Rozszerzalność cieplna - nie jest tak źle jak się pisze. Aluminium bardzo szybko osiąga temperaturę otoczenia.
Lustro nie pracuje w temperaturze przykładowo 100C czy 300C.
Co się do rozszerzalności ogólnie teleskopów, to jak się zachowuje tubus aluminiowy z LW względem lustra konwencjonalnego.
Jeżeli chodzi o lustro z aluminium zaleca się zastosowanie tego metalu w całej konstrukcji teleskopu - tubus, wyciąg,pająk, cela LG
Mnie chodzi o deformacje typu - naprężenia wewnętrzne metali
Jaki jest koszt wykonania lustra 250mm? Chodzi o koszt całkowity.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostSeyv | 10 Mar 2015, 22:50

Oblicz jaką jest różnica pomiędzy najniższym (środkiem) lustra a najwyższym ( brzegiem) dla amplitudy 20 st C. A zobaczysz jaką rozsądna dokładność możesz uzyskać.
Teleskop ratuje duza ogniskowa bo ma mały "dołek" i mniejsza różnica grubości lustra.
koszt lustra w ATMie kształtuje koszt nabycia blankow a z nabyciem ich może być problem.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat