ATM 12", zwierciadło SW.

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postklaudiusz | 01 Maj 2014, 00:45

W ostatnim czasie zdobyłem LG z SW 12", czyli 305/1500. Grubość szkła to 35mm.
W tej chwili zastanawiam się w jakim iść kierunku.
Mam dostęp po "kosztach" do tokarki i frezarki. Wykonanie podstawowych elementów przyszłego teleskopu nie powinno być dużym problemem.
Pierwsza sprawa, w jaki typ montażu zmierzać?
Dobson, taurus, paralaktyk?
Przy wyborze ostatniego rozwiązania, czas budowy nieco się wydłuży. Mogę dać zlecić wykonanie głowicy, jednak nie mam pomysłu nad sposobem jej mechanicznego napędu. Ręcznie nie widzę problemu.

Wracając do pierwszego etapu, cela zwierciadła.
Prosiłbym o jakieś sugestie. Mój komputer pracuje pod Debianem. W tej chwili nie mam dostępu do windowsa (wszystkie 4 kompy w domu mają linuksa).
Nie dam rady wykonać podstawowych obliczeń w dedykowanych do tego programach.
Najlepszym rozwiązanie byłaby prosta cela, coś na wzór
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=1321
Wszystko wykonane ze stali.

Generalnie to chcę newtona z możliwością wyciągnięcia LW i wstawieniu taniej kamerki do focenia planet.
Obecnie posiadam spc900, nie korzystam z niej. Ewentualnie można zakupić kamerkę MS, ma małe gabaryty i foci w HDready w cenie ok 200zł.

Na dziś posiadam tylko lustro 12" SW. Być może uda mi się załatwić za przysłowiową flaszkę rurę z tworzywa sztucznego o fi zewnętrznym 400mm, wew. 370, długości 1530mm na tubus.
Piszę trochę chaotycznie. Mam ograniczony budżet, jednak na wszystko powinienem uzbierać dodatkową kasę.
Moim docelowym teleskopem jest minimum 16". Tego chcę potraktować jako szkołę przed budową większego w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Newton 203/1000+CG-5
Mak Pro SW 150/1800
Lv4, Nagler9, lvw22, Swan 33, UHC-S, Moon&Skyglow, polaryzacyjny, niemodyfikowany canon 350D.
 
Posty: 113
Rejestracja: 28 Lut 2008, 03:54

PostTomoZ28 | 01 Maj 2014, 01:17

Weź pod uwagę kilka rzeczy, lustro jest jasne, czyli dedykacja do DSO. Mając kasę, robiłbym kratownicę, cela pływająca, i płozy, coś jak Taurus lub Columbus, mobilność zagwarantowana. Nie mając kasy, czyli w moim właściwie przypadku, kartonowa rura szalunkowa, świetne wyczernienie i klasyczny dobs, takie coś będę za jakiś czas robił, to oczywiście jedynie moja opinia, oczywiście powodzenia życzę, masz optykę, a to jest najważniejsze, resztę tylko poskładać.
TomoZ28
 

Postklaudiusz | 01 Maj 2014, 01:30

Na mobilności mi nie zależy.
Lustro jest jasne, to fakt.
Kasę mam ograniczoną ze względu na inne wydatki...
Najbliższy etap to cela.
W linkowanym wątku ma 3 podparcia. Jeśli możecie, prosiłbym o więcej szczegółów.
W zasadzie to chcę trochę pofocić planety, oraz widzieć DS.
Paralaktyk sterowany ręką, to w sumie nie jest drogi.
Kilka łożysk szpilkowych z ciągników (tanie) plus pospawane (poskręcane) obudowy.

TomoZ28 rozwiń swoją wypowiedź.

U mnie będzie słup. Wyniosę teleskop z salonu, po pewnym czasie wrócę i rozpocznę przegląd nieba...
Jestem otwarty na sugestie :)

Generalnie, to wyznaję zasadę, jeśli coś robić, to robić dobrze. Rzadko obserwuję. Spadek mojej aktywności zaobserwowałem po spojrzeniu w 16". Stąd docelowym sprzętem jest właśnie szesnastka.
Newton 203/1000+CG-5
Mak Pro SW 150/1800
Lv4, Nagler9, lvw22, Swan 33, UHC-S, Moon&Skyglow, polaryzacyjny, niemodyfikowany canon 350D.
 
Posty: 113
Rejestracja: 28 Lut 2008, 03:54

Postantwito | 01 Maj 2014, 09:42

Prowadzenie ręczne przy foceniu planet, jest dość wkurzajacym zajęciem, nawet jeśli trzeba prowadzić w tylko jednej osi. Wiadomo - ustawienia kamerki, wyostrzanie (jeśli nie masz autofocusera) i na dodatek bardzo małe pole widzenia przy dużych ogniskowych. Napęd to inna bajka. Można też pomyśleć nad platformą ;)
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

Postredpawel | 01 Maj 2014, 10:30

Witam wszystkich.
Klaudiuszu. Jeśli chodzi o konstrukcje tubusu, celi LG proponuję przeczytać http://www.urania.edu.pl/poradnik/porad ... resci.html.
Wszystkie obliczenia wykonasz na kalkulatorze. Wygląda na to że w twoim przypadku minimum to 6 punktów podparcia LG.
Życzę powodzenia.
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

PostTomoZ28 | 01 Maj 2014, 11:12

No więc jeśli nie zależy Ci na mobilności, to musisz obowiązkowo zainwestować w pełną tubę, pozwoli ona na założenie diafragm, które obetną niechciane światło, czyli pozwolą bardzo dobrze wyczernić teleskop, tutaj obrazek takiej celi jak pisałem:
Image
Image
No i podrzucam wątek dotyczący budowy newtona 13":
viewtopic.php?f=5&t=22056&hilit=cela+p%C5%82ywaj%C4%85ca
Żeby prowadzić na słupie takiego newta, trzeba mieć potężny montaż, sądzę że 15 tysiaków musisz na niego wyłożyć jak nie więcej, ze wszystkimi bajerami, ewentualnie przystąpić do budowy takiego montażu, cena również nie będzie niska. Do tego celu służą inne teleskopy, SCT, maki. Jak chcesz się zająć planetami na poważnie, to raczej celuj w takie konstrukcje. Ja miałem coś działać kiedyś, ale kasy mało, jakąś kamerkę już zdobyłem, ale to wszystko w ramach totalnej zabawy. Jak chcesz się tylko bawić, to kupuj webcama, barlowa 2x i rób platformę, inaczej ciężko będzie cokolwiek wykombinować z tak ciężkim teleskopem.
TomoZ28
 

PostTomoZ28 | 31 Lip 2014, 18:31

Elo :)
I jak tam ATM się rozwija? :)
TomoZ28
 

Postklaudiusz | 12 Wrz 2014, 21:25

Niestety zatrzymałem się na kupnie lustra. Za dużo pracy. Nie wyrabiam.
Zimą coś podciągnę.
Nie mam czasu nawet na doczytanie o ATM.
Lustro kupiłem za 1k. Stąd ten zakup.
Na resztę muszę poczekać.
Gdybym dostał w prezencie szczegóły, rysunek ze wszystkimi wymiarami, już miałbym to gotowe.
Niestety w tej chwili mam inne priorytety.
Stąd taki poślizg (przy zakupie lustra uwzględniłem znaczny poślizg).
Jeśli ktoś ma atm z okolic Rybnika, Jastrzębia, Cieszyna, Pszczyny, z chęcią podjadę i obgadam szczegóły budowy.

Dziękuję za zainteresowanie.
Newton 203/1000+CG-5
Mak Pro SW 150/1800
Lv4, Nagler9, lvw22, Swan 33, UHC-S, Moon&Skyglow, polaryzacyjny, niemodyfikowany canon 350D.
 
Posty: 113
Rejestracja: 28 Lut 2008, 03:54

Postwaldi1 | 06 Paź 2014, 20:59

Cześć.Jeśli chcesz wpadnij,pogadamy.Mieszkam w połowie drogi między Rybnikiem a Orzeszem.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat