Klejenie lustra wtórnego poprzez szklaną płytkę

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postrambro | 12 Wrz 2014, 13:34

Witam,

Do ATM nie mam szczególnych zdolności, ale czasem sam coś prostego zrobię. LW mam przyklejone bezpośrednio do aluminiowego uchwytu w postaci ściętego walca. LW jest przyklejone na obustronną taśmę klejącą. Wyczytałem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Postanowiłem to tanim kosztem poprawić i przykleić np. na klej silikonowy. Mam kilka pytań, które dla kogoś kto ma doświadczenie mogą być banalne. Trochę poczytałem ale dużo nie znalazłem na ten temat w sieci.

Oś mniejsza LW ma 63mm, a dłuższa przekątna powierzchni do której będzie klejone LW jakieś 3,5cm.

1. Chciałbym przykleić LW poprzez szklaną płytkę. Czy są jakieś specjalne wymagania co do tej płytki ? tzn. grubość, rodzaj szkła, rozmiar. Czy lepiej, żeby płytka była możliwie mała rozmiarem zbliżona do uchwytu, czy większa rozmiarem zbliżona do LW. Posiadam przezroczystą szybkę od maski spawalniczej.
2. Klejenie w trzech punktach od strony LW. Czy można posmarować od strony uchwytu klejem całą powierzchnię szybki, czy też tylko punktowo ?
3. Może jakiś konkretny klej jest szczególnie polecany?. Jaka grubość placków kleju (zastosuje podkładki) ?.
4. Dodatkowe informację. Na co zwrócić uwagę.

Z góry dziękuje za konstruktywne odpowiedzi.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Posttiger | 12 Wrz 2014, 20:44

Jak patrzę po parametrach, to myślę, że chcesz przykleić ,,moje" LW (kupione od mojego mac-newtona). Otóż w w oryginale było przyklejone na taśmę dwustronnie klejącą, i wszystko było ok. Myślę, że taka taśma dobrej jakości (chodzi głównie o prawidłowe przyklejenie, by nie odpadło), posiada taką elastyczność, iż nie wpłynie to na różne wartości rozszerzalności cieplnej materiałów takich jak;szkło, czy aluminium (bardziej obawiałbym się właśnie siliconu). Swoje ,,nowe"(mniejsze, tymczasowe) LW, też na ,,takową" taśmę kleiłem, stosując, jednak jej dwie warstwy pomiędzy LW, a uchwytem ( holderem). Słyszałem od pewnego dosyć doświadczonego ,,gościa", o tym, że LW klejone na jakąś ,,lichą" taśmę , mu odpadło, więc ryzyko dość duże. Oczywiście wszystko musi być odpowiednio odtłuszczone, a powierzchnie przygotowane do klejenia.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postrambro | 13 Wrz 2014, 19:05

Tiger Twoje LW od dawna już wisi na dwustronnej taśmie i ciężko byłoby je oderwać. Nie ma obawy o samoczynne odklejenie. Widzę, że podobne rozwiązanie jest obecne w Taurusach, Columbusach i Pablitusach.

Taurus:
http://www.teleskopytaurus.pl/images/t400_8.jpg
Pablitus:
http://www.forumastronomiczne.pl/upload ... 208157.jpg
Columbus:
http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image ... s_NG/7.jpg
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

PostKrzysztof_P | 14 Wrz 2014, 03:59

:D Witam.

Sama dwustronna taśma dobrej jakości jest w zupełności wystarczająca i nie wprowadza naprężeń w LW od kleju o co tutaj chodzi.
Płytki to faktycznie lepiej położyć w łazience a sprawdzony patent nie modyfikować.
Osobiście stosuję go od lat i jest sprawdzony w 100%.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 14 Wrz 2014, 11:16

A jakie konkretnie taśmy klejące stosujecie? Macie jakieś sprawdzone marki? Sam niedługo zamierzam kleić lustro wtórne i też zastanawiam się czego użyć do klejenia żeby było elastyczne i trwałe :roll:
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostPablito | 14 Wrz 2014, 12:22

Przyklejałem kiedyś małe LW na taśmę dwustronną ale nie była to zwykła, cieniutka taśma. Kupiłem ją w sklepie motoryzacyjnym, była to gąbeczka dwustronnie klejąca mająca ok. 2mm grubości.

Dla większych lusterek (pow.60-70mm) najpewniejszym jest użycie separatora szklanego i silikonu akwariowego.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postantwito | 14 Wrz 2014, 13:02

Ja bym się bał na taśmę przyklejać LW. Choć by była super mocna, to jednak strach przed rozwaleniem LW i LG za jednym zamachem wygrywa ;)
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

PostKrzysztof_P | 14 Wrz 2014, 13:39

:D Witam.

Dokładnie Dobre taśmy są w sklepach motoryzacyjnych , osobiście kleiłem LW do około 70mm średnicy , co do większych to już zależy od grubości i tym samym ciężaru lusterka.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postrambro | 21 Wrz 2014, 23:32

Pablito napisał(a): Dla większych lusterek (pow.60-70mm) najpewniejszym jest użycie separatora szklanego i silikonu akwariowego.


Dziękuje Pablito. Silikon akwariowy za 7 zł sprawdził się doskonale.

Miałem także na celu trzypunktowe zamocowanie LW. Lusterko nie jest duże bo ma 89 x 63 x 12 mm jednak nie wiem czy się nie deformowało jak było przyklejone tylko w jednym punkcie. Dla pewności chyba dam jeszcze linkę zabezpieczającą przyklejoną do LW i przywiązaną do uchwytu. Widziałem kiedyś tego typu zabezpieczenie w dużym Newtonie.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 101 gości

AstroChat

Wejdź na chat