Montaż paralaktyczny z Lego - pomoc w budowie

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMarcinxxl2 | 10 Lis 2014, 19:18

Hejka, to nie żart, mam zamiar zbudować w zelektryzowany montaż praktyczny do robienia zdjęć lustrzanką do ogniskowej 50 mm. Posiadam zestaw klocków Lego Mindstorms i po tym co ten zestaw potrafi (ostatnio zbudowałem robota który układa kostkę Rubika w półtorej minuty) jestem przekonany, że jest on w stanie być wykorzystany do budowy takiego montażu. Ba, wydaje mi się, że dało by się zrobić nawet GOTO dzięki sterowaniu z komputera przez bluetooth :D Co zestaw zawiera można poczytać tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lego_Mindstorms (posiadam zestaw NXT 2.0). Oczywiście jest w nim też pełno innych rzeczy takich jak różnoraki kółka zębate itp. Mam teraz prośbę do kogoś aby wytłumaczył mi po prostu jak działa montaż paralaktyczny, dzięki czemu spróbuje go zbudować i zaprogramować. Etapy budowy mogę prezentować w tym temacie w postaci zdjęć. Co o tym myślicie?
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne…”
 
Posty: 201
Rejestracja: 28 Gru 2012, 21:29
Miejscowość: Poznań

 

Postmarianowski | 10 Lis 2014, 20:42

Kurcze,czegoś nie mogę tu zrozumieć :?: Chcesz budować coś o czym w sumie nic nie wiesz :shock:
Marcinxxl2 napisał(a): Mam teraz prośbę do kogoś aby wytłumaczył mi po prostu jak działa montaż paralaktyczny, dzięki czemu spróbuje go zbudować i zaprogramować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostMarcinxxl2 | 10 Lis 2014, 21:32

Znaczy wiem, jak działa ogólnie, że jedna oś wskazuje biegun niebieski, druga jest do niej prostopadła... Chciałbym jednak aby ktoś mi wytłumaczył z technicznego punktu widzenia budowę takiego koziołka lub AstroTracka, bo chodź próbuje zrozumieć od dwóch dni to nie mogę... Z góry dziękuje za pomoc.
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne…”
 
Posty: 201
Rejestracja: 28 Gru 2012, 21:29
Miejscowość: Poznań

 

PostSlawek | 10 Lis 2014, 22:30

Ja zrozumiałem po obejrzeniu tej strony:
http://brownian-walk.blogspot.com/searc ... /Astronomy

Prościej się po prostu nie da :lol:
W tekście są wzory a na końcu odnośniki do szczegółowych stron.
 
Posty: 70
Rejestracja: 16 Gru 2013, 00:57
Miejscowość: Kielce

 

Postredpawel | 11 Lis 2014, 19:54

Jest jeszcze poradnik Janusza Wilanda:
http://www.astrocd.pl/pliki/fastron_5s_zrob_to_sam.pdf
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

Postsimon_141 | 11 Lis 2014, 21:07

Montaż paralaktyczny to taki, w którym mamy dwie prostopadłe do siebie osie obrotu, z których jedna, rektascencji, musi mieć możliwość regulacji w jej wysokości tak aby można było ustawić ją zgodnie z osią obrotu ziemi czyli jak najdokładniej w okolice gwiazdy polarnej. Czym lepsza precyzja tym lepsze prowadzenie.

Zaciekawił mnie ten robot do kostki rubika,1,5 minuty, to naprawdę niesamowity wynik, mnie zajmuje to około 5 minut.
Życzę powodzenia i dodam, że nie będzie to łatwe zadanie.
Pozdrawiam.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostMateuszW | 11 Lis 2014, 21:33

Moim zdaniem może być problem z wykonaniem takiego montażu. Klocki Lego nie są zbyt sztywne, a zębatki mają spore luzy, co może spowodować niemożliwość wystarczająco dokładnego prowadzenia. Ale trzymam kciuki, żeby się udało, sam miałem kiedyś taką myśl :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostWielkiAtraktor | 26 Lis 2014, 10:58

MateuszW napisał(a):. Klocki Lego nie są zbyt sztywne, a zębatki mają spore luzy,


Z drugiej strony w Lego mamy przekładnię ślimakową, kółka do przekładni pasowych. Może nie będzie źle. Acz największe koło zębate, jakie znalazłem na szybko na bricklink.com, ma tylko 42 zęby.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

Postsuper_novy | 29 Lis 2014, 17:23

WielkiAtraktor napisał(a):
MateuszW napisał(a):. Klocki Lego nie są zbyt sztywne, a zębatki mają spore luzy,

... Może nie będzie źle. Acz największe koło zębate, jakie znalazłem na szybko na bricklink.com, ma tylko 42 zęby.



No źle to będzie, jak to wszystko gruchnie pod ciężarem aparatu, bo nic tam raczej powiesić się już nie da. A kleić te klocki ...?
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postdominikrd | 02 Gru 2014, 23:54

super_novy napisał(a):No źle to będzie, jak to wszystko gruchnie pod ciężarem aparatu, bo nic tam raczej powiesić się już nie da. A kleić te klocki ...?


No lepiej żeby kolega nie kleił aparatu :roll:
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat