Ile punktów podparcia w celi 8"?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostBartas Be | 31 Gru 2014, 15:21

Witam
Niedawno w moje ręce wpadło 8-calowe lustro f/5, co zapoczątkowało moją poważną przygodę z ATM. Póki co jedyną ATMową rzeczą wykonaną przeze mnie jest tekturowy filtr słoneczny, niemniej wiążę z posiadanym lustrem dużą nadzieję. Z pewnością nie będzie to ostatnie moje pytanie - kto mi poradzi, ile punktów podparcia dla takiego lustra będzie wystarczające? 3? 6? 9? Czy więcej? Pogubiłem się już w forowych tematach, poza tym w takiej Syncie ósemce są chyba tylko 3 (w planach mam wykonanie kratownicy, taki miniaturowy Taurus).
Proszę o pomoc, rozpisujcie się ile wlezie, im więcej zbiorę informacji, tym z pewnością lepiej dla mojego ATMowego cudeńka :)
 
Posty: 23
Rejestracja: 10 Gru 2014, 15:02
Miejscowość: Wrocław

 

PostJanusz_P. | 02 Sty 2015, 16:42

To zależy głównie od grubości lustra i sztywności jego materiału, bardzo dobrze liczy to program PLOP.exe do ściągnięcia z sieci...
http://www.davidlewistoronto.com/plop/
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBartas Be | 02 Sty 2015, 16:54

O właśnie tego szukałem, dziękuję serdecznie Panie Januszu :)
 
Posty: 23
Rejestracja: 10 Gru 2014, 15:02
Miejscowość: Wrocław

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat