podświetlenie lunetki biegunowej EQ3-2

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postmakower | 13 Sty 2015, 20:53

Czy jest możliwe samodzielne wykonanie poświetlenia lunetki biegunowej z EQ3-2.
Precyzyjne ustawienie na polarna możliwe jest dla mnie na ciemniejącym niebie. Ale na czarnym niebie już nie ma szans bo nie widac tych nadruków i miejsca gdzie orientować polarną.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKrater | 13 Sty 2015, 21:26

Zależy co rozumiesz przez "podświetlanie" ?
Nie widzę potrzeby aby ściśle naśladować podświetlane okulary.
(na upartego i nie licząc się z kosztami też by się dało)
Mnie tymczasem wystarcza podświetlanie normalną czerwoną latarką, której używam do map.
Sięgam ręką ponad lunetkę i kieruje światło z boku na obiektyw. Wystarcza to w zupełności do perfekcyjnego ustawienia montażu.
Niemniej gdyby mi wpadła w ręce jakaś subminiaturowa czerwona latareczka, jakiś maleńki breloczek to spróbuję przymocować ją gdzieś w pobliżu obiektywu (na przysłowiową gumę do żucia) i komfort zapewne jeszcze wzrośnie.
:)
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postmakower | 13 Sty 2015, 21:50

Krater napisał(a):Zależy co rozumiesz przez "podświetlanie" ?
Nie widzę potrzeby aby ściśle naśladować podświetlane okulary.
(na upartego i nie licząc się z kosztami też by się dało)
Mnie tymczasem wystarcza podświetlanie normalną czerwoną latarką, której używam do map.
Sięgam ręką ponad lunetkę i kieruje światło z boku na obiektyw. Wystarcza to w zupełności do perfekcyjnego ustawienia montażu.
Niemniej gdyby mi wpadła w ręce jakaś subminiaturowa czerwona latareczka, jakiś maleńki breloczek to spróbuję przymocować ją gdzieś w pobliżu obiektywu (na przysłowiową gumę do żucia) i komfort zapewne jeszcze wzrośnie.
:)


Dzieki za radę. Spróbuję. Myślę, że w dwie osoby będzie łatwiej. Podświetlając obiektyw lunetki przydały by się dwie ręce do ustawiania śrub. Ale to najłatwiejsze rozwiązanie. Nie mam wyjścia i wybadam.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKrater | 13 Sty 2015, 23:57

makower napisał(a): Myślę, że w dwie osoby będzie łatwiej. Podświetlając obiektyw lunetki przydały by się dwie ręce do ustawiania śrub. Ale to najłatwiejsze rozwiązanie. Nie mam wyjścia i wybadam.

Dla mnie druga osoba do pomocy to byłby luksus, jak do tej pory musiałem sobie radzić sam i zapewne tak już zostanie.
Kręcenie śrub na dwie ręce nie jest konieczne ale zamocowanie "światełka" przy obiektywie zdecydowanie poprawi ogólną wygodę tych manewrów w parterze.
(dobrze byłoby aby światełko miało wyłącznik stabilny i musi być czerwone)
:idea:
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postmakower | 14 Sty 2015, 00:12

Dla mnie druga osoba do pomocy to byłby luksus, jak do tej pory musiałem sobie radzić sam i zapewne tak już zostanie.
Kręcenie śrub na dwie ręce nie jest konieczne ale zamocowanie "światełka" przy obiektywie zdecydowanie poprawi ogólną wygodę tych manewrów w parterze.
(dobrze byłoby aby światełko miało wyłącznik stabilny i musi być czerwone)
:idea:[/quote]

Warto było zapytać. Nawet w beznadziejnej sytuacji ktoś znalazł rozwiązanie. Jeszcze raz dzieki. U mnie ten sposób będzie sie nazywał - "na Kratera".
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postk3 | 14 Sty 2015, 20:52

 
Posty: 95
Rejestracja: 30 Sty 2013, 17:56
Miejscowość: Jasienica

 

PostMateuszW | 17 Sty 2015, 11:51

Świecenie latarką w lunetkę to nie żadne odkrycie :) Taki sposób podświetlania stosuje SW w HEQ5 i EQ6 fabrycznie. Dokładnie jest to jedna czerwona dioda ustawiona dokładnie na środku obiektywu lunetki i świecąca do niej. Powoduje to co prawda rozjaśnienie całego obrazu, a nie tylko rysunków, ale nie przeszkadza to, bo polarna jest jasna i nią widać tak, czy siak. Do lunetki nie ma sensu zabawa w podświetlacze "boczne", które nie rozjaśniają całego obrazu, a tylko rysunki (jak w okularach z krzyżem).
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat