Amatorski stereookular do obserwacji zaćmienia Słońca

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostVIT1956 | 15 Sty 2015, 22:39

Witam obserwatorów zaćmień Słońca!

W związku ze zbliżającym się zaćmieniem 20 marca 2015 (i tak w ogóle) przedstawiam amatorski stereookular do bezpowiększeniowego oglądania tego zjawiska.
Przeznaczony może być dla tych, którzy z jakichś powodów nie będą mogli posłużyć się sprzętem powiększającym (kątowo), a chcą obserwować Słońce wyizolowane z zakłócającego światła otoczenia.

Stereookular sprawdził się przy całkowitym zaćmieniu w roku 1999 (wyprawa na Węgry).
Oglądanie nim było czystą przyjemnością - po przyłożeniu do oczu pozostawało się sam na sam z wyizolowaną tarczą pożeranego Słońca na niezakłócającym ekstazy ciemnym tle!
Była to wersja o tyle ciekawa, że wykorzystywała materiały aż tak nieprofesjonalne, że mogą się co niektórzy uśmiać nad nią do łez i z ubolewaniem. Ale pozostaje historycznie muzealnym okazem, który po lekkiej modyfikacji może całkiem nieźle i dziś spełnić swą rolę; wystarczy zastosować w nim jedną warstwę folii Baadera i gotowe.

W onym czasie jednak...
Jako filtru użyłem folii metalizowanej do pakowania kwiatów - czysty przypadek pod ręką, brak czasu i innych środków. Nie miała ona odpowiedniego stopnia filtrowania światła, więc musiałem doświadczalnie nałożyć kilka warstw na siebie; w moim wypadku wystarczyły 3 warstwy. Czy to dobrze zabezpieczało przed promieniowaniem Słońca? Przeżyłem i do dziś mogę podziwiać niebo tak gołym jak i usprzętowionym okiem, więc... chyba tak.

Do zrobienia części okularowej użyłem 2 kubków... do badania moczu (akurat były nieużywane, co nie znaczy, że można by...) ;) , które zamaskowane zostały obudową z czarnego matowego bloku technicznego. Osłony wokół oczu dorobiłem z czarnego tworzywa miękkiego segregatora (nie chłonie potu), a sam wylot okularu ma podwójne otwory celowo niewspółśrodkowe (fot.3), aby w pierwszej warstwie folii (od strony oka) nie odbijała się źrenica oka obserwatora. Pomocna przy montażu była też czarna taśma izolacyjna.
Oba kubki naciąłem w 3 różnych miejscach i po takimi kątami (fot.01, wycięte dno dla demonstracji tylko), aby założona w nie folia nie tworzyła warstw równoległych, gdyż w przeciwnym razie powstają odbicia wewnętrzne, które zakłócają istotnie obraz. Sama folia - przy tym zerowym powerze - nie musi być idealnie płaska, nie ma to znaczenia.
Przednia osłona zrobiona została z białego (koniecznie, bo odbija skutecznie promienie, zwłaszcza te IR) pudełka po lodach (używane - wszak był to sierpień i straszne upały), które przymocowałem solidnie 3 wkrętami do spodów kubków.
Ostatecznie wykonałem 2 modele dla 2 różnych rozstawów oczu.

Czego to człek się nie ima, by stworzyć coś z niczego! :mrgreen:
Załączniki
Amatorski stereookular do obserwacji zaćmienia Słońca: 01.JPG
Amatorski stereookular do obserwacji zaćmienia Słońca: 02.JPG
Amatorski stereookular do obserwacji zaćmienia Słońca: 03.JPG
Amatorski stereookular do obserwacji zaćmienia Słońca: 04.JPG
Amatorski stereookular do obserwacji zaćmienia Słońca: 05.JPG
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostRobert41 | 15 Sty 2015, 23:30

Heh, aż przypominają się dawne czasy i obserwacje zaćmień przez okopconą szybkę, albo maskę spawalniczą :D
W latach 80-tych przed obiektywami TENTO mocowałem klisze ze zdjęć rentgenowskich... ale fajnie że teraz jest folia Baadera i łatwo można zrobić sobie bezpieczny przyrząd obserwacyjny, bo fakt że nie zawsze się człowiek za młodu zastanawiał przez co na Słońce patrzy :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 16 Sty 2015, 00:03

Fakt.

Aż dziw, że tyle amatorskich oczu przetrwało.
[A akcesoria z przeszłości się ma w schowku dla dokumentacji :) ]
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat