Przyszedł czas na KOLIMACJĘ - Sytna 8

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostRaduchfoto | 09 Lut 2015, 11:51

No i się stało i się chyba rozkolimowało .... :lol: - objawy - brak detali na Jowiszu przy okularze 6mm (gdzie wcześniej było pięknie widać detale na tarczy), obraz jakby niewyostrzony, księżyce galileuszowe jakby trochę "poruszone" takie gwieździste, nie punktowe.

Maxymalne czytelne obrazy mam z okularem 10mm, wszystko poniżej z mgiełką nieostrości.

Oczywiście teleskop dobrze wychłodzony, co najmniej godzinkę stoi na dworze przed obserwacjami, seining zdecydowanie dobry.

Sprawdzałem obraz przez pudełko od kliszy z otworkiem i kółko kolimacyjne względem odbicia nakrętki jest o jakieś 5mm przesunięte (tzn kółko nie jest w obręczy) - czy takie przesunięcie może dawać takie objawy?
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostJanusz_P. | 09 Lut 2015, 12:26

5 mm poza osia to już sporo, trzeba te obrazy zgrać aby odbicie źrenicy naszego oka mieściło się w kółku markera na lustrze głównym :arrow: :!:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRaduchfoto | 09 Lut 2015, 12:38

ok zatem dziś wieczorem czeka mnie KOLIMACJA......... :roll: :cry: - mam nadzieję że nic nie popsuję :) Niby wiem co i jak ale mam pewne wątpliwości co do kolimacji LW - kolimacja LG jest dla mnie jasna tylko nie bardzo rozumiem po czym poznać że LW jest dobrze ustawione. Będę kolimował za pomocą pudełka od kliszy :D
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postacubenes | 09 Lut 2015, 22:24

Zacznij od lg tam częściej dochodzi do "usterek".
Nie dokręcaj zbyt mocno śrub kontrujących lg.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostblackMasoon | 10 Lut 2015, 13:38

I jak poszła kolimacja?
Sam się zbieram do swojej 6", ale póki co kolimatora brak. Zastanawiam się czy przez pudełko od filmu 35mm będzie to proces precyzyjny...
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostRaduchfoto | 10 Lut 2015, 14:28

Hej, wczoraj był u mnie brak w dostawie prądu więc odpuściłem kolimację przy świeczce :). Mam nadzieję że dziś powalczę.
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postmargor55 | 10 Lut 2015, 14:29

Do obserwacji wizualnych na pewno wystarczy. Ale ja oprocz takiej kolimacji robie test na gwiazdach. Polega to na lekkim rozogniskowaniu obrazu gwiazdy i obserwowaniu w okularze czy cien lusterka plaskiego jest idealnie na srodku rozogniskowanego obrazu gwiazdy. Jezeli nie to korygujemy polozenie lustra glownego srubami kolimujacymi / minimalne obroty/.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postacubenes | 11 Lut 2015, 23:56

Przy takim teście konieczne jest dokładne wycentrowanie gwiazdy i powinna to być gwiazda położona jak najbliżej bieguna północnego najlepiej sama Polaris tak aby nie uciekała ze środka pola.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postrambro | 12 Lut 2015, 11:44

Ja przy takim teście zakładam centrycznie na środku tuby kołową maskę zasłaniającą obstrukcję (całe LW). Przy dużym offsecie i większym rozogniskowaniu bez tego zabiegu cień obstrukcji w obrazie gwiazdy nie jest umieszczony centralnie.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Poststaszekpapis | 12 Lut 2015, 20:09

rambro napisał(a):Ja przy takim teście zakładam centrycznie na środku tuby kołową maskę zasłaniającą obstrukcję (całe LW). Przy dużym offsecie i większym rozogniskowaniu bez tego zabiegu cień obstrukcji w obrazie gwiazdy nie jest umieszczony centralnie.

Kolego "rambro"- to co robisz jest dokładnie i dosłownie nieświadomym rozkolimowaniem teleskopu :D
Nieświadomym bo nie wiesz co widzisz po rozogniskowaniu gwiazdy.
Zacznijmy od tego .że na gwiazdach nie kolimujemy teleskopu a jedynie dopieszczamy dobrze wykonaną kolimacje w warunkach statycznych.
Do rozogniskowania gwiazdy dobieramy odpowiednie powiększenie tak by krążki dyfrakcyjne były fajnie widoczne i koniecznie w centrum pola widzenia.
Potwierdzenie poprawności kolimacji statycznej na gwieździe polega na stwierdzeniu czy kręgi dyfrakcyjne są rozłożone centralnie wokół rozogniskowanej gwiazdy.
Niewielkie zagęszczenia Kręgów poprawiamy LG-nym i po teście.Natomiast rozogniskowująć taką gwiazdę dalej, zaczynamy widzieć LG i cień LW na jego tle, gwiazdy już tam nie widać a jej rozproszone światło pozwala nam zobaczyć LG jak patrzy w stronę wylotu tuby(na gwiazdę ) :) .W światłosilnym dobrze skolimowanym
Newtonie cień LW widziany w ten sposób nie centralnie np:z przesunięciem 5 mm ,to właśnie offset.Jeżeli Ty tą asymetryczność likwidujesz to znaczy ,że psujesz kolimacje. :D
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... ecedf44bac
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostRaduchfoto | 12 Lut 2015, 23:11

20.00 akcja rozpoczęta :). Imbus , krzyżak oraz biała kartka papieru i latarka przygotowane... LW po sprawdzeniu idealnie w środku pola widzenia więc nie ruszam, LG jakieś 0,5 cm "poruszone" względem odbicia z nakrętki. Popuściłem śruby blakujące i zabrałem się za kolimację LG imbusikiem. Trwało to może 3 min :) - BANAŁ! Wszystko intuicyjnie i bez problemów. Znacznik z LG i odbicie nakrętki ładnie na siebie naszły. Dokręciłem śruby blokujące.... 20:10 teleskop już się chłodził do testów.

Jakby nie było mam dziś cholerne szczęście bo akurat niebo bezchmurne, lekka łuna nad miastem oraz delikatna mgiełka lub dym z kominów. Sening w skali 1-10 jak na moje warunki oceniam na 6 więc nie jest tragicznie.

21:05 Jowisz już dość wysoko więc pierwszy strzał na niego - SZOK!!! :shock: :shock: :shock: ŻYLETA! Jeszcze takiego Jowisza nie widziałem nigdy, widoczne WYRAŹNIE 3 lub 4 pasy, zawirowania, postrzępienia - zdecydowanie widać strukturę planety i masę różnorodnych kolorów i najważniejsze - WCP wyraźna tak mocno jak nigdy. Dookoła wcp biało szara otoczka która pięknie odcina ją kolorystycznie od tła pasa. Naprawdę Jowisz dziś wyglądał jak z katalogu.

Kolejny strzał M42 - wyraźnie widoczny kształt mgławicy i coś czego nigdy wcześniej nie widziałem....... W centrum 4 gwiazdy tworzące trapez - do tej pory widziałem tylko 3 :lol: i jakoś zawsze zastanawiało mnie dlaczego nazywacie ten układ trapezem :lol:

Następnie chuchnąłem jakoś niefortunnie i mi szukacz zamarzł :lol: - szczęśliwy zakończyłem na dziś krótkie obserwacje i co najważniejsze test po kolimacji.

Pełny emocji jak widzicie zacząłem opisywać wrażenia z obserwacji zamiast skupić się na samej kolimacji w tym wątku, jednak nie mogłem się powstrzymać...

Sama kolimacja to naprawdę prosta sprawa jeśli wiemy jaki efekt chcemy osiągnąć. Najpierw trzeba zrozumieć ten proces a wszystko musi iść zgodnie z planem. Zatem naprawdę nie ma się czego obawiać - 5 min roboty i tylko ok 5mm "do skolimowania" a efekt piorunujący! Nie ma się naprawdę czego obawiać dlatego zachęcam tych co się jeszcze wahają do samodzielnej kolimacji :)

Ps. kolimowałem darmowym sprzętem z pudełka od kliszy 8)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postrambro | 13 Lut 2015, 00:22

staszekpapis napisał(a):Kolego "rambro"- to co robisz jest dokładnie i dosłownie nieświadomym rozkolimowaniem teleskopu :D
.... Jeżeli Ty tą asymetryczność likwidujesz to znaczy ,że psujesz kolimacje. :D
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... ecedf44bac


Dziękuje za wyjaśnienia odnośnie star testu :). Nadinterpretujesz moją wypowiedź. W którym miejscu napisałem, że przeprowadzam jakąkolwiek kolimację podczas oglądania rozogniskowanej gwiazdy?. Robię tylko potwierdzenie kolimacji "statycznej". Od samego patrzenia chyba jeszcze nikt nie zniszczył sobie kolimacji :). Asymetryczności nie likwiduje bo popsułoby to kolimację.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

PostRaduchfoto | 13 Lut 2015, 10:29

blackMasoon napisał(a):I jak poszła kolimacja?
Sam się zbieram do swojej 6", ale póki co kolimatora brak. Zastanawiam się czy przez pudełko od filmu 35mm będzie to proces precyzyjny...


blackMasoon temat bajecznie prosty - mówię Ci naprawdę warto jeśli masz małe niedociągnięcia - zdecydowanie pudełko od kliszy zdaje egzamin.
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostblackMasoon | 13 Lut 2015, 10:46

Raduchfoto napisał(a):
blackMasoon napisał(a):I jak poszła kolimacja?
Sam się zbieram do swojej 6", ale póki co kolimatora brak. Zastanawiam się czy przez pudełko od filmu 35mm będzie to proces precyzyjny...


blackMasoon temat bajecznie prosty - mówię Ci naprawdę warto jeśli masz małe niedociągnięcia - zdecydowanie pudełko od kliszy zdaje egzamin.



Właśni mnie do tego przekonałeś :) U mnie mam wrażenie rozjazd coraz większy, bo Jowisz coraz gorzej wygląda, jego księżyce są już przecinkami a nie punktami. Dziś spróbuję!
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostRaduchfoto | 13 Lut 2015, 10:56

Obejrzyj sobie jeszcze ten filmik jak masz wątpliwości ale mówię Ci strach ma wielkie oczy :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=FYxWHoQXsgk
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat