zmiana powiekszenia w tento 20x60

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postzbyszek | 02 Mar 2015, 20:58

Z reki trudno cos zobaczyc , za duze powiekszenie , ma ktos pomysl jak zmniejszyc powiekszenie do np. 12 x
Kupilem kiedys taka lornetke co nie miala wspolnej regulacji ostrosci, ale kazdy okular z osobna . Probowalem cos pozmienaic , nie wyszlo, pogubilem oryginalne soczewki, pierscienie . Okular cos ok 20 mm ogniskowa powinien miec, fabryczny z Tento 20x60 ma cos ok 14-15 mm . Ma ktos pomysl jak to zrobic.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postatrix | 02 Mar 2015, 23:42

zbyszek napisał(a):Z reki trudno cos zobaczyc , za duze powiekszenie , ma ktos pomysl jak zmniejszyc powiekszenie do np. 12 x
Kupilem kiedys taka lornetke co nie miala wspolnej regulacji ostrosci, ale kazdy okular z osobna . Probowalem cos pozmienaic , nie wyszlo, pogubilem oryginalne soczewki, pierscienie . Okular cos ok 20 mm ogniskowa powinien miec, fabryczny z Tento 20x60 ma cos ok 14-15 mm . Ma ktos pomysl jak to zrobic.


Zwiększ odległość pomiędzy pierwszą soczewką a drugą. Jaki tam jest typ okularu?
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postzbyszek | 03 Mar 2015, 00:36

atrix napisał(a):
zbyszek napisał(a):Z reki trudno cos zobaczyc , za duze powiekszenie , ma ktos pomysl jak zmniejszyc powiekszenie do np. 12 x
Kupilem kiedys taka lornetke co nie miala wspolnej regulacji ostrosci, ale kazdy okular z osobna . Probowalem cos pozmienaic , nie wyszlo, pogubilem oryginalne soczewki, pierscienie . Okular cos ok 20 mm ogniskowa powinien miec, fabryczny z Tento 20x60 ma cos ok 14-15 mm . Ma ktos pomysl jak to zrobic.


Zwiększ odległość pomiędzy pierwszą soczewką a drugą. Jaki tam jest typ okularu?

Nie wiem jaki to okular, nawet nie pamietam jakie byly w nim soczewki, w klasycznym tento 20x60 od obiektywu jest cos jakby plasko wypukla strona wypukla do obiektywu, potem 2 klejone szersza do obiektywu , ostatnia to cos jakby plasko wypukla wypukla strona do obiektywu , miedzy pierwszymi cienki pierscien dystansowy, a za nsp. gruby.
Kiedys bawilem sie w takie zmiany i zwykle komin na ktorym testowalem klepsydre przypominal . Pojedyncze soczewki tez musza byc w okreslonej odleglosci bo aberacja chromatyczna wyskoczy.
Nie chcialbym fabrycznego rozbierac, zawsze jakies brudy doloze.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postatrix | 03 Mar 2015, 10:10

zbyszek napisał(a):
atrix napisał(a):
zbyszek napisał(a):Z reki trudno cos zobaczyc , za duze powiekszenie , ma ktos pomysl jak zmniejszyc powiekszenie do np. 12 x
Kupilem kiedys taka lornetke co nie miala wspolnej regulacji ostrosci, ale kazdy okular z osobna . Probowalem cos pozmienaic , nie wyszlo, pogubilem oryginalne soczewki, pierscienie . Okular cos ok 20 mm ogniskowa powinien miec, fabryczny z Tento 20x60 ma cos ok 14-15 mm . Ma ktos pomysl jak to zrobic.


Zwiększ odległość pomiędzy pierwszą soczewką a drugą. Jaki tam jest typ okularu?

Nie wiem jaki to okular, nawet nie pamietam jakie byly w nim soczewki, w klasycznym tento 20x60 od obiektywu jest cos jakby plasko wypukla strona wypukla do obiektywu, potem 2 klejone szersza do obiektywu , ostatnia to cos jakby plasko wypukla wypukla strona do obiektywu , miedzy pierwszymi cienki pierscien dystansowy, a za nsp. gruby.
Kiedys bawilem sie w takie zmiany i zwykle komin na ktorym testowalem klepsydre przypominal . Pojedyncze soczewki tez musza byc w okreslonej odleglosci bo aberacja chromatyczna wyskoczy.
Nie chcialbym fabrycznego rozbierac, zawsze jakies brudy doloze.


Z tego co piszesz wygląda to na orto, lub RKE. Zwiększasz odległość od pierwszej ( ta od oka), i zwiększa sie ogniskowa, spada nieco pole widzenia. Klepsydry żadnej nie ma. :lol: Bawiłem się nieco okularami.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostBenedykt | 03 Mar 2015, 11:00

@Zbyszek
Ja to myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana lornetki na inną - o mniejszym powiększeniu. Kiedyś miałem KRONOSA BPC20x60 i muszę przyznać, że dla mnie był to zdecydowanie sprzęt statywowy. Z tego właśnie powodu w pewnym momencie stwierdziłem, że lornetka o mniejszym powiększeniu w moim przypadku będzie częściej wykorzystywana. Zdecydowałem się na Nikona EX 10x50. I mimo, że KRONOS-a darzyłem wielką sympatią, to po czasie nie żałuję. Zamiana była dobrym posunięciem.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 854
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postzbyszek | 03 Mar 2015, 19:18

Do dziennych obserwacji kronos 20x60 mi pasuje, widze w nim wyraznie oczy pustolki co ojcu golebie wybiera .
W niebo z reki patrzec sie nie da, z podporki ewentualnie, ale tez nic milego . Mam za jasne niebo i 60 mm obiektyw kusi... starsze tento przerobie , zobacze co wyszlo.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostBenedykt | 04 Mar 2015, 10:53

zbyszek napisał(a):[...] starsze tento przerobie , zobacze co wyszlo.

W takim razie powodzenia!
Napisz później, jaki efekt osiągnąłeś.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 854
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postzbyszek | 04 Mar 2015, 20:55

Kilka lat temu spasowalem , przerobka nie zadawalala. Moze teraz wyjdzie ? Dam znac co wyszlo .
Zawsze moge oryginalne okulary wkrecic .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 20 Mar 2015, 20:21

Po wstepnych testach to okulary z tento 10x 50 czy 7x35 dadza powiekszenie ok 12x , ale sa troszke wiekszej srednicy i tak prosto ich nie da sie wlozyc .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 22 Mar 2015, 23:45

Najprosciej by bylo dorobic przejsciowke co wkrecana bedzie do tej lornetki w miejsce fabrycznych tulei , a z drugiej strony tuleja okularowa z np. 10 x50 . Nie wiem jak reszta bedzie pasowac. Na pewno jest miejsce na takie tulejki , tak aby calosc z wkrecona z 10x50 miala wysokosc oryginalnej .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 23 Mar 2015, 00:40

Tak przy okazji jak ktos ma lornetke zoom minolta standard EZ 8x -20 x50 mm to ryginalne okulary moze wymontowac , wkrecic tuleje okularowe z tento 20x60 , jakos pokombinowac aby wlozyc okulary z tego tento i mamy w/g mnie przyzwoita lornetke ~ 12x50.
Cos takeigo zrobilem ale na 2 okularach z monookularow 20x60 co niezaleznie ostrzy sie . Musialem z 4 mm glebeij wkrecic tubki obiektywow , sa plastikowe i tyle powyzej gwintow mozna stoczyc .
To byla zlomowa lornetka, ale obiektywy, pryzmaty miala dobrej jakosci . Jak ja wyczyscic z paprochow ? Nie wiem czy finansowo warto, ale szkoda mi bylo tych szkielek. Obraz w dzien jest ciemneijszy niz z aldikowej 10x50, ale gwiadzki w nocy znacznei jasniejsze , pola podobne choc powiekszenie z 1/5 wieksze.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 03 Kwi 2015, 22:03

Wstepnie poskladalem , da sie, ale najlepiej tulejki co okulary w nie wchodza trzeba dac dorobic , musza byc dluzsze , do tego "wasy " i mocowania okularow z tego samego typu lornetki co okulary .
Powiekszenie troche wieksze od 12.
Kiedys dokoncze... :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 04 Kwi 2015, 23:41

Sprawdzalem dzisiaj jak w praktyce z ta zmiana powieksznia, obserwujac z reki . Pod jasnawym niebem gwiazdy iskrza jak brylanciki, gdy w 12x50 ten efekt dopiero mam gdy ciemniej . Ksiezyce Jowisza wyraznie widocznie,
Ksiezyc co jeszcze mocno nie "swiecil" tez rewelka.
Tak przy okazji, czym chinski smar w montazach zastapic mozna ? Musze czyms takim posmarowac luznawy "gwint" w monookularze , ktos fabryczny dokladnie usunal i wytarlo .
Moze eter poliwinylobutylowy jest lepki i gesty , to tzw balsam Szostakowskiego , Avalin uzywany na rany po oparzeniach , operacjach . :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmazbi7925 | 05 Kwi 2015, 08:46

Spróbuj do monookularu zastosować smar silikonowy o konsystencji podobnej do tego chińskiego. Bywa dostępny w niewielkich tubkach m.in. w sklepach sportowych, jako polecany do sprzętu sportowego. Koszt minimalny. Nie wiem natomiast, jak ten smar zachowa się w montażu i czy jest do niego polecany. Jest to białawe "lepiszcze" nieprzyjemne w dotyku.
Zbyszek
 
Posty: 393
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostRobert41 | 05 Kwi 2015, 10:27

Potwierdzę to co kolega mazbi7925 napisał: smar silikonowy może się nadać, użyłem go w swoim Tento 7x35 do luźnego gwintu w prawym okularze- jest bardzo lepki, choć chińskiego mazidła w tym zakresie nie pobije ;). To taki smar: http://allegro.pl/cx-80-smar-silikonowy-40g-i5144270061.html , na ile sprawdzi się w montażu- nie wiem, ale zaszkodzić raczej nie zaszkodzi.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postzbyszek | 06 Kwi 2015, 22:27

Dzieki za info o smarze. :)

Rosyjskie lornetki, takze tego samego modelu maja rozne warstwy odblaskowe na szklach, na pryzmatach . Zastanawiam sie czy efekt przestrzennosci nie zwiekszy sie jak w jednym torze zmienie soczewke obiektywu na " innego koloru" . Szukajac czesci wygrzebalem tento 7x50 . Ma mocno widoczne warstwy odblaskowe , znalazlem tez obiektyw z takiej lornetki o niebieskawych warstwach . Sprawdze co i jak , choc moze byc problem, bo bywa ogniskowe obiektywow roznia sie o kilka mm .
Wie ktos moze jak z tymi warstwali i dokladnoscia wykonania soczewek przyzmatow w rosyjskich lornetkach bywalo ?
Ta stara co przerabialem, warstwy na pryzmatach miala prawei niewidoczne , okulary niezalezne, ale szkal inne niz w dostepnych monookularach . Obiektywy tez rozowawe, nawet jakby bez mozliwosci regulacji kolimacji i szkla grubsze.
W srodku brak wyczernienia na tulei z gwintem co obiektyw z korpusem laczy. Ogniskowa z 5 mm dluzsza , cela obiektywu - nieoksydowane aluminium.
Okulary tez roznia sie warstwami , zaleznei od powiekszenia srednica i budowa , takze katem widzenia. Najwiekszy z tych co mialem to z 20x60 , a fizycznei z 8x30 .
Do przerobki starego tento 20x60 uzylem kompletne okulary z 7x 35 . lacznei z centralna regulacja ostrosci, bo ta co przrabialem nie miala tego cuda. Lata temu cos tam kombinowalem , powycinalem i teraz musialem z tym co pogrzebalem zmierzyc sie. W sumie za kosztowna taka przerobka lepiej kupic jakas nowke, choc jakosc obrazow co z niej wrazenie robi.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat