Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMateuszW | 02 Kwi 2015, 23:07

Witajcie
Po wielu miesiącach użytkowania i testowania w końcu dojrzałem do tego, aby opisać mój wynalazek. Jest nim 9-cio pozycyjne, elektroniczne koło filtrowe wykonane całkowicie od podstaw. Pomysł zrodził się już dość dawno, jakieś 3 lata temu, gdy to kupowałem Chameleona do planetek. Początkowo miałem koło manualne SW 5x1,25”, ale było to bardzo niewygodne. Miałem również w planach zakup kamerki DSowej i potrzebowałem koła na filtry 36 mm. Porażony cenami elektronicznych kół postanowiłem wykonać takie samodzielnie. Wzorowałem się głównie na kole Atik EFW2, ale wyszło mi coś nieco większego :). Po roku projektowania przystąpiłem do budowy i w końcu po kolejnym roku powstał „finalny” produkt. Koło procuje już rok, ale wciąż są rzeczy do poprawki, głównie w oprogramowaniu. Jest ono jednak już w pełni funkcjonale i działa :).

W sieci można znaleźć niewiele amatorsko wykonanych kół, na polskich stronach nie spotkałem się jeszcze z takim. Większość konstrukcji to przeróbki kół manualnych. Widać, że temat jest znacznie mniej popularny, niż motofocusery :).

Główne cechy:
-9 pozycji, możliwość jednoczesnego używania filtrów 36 mm, oraz 1,25” (otwory są na 36 mm, ale można do nich przykręcić specjalne wkładki na 1,25”).
-przewidziana możliwość zmiany karuzeli na 6x2”
-mocowanie T2 z obu stron (możliwość zamiany na M54 w przypadku filtrów 2”)
-możliwość sterowania „ręcznego” przyciskami na kole (jest wyświetlacz czteroznakowy)
-możliwość sterowania z komputera za pomocą sterownika ASCOM mojego autorstwa
-zasilanie bezpośrednio z USB lub zewnętrznym złączem 12V
-napęd na bazie silnika krokowego, sterowaniem zajmuje się Atmega8, czujnik optoelektroniczny do określania pozycji
-backfocus jedynie 18 mm!
-wymiary ok. 22x18,5 cm, masa 670 g (dla porównania EFW2: 18,5x16 cm, 585 g)

Obecne w kole jest zestaw filtrów Baader 36 mm L R G B Ha OIII SII, filtr longpass 610 nm i IRPass.

Obudowa była wykonana na frezarce CNC, wyczerniona galwanicznie. Elementy gwintowane powstały w Astrokraku. Do tego dwa tygodnie szlifowania papierem ściernym, lutowania, wiele tygodni programowania.

Moim celem było zrobienie czegoś podobnego do EFW2, ale lepszego i tańszego :). Cel chyba udało się zrealizować. Ciężko ocenić, ile to wszystko kosztowało, ale chyba było to nieco ponad 1500 zł. Początkowo myślałem, że zamknę się spokojnie w 1000, ale niestety rzeczywistość okazała się brutalna. Udało mi się jednak udowodnić, że da się zrobić koło taniej, niż to, co oferują nam producenci posiadający dedykowane linie produkcyjne.
Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe: DSC_5629small.jpg

Koło pracuje w dwóch konfiguracjach:
planetarnej:
Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe: DSC_4472small.jpg

i DSowej:
Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe: DSC_4388s.jpg
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostKrzysztof_P | 03 Kwi 2015, 07:21

Cześć Mateusz.

Gratuluję Dobrze Wykonanej Pracy i Życzę Wspaniałych Rezultatów w pracy z Nowym kółkiem.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateuszW | 02 Cze 2015, 00:48

Żebyście nie myśleli, że próżnuję :) Nagrałem krótki film prezentujący działanie obecnej wersji koła filtrowego:
https://www.youtube.com/watch?v=ODZSxFb ... e=youtu.be
Prace trwają, jest kilka rzeczy do poprawki, tak aby całość działała lepiej, a była równocześnie bardziej opłacalna. Na sąsiednim forum pojawiło się pewne zainteresowanie takim kołem, mam nadzieję, że w wakacje będę w stanie wykonać pierwsze sztuki dla naszych kolegów :) Może również tutaj ktoś byłby chętny na takie koło?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postlumpo | 02 Cze 2015, 07:39

Gratulacje. Świetny projekt.

Ja byłbym potencjalnym chętnym na takie koło, ale musiałbyś przygotowac wycenę.
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMateuszW | 02 Cze 2015, 08:46

Oczywiście, wycena będzie, jak tylko opracuję wersję finalną.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdominikrd | 02 Cze 2015, 11:56

No i ja również byłbym zainteresowany :)
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostMateuszW | 02 Cze 2015, 22:27

Bardzo mnie to cieszy i motywuje do dalszej pracy :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postlumpo | 02 Cze 2015, 23:05

Ja byłbym zainteresowany wersją na filtry w standardzie 1,25".
Może dobrym pomysłem byłaby wstępna lista chętnych, bo wiadomo jest, że czym większy "nakład" tym cena może być nieco mniejsza.
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMateuszW | 02 Cze 2015, 23:31

A powiedz, czy 9 filtrów to dobra wartość, czy za dużo dla Ciebie?
Bo myślę zrobić warianty 9 x 1,25 lub 36mm, 6 x 2", oraz w mniejszej obudowie 5 x 1,25". No i nie wiem, czy to będą wersje najbliższe oczekiwaniom, czy może niekoniecznie. W domyśle koło 5x1,25" do planetek i DSów małą kamerą, jak Atik314L+, a 9x1,25" lub 36 mm już bardziej do DSów, większymi kamerami (ajk Atik 383L+) oraz do bardziej zaawansowanych planetek. A tarcza 6x2" to już dla dużych kamer DSowych. Oczywiście tarcza 9 filtrowa umożliwia zamocowanie równocześnie filtrów w obu standardach, tak np jak u mnie: 7x36 mm + 2x1,25". Koło można też stosować do wizuala, z np filtrami mgławicowymi.

Tak, lista to dobry pomysł, bo wie się bardziej na czym się stoi, ale z drugiej strony przydałoby się już podać bardziej konkretną cenę :) A z tą ceną, to niestety dalej wielka niewiadoma. Walczę jak mogę, żeby obniżyć koszty do minimum, ale co z tego wyjdzie, to nie wiem.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postlumpo | 03 Cze 2015, 07:40

Dla mnie najlepsza konfiguracja to 9 x 1,25".
Ale jeśli np. 5x 1,25" byłoby np. 1/3 taniej, to brałbym mniejszą opcję.
Wszystko zależy od ceny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Post_RobMarK_ | 03 Cze 2015, 12:33

Mateusz,
gratuluję solidnej, bardzo dobrze wykonanej pracy. To, co zostało do zrobienia to kosmetyka w stosunku do drogi, którą pokonałeś. Myślę, że masz już pierwszy produkt i jak to na innym forum padło warto byłoby zainteresować się wkrótce ofertą handlową albo realizując ją w oparciu o własne siły i środki albo zlecając to jakiejś firmie do wykonania i sprzedaży. Wkrótce mogą powstać przecież kolejne produkty i zostawienie tego bez oprawy biznesowej to troszkę lenistwo w chęci spróbowania drobnego biznesu. Masz przecież całe forum potencjalnych beta testerów ;)

Jeśli chodzi o karuzelę rozwiązanie z filtrami 9x1,25"/36 wydaje się najciekawsze. Mniejsza ich liczba nawet kosztem niewielkiego zmniejszenia rozmiaru i ceny chyba nie jest uzasadniona. Do US przecież można wykorzystać L, R, G, B, UV, IR, SC i już mamy 7 zapełnione. Analogicznie dla DS: L, R, G, B, Ha, OIII, SII. A często chciałoby się dorzucić jeszcze coś np. w planetarnych jakiś kolorowy, w DS Hbeta.

Życzę sukcesów, możliwe, że pokuszę się kiedyś także o zakup Twojego produktu.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostMateuszW | 05 Cze 2015, 15:34

_RobMarK_, taki mam własnie zamiar, dopracować konstrukcję i zacząć coś w rodzaju mini produkcji. Cały czas pracuję nad projektem, niestety w tym miesiącu z czasem będzie kiepsko. Cieszę się, że jest poparcie dla takiej akcji, to oznacza, że jest zapotrzebowanie w narodzie :)

Równolegle z kołem opracowuję też nowy model motofocusera (poprzednią wersję prezentowałem kiedyś tu: http://astropolis.pl/topic/43010-gar-at ... nie-tylko/). Są też relayboxy, których już kilka zrobiłem, sterownik grzałek (tego jeszcze nie pokazywałem). Także myślę, że może coś z tego być :)

Tak, 9 filtrów wybrałem właśnie z uwagi na uniwersalność, u mnie są tam filtry zarówno DSowe, jak i planetarne i mogę łatwo zajmować się obydwiema rzeczami. Zobaczę, ile taniej udałoby sie wykonać mniejszą wersję, dla 5 filtrów. Jeśli różnica będzie istotna, to chyba też spróbuję takie zrobić, bo będzie to takie rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Wielu osobom myślę, że może wystarczyć. Koło na 5 filtrów będzie też istotnie mniejsze i lżejsze, co może być ważne dla słabszych wyciągów i wygodniejsze w użyciu - obecne 9 filtrowe to jednak kolos jest :) Zastanawiam się też, co z filtrami 2". One są potrzebne tylko tym "najlepszym" z kamerami za 20k. Nie wiem, czy tacy "profesjonaliści" nie kupią po prostu z automatu koła takiej firmy, jak kamera np SBIGa i tyle. Trudno powiedzieć, ile jest też takich osób, którym 2" są potrzebne.

_RobMarK_, jak dobrze pamiętam masz koło EFW2, tak? Jako użytkownik może masz jakieś przemyślenia w sprawie jego wad/zalet? Co Cię denerwuje, czego brakuje, po prostu jakie byłoby Twoim zdaniem idealne koło filtrowe? :) Ja niestety nigdy elektronicznego koła "firmowego" w rękach nie miałem i bazuję tylko na informacjach z netu. Tak samo być może nie zauważam pewnych problemów, które mogą wyniknąć w różnych specyficznych zastosowaniach.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post_RobMarK_ | 06 Cze 2015, 11:38

Mateusz,
moje potrzeby w tej chwili są skromne, gdyż ze względu na brak czasu zrezygnowałem z budowy obserwatorium a przy moim balkonowym fotografowaniu koło ATIKa sprawdza się bardzo dobrze. Działa precyzyjnie, stosunkowo szybko i co najważniejsze bezawaryjnie.

Jak to się mówi szewc bez butów chodzi więc mimo swoich braków w docelowym lokum i sprzęcie astrofotograficznym kolegom i koleżankom kończę konfigurować z sukcesem już siódmy zestaw stacjonarny.

Te skromne doświadczenia pozwoliły na kilka wniosków odnośnie koła (część masz zrealizowane):
- uniwersalność 9x1,25"/36mm lub kombinacja tych filtrów oraz możliwość wymiany karuzeli na 7x2"
- automatyczna detekcja typu karuzeli
- możliwość odczytu (także bez komputera) ustawionego filtra wraz z przejściem na sterowanie ręczne kołem w przypadku awarii sterowania (komputer) lub sterownika sprzętowego (w kole)
- zapisywanie w konfiguracji sterownika programowego przyporządkowania filtrów dla obu karuzel
- połączenie mechaniczne od strony karuzeli z możliwością doboru gwintu (adaptery typu jaskółczy ogon w korpusie koła, które dają możliwość wstawienia odpowieniego zakończenia gwintowego np. M54x0,75; 2"; T2; 1,25" itp.) daje to oszczędność sumarycznej grubości koła doliczając zakończenia gwintowe oraz możliwość obrotu kamery względem koła - adaptery typu jaskółczy ogon mogą być mocowane są na trzy imbusy co 120 stopni
- ulepszenie symetrii masy koła, co czasami pomaga przy wyważeniu. Tu nie mam pomysłów. Teoretycznie sterownik można przenieść na drugą stronę względem przelotu optycznego koła lub pogrubić symetrycznie obudowę poza torem optycznym. Ważne, aby nie przeszkadzało to na dołączenie koła do toru optycznego i nie zwiększało długości toru optycznego całego koła.

Nie analizowałem kosztów ani uniwersalności pomysłów. To, co mi pasuje inni mogą uznać za nieistotne... Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje ;)

Pozdrawiam

Robert
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostMateuszW | 11 Cze 2015, 01:58

Bardzo dziękuję za pomysły i spostrzeżenia :)
_RobMarK_ napisał(a):- uniwersalność 9x1,25"/36mm lub kombinacja tych filtrów oraz możliwość wymiany karuzeli na 7x2"

W końcu nie jestem pewny, czy Atik też umożliwia jednoczesne stosowanie obu standardów filtrów, czy jednak moje rozwiązanie jest rewolucyjne? :) Drobna poprawka: 6x2", 7 na pewno nie wejdzie. Niestety nie zmieści się tu pełny zestaw LRGBHaOIIISII, trzeba będzie z jednym żaglować albo zrezygnować np z SII. Powiększenie koła, żeby weszło 7x2" nie wchodzi w grę, bo byłoby ono już monstrualnie wielkie. Ale i tak większość kół ma tylko 5x 2", no chyba, że już te całkiem duże.
_RobMarK_ napisał(a):- automatyczna detekcja typu karuzeli

Z tym nie będzie problemu. Jak to jest w Atiku?
_RobMarK_ napisał(a):- możliwość odczytu (także bez komputera) ustawionego filtra wraz z przejściem na sterowanie ręczne kołem w przypadku awarii sterowania (komputer) lub sterownika sprzętowego (w kole)

To już nieraz mnie uratowało, jak miałem problemy z kablami USB i hubem. Po prostu sterowałem ręcznie. Niestety cały czas nie mogę rozgryźć, czemu przy wystąpieniu problemu z połączeniem Maxim się zawiesza. Testując w domu nic takiego się nie dzieje, ba, nawet fizyczne wypięcie kabla z kompa niczego nie psuje, bo sterownik to uwzględnia i próbuje automatycznie wznowić połączenie. Jednak w polu to nie chce działać i nie wiedzieć czemu Maxim ma właśnie skłonności do zwiech. Tą sprawę muszę jeszcze rozkminić. Obawiam się, że to już specyfika Maxima i niewiele się tu da zrobić, ale spróbuję.
Awaria sterownika sprzętowego oznaczałaby już niemożliwość wszelkich działań, jednak takie rzeczy się nie zdarzają w moim kole :)
_RobMarK_ napisał(a):- zapisywanie w konfiguracji sterownika programowego przyporządkowania filtrów dla obu karuzel

To jest zrealizowane, jednak Maxim z nieznanych mi przyczyn nie chce sobie odczytać tych nazw ze sterownika, choć ma taką możliwość, i nazwy filtrów w samym maximie trzeba niestety ustawić niezależnie. Tu tylko email do Diffraction Limited może pomóc :) Być może w Maxim DL6 to poprawili, ja go jednak nie mam.
_RobMarK_ napisał(a):- połączenie mechaniczne od strony karuzeli z możliwością doboru gwintu (adaptery typu jaskółczy ogon w korpusie koła, które dają możliwość wstawienia odpowieniego zakończenia gwintowego np. M54x0,75; 2"; T2; 1,25" itp.) daje to oszczędność sumarycznej grubości koła doliczając zakończenia gwintowe oraz możliwość obrotu kamery względem koła - adaptery typu jaskółczy ogon mogą być mocowane są na trzy imbusy co 120 stopni

Obecny prototyp ma tylko sztywne T2. W finalnej wersji mam jednak pomysł zastosowania nieco innego mocowania, niż jaskółczy ogon, które również umożliwi obrót, oraz zmianę gwintu. Myślę, że wystarczy od strony tuby M54 lub T2, a od kamery T2. Do gwintów można będzie przykręcać noski na 1,25" lub 2", jak obecnie, co nie wpływa na sumaryczną długość układu. Tak więc myślę, że nie ma co robić dedykowanych złączek 1,25" i 2" prosto do koła, bo zamiast tego każdy mógłby sobie przykręcić dowolną, posiadaną złączkę. Jaskółczy ogon byłby pewnie wygodniejszy, niż moje rozwiązanie, bo w moim aby zmienić gwint lub orientację to trzeba rozkręcać koło, ale myślę, że są to rzeczy jednorazowe. Niestety jaskółczy ogon raczej nie ma szans się u mnie zmieścić. Wymagałoby to pogrubienia koła. Ale zastanawia mnie, jak właśnie ten ogon mocować. W Atiku widać 2 imbusy z boku, a co go trzyma z drugiej strony? W każdym razie, mając przykręcane do gwintów złączki możemy je zmieniać bez użycia narządzi - przy dedykowanych adapterach na jaskółczy ogon trzeba by mieć imbus przy sobie.
W sowim kole planuję zrobić możliwość regulacji orientacji zarówno od strony kamery, jak i tuby. Przy kamerze wiadomo, ale od strony tuby sam spotkałem się z problemem OAGa. Orientacja musi być taka, żeby nóżka z pryzmatem wychodziła "na zewnątrz koła", bo inaczej kamerka się nie zmieści. Tak więc ustawienie orientacji z tej strony jest (przynajmniej u mnie) przydatne.
_RobMarK_ napisał(a):- ulepszenie symetrii masy koła, co czasami pomaga przy wyważeniu. Tu nie mam pomysłów. Teoretycznie sterownik można przenieść na drugą stronę względem przelotu optycznego koła lub pogrubić symetrycznie obudowę poza torem optycznym. Ważne, aby nie przeszkadzało to na dołączenie koła do toru optycznego i nie zwiększało długości toru optycznego całego koła.

Ten problem spędza mi sen z powiek :) Pogrubienie koła z jednej strony, czyli zrobienie jakby "przeciwwagi" raczej jest złym pomysłem, bo całość będzie istotnie cięższa, a na nieobciążaniu wyciągu nam zależy.
Przeniesienie sterownika i silnika na druga stronę jest teoretycznie możliwe, jednak będzie to bardzo dziwnie wyglądać :) Powstaje wtedy drobny problem, że złącza byłyby od góry, zamiast od dołu, no ale może nie jest to takie ważne. Nie wiem, czy warto robić takiego dziwoląga?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post_RobMarK_ | 14 Cze 2015, 18:15

Nie wiem czy aktualnie ATIK dodaje adaptery 36mm/1,25" jednak widziałem takie rozwiązanie wcześniej. Przykro mi ale nie pamiętam gdzie i kiedy.
Co do detekcji typu karuzeli, jeśli znajdę chwilkę (ale to nie tak szybko) sprawdzę , czy wpisując mu 8 filtr pokręci kołem do 1 czy zignoruje polecenie.
Gdzie jest regulacja docisku i położenia złączki znajdziesz w dokumentacji http://www.atik-cameras.com/product/atik-efw2/ (nie bardzo chce mi się teraz wszystko rozkręcać i fotografować a potem znowu bawić się we flaty itd.) Nie ma w pobliżu Wieliczki w sklepie na stanie koła filtrowego ?
Wiem, że 7 filtrów 2" to dużo, jednak nie wyobrażam sobie np. zdalnego obserwatorium bez kompletu filtrów.

Mateusz,
pytałeś jakie moim zdaniem byłoby koło idealne. Tak dużo wymagań chyba nie sposób wykonać w ramach jednej konstrukcji. Mogą to być dalsze plany rozwojowe, jeśli produkt będzie na siebie zarabiał i pojawi się zapotrzebowanie na rynku. Myślę, że zrobiłeś już bardzo dużo i po niewielkiej kosmetyce koło będzie dobrym produktem.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostMateuszW | 26 Paź 2015, 23:45

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?"
Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe: DSC_1773small.jpg

Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe: DSC_1775small.jpg

Drugi prototyp już gotowy. Jest kilka zmian zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych. Coraz bliżej produkcji :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post_RobMarK_ | 27 Paź 2015, 20:41

Gratulacje.
Czekam na kompletny opis funkcji, wymiary, cenę i ... logo na obudowie :D
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostMateuszW | 27 Paź 2015, 21:11

Wszystko niebawem się pojawi, jednak najtrudniej będzie z tym logo :)

Na szybko mogę podać wymiary i masę:
23 x 19 cm, 600g

Jak widać udało się nieco zejść z masą, a być może jeszcze kilka gramów zaoszczędzę.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat