APM czyli AstroPudełko by MM

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMarekM60 | 19 Kwi 2015, 10:06

Przekopałam się przez "pudełkopodobne" tematy na kilku forach krajowych i zagranicznych.

I wniosek taki (nie wiem, czy do końca słuszny):

Robienie kolejnego projektu typu "urządzenie pośredniczące pomiędzy rożnymi urządzeniami, a komputerem PC i zainstalowanymi na nim programami" chyba nie ma większego sensu. Są takie konstrukcje "sprawdzone w boju" - jak Astropudełka by Jolo.

Jestem bardziej skłonny poprowadzić ten temat (przynajmniej w wersji 1) jako "urządzenie samodzielne do sterowania rożnymi innymi urządzeniami, z ewentualna opcja przekazania tego sterowania do komputera PC-ASCOM".

Cel=zastosowanie: jako wspomaganie do obserwacji wizualnych, ewentualnie prostych tematów foto. Dla zaawansowanego foto/video potrzeba prezyzyjnego quidingu, dużo wyższej klasy mechanicznej montaży, kamer i co za tym idzie komputer PC i tak jest niezbędny do pracy, chocby do rejestracji strumienia obrazów z kamery.

Zatem cel określam tak:

- dla sterowania montażem - wspomaganie w ustawieniu sprzętu z dokładnością "obserwacyjną" = po wykonaniu GoTo obiekt ma się znaleźć w największym dostępnym polu widzenia sprzetu/szukacza. Na karcie SD podstawowy katalog obiektów, do własnego wyboru/edycji przez użytkownika. Sterowanie "manualne" - na wyswietlaczu jest wskazanie w która stronę obracać, a ruchy montażem wykonuje użytkownik - dla posiadaczy montaży bez napędów. Prosty "guiding" - typu zegarowego.

- dla obsługi sprzętu - sterowanie fokuserem, kołem filtrowym, guiderem (autoguide ?),

- dla obsługi foto - wyzwalanie w rożnych trybach I standardach - kabel, IR, itp, - Canon, Nikon, ....

- dla obsługi pomocniczej - pomiary temp, wilgotności, itp, włącznie i regulacja grzania, chłodzenia, wentylacji.

- udostępnienie wszystkich podłączonych urządzeń podstawowych: fokuser, koło,... Via drivery ASCOM po jednym kablu USB do PC-ta

- możliwość dodania ST-4

- ....

(Trochę więcej wstępnych rozważań na FA)

Zapraszam do komentarzy i dyskusji,

Marek
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Kwi 2015, 17:20

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat