lustro sferyczne min. f/10 - światłosiła wypadkowa, czy LG?

Postendriu624 | 25 Kwi 2015, 08:36

tiger napisał(a):Przepraszam, za ,,wtręt" w tym wątku. Mnie interesuje, czy w lustrach sferycznych przesuniecie osiowe LW miałoby wpływ na jakość obrazów. Chodzi mi o konstrukcję ,,pozaosiową" (aby wyeliminować obstrukcję centralną). Wiem, że w tych konstrukcjach LG (paraboliczne) musi być ofsetem, czy tyczyło by to też LG sferycznych? Po za tym gdyby LG sferyczne spełniało ten warunek, to można by umieścić odpowiednio duże LW (płaskie) poza tubusem, i skierować ,,wiązkę powrotną" poza drugą ściankę tuby i tam ,,skośnie" umieścić wyciąg. Załatwiło by to ,,długaśne ogniskowe", jak i obstrukcję centralną. Nie jestem pewien czy gdzieś w necie nie widziałem podobnego systemu, ale w tej kwestii może niech wypowiedzą się znawcy tematu.

W takim wypadku obraz np.planet nie będzie okrągły ,lecz będzie jajowaty elipsoidalny.
Natomiast żeby LG było pochylone tak jak w czaszach satelitarnych z podświetlanym konwerterem ,stosuje się wycinek paraboli .
Czyli LG powinno być figuryzowane na parabolę lub sferę w podobny sposób jak czasza satelitarna, czyli z wycinkiem paraboli lub sfery.
Podobnie jest wykonany teleskop segmentowy ,gdzie każdy segment LG jest figuryzowany osobno dla każdego segmentu i każdy ze segmentów jest różnym [innym] wycinkiem paraboli
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postatrix | 25 Kwi 2015, 09:35

Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postmichael99 | 25 Kwi 2015, 12:40

No właśnie, tak jak myślałem i potwierdził to Krzysztof - liczy się ogniskowa LG, a nie wypadkowa, tak jak ktoś to pisał. Niestety... Ale jeśli jesteśmy już przy temacie teleskopów pozaosiowych, to powiedzcie mi jaśniej: czy LG o nich jest normalne, czyli zwykła parabola, czy sfera, ale ustawione pod kątem, czy też to bardziej zaawansowana konstrukcja? A jeśli tak, to jaka? Pewnie Endriu to wyżej napisał, ale nie zrozumiałem nic ztego za bardzo. Inaczej mówiąc, czy parabola ogniskuje tylko promienie równolegle do osi optycznej, czy wszystkie padające na powierzchnię odbijającą? I to samo ze sferą. Pozdrawiam!
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postredpawel | 25 Kwi 2015, 13:05

Witajcie.
W teleskopie "off axis" problemem może się okazać astygmatyzm (bardzo dotkliwe), wzrastający wraz ze swiatłosiłą LG.
Stosując obrazy pozaosiowe symuluje się w laboratorium właśnie astygmatyzm.
Z drugiej strony w b. wolnym teleskopie jest problem z osiągnięciem szerokich pól.
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

PostJanusz_P. | 25 Kwi 2015, 13:12

Takie teleskopy pozaosiowe z lustrami rzędu 100 mm robi ze światło-siłą poniżej F/25 aby astygmatyzm nie psuł obrazów, jedyna ich zaletą jest brak obstrukcji centralnej a wady bo bardzo ciemny obraz (choć w sam raz do obserwacji wizualnych planet) oraz bardzo małe użyteczne pole widzenia rzędu maksimum 1/2° oraz duże wymiary całej konstrukcji więc pozostaną raczej ciekawostką optyczną a nie staną się sprzętem popularnym jak Newtony na Dobsonach :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 25 Kwi 2015, 13:15

michael99 napisał(a):No właśnie, tak jak myślałem i potwierdził to Krzysztof - liczy się ogniskowa LG, a nie wypadkowa, tak jak ktoś to pisał. Niestety... Ale jeśli jesteśmy już przy temacie teleskopów pozaosiowych, to powiedzcie mi jaśniej: czy LG o nich jest normalne, czyli zwykła parabola, czy sfera, ale ustawione pod kątem, czy też to bardziej zaawansowana konstrukcja? A jeśli tak, to jaka? Pewnie Endriu to wyżej napisał, ale nie zrozumiałem nic ztego za bardzo. Inaczej mówiąc, czy parabola ogniskuje tylko promienie równolegle do osi optycznej, czy wszystkie padające na powierzchnię odbijającą? I to samo ze sferą. Pozdrawiam!

Prościej mówiąc ,każde lustro powinno być paraboliczne ,lecz dla np.150/1500 nie ma znaczenia czy będzie to parabola lub sfera bo to lustro spełnia już warunek dla 1/8L i parabolizacja 150/1500 mija się z celem.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postatrix | 25 Kwi 2015, 15:26

endriu624 napisał(a):
michael99 napisał(a):No właśnie, tak jak myślałem i potwierdził to Krzysztof - liczy się ogniskowa LG, a nie wypadkowa, tak jak ktoś to pisał. Niestety... Ale jeśli jesteśmy już przy temacie teleskopów pozaosiowych, to powiedzcie mi jaśniej: czy LG o nich jest normalne, czyli zwykła parabola, czy sfera, ale ustawione pod kątem, czy też to bardziej zaawansowana konstrukcja? A jeśli tak, to jaka? Pewnie Endriu to wyżej napisał, ale nie zrozumiałem nic ztego za bardzo. Inaczej mówiąc, czy parabola ogniskuje tylko promienie równolegle do osi optycznej, czy wszystkie padające na powierzchnię odbijającą? I to samo ze sferą. Pozdrawiam!

Prościej mówiąc ,każde lustro powinno być paraboliczne ,lecz dla np.150/1500 nie ma znaczenia czy będzie to parabola lub sfera bo to lustro spełnia już warunek dla 1/8L i parabolizacja 150/1500 mija się z celem.



A cóż takiego magicznego jest w parametrach 150/1500? Takie lustro ma dokładność 1/7,5L. W praktyce około 1/6L
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Posttiger | 25 Kwi 2015, 19:48

Czyli wszystko w ,,temacie", ,,normalne" lustra sferyczne lustra sferyczne też się do tego nie nadają. Pozostaje refraktor ed, a jeszcze lepiej APO.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postmichael99 | 25 Kwi 2015, 21:51

To powiedzcie mi jeszcze proszę, czym w praktyce różnią się lustra sferyczne od elipsoidalnych i paraboliczne od elipsoidalnych? Dlaczego w tym systemie są zastosowane jakie, a nie inne? I jeszcze jedna kwestia: które z luster (a może żadne?) ogniskują wszystkie padające na powierzchnię odbijającą promienie, a nie tylko równoległe: sferyczne, paraboliczne, hiperboliczne, czy elipsoidalne? Pozdrawiam!
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostKrzysztof_P | 26 Kwi 2015, 06:58

Witam.

Ale np. LG 150mm z F12 jest już dużo dokładniejszą Sferą niż F10 i taki teleskop daje świetne obrazy planet i nie tylko.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWielkiAtraktor | 26 Kwi 2015, 11:32

michael99 napisał(a):Dlaczego w tym systemie są zastosowane jakie, a nie inne? I jeszcze jedna kwestia: które z luster (a może żadne?) ogniskują wszystkie padające na powierzchnię odbijającą promienie, a nie tylko równoległe: sferyczne, paraboliczne, hiperboliczne, czy elipsoidalne?


Pytanie zbyt obszerne, by ktoś odpowiedział w jednym poście ;) Jeśli chcesz wniknąć w szczegóły, zalecam lekturę np. http://telescope-optics.net/. W skrócie chodzi tzw. o aproksymację gaussowską; gdy poczyni się pewne upraszczające założenia co do kształtu naszych zwierciadeł i biegu promieni odbitych, można łatwo dobierać pożądany poziom różnych aberracji przez manipulację ich stałymi stożkowymi, dlatego czasem dobra okaże się sfera, czasem para-, hiper- lub elipsoida.

Inne proste spostrzeżenie: wszystkie promienie uderzające "od zewnątrz" w hiperboloidę obrotową dwupowłokową i celujące w jej ognisko zostaną odbite i skupione w drugim ognisku. Tak działa klasyczny Cassegrain: ZG (paraboloida) i ZW (jedna powłoka ww. hiperboloidy) mają pokrywające się ogniska, stąd promienie skupione przez ZG po odbiciu od ZW zostają ostatecznie skupione w drugim ognisku hiperboloidy (za ZG).
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

PostJanusz_P. | 26 Kwi 2015, 12:24

To że Elipsa ma dwa ogniska i promienie wychodzące z jednego skupia się w drugim to wiem ale że hiperbola ma dwa ogniska i światło skupią się w drugim to już dla mnie absolutne novum :wink: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDale | 26 Kwi 2015, 12:30

Janusz, tak to jest ja wiedzę opiera się na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiperbola_%28matematyka%29
Ciesz się że nie usłyszałeś że to środek stylistyczny :)
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostJanusz_P. | 26 Kwi 2015, 12:41

Zapewne koledze chodziło o to że promienie skupią się po odbiciu od lusterka wtórnego w ognisku wtórnym i zrobił za daleko idący skrót myślowy powodujący absurdalność postu :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWielkiAtraktor | 26 Kwi 2015, 14:52

Janusz_P. napisał(a):To że Elipsa ma dwa ogniska i promienie wychodzące z jednego skupia się w drugim to wiem ale że hiperbola ma dwa ogniska i światło skupią się w drugim to już dla mnie absolutne novum :wink: :lol:


Ależ nie ma tu nic do śmiechu, tak właśnie jest:

lustro sferyczne min. f/10 - światłosiła wypadkowa, czy LG?: hiperbola.jpg
hiperbola.jpg (12.54 KiB) Obejrzany 11807 razy


Hiperbola ma dwie gałęzie i dwa ogniska. Na dolnym rysunku pokazano to, o czym napisałem (faktycznie może zawile sformułowałem): promień celujący w jedno z ognisk zostaje odbity i trafia do drugiego z nich.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

Postatrix | 26 Kwi 2015, 21:10

Jaki jest minimalny kąt stożka światła dla jeszcze dobrego obrazu? Chodzi o lustro sferyczne.


Potrafi ktoś odpowiedzieć?
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostKrzysztof_P | 27 Kwi 2015, 22:00

Witam.

Strasznie komplikujecie temat , nie chodzi tu o kąt stożka tylko o A-Sferyczną , Bardzo Dobra Paraboloida Obrotowa da tak samo dobry obraz jak Bardzo Dobra Sfera z tym iż w układzie Newtona dojdzie nam spora obstrukcja od dużego stosunkowo LW wynikającego z ogniskowej i światłosiły LG.
Długoogniskowy Newton jest lepszy przede wszystkim dlatego iż obstrukcja wychodząca z parametrów jest znacznie mniejsza i może wynieść stosunkowo mało w stosunku do układu Newtona np. F4 czy F5 , gdzie LW musi być odpowiednio większe.
Światłosilne lustra parabolizuje się aby pozbyć się A-Sferycznej która przy tych Światłosiłach jest Olbrzymia.
Owszem głębia ostrości w długoogniskowym teleskopie Newtona z Lustrem Sferycznym będzie większa ze względu właśnie na wspomniany kąt stożka , ale obraz na osi będzie po odpowiednim wyostrzeniu obrazu tak samo ostry w obu teleskopach z poprawną optyką.
Różnice na pewno będą w kontraście obrazu ze względu na obstrukcję , gdzie większa tym gorzej , jak i na pewno spadnie ogólnie jakość obrazu w teleskopie z większym LW.
Ponadto spora Coma w Światłosilnym Newtonie też jest Bardziej dokuczliwa.
Z kolei długi Newton jest mało mobilny i nadaje się raczej na stacjonarny instrument niż np. na zlotowe wypady czy w teren , itp.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postatrix | 27 Kwi 2015, 23:30

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

Strasznie komplikujecie temat , nie chodzi tu o kąt stożka tylko o A-Sferyczną , Bardzo Dobra Paraboloida Obrotowa da tak samo dobry obraz jak Bardzo Dobra Sfera z tym iż w układzie Newtona dojdzie nam spora obstrukcja od dużego stosunkowo LW wynikającego z ogniskowej i światłosiły LG.
Długoogniskowy Newton jest lepszy przede wszystkim dlatego iż obstrukcja wychodząca z parametrów jest znacznie mniejsza i może wynieść stosunkowo mało w stosunku do układu Newtona np. F4 czy F5 , gdzie LW musi być odpowiednio większe.
Światłosilne lustra parabolizuje się aby pozbyć się A-Sferycznej która przy tych Światłosiłach jest Olbrzymia.
Owszem głębia ostrości w długoogniskowym teleskopie Newtona z Lustrem Sferycznym będzie większa ze względu właśnie na wspomniany kąt stożka , ale obraz na osi będzie po odpowiednim wyostrzeniu obrazu tak samo ostry w obu teleskopach z poprawną optyką.
Różnice na pewno będą w kontraście obrazu ze względu na obstrukcję , gdzie większa tym gorzej , jak i na pewno spadnie ogólnie jakość obrazu w teleskopie z większym LW.
Ponadto spora Coma w Światłosilnym Newtonie też jest Bardziej dokuczliwa.
Z kolei długi Newton jest mało mobilny i nadaje się raczej na stacjonarny instrument niż np. na zlotowe wypady czy w teren , itp.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:



Serdeczne dzięki, o to mi chodziło. :D
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostKrzysztof_P | 28 Kwi 2015, 05:46

Cześć.

Proszę Bardzo.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostbigL | 05 Mar 2018, 23:37

endriu624 napisał(a):Lub ewentualnie proponuję zbierać kasę na maka 150.
Synta 8 dobson daje bardzo dobre obrazy planetarne ,a używki są w dobrej cenie,to bardzo dobry newton na nasze warunki obserwacyjne,nie ma chyba tak taniego i uniwersalnego teleskopu.


Co powiecie o takim newtonie? VX6L optical upgrade to 1/10PV

http://www.orionoptics.co.uk/VX/vx6-6l.html

Jak będzie miał się do maka 150 i do synty 8 pod względem kontrastu i ostrości obrazu?
Jaką dokładność PV może mieć synta 8?
 
Posty: 34
Rejestracja: 09 Mar 2013, 11:40
Miejscowość: Opolszczyzna

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2018, 23:51

Cześć.

Zakładając że optyka będzie bardzo dobra i to wersja nie F5 tylko mniej F8 z małym stosunkowo LW to wypadnie też znakomicie i spokojnie nawet może pokonać Maki 150 mm w uzyskanych obrazach Planet i nie tylko z przeciętną optyką , ale tylko te Maki 150 mm z przeciętną. To jest dobry sprzęcik , warstwy Hilux , dokładność optyki , małe LW , porządny wyciąg , szkoda tylko że ORION U.K. wykonuje mocowanie LW na czterech ramionach a nie na trzech czy też jeszcze z inną opcją , którą kiedyś wykonywał w starszych modelach swoich teleskopów. Jak tylko są fundusze to na pewno warto , możesz sobie nawet dopłacić do dokładniejszej optyki , jest taka opcja z wyborem przy zakupie i dopytać o dostępne aktualnie opcje mocowania LW i koniecznie żądaj potwierdzenia jakości optyki , gdyż ponoć ostatnio z tym u nich było różnie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat