napęd teleskopu

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Poststudent | 21 Kwi 2015, 16:29

Dzień dobry
Potrzebuję informacji na temat ewolucji mechanizmów teleskopów kompensujących rotację sfery niebieskiej.
Szukałem w internecie ale nic na ten temat nie mogłem znaleźć.
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 Kwi 2015, 16:26

 

Postkaczor_ks | 22 Kwi 2015, 18:36

To jakiś temat wypracowania ? Myślę że od lat za wiele w samej zasadzie się nie zmieniło więc ciężko tu mówić o ewolucji. Zasada działania jest ciągle taka sama różnica chyba tylko w materiałach i jakości oraz precyzji. Chyba że się mylę
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostEl Mecánico | 22 Kwi 2015, 21:16

Wg mnie chodzi o przejście od prowadzenia "ręcznie" (okular z krzyżem i prowadzenie jasnej gwiazdy), poprzez zegary mechaniczne, do napędów elektrycznych. Prowadzenie z napędami elektrycznymi też ewoluowało, od prymitywnych fotopowielaczy i układów różnicowych na lampie trójelektrodowej (tzw trioda), aż do superczułych, chłodzonych do bardzo niskich temperatur, matryc CCD sprzężonych z komputerami zarządzającymi pracą całego sprzętu pod kopułą.
Oczywiście dzisiaj mamy jeszcze dodatkowo do dyspozycji takie "cuda" jak optyka adaptatywna czy aktywna, potrafiąca szybko nadążać za turbulencjami atmosfery, czy sprzęganie teleskopów do pracy w układzie interferometru.
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postkaczor_ks | 22 Kwi 2015, 22:00

No i myślę że po takiej wypowiedzi kolega student nie będzie miał już pytań czego trzeba szukać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

AstroChat

Wejdź na chat