Zrozumieć off set w newtonach

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postfranek | 11 Cze 2015, 18:15

 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostŁukasz_M | 11 Cze 2015, 19:01

kk napisał(a):No widzisz i ty również sugerujesz to podejście.
....
Pozorny środek lustra wtórnego o którym piszesz wcale nie jest środkiem osi optycznej na lustrze eliptycznym czego wszyscy są świadomi. Także wedle mnie wtórne należałoby ustawić dokładnie w osi optycznej z efektem o którym piszesz dalej czyli
...
Lustro będzie widoczne nie centralnie w wyciągu ale oś optyczna będzie dokładnie w osi wyciągu i chyba o to właśnie chodzi czyż nie? Jeśli nie to dlaczego w katadioptrykach operuję się w osi optycznej? Podobnie przy refraktorach - zarówno okulary jak i matryce czy też dowolny inny sprzęt jakiego używamy zakłada się centralnie w osi optycznej a nie "z boku".

Ponadto to co piszesz w części którą wyrwałem z kontekstu jest wg mnie nieprawdą
Łukasz_M napisał(a): Jeśli nie ustawi się offsetu to to pozorne LW będzie widoczne nie centralnie w wyciągu.

Jeśli offset ustawisz to lustro wtórne nie będzie centralnie. Jeśli ustawisz oś geometryczną czyli nie ustawisz offsetu to lustro będzie centralnie.

Panowie,
Pozorne Lustro o którym piszę to właśnie widok jaki widzimy przez wyciąg i jest to widoczny tam obraz. Pojęcie dosyć podstawowe w optyce tak samo jak obraz pozorny. To na wstępie.
Po drugie nie napisałem że środek tego pozornego LW jest środkiem elipsy tylko że to pozorne LW powinno być centralnie ustawione w wyciągu. W moim poprzednim poście pomiędzy obrazkami wyraźnie pisze gdzie powinna przechodzić oś wyciągu przez LW. Jeśli zrobimy tak jak pisze kk i umieścimy LW tak że jego widok (lustro pozorne LW) w wyciągu będzie nie centralnie to będzie znaczyło że oś lustra Głównego po złamaniu na LW nie będzie leżała w osi wyciągu czyli tam gdzie powinna.
Podobnie jeśli nie ustawisz LW z offsetem to wbrew temu co pisze kk LW nie będzie centralnie. W tej całej centralności LW względem LG chodzi tylko i wyłącznie o to żeby światło odbite w stożek od LG odbijało się w całości od LW. Bez ustawionego offsetu LW nie będzie jednorodnie odbijało stożka światła pochodzącego od LG - to znany fakt, światło będzie obcinane bo LW nie obejmie całego stożka światła.
na rysunku który zamiesiłem w poprzednim moim poście
http://astromaniak.pl/download/file.php?id=44786
pokazuje jak światło sie odbija od LW bez offsetu i z offsetem wyrażnie tam widać że offset wyraźnie zmienia geometrię w tej optyce. Bez offsetu Lustro wtórne (pionowa różowa kreska widziane z wyciągu jest przesunięte ku górze. Kiedy wprowadzimy offset to pozorne LW będzie centralnie(niebieska pionowa linia).
Generalnie widać że pan k kompletnie nie jarzy optyki , geometrii i zasad rządzących teleskopach zwierciadlanych których budowa i zasada działąnia jest kompletnie różna od katadioptryków o których pisze.
co do dalszych wypowiedzi innych astromaniaków to napiszę że jak pozorne LW w wyciągu będzie centralnie to powinno być widać cały obwód wyciągu jednorodnie tj z każdej strony tak samo bo przy prawidłowym ustawieniu LW widok w nim od strony wyciągu niczym się nie różni od widoku jaki byśmy widzieli w lustrze płaskim tak samo umieszczonym którym zresztą w zasadzi pozorne LW jest. Ze względu na offset odbicie LW w lustrze LG widoczne w LW jest przesunięte czyli nie jest centralnie widoczne i tak ma być.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postkk | 11 Cze 2015, 20:38

staszekpapis napisał(a):Witam :D
Przy prawidłowo ustawionym offsecie oś wyciągu nigdy nie trafia w środek geometryczny LW( elipsy) - kropka.


A jednak! :)
Czyli wskazówki co do ustawiania okrągłego zarysu powierzchni LW w osi wyciągu nie są poprawne.

Kolego Łukasz_M ja nie mówię że się na tym znam - bo fakt jest dokładnie taki że od jakiegoś czasu właśnie próbuje to wszystko zrozumieć i się nauczyć ale wydaje mi się że gdzieś w twoim rozumowaniu jest błąd bo wg mnie nie możliwym jest ustawienie pozornego widoku LW w osi wyciągu i uzyskanie tym samym osi optycznej w osi wyciągu.
Zważ na to że gdybym był specem to nie odzywałbym bym się w tym miejscu z pytaniami.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postzbyszek | 11 Cze 2015, 23:00

Offset czyli przesuniecie LW do tylu względem wyciągu związany jest z tym, ze LW jest po skosie / 45 st/ i wiazka swiatla odbita z LG będąca stożkiem trafia w LW na różnej wysokości
Zrób sobie stożek, zetnij jego wierzchołek płaszczyzną pod kątem 45 st i zobacz jak z odległościami względem osi / wysokosc/ tego stożka . Praktycznie nie ma znaczenia na ostrość , ma na winietowanie przy mniejszych powiększeniach, dając większe LW zmniejszamy wpływ wadliwego offsetu
Najważniejsze z wstępnych ustawień LW jest jego wysokość w tubie, tak aby patrzac od strony wyciągu LW było widoczne jako koło, aby drobne róznice zauważyć to wprawy trzeba .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postkk | 12 Cze 2015, 03:07

Taka ciekawostka - ustawiłem lustro wtórne wg osi optycznej do wyciągu, ponadto skorygowałem offset do osi tuby i zaskoczył mnie fakt że teraz w okularze 17mm przy lustrze F4 nie mam już widocznego śladu lustra wtórnego co wcześniej uznałem za rzecz normalną przy tak dużej obstrukcji jaką ma ta tubka :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostŁukasz_M | 12 Cze 2015, 09:05

kk napisał(a):
staszekpapis napisał(a):Witam :D
Przy prawidłowo ustawionym offsecie oś wyciągu nigdy nie trafia w środek geometryczny LW( elipsy) - kropka.


A jednak! :)
Czyli wskazówki co do ustawiania okrągłego zarysu powierzchni LW w osi wyciągu nie są poprawne.

Kolego Łukasz_M ja nie mówię że się na tym znam - bo fakt jest dokładnie taki że od jakiegoś czasu właśnie próbuje to wszystko zrozumieć i się nauczyć ale wydaje mi się że gdzieś w twoim rozumowaniu jest błąd bo wg mnie nie możliwym jest ustawienie pozornego widoku LW w osi wyciągu i uzyskanie tym samym osi optycznej w osi wyciągu.
Zważ na to że gdybym był specem to nie odzywałbym bym się w tym miejscu z pytaniami.


KK jeśłi przeczytasz moje posty to zauważysz że ja nigdzie nie piszę o tym że oś wyciągu trafia w środek geometryczny LW jako elipsy tylko wręcz przeciwnie że jest przesunięta o offset (1.41*składowa przyprostokątna offsetu wyliczana z tych kilku wzorów dostępnych w tym wątku). Jeszce raz i to juz ostatni zwracam uwagę na to że to co widzimy przez wyciąg to nie LW samo w sobie tylko pozorny widok (pozorne LW czy jak sobie je nazwiecie dla wygody) i ten widok musi być centralnie w obrysie wyciągu. Bez tego stożek światła złamany do wyciągu / okularu nie będzie centralnie padał na ten okular. LW umieszczone pod kątem 45° łamie stożek światła od LG pod kątem 90° jeśli ten stożek po odbiciu od tego LW nie będzie miał wierzchołka w centrum wyciągu to będzie powstawało zniekształcenie obrazu.
Jeszce raz spojrzyj na rysunek do którego linka daje w poprzednich postach i prześledź bieg promieni świetlnych jakie biegną od punktu w którym patrzymy osiowo do wyciągu aż do krawędzi rzeczywistego LW. zauważ że LW jest pod kątem więc to co obserwujesz jest takim rzutem na płaszczyznę prostokątną w której znajduje się pozorne LW. To własnie za sprawą tego rzutowania środek pozornego LW znajduje się na przecięciu Pozornego LW z osią wyciągu która z kolei przechodzi przez punkt na rzeczywistym LW wyliczony z przesunięcia offsetowego. Wszytko to widać na rysunku który podałem dwukrotnie w poprzednich postach.
Ja rozumiem że że sie nie znasz i dlatego pytasz ale jak masz teleskop to byś chociaż zadał sobie trud analizy biegu promieni od wlotu tubusu do LG na LW i do wyciągu.
Może byś wtedy zrozumiał że to co widzisz z określonego punktu na osi optycznej wyciągu zależy od kilku czynników a głównymi jest bieg promieni świetlnych do płaszczyzny która nie jest w stałej odległości od oka.Góra jest bliżej a im niżej tym ta powierzchnia jest dalej i perspektywa robi swoje.

Dopisze jeszcze do tego to że całkowicie zgadzam się ze Zbyszkiem, że bardzo istotnym jest prawidłowe ustawienie składowej pionowej offsetu, głownie ze względu na że jeśli LW jest przyklejone z offsetem to używając kolimatora laserowego uda nam się prawidłowo bez problemów pochylić lustro o te 45°. Przy błędnym offsecie jego błędy będą korygowane przez błędne nachylenie LW co generuje inne wady optyczne. Jeśli LW nie jest przyklejone z offsetem to ustawienie tylko wysokości tj składowej pionowej offsetu doprowadzi do takiego samego efektu wady optycznej.
Prawidłowo offsetowane zwierciadło przesuwa się po tej płaszczyźnie obróconej pod kątem 45° względem osi prostopadłej do osi wyciągu i osi lustra głównego (jest to oś równoległa do krótszej osi elipsy LW która leży na tej samej płaszczyźnie).
Jeśli ustawiamy składowa pionową offsetu to punkt w którym łamie się oś LG na LW jest stały a ta złamana oś obniża sie razem ze zwierciadłem i nie ma to żadnego wpływu na składowa pozioma offsetu. Kiedy jednak ustawiamy składową poziomą to punkt złamania osi LG na LW się zmienia co wpływa na składowa pionową tego offsetu jest to podobne do obniżania lub podwyższania LW. Oznacza to że jeśli ustawimy dobrze składowa pionową i LW będzie większe niż ścięcie stożka stożka w tym miejscu to to za duże LW będzie korygowało brak ustawienia składowej poziomej w pewnym stopniu. Ale tu jedna bardzo istotna uwaga w tym wypadku ustawiana składowa pionowa offsetu nei ma nic wspólnego z jakimikolwiek wyliczeniami w tym atku ponieważ te wzory uwzględniają przesunięcie w obu składowych. Jeśli Ustawie LW pod kątem 45° i jego głębokość tak żeby złamana oś LG biegła wzdłuż osi wyciągu to jeśli w tej sytuacji zacznę regulować składowa poziomą to tak jak napisałem zacznie się zmieniać też ta ustawiona składowa pionowa bo ten punkt odbicie/złamania będzie w innym miejscu wypadał. Reasumując już ostatecznie trzeba stwierdzić że większe lustro zniweluje błędy offsetu tylko wtedy kiedy będziemy je regulowali w kwestii wysokości a ta składowa 'offsetu' będzie różna od tych wyliczanych w tym wątku i jednocześnie nie będziemy wprowadzali żadnego przesunięcia w poziomie bo doprowadzi to do zniekształceń. Jesłi w tej sytuacji kiedy ustawimy błędne składowe pionowa i poziomą offsetu użyjemy kolimatora laserowego doprowadzi to do błędnego nachylenia LW tj rożnego od 45°.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Poststaszekpapis | 12 Cze 2015, 22:03

kk napisał(a):

A jednak! :)
Czyli wskazówki co do ustawiania okrągłego zarysu powierzchni LW w osi wyciągu nie są poprawne.



Wskazówki jak łatwo centralnie w wyciągu ustawić LW znajdziesz na 2 stronie ostatni post . :)
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postkk | 12 Cze 2015, 23:26

Ja trochę przegiąłem bo użyłem centrum obróbczego z głowicą pomiarową :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postrafal1368 | 03 Lis 2015, 15:32

Łukasz_M napisał(a):
kk napisał(a):
staszekpapis napisał(a):Witam :D
Przy prawidłowo ustawionym offsecie oś wyciągu nigdy nie trafia w środek geometryczny LW( elipsy) - kropka.



Dopisze jeszcze do tego to że całkowicie zgadzam się ze Zbyszkiem, że bardzo istotnym jest prawidłowe ustawienie składowej pionowej offsetu, głownie ze względu na że jeśli LW jest przyklejone z offsetem to używając kolimatora laserowego uda nam się prawidłowo bez problemów pochylić lustro o te 45°. .


Chciałem dopytać o pochylenie LW o 45°.

Wyliczyłem sobie offset LW w Syncie 10'' na 4,33 mm i składowe offsetu na 3,07 mm. Przyjąłem, że w Syncie 10'' LG = 254 mm (D), LW mniejsza średnica = 58 mm (d) - podawane za producentem [nie mierzyłem go], Ogniskowa = 1200 mm (F). Korzystałem z uproszczonego wzoru Składowa offsetu (SO) = (D x d)/4 F.

Jeśli na LW miałbym naniesiony punkt przemieszczony względem środka geometrycznego elipsy LW o 4,33 mm, to przy jednocześnie:
a) prawidłowo położonym LG, którego oś optyczna pokrywałaby się z osią tuby i którego powierzchnia byłaby prostopadła do osi tuby
b) prawidłowo skolimowanym wyciągu, tj. wyciągu, którego oś optyczna jest prostopadła do osi optycznej LG
c) centralnie umieszczonym pająku
jak zapewnić pochylenie LW o 45 ° względem osi wyciągu i osi optycznej LG?

Mam też kilka wątpliwości:
- Wydaje mi się, że nierównomierne wkręcanie śrubek pozwalających ustawiać LW może zaburzyć właściwe pochylenie LW. Jak zweryfikować to, czy w/w śrubki są wkręcane nierównomiernie?
- Czy LW powinno mieć kształt elipsy idealnej? Jeśli tak to jak w takiej elipsie przedstawia się relacja średnicy większej do średnicy mniejszej? jak 1,41 : 1?? Czy brak takich proporcji może uniemożliwiać kolimację?
- Czy trzon LW powinien być nieruchomy i czy jego ewentualne lekkie "kiwanie się" można jakoś wyeliminować?
Synta 10'', Lornetki: 15x50 i 25x60 (złom), Okulary: SW 25 mm, SW 10 mm, TMB Planetary 5 mm oraz korekcyjne:-)
 
Posty: 132
Rejestracja: 16 Cze 2008, 20:09
Miejscowość: Szczecin/okolice Wawy

PostJanusz_P. | 03 Lis 2015, 17:32

Pochylenie lustra w klasycznym Newtonie o kąt innym niż 45° skutkować będzie nierównoległością płaszczyzny obrazowej do płaszczyzny diafragmy okularu lub matrycy aparatu i ten parametr bezwarunkowo zachowany musi być :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postrafal1368 | 03 Lis 2015, 21:38

Janusz_P. napisał(a):Pochylenie lustra w klasycznym Newtonie o kąt innym niż 45° skutkować będzie nierównoległością płaszczyzny obrazowej do płaszczyzny diafragmy okularu lub matrycy aparatu i ten parametr bezwarunkowo zachowany musi być :arrow: :idea:


Że to pochylenie jest ważne...już wiem:). Niestety nie wiem, jak do takiego pochylenia przy wykorzystaniu kolimatora laserowego lub innego urządzenia doprowadzić.
Synta 10'', Lornetki: 15x50 i 25x60 (złom), Okulary: SW 25 mm, SW 10 mm, TMB Planetary 5 mm oraz korekcyjne:-)
 
Posty: 132
Rejestracja: 16 Cze 2008, 20:09
Miejscowość: Szczecin/okolice Wawy

Postpgil | 03 Lis 2015, 21:48

Witam
ustawic wyciąg prostopadle do tuby , do wyciągu wsadzic laser , zamiast lustra coś co pokaże znacznik w samym środku
pgil
 

Postrafal1368 | 03 Lis 2015, 22:12

Jednak wciąż nie wiem:), dalej to nie to, o co chodzi;)

To, że laser będzie świecił w punkt LW wyznaczony po odmierzeniu offsetu nie daje nam pewności ustawienia LW pod kątem 45 stopni...
Synta 10'', Lornetki: 15x50 i 25x60 (złom), Okulary: SW 25 mm, SW 10 mm, TMB Planetary 5 mm oraz korekcyjne:-)
 
Posty: 132
Rejestracja: 16 Cze 2008, 20:09
Miejscowość: Szczecin/okolice Wawy

Postpgil | 03 Lis 2015, 23:07

nie zawsze marker na LG jest w samym środku tubusu, najlepiej zastąpic całą celę w coś co pokaże środek rury ( pergamin papier mm z wyznaczoną osią tuby) wtedy czy z offsetem czy bez nachylenie będzie 45st...póżniej można bawic się dalej z kolimacją
pgil
 

PostŁukasz_M | 03 Lis 2015, 23:11

rafal1368 napisał(a):Jednak wciąż nie wiem:), dalej to nie to, o co chodzi;)

To, że laser będzie świecił w punkt LW wyznaczony po odmierzeniu offsetu nie daje nam pewności ustawienia LW pod kątem 45 stopni...

Jasne że nie daje bo sama plamka lasera ma kilka mm. Jednak jeśli punkt 'złamania' promienia lasera na LW wypada dokładnie nad środkiem LG i wszystkie osie są prostopadłe to przeprowadzenie kolimacji laserem ustawi LW dokładnie pod kątem 45° tzn jeśli promień lasera wróci po odbiciu od LG i LW w środek tarczy na kolimatorze to jest to możliwe tylko wtedy gdy LW jest pod kątem 45°.
Zwróć jednak uwagę na to że żeby tak było offset musi być ustawiony poprawnie (obydwie składowe) inaczej nic z tego. Jeśli wysokość LW będzie zła (a więc i offset będzie zły) to cała ta geometria wyjdzie źle. Najpierw trzeba ustawić LW widoczne w wyciągu możliwie centralnie a dopiero później kolimacja optyczna a następnie laserowa.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postrafal1368 | 23 Gru 2015, 16:35

Na necie napotkałem grafikę, z której wynika że w przypadku zastosowania offsetu w Newtonie obraz pająka, który widzimy jest nieco przesunięty ku górze. Mam w związku z tym pytanie, czy w takim razie przy takim przesunięciu widoku pająka będziemy widzieli dolne łapki trzymające lustro główne?

Kolimowałem dzisiaj swój teleskop kolimatorem laserowym i w żadnym razie nie byłem w stanie skierować lasera w punkt centralny na lustrze głównym przy widzianych dolnych łapkach trzymających lustro główne. Kiedy widziałem tylko górne łapki trzymające lustro główne, skierowanie lasera w punkt centralny na lustrze głównym było dopiero możliwe.

PS. Mam wrażenie, że obraz pająka po kolimacji laserowej i kolimacji wykonywanej pudełkiem po kliszy jest taki jak na załączonej grafice.
Załączniki
Zrozumieć off set w newtonach: KOLIMACJA OFFSET.jpg
Synta 10'', Lornetki: 15x50 i 25x60 (złom), Okulary: SW 25 mm, SW 10 mm, TMB Planetary 5 mm oraz korekcyjne:-)
 
Posty: 132
Rejestracja: 16 Cze 2008, 20:09
Miejscowość: Szczecin/okolice Wawy

PostPawlik | 23 Gru 2015, 22:32

Pozwolę sobie wrzucić opis kolimacji ze strony Teleskop Austria, prosto, zwięźle i na temat - http://www.teleskop-austria.at/information/pdf/SWD400goto_Justieranleitung-Newtons_ohne-Justierokular.pdf

Jeśli LW jest przyklejone z prawidłowym offsetem to środek geometryczny LW nie pokrywa się ze środkiem pająka czyli obrys LW jaki widzimy patrząc w wyciąg nie jest symetryczny względem ramion pająka.

rafal1368,

sprawdź czy LW masz prawidłowo ustawione względem wyciągu. W Sky Watcher`ach fabrycznie ustawione LW najczęściej trzeba poprawiać, a dołączona instrukcja zawierająca kolimację jest baaaardzo ogólna.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

Poststaszekpapis | 23 Gru 2015, 22:34

Rafał powyższa grafika jest omówiona na pierwszej stronie wątku od 10 postu.
:)
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postrafal1368 | 24 Gru 2015, 21:31

staszekpapis napisał(a):Rafał powyższa grafika jest omówiona na pierwszej stronie wątku od 10 postu.
:)


Dzięki za podpowiedź. Niestety dawniej wklejane w tym wątku grafiki są już niewidoczne i w tej sytuacji trudno się kapnąć o czym użytkownicy w ogóle dyskutowali:/

Chyba mi coś w tej mojej kolimacji nie gra. Postanowiłem zrobić sobie szablon lusterka wtórnego. Wyznaczę sobie na nim środek geometryczny, później wyznaczę na dłuższej osi optycznej szablonu punkt odsunięty od środka geometrycznego o 4,33 mm, przypnę szablon do LW dwie gumkami, skieruję laser kolimatora na szablon przypięty do LW i zobaczę, czy świeci mi w wyznaczony punkt. Jeśli tak to chyba będę miał LW na dobrej wysokości i głębokości.
Synta 10'', Lornetki: 15x50 i 25x60 (złom), Okulary: SW 25 mm, SW 10 mm, TMB Planetary 5 mm oraz korekcyjne:-)
 
Posty: 132
Rejestracja: 16 Cze 2008, 20:09
Miejscowość: Szczecin/okolice Wawy

Postmickey93 | 02 Sty 2016, 17:19

Mam takie pytanie odnośnie offsetu

Czy brak tego offsetu przy kolimacjii ustawionej według tej strony (http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm) powoduje że na zdjęciach zrobionych aparatem nie ma ostrości (w wizjerze jest ostro)
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Cze 2014, 11:59

 

PostŁukasz_M | 02 Sty 2016, 20:56

mickey93 napisał(a):Mam takie pytanie odnośnie offsetu

Czy brak tego offsetu przy kolimacjii ustawionej według tej strony (http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm) powoduje że na zdjęciach zrobionych aparatem nie ma ostrości (w wizjerze jest ostro)

Teoria:
jeśli masz 305/1500 i promień odbity od LG powinien być złamany 325mm od ogniska to brak ustawionej składowej poziomej tj LW jest za blisko lub za daleko od wyciągu o jakieś X=3 mm to obraz w teleskopie będzie ogniskowany te 3 mm powyżej lub poniżej osi wyciągu to z pewnością przeniesie się na położenie płaszczyzny obrazowania. Oczywiście przy 'prawidłowych' pozostałych parametrach tj przy nachyleniu LW 45°. Niestety podczas kolimacji z takim LW nie ustawimy takiego kąta nigdy. Teoretycznie żeby ogniskować w osi wyciągu trzeba ustawić kat pochylenia LW różny od prawidłowego o jakieś ± 0.05° w zależności od kierunku błędnego przesunięcia. Jaki ma to wpływ na ostrość w aparacie to ciężko powiedzieć bo na pewno mamy do czynienia ze zniekształceniami ale czy są one bardzo widoczne w wizjerze..
Warto tu dodać że w tej sytuacji regulacja LG podczas kolimacji (szczególnie laserem) doprowadzi do sytuacji takiej że LW będzie dokładnie pod kątem 45° względem błędnie ustawionego LW jednak błędne ustawienie LW względem osi wyciągu pozostanie błędne (tj. różne od 45°).
jeśli dołączy do tego błędna głębokość LW o te np o Z=3 mm (za wysoko) to sytuacja się powtarza, ale tym razem żeby ogniskować w osi wyciągu trzeba ustawić kąt nachylenia LW i tu uwaga 45°! jeśli X było 'za blisko' wyciągu i wtedy niby jet OK ale cześć światła z LG nie trafia na LW.
jeśli Z=-3 mm (za nisko) to trzeba to dodatkowo kompensować nachyleniem LW ±0.1° od nachylenia prawidłowego.
Jeśli X=-3 mm to wtedy to tak samo tylko na odwrót znaki.
Dzieje się tak dlatego że błędne ustawienie Wysokości (oś Z) automatycznie generuje błędne ustawienie w osi X ale błędne ustawienie w osi X nie powoduje błędnego ustawienia w osi Z.

Najważniejszym jest prawidłowe ustawienie wysokości LW nad LG tak by oś wyciągu była łamana dokładnie nad środkiem LG. Ustawienie Offsetu powoduje że cały stożek światła jest złamany prawidłowo do wyciągu. Brak ustawionego offsetu przy zachowaniu właściwego 'punktu złamania osi wyciągu' nie powoduje żadnych zniekształceń geometrycznych jednak część światła która powinna się odbić od dolnej części LW nie trafia do wyciągu ponieważ mija LW.
Załączniki
Zrozumieć off set w newtonach: newton.png
Ostatnio edytowany przez Łukasz_M 27 Lut 2016, 22:47, edytowano w sumie 5 razy
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postmickey93 | 03 Sty 2016, 02:01

Zrozumieć off set w newtonach: WP_20160103_03_32_23_Pro[1].jpg
generalnie rozchodzi się o GSO 10",
dzięki za obliczenia, choć te komplikuje dodatkowo fakt że mam podniesione lustro główne. Pytam bo kolimuję według hamala i wygląda to przez kolimator bardzo dobrze, ale jak przychodzi do robienia zdjęć to to w wizjerze jest żyleta a na zdjęciach jest kicha, ostatnio jednak bedąc pewnym że to nie wina warunków (wyż, ujemne temperatury teleskop kilka godzin na mrozie), doszedłem do wniosku że to wina po stronie sprzętu, z obliczeń wynika różnica pomiędzy geometrycznym środkiem lustra a tym wynikającym z offsetu to jakieś 3.65mm
tak teraz kombinuję że jeżeli nie mam offsetu to kolimując po hamalowemu to bardziej rozregulowuję optykę niż ja reguluję bo pomimo że że wygląd LW jest poprawny przez kolimator to jest ono za wysoko- za blisko wyciągu (czego nie widać w wyciągu), teraz według takiego ustawienia LW będę ustawiał LG na podkładkę w kolimatorze, to będę musiał odchylić LG - oś LG będzie pochylona, to światło nie odbije się pod kątem 45st :?:

hmm konkluzja taka że poprawnie skolimowany teleskop jest w rzeczywistości kompletnie rozkolimowany :lol:

chociaż obserwując niebo już za pomocą okularów to dopiero połączenie 9mm z barlowem 2X GSO dające powiększenie 278 X ujawnia brak ostrości ale to zapewne z powodu nieba

edycja
po wymontowaniu LW i bliższej obserwacji zauważyłem że odklejnie i przyklejenie z przesunięciem nie jest możliwe z powodu że część LW jest schowana w celi, natomiast wydaje się że offset został zrealizowany w dość niecodzienny sposób
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Cze 2014, 11:59

 

Poststaszekpapis | 03 Sty 2016, 15:41

mickey93 napisał(a):
po wymontowaniu LW i bliższej obserwacji zauważyłem że odklejnie i przyklejenie z przesunięciem nie jest możliwe z powodu że część LW jest schowana w celi, natomiast wydaje się że offset został zrealizowany w dość niecodzienny sposób

Zdjęcie ,które przedstawiłeś to LW w obudowie do ktorej to przyklejona cela LW[b]wraz ze śrubą mocującą do pająka niewidoczna na zdjęciu.
Na pierwszej stronie wątku ostatni post jest zamieszczony link http://www.catseyecollimation.com/figure4.gif ,który przedstawia sposób mocowania LW centralnie bez uwzględnienia offsetu ,gdzie wyraźnie widać ,że oś optyczna nie pokrywa się osią mocowania ,celi LW.
Analogicznie -przyklejenie LW do celi z uwzględnieniem offsetu spowoduje ,że os optyczna pokryje się z osią celi LW a równiutkie ramiona pająka spowodują ,że oś optyczna pokryje się z osią tuby,w ten sposób łatwo i prawidłowo ustawiamy składową offsetu [b]od wyciągu
. :D
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postantwito | 26 Lut 2016, 01:04

Jak sobie radzicie z kiepską konstrukcją Synty? Posiadam jej 8 calową wersję i na wyjściu tuby po zmierzeniu okazuje się, to jest lekkie "jajo", a nie idealny okrąg. Myślałem ustawić środek mocowania LW (tą dziurkę trzymającą lusterko) względem środka tuby, bo LW w Syntach jest przyklejone zgodnie z offsetem. Do tego zastanawia mnie, jak skolimować wyciąg. Nie ma innego sposobu oprócz rysowania kropki po drugiej stronie tuby? To jest dosyć trudne, aby idealnie ją narysować... Przeglądnąłem ten temat i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania, więc myślę, że warto zapytać ;)
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

PostJanusz_P. | 26 Lut 2016, 10:22

Jeśli masz z przodu jajo to popuść dwa naciągi pająka i przykręć dwa pozostałe do usunięcia owalu przodu tuby :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat