W kwesti maski Bahtinov

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postkk | 29 Maj 2015, 17:54

Cześć
Pytanie w kwestii działania maski Bahtinov - czy jest różnica czy sama maska znajduje się "przed" soczewkami/lustrami teleskopu czy też "za" w torze optycznym? Chodzi mi po głowie jedna koncepcja ale moja wiedza na temat optyki jest nikła w związku z czym może rozniesiecie mój pomysł w drobny mak. Ostatecznie chciałbym sobie wykonać maskę w oprawie filtra 1,25" lub 2" - czy takie rozwiązanie ma prawo działać? :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postanva | 29 Maj 2015, 18:52

Maskę stosuje się na wlocie do teleskopu http://astronomia.zagan.pl/articles.php?article_id=92
Nie każdy anioł jest lub musi być dobry...
Awatar użytkownika
 
Posty: 277
Rejestracja: 10 Lut 2006, 03:23
Miejscowość: Centrum Polski

 

Postkk | 30 Maj 2015, 01:53

anva napisał(a):Maskę stosuje się na wlocie do teleskopu http://astronomia.zagan.pl/articles.php?article_id=92

Anva dzięki. Używam trzech od kilku miesięcy z tej samej strony co wszyscy :) - na wlocie jak to określasz. Pytane brzmi czy stoi coś na przeszkodzie aby używać ich z drugiej strony, czyli na wylocie(?) ;)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postmargor55 | 30 Maj 2015, 06:12

nic :lol: Pytanie tylko czy to zadziala. Po wyostrzeniu na podlaczonej lustrzance lub kamerze, pewnie trzeba by bylo wszystko rozmontowac, usunac maske i ponownie poskladac.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postanva | 30 Maj 2015, 07:55

kk napisał(a):
anva napisał(a):Maskę stosuje się na wlocie do teleskopu http://astronomia.zagan.pl/articles.php?article_id=92

Anva dzięki. Używam trzech od kilku miesięcy z tej samej strony co wszyscy :) - na wlocie jak to określasz. Pytane brzmi czy stoi coś na przeszkodzie aby używać ich z drugiej strony, czyli na wylocie(?) ;)

To w takim razie napisz do czego Ty chcesz zastosować tę mini maskę?
Nie każdy anioł jest lub musi być dobry...
Awatar użytkownika
 
Posty: 277
Rejestracja: 10 Lut 2006, 03:23
Miejscowość: Centrum Polski

 

PostAlien7101 | 30 Maj 2015, 08:05

Nie zda egzaminu ponieważ maska jest wycinana do danej średnicy obiektywy i ogniskowej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postkk | 30 Maj 2015, 13:16

@anva: ed80 i newton 150, oprawa filtrowa z maska do szuflady lub kola filtrowego
@alien: tego nie wiedzialem. Dwie robilem sobie sam na wyczucie i dzialaja bez zarzutu, byc moze szczescie poczatkujacego :)
W takim razie jesli nie znalazl sie jeszcze nikt kto by odpowiedzial na pytanie czy maska bahtinov zadziala na juz skupionej wiazce swiatla nie pozostaje mi nic innego jak sprawdzic to rozwiazanie w rzeczywistosci.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postg.b. | 30 Maj 2015, 19:16

Czekam na efekty.
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

Postanva | 30 Maj 2015, 20:38

g.b. napisał(a):Czekam na efekty.

Ja też :wink:
Nie każdy anioł jest lub musi być dobry...
Awatar użytkownika
 
Posty: 277
Rejestracja: 10 Lut 2006, 03:23
Miejscowość: Centrum Polski

 

Postkk | 31 Maj 2015, 01:52

No więc jestem po wstępnych testach.
Gdyby kogoś ciekawiło to maskę wykonałem z aluminium i wstawiłem do oprawy 1,25", wszystko wygląda >tak<. Zdaje sobie sprawę że powinna być wyczerniona ale na tym etapie - do testów nie ma to chyba aż takiego znaczenia.
A teraz efekty przy testach na ED80/500 + lampa oddalona 1km (wieczne chmury wyboru nie dają):
- w wizualu kaplica, no może nie do końca. Przy źrenicy wyjściowej 2mm zwykła maska na froncie daje pożądany efekt obrazu dyfrakcyjnego, maska "mini" założona bezpośrednio na okular jedyne co zaoferowała to zamiast rozostrzonego obrazu kilka rozostrzonych które przy dochodzeniu do punktu ostrości schodzą się w jeden. Zdecydowanie bardziej pomocna/precyzyjna w ostrzeniu jest maska na froncie/wlocie.
- z kamerą nieco lepiej ale też szału nie ma. ASI120 + maska zamontowana na końcu standardowego noska. Zakres ostrzenia w jakim pojawiają się spajki dyfrakcyjne jest bardzo mały (powyżej i poniżej tego zakresu efekt identyczny jak w wizualu - kilka rozostrzonych obrazów) i są co najmniej 3 razy krótsze, ponadto też dużo słabsze niż przy masce na froncie przy tych samych warunkach brzegowych, niemniej jednak "tradycyjne" spajki są. Odniosłem wrażenie jednak (nie sprawdzałem tego dokładnie) że ostrzenie z takim wybrykiem wcale nie pokrywa się z ostrością bez niego - kwestia do ponownego zbadania, może innego dnia. Ponadto poza standardowymi 3 spajkami pojawiły się dodatkowe nie bardzo wiem skąd, statyczne w każdym razie. Tak jak w przypadku wizuala tak i tutaj z maską na froncie uzyskuje się zdecydowanie lepszy efekt.

Dodam tylko że zarówno maska frontowa jak i wersja mini miały identyczny schemat nacięć, jedynie w innej skali ;)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postkk | 31 Maj 2015, 14:59

Coś mi się wydaje że błąd polega na tym że w tym przypadku konstrukcja maski musi dokładnie uwzględniać położenie w stożku światła. Rozwiązanie o ile będzie akceptowalnie działać może okazać się zupełnie nie uniwersalne.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 31 Maj 2015, 23:26

Dużo zależy od tego, w jakiej odległości od ogniska jest maska. Jeśli byłaby w ognisku, to du@a, bo na obrazie w okularze będziesz widział ją ostrą, podobnie jak krzyż nitek. W należności od odległości od ogniska będzie się ona rozostrzać, ale nie mam pojęcia, czy da radę uzyskać pożądany obraz. Myślę, że nie, bo na wlocie masz promienie równoległe, a przed okularem są mocno skupione. Pewnie gdyby prostować promienie, potem maska i znowu skupianie (jak w niektórych modyfikacjach coronado), to byłby pożądany efekt, ale to traci sens oczywiście. Nie umiem sobie wyobrazić, co się dzieje ze światłem z taką mini maską, ale intuicja podpowiada, że nierównoległości promieni jest nie do przeskoczenia :)
Ale faktycznie, gdyby to działało, to byłby ciekawy patent np dla obserwatorium zdalnego, bo maska byłaby w kole filtrowym. Choć w takich zastosowaniach używa się ostrzenia ze zwykłego obrazu i pomiaru programowego, który jest nawet dokładniejszy, niż maska.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkk | 01 Cze 2015, 13:43

Dzięki Mateusz za wtrącenie dwóch groszy. Słuszna uwaga z kątem padania promieni (może to jest właśnie przyczyna zwiększonej ilości spajków). Przygotowuje maskę/siatkę uwzględniającą określone położenie w stożku światła, wymiary zaczynają być niezłym wyzwaniem, zobaczymy co wyjdzie :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości

AstroChat

Wejdź na chat