USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postelpython | 21 Cze 2015, 21:02

Chciałbym Wam zaprezentować urządzenie, które wykonałem z myślą o ludziach, którzy chcieliby posiadać sterownik tego typu ale nie potrafią go zaprojektować od podstaw szczególnie w kwestii pisania programu do procesora.
Moją myślą przewodnią przy projektowaniu była prostota wykonania tego sterownika i łatwa dostępność elementów użytych do jego konstrukcji. Powoduje to, że konstrukcja nie powinna pochłonąć razem z ewentualnymi przesyłkami więcej jak 100zł co czyni go w porównaniu do funkcji dość atrakcyjnym.
Jest to Uniwersalny Sterownik Grzałek naszych teleskopów.
Mierzy 6 temperatur za pomocą tanich termistorów NTC:
-temperaturę zewnętrzną
-5 temperatur kanałów którymi steruje (np. lusterko wtórne, szukacz, okular itd)
Dodatkowo jeśli ma podpięty czujnik wilgotności to oblicza Temperaturę Punktu Rosy i utrzymuje
zadaną temperaturę na każdym z 5 wyjść z osobna. Zakres regulacji to od 1 do 10 stopni Celsjusza powyżej punktu rosy. Jeśli nie jest podpięty czujnik wilgotności tylko samej temperatury zewnętrznej wtedy utrzymuje temperaturę zadaną od 1 do 10 stopni powyżej temperatury otoczenia.
Regulacja jest dwu-stanowa z histerezą 1 stopień. Rozwiązanie z jednej strony najprostsze a z drugiej bardzo uniwersalne ponieważ nie trzeba mieć dokładnie dobranych mocy grzałek do ogrzewanego elementu.
Można również niezależnie od temperatury wyłączyć i włączyć jeden z 5 kanałów.
Sterownik posiada również 1 kanał o regulowanym napięciu metodą PWM w zakresie od 0 do 100% ze skokiem 10%.
Wszystkie ustawienia sterownika zapisywane są w nieulotnej pamięci.
Sterownik posiada zabezpieczenie przeciwko odwrotnemu podłączeniu (wymaga zewnętrznego bezpiecznika) oraz co ważne zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem akumulatora z którego jest zasilany. Zabezpieczenie to można również wyłączyć.
Sterownik zasilany jest z dowolnego akumulatora np. żelowego 12V dobranego pojemnością do przewidywanych obciążeń i czasów eksploatacji.
Steronik mierzy temperatury z rozdzielczością 0,1 stopni i dokładnością +- 1 stopień. Wilgotność z rozdzielczością 1% i dokładnością z tego co pamiętam 5%.

Ja ze swojej strony oprócz tego projektu aby Was dodatkowo zachęcić do jego samodzielnej budowy każdemu, kto zdecyduje się go wykonać zaprogramuję procesor Atmega16 za darmo. Dodatkowo każda osoba, dla której starczy otrzyma bezpłatnie czujnik wilgotności i temperatury zewnętrznej. Jedyny koszt jaki to przesyłka do mnie i z powrotem (w opłaconej kopercie).

Jest to świeży projekt i przetestowany przeze mnie jednakże zanim przystąpię do ewentualnych programowań dla Kolegów z tego forum - poszukuję jednego z Was, kto zechciałby dla dobra ogółu przetestować rzetelnie ten sterownik, znaleźć ewentualne błędy konstrukcyjne oraz wypowiedzieć się na forum jako osoba niezależna czy warto go zrobić dla siebie.
Ja wykonany egzemplarz udostępnię tej osobie do testów oczywiście.
Proszę Was abyście w drodze wyborów demokratycznych zaproponowali jednego Kolegę z tego forum.


Zamieszczam materiały dodatkowe do tego sterownika abyście mogli sobie ocenić stopień skomplikowania.
Dodatkowo zamieszczam link do filmu prezentującego sposób obsługi tego sterownika.
http://www.youtube.com/watch?v=IV4xHZ097GY

Zapraszam...
Załączniki
Usg.rar
(2.42 MiB) Ściągnięto 239 razy
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: IMG_2250.JPG
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: IMG_2249.JPG
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: IMG_2248.JPG
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: IMG_2247.JPG
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: IMG_2246.JPG
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: IMG_2189.JPG
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: IMG_2257.PNG
--------------------------------------------
SW 150/750 GOTO + USG MINI / Nikon 10x50EX
--------------------------------------------
 
Posty: 34
Rejestracja: 03 Maj 2015, 19:46
Miejscowość: Koziegłowy

 

Postelpython | 24 Cze 2015, 16:17

Polecam również temat grzałek własnej roboty
http://www.celestia.pl/Grza%C5%82ka_do_teleskopu
Pozdrawiam
--------------------------------------------
SW 150/750 GOTO + USG MINI / Nikon 10x50EX
--------------------------------------------
 
Posty: 34
Rejestracja: 03 Maj 2015, 19:46
Miejscowość: Koziegłowy

 

Postelpython | 30 Wrz 2015, 20:51

Dotarliśmy do magicznej liczby 500 osób które obejrzały ten post i wynika z tego, że temat Was kompletnie nie zainteresował. Ja przez ten czas sprawdziłem swój sterownik i okazało się, że nie wymaga żadnych poprawek. Moja wersja ma wyświetlacz i okazało się że histereza lusterka wtórnego to około +- 1 stopień C. Jeśli miała by być mniejsza trzeba by zastosować sterowanie PWM połączone z PIDem ale myślę, że nie mam sensu do takiego procesu jak odraszanie optyki.

Jeśli jest ktoś zainteresowany proszę napisać - wyślę powyższy wykonany sterownik pierwszej osobie, która wyrazi taką chęć w tym temacie. Jedynie mam prośbę aby był to ktoś, kto go będzie chciał wykorzystać a nie wrzucić do szuflady, żeby leżał bo to już robi u mnie :D i może mu być przykro.
--------------------------------------------
SW 150/750 GOTO + USG MINI / Nikon 10x50EX
--------------------------------------------
 
Posty: 34
Rejestracja: 03 Maj 2015, 19:46
Miejscowość: Koziegłowy

 

Postmakower | 30 Wrz 2015, 21:25

elpython napisał(a):Dotarliśmy do magicznej liczby 500 osób które obejrzały ten post i wynika z tego, że temat Was kompletnie nie zainteresował. ..............


Nie to, że nie zainteresował ale jak to się ma np. do refraktora albo maka. Nijak się ma. Do refraktora to wiadomo, że na wyciągu tubusa można dać grzałkę od terrarium 10 albo 15W za kilkanaście zł. Twoje rozwiązanie rozwiązanie pewnie dedykowane do Newtona tylko wymaga jego demontażu. Nie każdy na to pójdzie.
Konstrukcja jak najbardziej udana ale wdrożenie trudne.
A jak z zasilaniem na miejscówce?
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postkjacek | 13 Paź 2015, 16:09

makower napisał(a):Do refraktora to wiadomo, że na wyciągu tubusa można dać grzałkę od terrarium 10 albo 15W za kilkanaście zł.

Czy mógłbyś rozwinąć temat grzałki od terrarium do refraktora?
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postelpython | 23 Lis 2015, 20:59

Sterownik przekazałem koledze dawid1508 aby mu służył :-) - mam nadzieję, że będzie z niego zadowolony. Temat można zamknąć. Jakby kogoś interesował projekt polecam kontakt na PW. Dziękuję wszystkim za uwagę i pozdrawiam.
--------------------------------------------
SW 150/750 GOTO + USG MINI / Nikon 10x50EX
--------------------------------------------
 
Posty: 34
Rejestracja: 03 Maj 2015, 19:46
Miejscowość: Koziegłowy

 

Postdawid1508 | 24 Lis 2015, 21:06

Potwierdzam. Dostałem sterownik i jestem bardzo zadowolony. Narazie przetestowałem tylko na żarówkach,
ale jak kupię grzałki to też napiszę kilka słów.Nie ma wad, i jest to fajne i mądre urządzenie.
Jeszcze raz dziękuję koledze elpython :)
Sky-Watcher 8", Sky-Watcher 12" Go-To, filtr polaryzacyjny orion, S500 40mm, BST UWA 22mm,
TS Flat Field 12mm, Sky-Watcher 6mm, barlow X2, orion ultrablock

Canon EOS 350d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 125
Rejestracja: 10 Kwi 2015, 16:31
Miejscowość: kostrza

 

PostJanusz_P. | 25 Lis 2015, 12:17

elpython napisał(a):Sterownik przekazałem koledze dawid1508 aby mu służył :-) - mam nadzieję, że będzie z niego zadowolony. Temat można zamknąć. Jakby kogoś interesował projekt polecam kontakt na PW. Dziękuję wszystkim za uwagę i pozdrawiam.


Problemem jest obecnie wysoki stopień konsumpcyjności społeczeństwa, 99% Klientów oczekuje produktu gotowego, łatwego do użycia w pudełku z instrukcją obsługi i kartą gwarancyjną a Ty takiego produktu nie oferujesz stąd mały odzew :arrow: :roll: :oops:
Ludzie się spieszą, są zabiegani w pogoni za pieniądzem i zanika umiejętność posługiwania się rozumem, czytania schematów oraz posługiwania się lutownicą czy śrubokrętem, projekt jest bardzo ciekawy, pomysłowy i tani tylko pracochłonny i dlatego tylko nie ma nim praktycznego zainteresowania :arrow: :roll: :cry:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postozi25 | 25 Lis 2015, 21:16

Nie wydaje mi się że działa w tym wypadku tylko "wysoki stopień konsumpcyjności społeczeństwa"
to jest na pewno fajne uzupełnienie obserwatorium
ale dla kogoś kto kto buduje automatyczne obserwatorium
Dla wielu wystarczy zwykła opaska grzewcza bez automatyki.
Sterownik jest fajny ale nie każdy będzie konstruował lub kupował kombajn
by skosić trawnik 3x3m pod domem
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 664
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Postmaro21 | 25 Lis 2015, 22:08

Janusz_P. napisał(a):Problemem jest obecnie wysoki stopień konsumpcyjności społeczeństwa, 99% Klientów oczekuje produktu gotowego, łatwego do użycia w pudełku z instrukcją obsługi i kartą gwarancyjną a Ty takiego produktu nie oferujesz stąd mały odzew :arrow: :roll: :oops:
Ludzie się spieszą, są zabiegani w pogoni za pieniądzem i zanika umiejętność posługiwania się rozumem, czytania schematów oraz posługiwania się lutownicą czy śrubokrętem, projekt jest bardzo ciekawy, pomysłowy i tani tylko pracochłonny i dlatego tylko nie ma nim praktycznego zainteresowania :arrow: :roll: :cry:

i aż tyle można wywnioskować ze powodu braku zainteresowania sterownikiem do grzałek :lol: , diagnoza społeczna Czapińskiego może się schować.
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3514
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

Postmakower | 04 Gru 2015, 00:44

kjacek napisał(a):
makower napisał(a):Do refraktora to wiadomo, że na wyciągu tubusa można dać grzałkę od terrarium 10 albo 15W za kilkanaście zł.

Czy mógłbyś rozwinąć temat grzałki od terrarium do refraktora?


Grzałka do terrarium w najprostszej wersji to taka jak na zdjęciu.
USG do teleskopu :-) czyli Uniwersalny Sterownik Grzałek: trixie-kabel-grzewczy-do-terrarium-50w-silikonowy-3-1217579.jpg


Ta jest bardzo długa ale są krótsze a nawet z termostatem.
Na ogół wystarcza 10 - 15 W. Opasuję się nią wysuwany odrośnik refraktora. Z newtonem nie wiem ale pewnie tez się sprawdzi.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat