trochę inny teleskop

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostWiesław | 28 Cze 2015, 10:53

Witam
Przejrzałem tematy i nie znalazłem takiego jak by mnie pasował i dlatego postanowiłem otworzyć nowy temat.
Chcę skonstruować teleskop, który by miał tylko lustro główne, a zamiast lustra LW wstawić kamerkę internetową, lub inną, ale jedynie samą matrycę z płytką.
Tak się akurat składa, że mój Newton ma lustro wtórne o średnicy 50 mm a płytka kamerki ma przekątną również 50 mm, wobec czego zakrycie LG będzie podobne.
Oczywiście kamerka musi być w innym miejscu niż pająk LW, ale tuba będzie dorabiana.
Teleskop ma być bezokularowy, (czyli projekcja w ognisku głównym) a obraz wyświetlany na monitorze dowolnego kompa.
Z odpowiednim oprogramowaniem można by nagrywać aviki i stackować, lub robić zdjęcia i również stackować.
Wobec powyższego, proszę o opinię, czy ktokolwiek już coś takiego nie miał na myśli, lub wykonał próby takiego zestawu.
Jestem otwarty na wszelkie propozycje i pomysły.
W planie była by możliwość wstawiania przed kamerkę dodatkowych soczewek lub po prostu okularów (projekcja okularowa) i różnych filtrów.
Jeśli pomysł byłby realny, to w sferze rozważań były by dwa problemy: jakie lustro (moje ma na tą chwilę 150mm) i jaka kamerka.
Reszta to inwencja twórcza, która obejmie układ regulacji ostrości i montażu wspomnianych akcesoriów przed kamerkę.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

Postfranek | 28 Cze 2015, 11:12

Czyli coś podobnego do Celestrona Fastar.
https://www.google.pl/search?q=Celestro ... d=0CD4QsAQ
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKZtek | 28 Cze 2015, 11:57

Osobiście powierzyłbym ów ambitny projekt Januszowi Płeszce, to tylko kilka dukatów więcej a odebrałbyś w pełni gotowy sprzęt bojowy wraz z darmową kolimacją!! :arrow:
 
Posty: 39
Rejestracja: 08 Sty 2012, 15:42

Poststaszekpapis | 28 Cze 2015, 12:26

KZtek napisał(a):Osobiście powierzyłbym ów ambitny projekt Januszowi Płeszce, to tylko kilka dukatów więcej a odebrałbyś w pełni gotowy sprzęt bojowy wraz z darmową kolimacją!! :arrow:

:D Wśród nas jest wielu ,którzy OSOBIŚCIE chcą wykonać taki projekt a nie kupować gotowca. :D
W tym cała frajda .
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostWiesław | 28 Cze 2015, 12:35

Witam ponownie
Właściwie - między innymi - czekam na Janusza opinię, bo też pomyślałem o Jego pomocy. szczególnie w rozwiązaniu problemu lustra jakie zastosować. Reszta jest prosta.
Póki co, to wykorzystam to, co mam i zobaczę jaki uzyskam obraz. W projekcji w ognisku głównym uważam, że raz ustawiona ostrość utrzymuje się bez względu na obiekt. Problem tworzy się dopiero w momencie dołożenia okularu przed kamerkę, aby zmienić powiększenie. Tu w zależności od ogniskowej należy skorygować ostrość, ale na tę okoliczność mam parę rozwiązań.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

PostJanusz_P. | 28 Cze 2015, 12:46

Ten projekt jest tylko z pozoru prosty a w praktyce bardzo trudny do realizacji bo musisz zrobić regulację ostrości albo na lustrze głównym albo przed kamerką a to stwarza masę problemów z mechaniki precyzyjnej i elektroniki sterującej ale są one do rozwiązania przy odpowiednim budżecie i odpowiedniej wiedzy projektanta :arrow: :roll:
Przed kamerą raz będziesz zakładał Barlowa, inny, razem korektor komy więc wymusza to budowę modułową tych elementów czyli trzeba to z głową zaprojektować aby części były zamienne i dobrze ze sobą współgrały :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWiesław | 28 Cze 2015, 13:09

Witam
Właśnie czekałem na Twoją opinię. Niedługo będę w Krakowie i może znajdę trochę czasu na odwiedzenie Cię w Twoim królestwie, to obgadamy co i jak.
Póki co, to wykonam prostą konstrukcję i zobaczę jak to działa.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

Postkk | 28 Cze 2015, 13:17

Gdzieś widziałem podobną koncepcję ale bez projekcji okularowej. Pomysł wydaje się ciekawy ale z mojego punktu widzenia dość karkołomny - wieszać cały sprzęt na pająku. W tym który widzialem w pajaku była zabudowana obudowa szukacza 50mm która dawała możliwość ostrzenia w zakresie paru mm.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postatrix | 28 Cze 2015, 13:21

Wiesław napisał(a):Witam
Przejrzałem tematy i nie znalazłem takiego jak by mnie pasował i dlatego postanowiłem otworzyć nowy temat.
Chcę skonstruować teleskop, który by miał tylko lustro główne, a zamiast lustra LW wstawić kamerkę internetową, lub inną, ale jedynie samą matrycę z płytką.
Tak się akurat składa, że mój Newton ma lustro wtórne o średnicy 50 mm a płytka kamerki ma przekątną również 50 mm, wobec czego zakrycie LG będzie podobne.
Oczywiście kamerka musi być w innym miejscu niż pająk LW, ale tuba będzie dorabiana.
Teleskop ma być bezokularowy, (czyli projekcja w ognisku głównym) a obraz wyświetlany na monitorze dowolnego kompa.
Z odpowiednim oprogramowaniem można by nagrywać aviki i stackować, lub robić zdjęcia i również stackować.
Wobec powyższego, proszę o opinię, czy ktokolwiek już coś takiego nie miał na myśli, lub wykonał próby takiego zestawu.
Jestem otwarty na wszelkie propozycje i pomysły.
W planie była by możliwość wstawiania przed kamerkę dodatkowych soczewek lub po prostu okularów (projekcja okularowa) i różnych filtrów.
Jeśli pomysł byłby realny, to w sferze rozważań były by dwa problemy: jakie lustro (moje ma na tą chwilę 150mm) i jaka kamerka.
Reszta to inwencja twórcza, która obejmie układ regulacji ostrości i montażu wspomnianych akcesoriów przed kamerkę.
Pozdrawiam



Projekt nie tak straszny jak go malują. Regulację ostrości zrobił bym w wyciągu. Zastosował bym wyciąg śrubowy. Regulacja ostrości na LG , była by bardziej kłopotliwa. Jakie lustro? Tutaj wszystko by się kręciło wokół wielkości obstrukcji kamery i samego wyciągu.
Ramiona pająka powinny wewnątrz kryć kable od kamerki itd. Kable w świetle LG, ponoć degradują nieźle obraz.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostJanusz_P. | 28 Cze 2015, 13:21

Wiesław napisał(a):Witam
Właśnie czekałem na Twoją opinię. Niedługo będę w Krakowie i może znajdę trochę czasu na odwiedzenie Cię w Twoim królestwie, to obgadamy co i jak.
Póki co, to wykonam prostą konstrukcję i zobaczę jak to działa.
Pozdrawiam

Będzie działać kiepsko bo przy zmianie temperatury będzie trzeba zmieniać fokus pomiędzy kolejnymi ekspozycjami ale podziwiam Twój kosmiczny zapał zapewne wynikający z ogromnej niewiedzy tematu a diabeł jak zwykle siedzi w szczegółach jak rozszerzalność cieplna czy bezluzowa regulacja ogniskowania wtórnym lub głównym lustrem, ciężka do osiągnięcia w warunkach amatorskich :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkk | 28 Cze 2015, 13:25

Znalazłem zdjęcie :)
Image
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postantwito | 28 Cze 2015, 13:26

Moim zdaniem kamerka internetowa do tego będzie ok pod warunkiem, że teleskop będzie na dobrym montażu z prowadzeniem i GOTO. Webcamy mają małe matryce, przez co pole widzenia takiego teleskopu byłoby bardzo małe.
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

PostWiesław | 28 Cze 2015, 15:05

Witam ponownie
To trochę nie tak. Jak do tej pory zrozumiałem, to uważacie, ze zamontuję normalną kamerkę, choćby taką, jaka jest w Astrokraku i na prezentowanych fotografiach.
Przecież stosowaliście kamerki Philipsa i było OKi, nawet przerabialiście je na długie czasy i jakoś nie wydawały Wam się nieodpowiednie. Cały wic polega na tym, że chcę wyeliminować drugie lustro i oglądać obraz na monitorze. Moja kamerka to sama płytka z matrycą Logitech 4000 Pro, którą stosowałem do tej pory z przyzwoitym skutkiem, szczególnie do planet. Póki co nadal chcę obserwować i fotografować planety.

Janusz - jak się ma odpowiednie zaplecze to nie ma trudnych rzeczy do zrobienia, a pomysłów jest dużo i nie jest to tak, że się nie znam na czymś. Może nie często się tu odzywam, ale główkuję prawidłowo. To co innym wydaje się skomplikowane, innym może wydawać się proste. A co do regulacji ostrości to mam kilka rozwiązań, inaczej bym tu nie pisał. Zastanawiam się jedynie nad lustrem, bo chciałem zastosować większe ale o mniejszej lub takiej samej ogniskowej, a tu nie znalazłem takowego. Nawet u Ciebie w Astrokraku.
Druga sprawa - kolimacja układu. Tu chyba nie potrzeba większej filozofii, bo nie ma LW i cała zabawa sprowadza się jedynie do równoległego ustawienia powierzchni matrycy do lustra głównego, w jego osi i ognisku (tu też jest kilka pomysłów).
A motywem przewodnim tego tematu było to, czy ktoś już próbował coś takiego i jakie mogą być efekty takiego układu, bo jak do tej pory nikt z Was nie pochwalił się takim sprzętem, lub miał z nim styczność.
Prezentowane tu zdjęcia pokazują sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy PLN lub Euro, a ja chcę coś prostego i taniego. Na początek jedynie lustro i webkamerka. Są teleskopy z ażurową konstrukcją. W sumie też jedynie lustro na dole i LW z wyciągiem na górze. Jaki problem zamontować na szczycie kamerkę zamiast LW i wyciągu?
Pytanie za 100 punktów - może nadszedł czas na obserwacje Nieba inaczej niż przez okular? Może wystarczy właśnie jedynie lustro, kamerka i monitor? Choćby tylko w celach edukacyjnych, bo przy monitorze może być wielu obserwatorów.
Czy nie warto pomyśleć nad taką konstrukcją? Marzy mi się prosta konstrukcja teleskopu, nawet do samodzielnego montażu z możliwością oglądania Nieba na ekranie telewizora. Czy nie zainteresowała by Cię Januszu produkcja takich zestawów dla początkujących astrohobbystów?
To na razie tyle.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

Postkk | 28 Cze 2015, 16:28

Wiesławie
Dokładnie tak jak planujesz wygląda moja astronomia - teleskop z kamerą i monitor. Dobrze Ci radzę użyj dostępnego gotowego newtona i kamerę włóż do wyciągu, tym bardziej jeśli planujesz jasne lustro. Janusz ma rację - to jest proszenie się o problem. Ponadto każda przeszkoda przed lustrem, nawet kabel będzie degradować tobie obraz tak jak zauważył to jeden z kolegów.
Zdjęcie które wrzuciłem napewno nie prezentuje jakiegoś drogiego rozwiązania ale jestem pewien że efekt jest kiepski w porównaniu do stanu wyjściowego. No chyba że ktoś marzy o kolimacji przy każdej zmianie kadru i znaczącej zmianie położeniu teleskopu. Nikt tobie nie zabroni w końcu to ty powinieneś wiedzieć czy chcesz obserwować czy majsterkować :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostWiesław | 28 Cze 2015, 17:28

Widzę, że nie ma to jak jakakolwiek prosta próba i wykonam ją z moim teleskopem i zobaczę efekt.
Ale idąc dalej tym tropem, że każda przeszkoda przed lustrem degraduje obraz, to pająk o trzech nogach powinien bardziej skutecznie zdegradować obraz. Mój tzw "pająk" ma jedną nogę w której jest kabelek. więc zobaczę jak to wpłynie na degradację.
Jedyna przeszkoda na tą chwilę to pogoda uniemożliwiająca jakiekolwiek próby.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

Postatrix | 28 Cze 2015, 18:22

Wiesław napisał(a):Widzę, że nie ma to jak jakakolwiek prosta próba i wykonam ją z moim teleskopem i zobaczę efekt.
Ale idąc dalej tym tropem, że każda przeszkoda przed lustrem degraduje obraz, to pająk o trzech nogach powinien bardziej skutecznie zdegradować obraz. Mój tzw "pająk" ma jedną nogę w której jest kabelek. więc zobaczę jak to wpłynie na degradację.
Jedyna przeszkoda na tą chwilę to pogoda uniemożliwiająca jakiekolwiek próby.
Pozdrawiam


Wszystko ładnie. Powiedz mi jak kamerka widzi obraz gwiazd. Nie chodzi mi o planetki. próby z kamerka robiłem, planetki OK, gwiazd moja kamerka niestety nie widzi.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostMateuszW | 28 Cze 2015, 22:07

Takie rozwiązania stosują niektórzy poważni fotografowie planet (zagraniczni). Wsadzenie kamerki zamiast LW pozwala zmniejszyć obstrukcję i to jest główna sprawa. Przy okazji wzrasta nam sprawność układu o kilka %.
Takie rozwiązanie nadaje się raczej wyłącznie do fotografii planet (nie mówię tu o Fastar, czy Hyperstar, bo to zupełnie inna bajka). Webkamerką nie zobaczysz żadnego DSa praktycznie. A nawet jeśli, to jest to bezsensowne rozwiązanie - dużo lepiej widać w okularze. To sie nadaje do fotografii planetarnej. Prawdziwej fotografii, a nie oglądaniu obrazu na TV, co jest zabawą. Dużo lepiej, niż oglądać na żywo planetę na kompie jest widzieć ją własnym okiem w okularze. Tak iwęc, jeśli chcesz zając się poważną fotografią planet, to takie rozwiązanie jest dla Ciebie. Inaczej nie widzę sensu.
Piszesz o webcamie, ale robiąc taki teleskop przydałoby się kupić porządną kamerkę. Co z tego, że mamy Ferrari, jak silnik jest z malucha :) Tak wiec polecam jakąś kamerkę planetarna, jak ASI120MM, czy ASI174. Dobra kamerka da Ci dużo więcej, niż zmiana sposobu mocowania jej w tubie.

O pająku jednoramiennym zapomnij, to się połamie! Musi być 3 lub 4 ramienny i to porządny. Myślę, że najlepiej byłoby tam dać jakiś uchwyt standardowy 1,25", żeby można było wkładać dowolnego barlowa, czy inne rzeczy. Najlepiej byłoby mieć tam wyciąg. Taki klasyczny może być duży, ale z kolei wyciąg obrotowy jest niewygodny, bo będzie ukręcał kable kamerki. Wyciąg prawie obowiązkowo z napędem sterowanym najlepiej z kompa. Wkładanie gorącej łapy, która zasłania pół lustra w światło tuby nie jest dobrym pomysłem.

Ostrość w teleskopie to nie jest prosta sprawa. Tylko w teorii dana kamerka ostrzy w jednym i tym samym punkcie i nie trzeba nic regulować. W praktyce problemem jest powtarzalność mocowania kamerki i rozszerzalność cieplna tuby. Te czynniki znacznie zmieniają punkt ostrości i trzeba ją zawsze ustawiać na nowo. Dodatkowo nisko nad horyzontem punkt ostrości przesuwa się lekko w stosunku do tego z zenitu. Tak samo nawet kolimacja LG zmienia jego odległość od matrycy. Tak więc marzenia o stałym punkcie ostrości to tylko w snach :)

Wiesław napisał(a):Pytanie za 100 punktów - może nadszedł czas na obserwacje Nieba inaczej niż przez okular? Może wystarczy właśnie jedynie lustro, kamerka i monitor? Choćby tylko w celach edukacyjnych, bo przy monitorze może być wielu obserwatorów.
Czy nie warto pomyśleć nad taką konstrukcją? Marzy mi się prosta konstrukcja teleskopu, nawet do samodzielnego montażu z możliwością oglądania Nieba na ekranie telewizora. Czy nie zainteresowała by Cię Januszu produkcja takich zestawów dla początkujących astrohobbystów?

NIE, NIE NADSZEDŁ TAKI CZAS I SZYBKO NIE NADEJDZIE!
Kamera to nie oko! Kamera w czasie "rzeczywistym" dostarcza nieporównywalnie gorszego obrazu, niż nasze oko. Szczególnie w przypadku DSów, choć nawet planety lepiej wyglądają wizualnie. Kamera nie ma takiej czułości, jak oko i długo takiej nie wymyślą. Kamera, która by się do tego nadawała kosztować będzie w najbliższych latach absurdalnie dużo i nikogo (praktycznie) nie będzie stać na takie rozwiązanie. W każdym razie nawet, jak kogoś byłoby stać, to i tak taniej i lepiej zobaczy to w okularze.
Z resztą takie oglądanie obrazu z teleskopu na TV od razu kojarzy mi się z niezliczoną rzeszą półgłówków, których jedynym zającem jest przeglądanie Facebooka i innych idiotyzmów na swoim smartfonie i poza tym świat dla nich nie istnieje. Może tacy byliby zainteresowani tym rozwiązaniem.

Jedyne, co jest sensowne w tym sposobie "obserwacji" to pokazy grupowe. W większych grupach faktycznie lepiej by było pokazać takiego Jowisza, czy Księżyc na ekranie, choć jeśli ma się na tyle czasu i nie tak bardzo liczną grupę, to dużo większą frajdę będą mieli z własnoocznego zobaczenia czegoś w okularze.

Tak więc, to nie te czasy. Może za 10-20 lat kamery pójdą na tyle do przodu i na tyle stanieją, żeby nadawały się do zastąpienia oka w obserwacjach, a co lepsze może będą oferowały większe możliwości. Jednak na razie to science fiction.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postantwito | 28 Cze 2015, 23:01

Z resztą już tak trochę odbiegając od tematu: nie fajniej jest, kiedy możemy zobaczyć to samo światło które leciało miliony lat z obiektu oddalonego o niewyobrażalną odległość? Dla mnie to jest fascynujące, bo przecież podczas oglądania w okularze oglądamy cały czas to samo światło, które kiedyś było tam daleko i tam zostało stworzone, a ja mam zaszczyt "złapać" je moim okiem. Kiedy jednak patrzymy na zdjęcie w komputerze to do naszego oka pada światło "wyprodukowane" przez monitor, który mamy przed oczami.
Może dla niektórych gadam jak obłąkany i nie każdy zrozumie mój zachwyt, ale to jeden z powodów, przez które lubię obserwacje astronomiczne.

Pozdrawiam
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

Postxun | 28 Cze 2015, 23:05

Ja tak dość podobnie mam przemyślenia... Zresztą na ekranie komputera przecież równie dobrze mogę zassać nowe fotki z Hubble'a i będą jeszcze ładniejsze ;)
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 29 Cze 2015, 01:42

Koledzy, koledzy...
Po pierwsze Mateusz wypraszam sobie - nie jestem półgłówkiem i nie mam nawet konta na fejsbuku :)
Po drugie - nie rozpędzajcie się tak. Astronomia amatorska to wedle moich spostrzeżeń bardzo zindywidualizowane hobby gdyż każdy ma swoje własne podejście do niego i realizuje je na swój sposób. Jedni wolą fotografię, inni obserwacje. Jedni wolą kupić inni wolą sami zrobić i tak można mnożyć. Tak więc próba piętnowania kogoś bo obrał sobie określoną drogę nie bardzo jest tutaj na miejscu. A tak wracając do obserwacji na monitorze to tak jak wspominałem jest to moje główne podejście do tematu z kilku względów które może pominę niemniej jednak powiem wam że jest to bardzo popularne na świecie (o ile zdążyłem się zorientować w polsce nie bardzo) pod nazwą video-astronomia, zwane jest też często elektronicznie-wspomaganymi-obserwacjami-wizualnymi :) w związku z faktem iż jest na pograniczu wizuala i foto. Polega to dokładnie na tym co chce osiągnąć kolega a przewaga jest nie tak jak Mateusz wspominał że kamera powinna być czulsza niż oko bo nie jest tylko ma przewagę że potrafi złożyć obraz z fotonów zbieranych przez określony czas - efekt albo się podoba albo nie.
Teraz osoby wrażliwe estetycznie będą krzyczeć ale spójrzcie poniżej - M51, po ustawieniu celu i włączeniu kamery w trybie ekspozycji długo czasowej (erm 20s) obraz uzyskany po maks minucie. Księżyc na niebie, warunki podmiejskie, bez darków flatów biasów, photoshop i bóg wie czego jeszcze :) czyli tzw surówka. Refraktor 80mm@f5. Kamera cctv za 100 USD. Tak jak pisałem albo się to lubi albo nie ;) Ale planety to wolę w okularze oglądać :)
Załączniki
trochę inny teleskop: 01_47_20.png
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 29 Cze 2015, 02:27

Oczywiście nie chodziło mi o to, że ktoś kto ogląda w ten sposób kosmos jest półgłówkiem :) Bardziej o to, że "te półgłówki" chciałyby mieć na wielkim TV obraz super jakości z teleskopu na żywo najlepiej bez wychodzenia z domu i dotykania tuby, co jest oczywiście niemożliwe.

Tak, videoastronomia istnieje, jednak jest to bardzo dalekie temu, co byłoby w stanie zastąpić wizual. Jakość obrazu pozostawia bardzo dużo do życzenia, w okularze obraz jest zdecydowanie ładniejszy, jeśli można to w ogóle porównywać :) To przykładowe zdjęcie co prawda pokazuje, że widać tu więcej, niż gołym okiem, jednak naświetlanie 20s, czy minutę to już jest bardziej astrofoto, niż wizual i mało ma wspólnego z obrazem "na żywo". Widać jasno, że kamera nie jest w stanie zapewnić przyzwoitego obrazu przy w miarę krótkim czasie naświetlania. W zasadzie to ja też mogę sobie trzaksać fotki po minucie moim Atikiem i mówić, że obserwuję wizualnie :)

To jest po prostu inna dziedzina - ma swoje wady i zalety. Jednak z wizualem ma bardzo mało wspólnego (prędzej jest to prymitywne astrofoto) i do zastąpienia wizuala jest tu jeszcze niezmiernie długa droga.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostWiesław | 29 Cze 2015, 10:20

Witam
Dzięki za wszystkie wpisy. Trochę mi to dało do myślenia, ale jest kilka momentów, z którymi nie muszę się zgodzić.
Po pierwsze - temperatura i rozszerzalność cieplna.
Przecież każdy teleskop przed obserwacjami się wychładza, więc ostrość i inne parametry reguluje się po wychłodzeniu. Dlaczego u mnie miało by być inaczej?
Po drugie - pająk na jednej nodze.
Płytka z matrycą waży kilka gramów, więc dlaczego miała by się wygiąć ta jedna noga? Kamerka nie musi być taka jak opisałem. Są kamerki przemysłowe, o bardzo dużej czułości, z których te matryce można wymontować. Takie same matryce macie w aparatach cyfrowych, których używacie do astrofotografii. Faktem jest, że stosuje się długie czasy naświetlania, ale podobny efekt można uzyskać stakując aviki. Tak się składa, że mam taką kamerke Samsunga, którą używam do rejestracji meteorów i bolidów, a i gwiazdy też widać.
Po trzecie - do czego to ma służyć.
Na początek do oglądania i fotografii planet. Chcę zachęcić wnuczki i znajomych do spojrzenia w Niebo.
Potem meteory i komety, a może później DS-y
Po czwarte i najważniejsze - Przecież nie demoluję mojego teleskopu, tylko podbieram z niego lustro, które zawsze może wrócić na swoje miejsce.
Jedna z wypowiedzi mówi o zysku na jakości obrazu, więc jeśli nie uzyskam zadowalających rezultatów, to nie będę na siłę dalej gonił za czymś nierealnym. Proste.
Spójrzcie na ostatnie trzy zdania z pierwszego postu. Wasza opinia miała być jedynie informacją dla mnie, czy warto, bo to, że takie "ustrojstwa" istnieją to wiem, ale myślałem, że ktoś czymś takim się "bawił" i chciałby podzielić się opinią.
Niemniej szanuję Wasze wypowiedzi i na pewno wezmę sobie je do serca.
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

Postatrix | 29 Cze 2015, 12:28

Wiesław napisał(a):Witam
Dzięki za wszystkie wpisy. Trochę mi to dało do myślenia, ale jest kilka momentów, z którymi nie muszę się zgodzić.
Po pierwsze - temperatura i rozszerzalność cieplna.
Przecież każdy teleskop przed obserwacjami się wychładza, więc ostrość i inne parametry reguluje się po wychłodzeniu. Dlaczego u mnie miało by być inaczej?
Po drugie - pająk na jednej nodze.
Płytka z matrycą waży kilka gramów, więc dlaczego miała by się wygiąć ta jedna noga? Kamerka nie musi być taka jak opisałem. Są kamerki przemysłowe, o bardzo dużej czułości, z których te matryce można wymontować. Takie same matryce macie w aparatach cyfrowych, których używacie do astrofotografii. Faktem jest, że stosuje się długie czasy naświetlania, ale podobny efekt można uzyskać stakując aviki. Tak się składa, że mam taką kamerke Samsunga, którą używam do rejestracji meteorów i bolidów, a i gwiazdy też widać.
Po trzecie - do czego to ma służyć.
Na początek do oglądania i fotografii planet. Chcę zachęcić wnuczki i znajomych do spojrzenia w Niebo.
Potem meteory i komety, a może później DS-y
Po czwarte i najważniejsze - Przecież nie demoluję mojego teleskopu, tylko podbieram z niego lustro, które zawsze może wrócić na swoje miejsce.
Jedna z wypowiedzi mówi o zysku na jakości obrazu, więc jeśli nie uzyskam zadowalających rezultatów, to nie będę na siłę dalej gonił za czymś nierealnym. Proste.
Spójrzcie na ostatnie trzy zdania z pierwszego postu. Wasza opinia miała być jedynie informacją dla mnie, czy warto, bo to, że takie "ustrojstwa" istnieją to wiem, ale myślałem, że ktoś czymś takim się "bawił" i chciałby podzielić się opinią.
Niemniej szanuję Wasze wypowiedzi i na pewno wezmę sobie je do serca.
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam


Zawsze warto eksperymentować. I nie ważne czy zawsze osiągnie się cudowny efekt.
Jak kiedyś zaczynałem temat o zrobieniu lustra z aluminium, dostałem niezłe baty.
Zrobiłem, działa teleskop i to dobrze. A co by było jak bym zaniechał pomysłu?
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postkk | 29 Cze 2015, 13:18

Dokładnie tak jak pisze atrix - ja również czasem wprowadzam w życie swoje pomysły i nawet jeśli okazuje się zupełnie nie trafiony to i tak wiedza jaką zyskuje w trakcie jest nieoceniona w stosunku do czytania suchych faktów. Także Wiesławie powodzenia w dążeniu do celu ;)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 29 Cze 2015, 13:22

Wiesław napisał(a):Witam
Po pierwsze - temperatura i rozszerzalność cieplna.
Przecież każdy teleskop przed obserwacjami się wychładza, więc ostrość i inne parametry reguluje się po wychłodzeniu. Dlaczego u mnie miało by być inaczej?

Nie, u Ciebie będzie dokładnie taki sam problem, jaki mają wszyscy użytkownicy teleskopów, ja też :) Oczywiście, ostrzymy po wychłodzeniu. Ale zauważ, że jeśli wyostrzyłeś w temperaturze np 15 st na początku nocy, a w ciągu obserwacji temp spadła do 5 st, to aluminium zmieni długość (dla tuby 1000 mm) o 0,231 mm w tym czasie. A wiec ostrość rozjedzie się o tyle mm. Biorąc pod uwagę, że CFZ dla przykładowej tuby f/5 i matrycy z pikselem 5,4um wynosi 62um, to wychodzi, że ostrość rozjedzie się prawie o 4 x większą wartość, a wiec będzie to istotne. Do tego od rozszerzalności zmienia się też ogniskowa, ale nie wyprowadzałem, jaka jest tu dokładnie zależność.
Wiesław napisał(a):Po drugie - pająk na jednej nodze.
Płytka z matrycą waży kilka gramów, więc dlaczego miała by się wygiąć ta jedna noga? Kamerka nie musi być taka jak opisałem. Są kamerki przemysłowe, o bardzo dużej czułości, z których te matryce można wymontować.

Tak, obecna kamerka waży kilka gramów i ona będzie ok. Ale jak będziesz chciał zastosować np porządnego barlowa, to już waży on sporo. Jak będziesz chciał zmienić kamerkę na jakąś lepszą, to też może ona ważyć więcej. Tak samo jakiś układ do ostrzenia - wyciąg helikalny, czy zwykły też waży. Tak wiec ja bym szacował, że na tym pająku może wisieć 0,5 kg, a może i do 1 kg dojdzie.
Myślę, że wymontowanie samej płytki z elektroniką nie jest dobrym pomysłem. Bo będzie ona bardzo narażona na wilgoć, która w nocy jest potężna. Zaraz Ci się skropli jakaś woda na płytce i po kamerce.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat