Cassegrain z kątówką czy bez ?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postzbyszek | 02 Wrz 2015, 10:13

Przymierzam się do poskładania takiego telepa. LG 245 mm , otwór z 6 cm.
Jak uważacie, złożyć go tak aby z kątówką ostrzył , czy jak okular w wyciągu ?
Wygodniej z kątówką, ale ciężka i zawsze coś w bok . Sama podstawa celi z wyciągiem waży 2,5 kg.
Może w mocowaniu LW przewidzieć 2 opcje ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 02 Wrz 2015, 12:43

Witam.

Kątówka 2" i Dobry Wyciąg to podstawa przy tej konstrukcji.
Ponadto czy znasz wyliczone parametry odległości między lustrami jak i wybicie wiązki poza LG przy tym parametrze , wypadkową światłosiłę , czyli ogniskową tego układu.
Teleskop Cassegraina to nie prosty w budowie Newton , powinno się też zrobić , najlepiej rysunek graficzny z rozmieszczeniem i wielkością przysłon na LG i LW tak aby boczne światło nie zaglądało nam w okular.
Parametr odległości między lustrami powinien być policzony dla danego zestawu optyki jak i tym samym wypadkowa ogniskowa i wybicie wiązki za LG licząc od powierzchni optycznej lustra.
Ponadto to Standardowy Dall Kirkham czy też trudniejszy , ale lepszy w praktyce Klasyczny , pytam tak z ciekawości.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 02 Wrz 2015, 16:24

To klasyczny, lustra kupiłem tu na forum, LG obok otworu matowe . Wyciąg tez tu na forum kupiłem, w/g mnie dobry z stalowa prowadnicą . Zgubiłem papiery jak go poskładać, będę musiał metoda prób LW ustawić , choć może pewniej poszukać, bo gdzieś leżą . Rozrysuję i w/g wielkości LW ustawię . LW ma mocowanie o dużym zakresie regulacji.
Ogniskowa LG 1015 mm, L.N. wykonał.

Pozdrawiam
Zbyszek
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 02 Wrz 2015, 17:02

Witam.

Oczywiście zawsze można zmienić parametry takiego układu zmieniając odległość między lustrami "jak nam pasuje" , ale z kolei Cassegrain policzony jest dla założonych parametrów i z nimi najlepiej pracuje , wtedy bowiem inne aberacje są zmniejszone do minimum , poza osiowe , itp.
Najlepiej znależć papiery z opisem i do nich się zastosować , znam dobrze te układy gdyż wykonanych ich było kilkanaście.

Pozdrawiam i Powodzonka w Budowie.

Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 02 Wrz 2015, 17:40

Dziękuję :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKarol | 02 Wrz 2015, 19:15

A nie lepiej zrobić wersje z możliwością wyostrzenia z kątówką a jak będziesz chciał patrzeć na wprost dodasz przedłużkę ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postzbyszek | 02 Wrz 2015, 21:44

W latach co lustro było robione to jak można było bez wyciągu telepy budowano. Wyciąg co mam to i tak wydłuża tor optyczny . Jest tez możliwość przestawiania wysokości LW . Teraz dopiero do mnie dotarł cel konstrukcji mocowania LW . Dzięki.
Pewnie uda się tak ustawić długość tuby aby w górnej pozycji mocowania LW, ostrzył jak okular w wyciągu, a w dolnej gdy kątówka
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 04 Wrz 2015, 10:19

Witam.

Jeżeli nie znajdziesz opisu z podaniem odległości między lustrami to proponuję między nimi odległość około 812 mm , przy F LG-1015 mm , gdyż przeważnie w Cassegrainie odległość między lustrami wynosi około 80% ogniskowej LG.
Przy dużym prze-ogniskowaniu i znacznej zmianie odległości na plus czy minus Abera. Sferyczna nie jest tak dobrze korygowana przez wyliczony układ i obraz może ulec pogorszeniu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 04 Wrz 2015, 19:12

Ok, postaram się tak ustawić .
:)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 06 Wrz 2015, 20:01

Mam w podstawie celi na LG nagwintowany na tokarce otwór na wyciąg, z drugiej na rurę "rozdzielającą " czy jak zwać . Najprościej było by mi zamocować LG na "sztywno", czyli bez regulacji . Kolimacja była by na pająku LW . W/g mnie jest to możliwe gdy oś LG z torem optycznym wyciągu jest , a tak chyba mam. Co sądzicie ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 06 Wrz 2015, 20:14

Witam.

Z opisu wynika że teoretycznie tak , ale moim zdaniem nie upraszczał bym pewnych spraw i zrobił możliwość regulacji na obydwu lustrach.
Ponadto odcięcie bocznego światła tulejami , powinno być zarówno na LG jak i na LW a do tego potrzebny jest rysunek z wprowadzonymi parametrami luster i najlepiej w odpowiedniej skali.
Bowiem boczne wpadające światło odpowiednio nie wycięte , będzie skutecznie pogarszało jakość obrazów dawanych przez teleskop.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 07 Wrz 2015, 21:02

Luknąłem na LW i karteczkę ma
R 640 mm
S' 975 mm
S 241 mm
e 1,656
co to znaczy ? Pierwsze to pewnie średnica.
W zestawie luster co mam było też mocowanie LW z tuleja , tuleja co z przodu LG i aluminiowy fragment jakieś pompy co za podstawę celi pasuje .
Pozdrawiam
Zbyszek
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 08 Wrz 2015, 02:54

Podaj co za pomysł miałeś . Nie sadziłem, że tak ściśle określone ustawienie luster ten telep ma .
Średnica LW to 72 mm czyli R coś innego oznacza.
e to mimośród ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 09 Wrz 2015, 23:46

Wstawiam zdjęcie podstawa celi przed wyrównaniem, z wyciągiem i tuleją z przodu .
Ma ktoś pomysł na lekką cele, lustro ma 245 mm, wysokość 45 mm waga coś ok 5 kg .
Załączniki
Cassegrain z kątówką czy bez ?: cass.jpg
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat