jeszcze jedna niskobudżetowa modyfikacja AZ3 (moje a'la AZ4)

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postkjacek | 08 Wrz 2015, 15:44

Witam,
jako, że mój statyw foto nie za bardzo nadaje się do noszenia tubki 80/400 (po modyfikacjach waży ona ciut za dużo) postanowiłem zakupić jakiś tańszy montaż.
Poczytałem trochę o AZ3; o jego wadach, zaletach i modyfikacjach.

Zakupiłem ten montaż i z marszu postanowiłem go nieco dostosować do swoich potrzeb.
Montaż kupiłem bez adaptera 1/4". Zdecydowałem, że spróbuję wykonać całą górę własnoręczne z materiałów jakie znajdę.

1. z kątownika aluminiowego wykonałem adapter 1/4".
2. z większego przekroju aluminiowego wykonałem podstawę "głowicy".
Tą podstawę połączyłem na śruby z nakrętkami motylkowymi z montażem AZ3 kawałkiem innego kątownika, też aluminiowego.
Na ostatnim zdjęciu widać, że zdecydowałem się zmienić ten element na nieco dłuższy (punkt mocowania linki ogranicznika).
3. do "podstawy" dokręciłem skośne ramię dla tubki 80/400 oraz ramię poziome dla zamocowania sprężyn lub/i ciężarków.
Skośnie ramię ma 2 dodatkowe punkty mocowania. Mozna umieścić refraktor w dowolnym z nich.
Ramię poziome składa się z 2 części, może to nadmiarowe ale ma dwie zalety: zajmuje mniej miejsca po złożeniu oraz co ważniejsze zyskuję 2 dodatkowe centymetry dla sprężyn.
4. z elastycznej linki zrobiłem ogranicznik pełniący rolę takiej dodatkowej blokady zabezpieczającej przed niekontrolowanym odpadnięciem tuby do tyłu (tak na wszelki wypadek).
Linka jest tak dobrana, że nie pozwala na nadmierne odgięcie skośnego ramienia. Linka jest związana specjalnym elementem do zakańczania lin.

Początkowo myślałem, że dokręcę dodatkowe, trzecie ramię w okolicy śruby blokującej obroty ale po dokładniejszych oględzinach okazało się, że ten element jest chyba za delikatny. Zatem zrezygnowałem z tego pomysłu.
Zrezygnowałem także z wykorzystania tego fragmentu jako punktu zaczepienia linki blokady (na pierwszych 4 zdjęciach jest jeszcze widoczny ten zaczep). Po co ryzykować połamaniem elementu głowicy.

To w zasadzie już było wcześniej na forum, w takiej czy innej formie.
Mój wkład własny :-) to zastosowanie szekli, elementu do zakończenia liny oraz śruby rzymskiej.
Śruba rzymska to fajny element regulujący naciąg.

Właśnie ze sprężynami jest bieda, bo ciężko je dobrać do wagi sprzętu.
Na zdjęciach widać jedną dłuższą sprężynę (z Castoramy) oraz 2 mniejsze połączone w szereg (sklep z częściami do maszyn rolniczych) i póżniej do śruby rzymskiej.

Ciężarek jest elementem zbędnym. Tuba 80/400 chodzi bez ciężarków. To takie rozwiązanie na przyszłość :-).

Największy problem mam z zamocowaniem tuby do skośnego ramienia.
Jest ona przykręcona do skośnego ramienia przy pomocy śruby "calowej" (nie metrycznej) bo taka pasuje do obejmy.
Działa to w miarę, ale od czasu do czasu muszę dokręcać śrubę kluczem imbusowym.
Może uda mi się skleić w jakiś sposób śrubę i klucz aby wszystko było łatwo dostępne.
A może ktoś da lepsze rozwiązanie?

Mikroruchy działają, ale wydają mi się niepotrzebne dla tej tubki dlatego nie ma ich na zdjęciach.
Planuję dodać jeszcze rączkę do łatwiejszego prowadzenia oraz zaczep do zielonego lasera.

Na zdjęciach jest wersja "alfa", to co mam to działający model, piękny nie jest, ale wiadomo prowizorki trwają najdłużej...
Mimo to daję tu opis - może komuś się przyda.

Pozdrawiam
Jacek
Załączniki
jeszcze jedna niskobudżetowa modyfikacja AZ3 (moje a'la AZ4): jkmod5.jpg
jeszcze jedna niskobudżetowa modyfikacja AZ3 (moje a'la AZ4): jkmod4.jpg
jeszcze jedna niskobudżetowa modyfikacja AZ3 (moje a'la AZ4): jkmod3.jpg
jeszcze jedna niskobudżetowa modyfikacja AZ3 (moje a'la AZ4): jkmod2.jpg
jeszcze jedna niskobudżetowa modyfikacja AZ3 (moje a'la AZ4): jkmod1.jpg
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postatrix | 08 Wrz 2015, 21:18

Sprężyny, długie ramie mocowania - drgań nie wprowadza taki układ?
Bez dodatkowych udoskonaleń nie dawał rady w utrzymaniu tak małej tuby?
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postkjacek | 08 Wrz 2015, 22:28

Stosunkowo krótkie aluminiowe elementy nie mają tendencji do wprowadzenia drgań, tak w każdym razie wynika z tego co czytałem i co mogę potwierdzić w praktyce.
Te sprężyny są napięte. Prawda. Ale drgań nie zauważyłem.

Jeśli chodzi o tubę, to jest ona sporo cięższa od standardowej. Dodałem 2" wyciąg od Newtona zamocowany do stalowego kołnierza.
Muszę to zważyć, sam jestem ciekawy ile to waży.

AZ3 bez modyfikacji daje radę z taką małą tubką bez problemu. Ale nie jest wygodny jeśli chodzi o dostęp do zenitu. Skośne ramię daje spore możliwości. Tubę można ustawiać w dowolnej pozycji, od horyzontalnej do wertykalnej. A poprzez odpowiednie dobranie naciągu sprężyn tuba nie leci do tyłu. Podobnie działa ciężarek.
Zresztą ciężarek jest elementem nadmiarowym, nie jest potrzebny w tym układzie.

W wolnej chwili sprawdzę jak to wygląda dla większego ciężaru. Ale myślę, że do 10 kilogramów powinno utrzymać bez problemów.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postkjacek | 11 Wrz 2015, 10:36

Wygląda to tak:
tuba z osprzętem waży nieco ponad 3kg + 1kg ciężarek = nieco ponad 4kg. Żadne drgania nie występują :-). Dla moich potrzeb OK.

Na szybko sprawdziłem co się stanie gdy doczepię jeszcze 3.5 kg (1.5 kg na skośnym ramieniu i 2 kg na miejscu ciężarków).
I ... totalna klapa. Pięknie drgania. Nieużywalne. Ale to dla łącznego obciążenia nieco ponad 7.5 kg.
Problemem jest skośne ramię. Jest ono zbyt delikatne.
Samo dołożenie 2kg ciężarków nie wprowadza drgań. Nie można co prawda odchylać ramienia bo mimo docisku wraca do położenia wyjściowego (co mnie nie dziwi).

Spróbuję jeszcze trochę ulepszyć projekt, aby komfortowo używać obciążenia większego od 4kg założonego na skośnym ramieniu.
Myślę, że da się to jakoś opędzić ;-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostJanusz_P. | 13 Wrz 2015, 13:44

Aby projekt znacząco ulepszyć musisz znacznie zbliżyć środek ciężkości teleskopu do osi obrotu montażu w elewacji a nie oddalać go, inaczej będzie tylko coraz gorzej i coraz bardziej będzie się to trzęsło :arrow: :roll: :oops:
Przypomnij sobie szkolny wzór na okres wahadła i wyciągnij z niego samodzielne wnioski :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkjacek | 13 Wrz 2015, 21:00

Słusznie :-)
Będzie wolny czas, będzie kombinowanie i zabawa ;-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postpmaverick | 05 Lut 2016, 11:14

Gdzie można dostać ten wyciąg 2" do sw80/400 i w jakiej cenie?
 
Posty: 16
Rejestracja: 21 Sie 2013, 10:17

 

Postgrzybu | 05 Lut 2016, 12:58

Kiedyś miałem AZ3 i tak wyglądała moja przeróbka. Środek ciężkości teleskop był zamocowany mniej więcej w osi obrotu montażu. Koszt takiej przeróbki to jest pewnie kilkanaście złotych. Różnica w kulturze pracy była ogromna z tego co pamiętam.

Image

Image


Można też było powiesić dwa teleskopy na raz ;)

Image

Image
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostNord | 05 Lut 2016, 14:42

Super rozwiązanie
SW 120/600
AZ Nord
DO Titanium 8x42
 
Posty: 108
Rejestracja: 13 Sty 2013, 22:26
Miejscowość: Wołomin (okolice)

 

Postkjacek | 12 Mar 2016, 19:42

pmaverick napisał(a):Gdzie można dostać ten wyciąg 2" do sw80/400 i w jakiej cenie?

Wyciąg jest od Newtona :-). Kupiony tu na giełdzie.
Znajomy wyciął laserowo łącznik do tuby :-).

grzybu - wymyśliłem podobne rozwiązanie, wieszałem tak 120/600 i nawet jakoś to szło ale komfort nie był wielki.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości

AstroChat

Wejdź na chat