Napęd do Fastrona

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMarcin94 | 13 Paź 2015, 21:57

Witam


Czy taki sterownik wystarczy do sterowania silniczkiem krokowym do napędu Fastron 5s?
https://sklep.avt.pl/avt1314.html


Pozdrawiam
Marcin
SW R-80/400 na AZ3
N-150/1200 ATM dobson


Filtr neutralnie szary ND96-0.9 13%

Zobaczyć więcej niż inni...
Awatar użytkownika
 
Posty: 194
Rejestracja: 29 Cze 2012, 21:56

 

Postkaczor_ks | 14 Paź 2015, 11:27

Po części można tego użyć chociaż dużo lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie sterownika na mikrokontrolerze. Nie wyobrażam sobie wyregulowania szybkości obrotowej tym małym potencjometrem w podanym sterowniku. Poza tym oryginalny sterownik MK-Astro ma uwzględnioną zmianę prędkości w zależności od kąta podniesienia deseczki fastrona. Do napędzania fastrona wystarczy silnik 28BYJ-48-5V sterowany przez ULN2003 oraz do tego wystarczy jakiś zaprogramowany ATMEGA8. Możesz użyć ewentualnie pilota Pana Leszka Jędrzejewskiego chociaż nie uwzględnia on właśnie tej zmiany prędkości w zależności od kąta podniesienia deseczki fastrona.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postwiatr | 14 Paź 2015, 19:21

Ja tam się na fastronach nie znam, ale ten sterowniczek to najprostsza z możliwych konstrukcji - skleciłem sobie coś takiego jakiś czas temu i posiada to szereg wad. Pierwsza to taka że to steruje pełnym krokiem, druga że zakres napięć zasilania jest dość optymistyczny bo generatorek w tym układzie działa względnie stabilnie z napięciem zasilania na poziomie max 7-8 V ( niby w dataszitach zarówno do 4093 jak i 4070 podają że napięcie zasilania na poziomie 12V mieści się z zapasem w dopuszczalnym zakresie ale u mnie przestało się grzać jak rozdzieliłem napięcie zasilania układów od zasilania silników, układziki działają sobie spokojnie na 5V a silnik znamionowo 12V) i pewnie jeszcze kilka wad dałoby się znaleźć. Krótko mówiąc to prosta konstrukcja do jakiejś zabaweczki zakręci w lewo w prawo można regulować prędkość i tyle nie gwarantuje stałości prędkości przy dłuższym działaniu silniki się grzeją sterowanie jest upierdliwe.
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

Postdziabak | 14 Paź 2015, 21:38

Złożyłem FASTRONA i zakupiłem pilot z sterownikiem MK Astro i spokojnie jest 15 min prowadzenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 34
Rejestracja: 16 Mar 2009, 12:54

 

PostMarcin94 | 14 Paź 2015, 22:06

Dzięki za odpowiedzi.

Właśnie się tego obawiałem, że będą spore problemy z wysterowaniem tego. Rozważałem zakup MK Astro, ale jak na razie to cena mnie trochę ogranicza...
SW R-80/400 na AZ3
N-150/1200 ATM dobson


Filtr neutralnie szary ND96-0.9 13%

Zobaczyć więcej niż inni...
Awatar użytkownika
 
Posty: 194
Rejestracja: 29 Cze 2012, 21:56

 

Postkaczor_ks | 14 Paź 2015, 22:30

Tani może i ten napęd nie jest. Jednak biorąc pod uwagę niehurtową produkcję (na pewno nie sprzedaje się to tak jak napedy do normalnych montaży) licząc koszty wszystkich elementów, uwzględnając możliwości pilota, biorąc poprawkę na włożoną pracę autora to cena 175zł za komplet jest raczej niewygórowana. Tak przynajmniej ja sądzę. Jak by ktos chciał zrobić ten napęd samemu to też spędzi którąś godzinę na pracy, projektowaniu, programowaniu. Wiadomo że jak ktoś się nie zna na elektronice, nie umie programowac itp to sam nie za wiele zdziała i uważam że lepiej poczekać, odłożyć trochę kaski i kupić dedykowany sprzęt a nie kupować słabych sterowników których nie można nazwać nawet półśrodkiem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postcalla | 14 Paź 2015, 23:03

ja zrobiłem taki napęd na klonie arduino który kosztował mnie 30 zł + obudowa i trochę kabli i przyciski, użyłem silniczka takiego jak tu:
http://allegro.pl/silnik-krokowy-28byj- ... 75977.html.
Zasilam z 4x AA silnik + 4xAA moduł sterujący. teoretycznie można z jednego ale trochę się boję usmażyć sterowanie.
z 55 mm obiektywem daje radę 45 minut prowadzić;) - ustawiłem przyspieszenie wraz z wzrostem wychylenia. Tak ok 1 godziny wydaje mi się, że pojawiają się problemy z deformacją konstrukcji trochę, ale ja wykonałem swój jeszcze na wzór fastrona3
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Postkaczor_ks | 15 Paź 2015, 10:02

Na pewno zrobienie sterownika samemu wyjdzie taniej. W oparciu o arduino jest to dość proste i wygodne w projektowaniu. Kwestia zapewne rozbija się o to że autor wątku nie ma zbyt dużej smykałki do elektroniki i programowania dlatego szukał gotowych rozwiązań. Na rynku niestety alternatyw napędzania fastrona brak. W fastronie wiem że dobrze zaprogramowany pilot to połowa sukcesu. Druga połowa to śruba napędowa. Śledząc blog Pana Janusza Wilanda widziałem że nawet sam autor robił wiele różnych prototypów i poprawek zanim trafiła mu się dobrze wykonana śruba która pozwalała na poprawne prowadzenie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostMarcin94 | 16 Paź 2015, 17:37

kaczor_ks napisał(a):Na pewno zrobienie sterownika samemu wyjdzie taniej. W oparciu o arduino jest to dość proste i wygodne w projektowaniu. Kwestia zapewne rozbija się o to że autor wątku nie ma zbyt dużej smykałki do elektroniki i programowania dlatego szukał gotowych rozwiązań. Na rynku niestety alternatyw napędzania fastrona brak. W fastronie wiem że dobrze zaprogramowany pilot to połowa sukcesu. Druga połowa to śruba napędowa. Śledząc blog Pana Janusza Wilanda widziałem że nawet sam autor robił wiele różnych prototypów i poprawek zanim trafiła mu się dobrze wykonana śruba która pozwalała na poprawne prowadzenie.


Właśnie. O tyle co o elektronice co nieco wiem, a jeśli bym czego nie wiedział brat (elektronik) by mi pomógł. Ale właśnie rozchodzi się o programowanie. Z tego tematu jestem zielony.


Napę najwyżej kupię w okolicach nowego roku jak będzie kasa, a jak na razie to muszę skończyć robić grzałki na obiektyw.
SW R-80/400 na AZ3
N-150/1200 ATM dobson


Filtr neutralnie szary ND96-0.9 13%

Zobaczyć więcej niż inni...
Awatar użytkownika
 
Posty: 194
Rejestracja: 29 Cze 2012, 21:56

 

Postcalla | 16 Paź 2015, 20:21

elektronika jest spoko, gorzej zrobić porządną śrubę napędową. mam narazie zwykłą M6 i 2 cm tuleję poliamidową, ale to ma duże luzy. Zastanawiam się nad śrubą trapezowa o skoku 2mm i nakrętką z brązu, może ktoś wie gdzie można tanio dostać krótkie odcinki śrub trapezowych, bo potrzebuję jakies 15 cm tylko;)
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat