Tanie łożyskowanie Synty Ósemki

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postpicios | 24 Gru 2015, 02:49

Witam wszystkich!
Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem używanej Synty 8. To mój pierwszy reflektor. Sam telep jest ok, ale Dobson trochę kulał. Szczególnie azymut skrzypiał i przeskakiwał przy delikatnych ruchach. Gdy postanowiłem go przeczyścić, okazało się że ktoś już przy nim grzebał więc postanowiłem pogrzebać i ja, a że nie chciałem mojej pięknej połowy naciągać na kolejne trzycyfrowe wydatki, znalazłem to:
http://www.okuciaonline.pl/obrotnica-2800-pllastik-fi280-czarna.html
no proszę - kwota jednocyfrowa. Na wszelki wypadek wziąłem 2 szt. + koszty przesyłki = 30,99zł.
Ledwo kliknąłem Zamów, a już kurier zapukał do mych drzwii i oto to:
Tanie łożyskowanie Synty Ósemki: DSCF1018.JPG
obrotnica meblowa

To cudo to plastikowa ramka z wałeczkami na obwodzie.
Uszczupliłem nieco swoją kolekcję winyli z piwnicy tworząc idealne podkładki. Żegnaj Rolandzie Kaiserze - kimkolwiek jesteś
Tanie łożyskowanie Synty Ósemki: DSCF1026.JPG
podkładki ze starych winyli

Musiałem nieco rozwiercić otwór w winylach i w obrotnicy, a że to tworzywo więc poszło jak w masło
Tanie łożyskowanie Synty Ósemki: DSCF1027.JPG

Jadyna ingerencja w oryginalnego Dobsona to odkręcenie środkowym śrub trzymających boki. Są trzy na każdy bok więc jedna nie wiele zmienia (mam nadzieję)
Tanie łożyskowanie Synty Ósemki: DSCF1033.JPG
odkęciłem środkowe śruby trzymające boki

Tanie łożyskowanie Synty Ósemki: DSCF1035.JPG
gotowe łożyskowanie

i ... działa. czas: 20 minut, koszt: teoretycznie 7,00zł, odwracalność: 100%.
Do całej operacji użyłem takich narzędzi + wiertarkę i wiertło 12mm. Zostały mi 2 śruby i podkładka teflonowa.
Tanie łożyskowanie Synty Ósemki: DSCF1041.JPG
i po pracy


Od razu pobiegłem na balkon (1.2mx2m) i trzasnąłem zdjęcie łysego z ręki przytykając FUJI S5800 do kitowego 20mm, więc bez śmiechów proszę.
Tanie łożyskowanie Synty Ósemki: z_reki.JPG
by picios z ręki


Teraz oś azymutu chodzi jednym palcem bez przeskakiwania i trzasków. Maksymalne obciążenie plastikowego łożyska to 80kg więc chyba da radę jakiś czas.
teleskop: SW Mak127, okulary: 6,12,25, lornetka: 10x50, badziewny refraktor na AZ3
ostatnio: http://picios.pl/wimmer/
Awatar użytkownika
 
Posty: 53
Rejestracja: 08 Gru 2015, 01:55
Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry

 

PostJanusz_P. | 24 Gru 2015, 10:28

Fajne i proste a jak się rolki przytrą i zaczną szurać po płycie to przy obrocie w azymucie możesz posłuchać utworów Rolanda Kaisera, teleskop z gramofonem Dj-skim tego jeszcze nie było, gratuluję pomysłu sam do przed laty stosowałem w naszych małych Dobsonach Regulus 130 i Kastor 170 mm tylko bez winylowej płyty i każda roleczka była przetoczona na gładko na jeden wymiar na tokarce zegarmistrzowskiej :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpicios | 24 Gru 2015, 12:22

Toczone na tokarce zegarmistrzowskiej mówisz. No cóż, nie mam dostępu do takich technologii. Ale Jestem po pierwszych balkonowych obserwacjach i śmiga. Muszę jednak dokładnie poziomować Dobsona bo chodzi dość lekko i lubi lekko "zjeżdżać" w kierunku najniższego punktu. Może rozwiązanie nie jest rodem z NASA ale cena / jakość oceniam na plus.

Janusz_P. napisał(a):... a jak się rolki przytrą i zaczną szurać po płycie to przy obrocie w azymucie możesz posłuchać utworów Rolanda Kaisera, teleskoip z gramofonem Dj-skim tego jeszcze nie było ...


byłoby na prawdę upiornie samemu na nocnej obserwacji usłyszeć Rolanda :wink:
A tak poważnie to Jowisz nad ranem był przecudny
teleskop: SW Mak127, okulary: 6,12,25, lornetka: 10x50, badziewny refraktor na AZ3
ostatnio: http://picios.pl/wimmer/
Awatar użytkownika
 
Posty: 53
Rejestracja: 08 Gru 2015, 01:55
Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry

 

PostJanusz_P. | 24 Gru 2015, 12:31

Na pewno jest 3x lepiej niż w oryginale co nie podlega dyskusji :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbudrys | 24 Gru 2015, 14:16

Ja swego czasu do rozsuwanej 10" zastosowałem łożysko 200mm, regulacja polegała na dokręcaniu połówek montażu. Efekt niebo a ziemia.
SW 80/400, AZ3, Meade 10x50.
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 12 Paź 2010, 22:11

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

AstroChat

Wejdź na chat