Modyfikacja refraktora SW ED 80/600

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostRobert41 | 31 Mar 2016, 18:51

Kolejna część relacji z przebudowy...

Oryginalne obejmy Sky Watchera bardziej przypominają mocowanie rynny niż porządne obejmy teleskopowe ;) . Dlatego gdy na sąsiednim forum pojawiły się porządne obejmy firmy Parallax po krótkim zastanowieniu zdecydowałem się na wymianę. Obejmy odmalowałem i podkleiłem welurem, pasują jak ulał.
Kolejny element to rączka do przenoszenia... trochę nietypowo postanowiłem użyć w tym celu aluminiowej klamki okiennej. Klamka ma zachowaną możliwość obrotu, więc można ją przekręcić tak jak wygodniej. A do umocowania jej do tuby użyłem oryginalnego mocowania statywowego i dodatkowego kawałka kątownika 30 x 10 mm.

Modyfikacja refraktora SW ED 80/600: DSC_1838a.JPG

Modyfikacja refraktora SW ED 80/600: DSC_1836a.JPG


Do obejm zamocowałem szynę ze stopką pod szukacz. Natomiast do uchwytu szukacza optycznego dokręciłem kolejną stopkę- tym razem pod szukacz red dot. Użyłem celownika kolimatorowego od wiatrówki który jest dużo tańszy od takich samych szukaczy sprzedawanych w sklepach astro. Celownikowi brak oczywiście mocowania do stopki, ale to łatwo dorobić - w tym wypadku posłużyłem się stalowym płaskownikiem szer. 20 mm z którego wyszlifowałem szynę oraz dwoma kawałkami płaskownika aluminiowego 10x30 mm które odpowiednio wyprofilowałem i skręciłem ze sobą co dało taki efekt:

Modyfikacja refraktora SW ED 80/600: DSC_1858a.JPG


A tak to wygląda zamocowane na teleskopie:

Modyfikacja refraktora SW ED 80/600: DSC_1849a.JPG


Ostatnią rzeczą było skrócenie dovetaila tak by nie zahaczał o mikrofocuser gdy będę używał z binonasadką krótkiego adaptera wyciągu.

Modyfikacja refraktora SW ED 80/600: DSC_1865a.JPG


To już chyba koniec zmian... choć kto wie co mi jeszcze do głowy przyjdzie w pochmurny dzień ;) :D
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostKrzysztof_P | 31 Mar 2016, 19:49

Cześć.

Prezentuje się znakomicie , ja też zakończyłem ATM 120 ED i wykleiłem wewnątrz odrośnik czarnym flockiem.
Teraz działam z Syntą Flex 12" a potem SCT MEADE 8".

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Post_RobMarK_ | 31 Mar 2016, 20:25

Jestem pełen podziwu ile włożyłeś pracy i serca w modyfikację.
Właściwie mnie to nie dziwi. Kiedyś korzystałem z ED80 Gold i również bardzo sobie chwaliłem ten refraktor, którego rewelacyjnego współczynnika cena/jakość chyba długo nikt nie pobije. Wprowadziłeś modyfikacje, które zdecydowanie podniosły jego atrakcyjność, poprawiły funkcjonalność. Mój powędrował do kolejnego nawiedzonego astromaniaka, gdzie do tej pory dzielnie służy :D
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostRobert41 | 31 Mar 2016, 20:59

Dzięki za miłe słowa :)

Tak, ten refraktor ciężko pobić jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Zostanie ze mną chyba bardzo długo bo w kategorii " mały refraktor" odpowiada mi całkowicie. Optycznie był świetny od początku. Mechanicznie - po wykonanych przeróbkach jestem w pełni zadowolony z uzyskanego efektu. I co najważniejsze- zakupy na giełdach powodują że koszt całościowej modyfikacji nie przekroczył ceny nowego teleskopu...
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat