Budowa lustra do teleskopu

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postmike89 | 18 Gru 2015, 10:17

Witam!
Po raz drugi już w swoim życiu przymierzam się do budowy amatorskiego teleskopu (w tym lustra głównego), tak więc doświadczenie już mam.
Pierwszy mój teleskop to NT 150/1500, dawał naprawdę super obrazy a i przy jego budowie nie namęczyłem się jakoś specjalnie. Było to jakoś w 2006.
Teraz chciałbym lustro 200 mm, a jeśli chodzi o ogniskową to nadal się zastanawiam, bo raczej nie chcę już długiego tubusa.
Muszę powiedzieć szczerze, jestem zawiedziony tym jak trudno dziś jest dostać jakiekolwiek szkło na budowę lustra (w porównaniu do tego co było jeszcze parę lat temu). Zrobiłem parę telefonów i mail. Jedyna oferta szkła wziernego (takiego, które odpowiadałoby wymiarami) cena taka jak za gotowe lustro i to o większej średnicy...
Z tego co widzę, gdyby próbować coś zamówić u szklarza to maksymalna dostępna grubość wynosi 19mm. I teraz pytanie czy jak na lustro o średnicy 200mm to nie będzie za mało?
I pytanie do Was, może Wy macie jakieś info do kogo próbować uderzyć? a może ktoś z was ma jakieś krążki na sprzedaż.
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Gru 2015, 09:43

 

Postwiatr | 19 Gru 2015, 14:17

1)witamy na forum:)
2) do rzeczy - można zrobić 20cm lustro z 19 mm tafli, ale czy jest sens budowania 8 calowego newtona szczególnie jasnego (skoro ma nie być długiej tuby) to ja szczerze wątpię. Sporo na rynku wtórnym syntoidalnych teleskopów, można ich użyć jako dawców elementów do własnego jeżeli już sie upierać przy takim teleskopie.
3)Skoro masz jakieś doświadczenie z dłubaniem w szkle to może pomyśl o innym układzie cassegrainie, schiefspieglerze albo czymś innym ciekawym, odtwarzanie "synty" po mojemu specjalnie celowe nie jest.

Cokolwiek zdecydujesz - powodzenia w budowie:)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

Postmike89 | 19 Gru 2015, 20:04

Dzięki za odpowiedź ;)

Tak jak pisałem chcę teraz coś z krótkim tubusem, chodzi oczywiście o mobilność.
Nad układem cassegraina mógłbym się zastanowić, ale z tego co wiem potrzebne jest lustro paraboliczne, które i tak bym musiał wykonać w światłosilnym Newtonie.
Druga sprawa to lustro hiperboliczne. Szczerze mówiąc nie wiem gdzie można dostać, ale jak ktoś coś, albo sam chciałby sprzedać, to proszę o info :) Rozważę jeszcze raz wszystkie za i przeciw.

Idealny były więc dla mnie układ z lustrem sferycznym o krótkim tubusie, ale czy da się to jakoś pogodzić?
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Gru 2015, 09:43

 

PostDale | 19 Gru 2015, 22:32

Jak mobilność i ATM, to może jakaś konstrukcja bardziej skomplikowana ? Jakiś rozsuwany tubus ? Albo dobson bez tubusa składany ? Lub kratownica ?
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postzbyszek | 19 Gru 2015, 22:57

Lustro z 230-250 F5,5 do 6 w/g mnie zadowoli . Klasyczny Newton. Mam chyba blank co tu na forum kupiłem, lata leży , chyba 270 mm średnica i 3o grubość , jest do niego matryca, w/g mnie za cienka była ale to powinno wystarczyć jak wprawę już się ma, trzeba wstępnie dołek czym innym , mniejszym wyszlifować. Za 100 zl + przesyłka, blank z starego szkła z jakiegoś dużego akwarium tyle od sprzedającego dowiedziałem się .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 06 Maj 2016, 00:05

Witam.

Matryca też pracuje i powinna być odpowiedniej grubości jak i z tego samego gatunku szkła co przyszłe zwierciadło.
Jeżeli będą różne gatunki szkła to zabawa dla doświadczonych szlifierzy luster , gdyż trudno będzie w trakcie prac utrzymać stały kształt sferyczny obydwu powierzchni ze względu na różną ścieralność różnych blanków a To Podstawa. :idea:

Wykonałem osobiście kilkadziesiąt luster w tym Sferycznych jak i Parabolicznych.
Ponadto w Cassegrainie Dalla mamy Sferę i Elipsę a Paraboloidę Obrotową i Hiperbole w wersji Cassegraina Klasycznego Najlepszego pod względem najlepszej korekcji wszystkich Aberacji , ale i najtrudniejszego do wykonania właśnie ze względu na Hiperboliczne LW.

Życzę Powodzonka w Pracach Przy Lustrach i Samodzielnej Budowie Teleskopów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

AstroChat

Wejdź na chat