Modyf. "teleskopu" - podniesienie Lustra Gł. w Newton 76/700

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postkamel3d | 09 Sty 2016, 19:53

Witam wszystkich

Jakiś już czas przeszukuję fora astronomiczne w poszukiwaniu opisu, jak podnieść główne lustro tak, by umożliwić podłączenie lustrzanki w ognisku głównym teleskopu, w którym nie można normalnie tego zrobić.
Jak się domyślacie zapewne - Nie znalazłem. Jako, że sam posiadam coś, co zaledwie teleskop przypomina, względnie jest "działającą atrapą" teleskopu (zgodzicie się ze mną, prawda?), postanowiłem spróbować sam. Opiszę tu i pokażę, jak to zrobiłem.

Czym dysponuję?

Sprzęt, to reflektor w systemie Newtona ze zwierciadłem o średnicy 76mm, ogniskową 700mm.

Modyf. "teleskopu" - podniesienie Lustra Gł. w Newton 76/700: IMAG1698_2.jpg


Konstrukcja pozbawiona śrub regulujących kolimację, podstawa lustra przykręcona na sztywno do obejmy u dołu tuby.

Modyf. "teleskopu" - podniesienie Lustra Gł. w Newton 76/700: IMAG1700_1.jpg


Ogniskowa układu optycznego poza zasięgiem matrycy lustrzanki.
To nie jedyny problem, bo wyciąg w standardzie 0,97", chyba, że zdejmę redukcję, to mam do dyspozycji gwint filtrowy 1,25". Mam plan nakręcić na niego nosek-złączkę z gwintem T2 (dalej, to wiadomo - przejściówka, aparat).

Proszę o komentarz, jeśli się mylę co do gwintu. Wolałbym uniknąć niepotrzebnych/omyłkowych zakupów. A może ktoś ma taki "nosek"/złączkę?

Modyf. "teleskopu" - podniesienie Lustra Gł. w Newton 76/700: IMAG1697_1.jpg


No to do rzeczy.
Podstawa lustra to płaski "naleśnik" z dziurą w środku i trzema "wypustkami" stabilizującymi zwierciadło w osi tuby. Wypustki mają otwory z gwintem do zamocowania śrub blokujących lustro na swoim miejscu. Aby przesunąć lustro w górę tuby, przesuwając ognisko poza wyciąg użyłem trzech sworzni wkręcając je zamiast śrub blokujących. Na sworznie założyłem plastikową tulejkę. Okazało się, że całość idealnie trzyma lustro.

Modyf. "teleskopu" - podniesienie Lustra Gł. w Newton 76/700: IMAG1701_1.jpg

Modyf. "teleskopu" - podniesienie Lustra Gł. w Newton 76/700: IMAG1703_1.jpg

Modyf. "teleskopu" - podniesienie Lustra Gł. w Newton 76/700: IMAG1705_1.jpg


Pozostało jeszcze zablokować zwierciadło w podwyższonej pozycji. Użyłem do tego sztywnej pianki, takiej, której się używa do pakowania sprzętu w kartonach. Pewnie dobrze przycięty styropian też by się sprawdził. Skąd wziąć sworznie? Nie mam pojęcia. Mi podpasowały takie "z demobilu", nawet nie wiem od czego. ;)
Czy to działa? Ha. Tego, to ja jeszcze nie wiem. Jak będzie bezchmurnie, przyłożę lustrzankę do teleskopu wycelowanego w księżyc na przykład. Jak zobaczę ostrość, to kupię złączkę, przejściówkę i zacznę robić zdjęcia. Jak nie, to będę szukał, co poprawić.

Krótko komentując "prostotę" i "pewną niedbałość" wykonania modyfikacji, powiem, że "jaki teleskop, taka modyfikacja", dysponując czymś większym, a co za tym idzie - znacznie droższym (bo lustro i takie tam), pewnie przyłożyłbym się bardziej, tego sprzętu "szkoda mi średnio". Zobaczymy potem jeszcze jak to się sprawuje.
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lip 2015, 15:32

 

Postwaldi1 | 09 Sty 2016, 21:49

Kup se lepiej tube klasy 150/750 a nie baw sie w przeróbki z takim mikronem.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postkamel3d | 09 Sty 2016, 22:03

Waldi1, a myślisz, że dlaczego bawię się w przeróbki tego "mikrona"? 16calowe ażury też mi się podobają... Ale może kiedyś... ;) Dzięki za głos w dyskusji.
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lip 2015, 15:32

 

Postwaldi1 | 09 Sty 2016, 22:07

Nie chodziło mi o to o czym myślisz,tylko z takiego lustra astrofoto nie bardzo.Tez zaczynałem od małego lustra,ale juz nie inwestowalem w niego.W sumie to w ogóle sory za wtrącenie,bo nie poczytałem całości i sądziłem,że chcesz przerobić a ty opisujesz gotową przeróbkę :wink:
Ostatnio edytowany przez waldi1, 10 Sty 2016, 10:19, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostJanusz_P. | 09 Sty 2016, 22:34

Nie no, Księżyc tym kolega cyknie lustrzanką bez problemu ale bez sztywnego montażu każdy teleskop jest praktycznie bezużyteczny w astrofotografii o czym się Kolega sam szybko przekona :arrow: :wink: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttiger | 10 Sty 2016, 21:02

Cóż jeśli ,,apertura" nie przeszkadza, to zamiast tych tulei zastosowałbym odpowiednie sprężyny( długość, średnica), zamiast elementu sprężynującego z pianki. Natomiast do prawidłowej kolimacji tego teleskopu, wg. mnie potrzebne byłyby, odpowiednie śruby kontrujące. I w tym celu należy nawiercić i nagwintować dodatkowe otwory w pobliżu śrub (w obudowie celi),,trzymających" celę (np; M-6). Tak na ,,marginesie" dodam, że kiedyś podobny teleskop przewinął się przez moje ,,łapki" (tylko ,,radziecki", a miałem wtedy achro 6"), i np; Saturn mnie ,,troszkę zastanowił".
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postkamel3d | 11 Sty 2016, 11:17

Tiger, dziękuję za merytoryczny głos w dyskusji. Faktycznie, co do sprężyn - jeśli znajdę trzy dobre sprężyny i dodatkowo trzy identyczne tuleje plastikowe, spróbuję wsadzić w nie lustro i pewnie też będzie się dobrze trzymało. Piankę wyrzucę.

Jeśli chodzi o możliwość kolimacji, to w "tzw. międzyczasie" ;) Odkryłem, że dekiel trzymający lustro jest już wyposażony w nagwintowane otwory, jak i obejma na tubie przewiduje miejsce na oparcie dla śrub kolimujących. Przed przeróbką (wysunięciem lustra) dołożenie tych śrub i sprężyn jeszcze bardziej cofnęłoby ognisko lustra do środka tuby. Teraz, kto wie, może będę musiał dodać te elementy, jeśli okaże się, że ognisko zbyt mocno "wychodzi" poza wyciąg.

Jeszcze nie sprawdzałem, czy przeprowadzona zmiana daje w ogóle dobry rezultat, będzie pogoda i księżyc nad głową - zrobi się (bo duże, jasne, łatwo da się znaleźć i jest w nieskończoności focusa).

Co do apertury, jasne, że większa byłaby fajniejsza, korzyści są oczywiste. Ale, jak się nie ma co się lubi... ;) Dotąd, poza wydaną kasą "wieki temu" na zakup tego czegoś (wiem, przepłaciłem), nie wydałem na powyższe poprawki jeszcze ani grosza. ;)

[dopisane 16.01.2016r.]
Apdejt mały. Chwilkę poświecił Księżyc, choć pogoda nie rozpieszcza. Udało się jednak z balkonu potestować punkt ostrości, który miał być "wystarczająco" wysunięty poza wyciąg mojego Newtona. No więc te około 3cm, które uzyskałem, to... za mało. Wygląda, że miałem ostro przy maksymalnie wsuniętym tubusie okularu. Niestety wyklucza to choćby założenie złączki, gdyż gwint jest także ukryty wewnątrz wyciągu. Potrzebuję zatem jeszcze co najmniej centymetra. Konsekwencją tej przeróbki jest fakt, że z moim okularem (chyba ok. 12 czy 20 mm - sam nie wiem) jestem poza ostrością nawet po maksymalnym wysunięciu tubusa wyciągu, jeszcze wysuwam okular i wykręcam go z jego środka jak najbardziej do zewnątrz. Do du*y taki interes. Więc może lepiej złączka okularowa? No to i okular. Bo nie mam nic w 1,25". Co proponujecie? Poza propozycją, bym dał sobie spokój, bo na to już wpadłem... ;)
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lip 2015, 15:32

 

Postkamel3d | 21 Sty 2016, 21:10

Modyfikacja postu nie przyniosła spodziewanego efektu (znaczy jakiegokolwiek odzewu), pozwolę sobie zatem na zadanie kilku pytań/zagadnień z zakresu optyki teleskopu.

W nawiązaniu do poprzedniego postu, jakie proponujecie rozwiązania.

1. Poprawa mojej modyfikacji - przedłużenie trzpieni użytych wcześniej.
2. Użycie soczewki Barlowa - co właściwie mi to da? (wiem, przedłuża ogniskową układu optyki, ale... ogniskuje przy tym w TYM SAMYM miejscu, czy jak? (Różne rzeczy czytałem)
3. Użycie tulei projekcyjnej - za tym idzie konieczność zdobycia jakiegoś okularu 1,25"
4.....? Co mogę jeszcze??

Liczę na konstruktywną "burzę mózgów", darujcie sobie porady typu "daj se spokój, to przecież atrapa"...
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lip 2015, 15:32

 

PostJanusz_P. | 21 Sty 2016, 23:25

Nie kombinuj z Barlowem bo to droga na skróty tylko dobierz taką wysokość tulejek aby aparat ostrzył na wyciągu wysuniętym o jakieś 5-8 mm a do okularów potrzebujesz wtedy złączki okularowej o długości równej bazie aparatu :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkamel3d | 22 Sty 2016, 17:57

Dzięki za sugestię. Wydumałem "w międzyczasie", że zamiast zwykłej złączki (noska) kupię złączkę projekcyjną, będę miał "2 w 1": Do aparatu sam nosek, a do obserwacji nakręcę przedłużkę i wsadzę w nią okular. I tak muszę jeszcze z centymetr/dwa wyciągnąć lustro. Może zaszaleję w sklepie i kupię parę śrub i jakieś sprężyny i pobawię się w kolimację...
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lip 2015, 15:32

 

Postkamel3d | 02 Lut 2016, 16:39

Plany sobie, a rzeczywistość sobie... Kupiłem złączkę z noskiem i okazuje się, że się lekko "rozminąłem" z wymiarem gwintu. Oczywiście nie mam pretensji do sprzedawcy, sprzedał mi dokładnie to, co chciałem. Jednak nosek zamiast dać nakręcić się na wyciąg teleskopu, wchodzi niemal na styk... DO ŚRODKA. Ale z luzem. Trza będzie plastra jakiegoś użyć i zorganizować pasowanie "ciasne". ;) Na zabawę czas jest, bo pogody i tak brak, więc nie żal. Taka to aktualizacja postępów modyfikacji mojej atrapy ;)
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lip 2015, 15:32

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości

AstroChat

Wejdź na chat