ATM lustro aluminium

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postmarcosbaun | 14 Mar 2016, 20:00

Witam koledzy. Grupa badawcza luster aluminium, dla amatorów astronomii (z wystarczającą ilością informacji, zdjęcia, dokumenty) : https://br.groups.yahoo.com/neo/groups/ ... irror/info I z tej okazji, aby pokazać moje pierwsze lustro aluminium (wyprodukowany w 2011 roku): http://atmbaun.tripod.com/id16.html Od tego czasu zrobiłem wiele luster o średnicy 88mm do 250mm.

Marcos
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Mar 2016, 17:52
Miejscowość: Brazil

 

PostTimon | 19 Mar 2016, 10:56

Witam.Swego czasu był w tym dziale długi wątek o aluminiowym lustrze ale bardzo mało autor skąpił nam konkretów odnośnie konkretów.Tutaj mamy przynajmniej wykres z badania i test Ronchiego.Chętnie poczytam o Twoich doświadczeniach odnośnie luster alu.
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

Postmidimariusz | 19 Mar 2016, 13:17

Wielką niszą jest zapotrzebowanie na wielkie lustra tak od 400 mm w górę w rozsądnej cenie.
Ciekawe jakie są koszty takiego lustra?
Dobrze by było, jakby ktoś w Polsce zajął się wytwarzaniem takich luster.

Rzeczywiście był wątek o lutrach Alu, czytałem go wiele razy i niczego za bardzo się nie dowiedziałem.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postmichael99 | 19 Mar 2016, 13:51

Potwierdzeniem w całej rozciągłości zarówno pierwszy akapit jak i drugi, jeśli byłoby lustro 16-20" w jakiejś dobrej cenie, i z "normalnymi" parametrami (dokładność wykonania, czułość na temperaturę, % odbicia, itp), to na pewno bym się skusił :-D
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Posttowerfox | 19 Mar 2016, 17:41

Zadałem twórcy tematu pytanie, czy ma możliwość wykonania lustra 16-20". Czekam na odpowiedź :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostKrzysztof_P | 19 Mar 2016, 18:13

Witam.

Zapytajcie o termikę lustra ALU w porównaniu np. do szkła BK7 czy Pyrexu , grubość blaku , wagę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttowerfox | 19 Mar 2016, 18:27

Najpierw musimy wiedzieć, czy Kolega będzie w stanie wykonać w ogóle lustro od 16" w górę. Szczegóły później :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostKrzysztof_P | 19 Mar 2016, 19:12

Witam.

To nie są szczegóły , podstawa do dobry materiał o odpowiednim współczynniku termiki , itp. :idea: Dopiero potem można się zastanawiać nad ewentualnymi parametrami.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmarcosbaun | 19 Mar 2016, 19:34

Witam. Wielkość lusterka zależy od zdolności polerki. Moje urządzenie na przykład, ma zdolność do wytwarzania luster do 300 mm.Radzę, nawet dla tych, którzy mają już doświadczenie w Lustra, które rozpoczynają się w aluminium, najpierw drobne lustra.Polerowanie lustro aluminium różni się od lusterka.Lustro aluminium, ze względu na wysoką przewodność cieplną, ma bardzo stabilną postać optycznego (zamiast szkła). Zostało wykazane przeze mnie:Aluminio kontra szkła: http://atmalm.blogspot.com.br/search?up ... sults=7Rik ter Horst wykazano także za pomocą interferometru: https://www.youtube.com/watch?v=0RCDjQkWyKA

Hello . The mirror size will depend on the polishing machine capacity. My machine for example, has the capacity to manufacture mirrors up to 300 mm. I advise, even for those who already have experience in glass mirrors, which begin in aluminum, first making small mirrors.The aluminum mirror polishing is quite different from the mirror glass. The aluminum mirror, due to its high thermal conductivity, has a very stable optical figure (rather than glass). This has been demonstrated by me:Aluminio versus glass: http://atmalm.blogspot.com.br/search?up ... -results=7 Rik ter Horst also demonstrated using the interferometer: https://www.youtube.com/watch?v=0RCDjQkWyKA

Marcos
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Mar 2016, 17:52
Miejscowość: Brazil

 

Postatrix | 19 Mar 2016, 19:36

Korzystałem ze strony metal mirror na Yahoo.Tylko jest mały problem - w Brazylii są dostępne nie co inne materiały do obróbki aniżeli w Polsce. Do pewnych rzeczy trzeba dojść metodą prób i błędów.
Przykładowo polerowanie aluminiowego lustra:
Trzeba zrobić pastę w płynie PP50
Jako czyścik i smarowidło działa tylko płyn do mycia Ludwik ( zielony), dodany do pasty. Używany też przy szlifowaniu w końcowym etapie.
Papiery ścierne tylko i wyłącznie - Matador
Materiał polerski - taśma lakiernicza - Niebieska lub folia polerska optyczna. Matryce polerskie czy to w węzy pszczelej czy smoły nie zdają egzaminu. Pył aluminiowy momentalnie się osadza i rysuje lustro.
50% roboty jest identycznie robiona jak przy lustrze ze szkła.
Minęło już rok od wykonania lustra i powłoka nie uległa zmianie.
pzdr

tutaj link do tematu - viewtopic.php?f=5&t=30243&start=175
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postantwito | 19 Mar 2016, 19:55

Gdzie można dostać blanki do zrobienia takiego aluminiowego lustra i za ile? Swoją drogą, to ciekawe czy dałoby się to pokryć warstwą zabezpieczającą taką, jak na zwykłym lustrze ;)
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

Posttowerfox | 19 Mar 2016, 20:00

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

To nie są szczegóły , podstawa do dobry materiał o odpowiednim współczynniku termiki , itp. :idea: Dopiero potem można się zastanawiać nad ewentualnymi parametrami.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Nie do końca sprecyzowałem :) Są to oczywiście ważne parametry, ale najpierw wolę się dowiedzieć, czy jest opcja wykonania 400 mm lustra. Na chwilę obecną nie ma, więc nie jestem zainteresowany. Jeżeli pojawi się taka opcja, to wtedy będę się pytał o te właśnie istotne szczegóły, bo pewnie będę zainteresowany zakupem :)
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postmarcosbaun | 19 Mar 2016, 20:04

Niektóre podstawowe wytyczne dotyczące lustro aluminium:Wszystkie etapy polerowania (początkowy i końcowy) muszą być wykonane z lustrem w roztworze cieczy złożonej z wody i mydła.Faza początkowa należy zrobić z papierem ściernym 150. końcowe polerowanie powinno odbywać się za pomocą 0,5 mikrona glinu.Aluminium powinno być polerowane w zestawie przy 150 rpm do 240 rpm (uderzeń na minutę).Nie należy używać pitch okrążenie (nie pracuje). Polerka aluminium powinna być wykonana z polietylenu  250mm lustrzanego polerowane w maszynie do polerowania: http://atmalm.blogspot.com.br/

Some basic guidelines for aluminum mirror:All stages of polishing (initial and final) must be made with the mirror in liquid solution composed of water and soap. Initial phase should be done with sandpaper 150 grit. Final polishing should be done with 0.5 micron Coloidal Alumina. The aluminum should be polished in your set at 150 rpm to 240 rpm (strokes per minute). Do not use pitch lap (not working). The polisher for aluminum should be made of polyethylene . 250mm mirror being polished in the polishing machine: http://atmalm.blogspot.com.br/

Marcos
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Mar 2016, 17:52
Miejscowość: Brazil

 

Postatrix | 19 Mar 2016, 20:17

antwito napisał(a):Gdzie można dostać blanki do zrobienia takiego aluminiowego lustra i za ile? Swoją drogą, to ciekawe czy dałoby się to pokryć warstwą zabezpieczającą taką, jak na zwykłym lustrze ;)


Masz pręty do 400mm - http://demet.pl/index.php?page=prety-aluminiowe

Mnie zamawiał kolega na swoją firmę. Mogę się dowiedzieć co i gdzie.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postantwito | 19 Mar 2016, 21:04

Od razu mi się marzy taki tani Cassegrain z aluminiowym lustrem 16" :D Za rok matura (obym zdał) i "długie wakacje" , więc może się tym zainteresuję...
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

Postsuper_novy | 19 Mar 2016, 23:08

antwito napisał(a):... Swoją drogą, to ciekawe czy dałoby się to pokryć warstwą zabezpieczającą taką, jak na zwykłym lustrze ;)


Kiedyś też myślałem o naparowaniu lustra z alu jak lustra standardowego, nawet ze względu na utlenianie się aluminium. Gdzieś tam pomiędzy wątkami jest chyba odpowiedź na to pytanie. Natomiast w tej chwili zastanawiam się, jaką sprawność miałoby lustro wykonane z alu, gdyby pracowało jak zwykłe lustro z usuniętą powłoką do obserwacji Słońca.
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postdawid1508 | 20 Mar 2016, 00:24

super_novy napisał(a):
antwito napisał(a):... Swoją drogą, to ciekawe czy dałoby się to pokryć warstwą zabezpieczającą taką, jak na zwykłym lustrze ;)


Kiedyś też myślałem o naparowaniu lustra z alu jak lustra standardowego, nawet ze względu na utlenianie się aluminium. Gdzieś tam pomiędzy wątkami jest chyba odpowiedź na to pytanie. Natomiast w tej chwili zastanawiam się, jaką sprawność miałoby lustro wykonane z alu, gdyby pracowało jak zwykłe lustro z usuniętą powłoką do obserwacji Słońca.


Kiedyś w Uranii pisali jak takim sposobem zrobić teleskop słoneczny
Sky-Watcher 8", Sky-Watcher 12" Go-To, filtr polaryzacyjny orion, S500 40mm, BST UWA 22mm,
TS Flat Field 12mm, Sky-Watcher 6mm, barlow X2, orion ultrablock

Canon EOS 350d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 125
Rejestracja: 10 Kwi 2015, 16:31
Miejscowość: kostrza

 

Postdawid1508 | 20 Mar 2016, 00:27

Sky-Watcher 8", Sky-Watcher 12" Go-To, filtr polaryzacyjny orion, S500 40mm, BST UWA 22mm,
TS Flat Field 12mm, Sky-Watcher 6mm, barlow X2, orion ultrablock

Canon EOS 350d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 125
Rejestracja: 10 Kwi 2015, 16:31
Miejscowość: kostrza

 

Postmidimariusz | 03 Lip 2017, 11:54

I jak tam temat luster dzisiaj stoi?
Wytwarzacie jakieś lustra?
Można ewentualnie prosić o jakieś informacje / zdjęcia?
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostFranz | 20 Lip 2017, 23:55

Lustra z metalu robiono już kiedyś, dawno temu. Największe metalowe lustro miało 2m średnicy. Zarzucono tą technikę kiedy nauczono się wykonywać warstwy odbijające na szkle.
Ktoś to już przerabiał i doszedł do tego co jest obecnie.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKarol | 21 Lip 2017, 07:39

Ja wiem tylko o jednym temacie na tym forum, gdzie jest opis powstania teleskopu jednak autor nie wiele napisał co z tego wyszło. Mam do niego niedaleko więc jak kiedyś będę mógł to się wybiorę i popatrzę.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaxx | 21 Lip 2017, 10:19

Witam

W wypadku takich konstrukcyjnych pomysłów należy wykonać dokładne, rzetelne testy, pomiary i porównania sprawności optycznej układu i porównać z konstrukcjami opartymi na klasycznych lustrach typu Pyrex.

Oszacować koszty i przeanalizować czy budowa ma sens.
Jeśli zbudowanie teleskopu na takim lustrze zapewni tak samo dobre parametry jak klasyczna konstrukcja a będzie tańsze - to mamy sukces.
Jeśli koszty są podobne i optycznie teleskop tak samo dobry - to mamy alternatywę i również można uznać to za sukces.

W innym wypadku jest to tylko ciekawostka , która w praktyce ma tylko wartość dydaktyczną ale nie przekłada się na zamierzone rezultaty.

Przepraszam że nie ma w moim poście miejsca na pełną euforii i pasji wizję , ale tak mam że jestem realistą i uważam że albo mamy namacalny postęp w postaci lepszych parametrów lub redukcję kosztów przy zachowaniu tych samych parametrów produktu droższego , ale zwyczajnie próbujemy wynaleźć koło na nowo.

PS.
Karolu, z ciekawością przeczytam Twój rzetelny opis po profesjonalnych testach tej konstrukcji i oczywiście trzymam kciuki za sukces.
Tym samym też gratuluję twórcy tej konstrukcji samozaparcia i pomysłowości.

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postatrix | 13 Paź 2017, 20:22

Maxx napisał(a):Witam

W wypadku takich konstrukcyjnych pomysłów należy wykonać dokładne, rzetelne testy, pomiary i porównania sprawności optycznej układu i porównać z konstrukcjami opartymi na klasycznych lustrach typu Pyrex.

Oszacować koszty i przeanalizować czy budowa ma sens.
Jeśli zbudowanie teleskopu na takim lustrze zapewni tak samo dobre parametry jak klasyczna konstrukcja a będzie tańsze - to mamy sukces.
Jeśli koszty są podobne i optycznie teleskop tak samo dobry - to mamy alternatywę i również można uznać to za sukces.

W innym wypadku jest to tylko ciekawostka , która w praktyce ma tylko wartość dydaktyczną ale nie przekłada się na zamierzone rezultaty.

Przepraszam że nie ma w moim poście miejsca na pełną euforii i pasji wizję , ale tak mam że jestem realistą i uważam że albo mamy namacalny postęp w postaci lepszych parametrów lub redukcję kosztów przy zachowaniu tych samych parametrów produktu droższego , ale zwyczajnie próbujemy wynaleźć koło na nowo.

PS.
Karolu, z ciekawością przeczytam Twój rzetelny opis po profesjonalnych testach tej konstrukcji i oczywiście trzymam kciuki za sukces.
Tym samym też gratuluję twórcy tej konstrukcji samozaparcia i pomysłowości.

pozdrawiam / Maxx


No comment :lol: :lol: :lol:
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postmkowalik | 18 Paź 2017, 14:53

atrix napisał(a):
Maxx napisał(a):Witam
No comment :lol: :lol: :lol:


A Ty do tej pory nie pochwaliłeś się zdjęciem zrobionym przez ten teleskop z aluminiowym lustrem. A przypomnę, że już dość dawno prosiłem o to, bo to rozwieje wszelkie spekulacje co do jakości tego lustra. Widocznie nie ma się czym chwalić.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postbolid25 | 18 Paź 2017, 15:39

W takim lustrze z aluminium po mimo iż byłoby idealnie wykonane pod względem dokładności występuje jeden podstawowy problem czyli utlenianie, jeśli powierzchnia nie zostanie odpowiednio utwardzona,tak że szkoda czasu i pieniędzy na takie wynalazki o niskim współczynniku odbicia
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat