Klasyczny Cassegrain

PostAdam1 | 20 Kwi 2016, 23:55

Witam
Chciałbym napisać kilka słów na temat teleskopu, który posiadam od jakiegoś czasu i stopniowo go ulepszam.
Jest to teleskop "Uniwersał", który narodził się jako układ optyczny Dall-Kirkham o parametrach: D-272, ogniskowa LG około 1500mm, ogniskowa układu około 4500mm.
"Narodził się jako" ponieważ system optyczny został w późniejszym czasie zmieniony, pozostając nadal w rodzinie Cassegrain-ów, na lepiej skorygowany układ Klasycznego Cassegraina. Konstrukcja dość unikalna jeśli chodzi o teleskopy amatorskie, zapewne w związku z trudnym do wykonania/zmierzenia lusterku wtórnym hiperboloidalnym wypukłym, trudniejszej kolimacji, większych wymaganiach co do sztywności całej konstrukcji lecz posiadającym niezaprzeczalnie takie zalety jak mała koma czy relatywnie niewielka obstrukcja vs układ R-C a i łatwiejszy w wykonaniu od tego ostatniego.
Teleskop kupiłem w opłakanym stanie. Lustra nadawały się tylko do ponownej aluminizacji. Zacząłem analizować różne konstrukcje teleskopów. Myślałem nawet o konstrukcji Cassegraina w wersji Gregoriana, lecz tubus musiałby być dość długi. Biorąc pod uwagę znoszenie się wad optycznych najbardziej do gustu przypadła mi wersja klasyczna.
Tutaj z pomocą przyszedł mi nasz Kolega z formum Krzysztof_P, który zorganizował mi optykę do teleskopu.
Teraz układ cechuje się następującymi parametrami:

Średnica LG - 272mm
Ogniskowa LG - 1114mm (paraboloida)
F LG - 4,1
Grubość LG - 37mm
Otwór wewnętrzny w LG - 52mm
Średnica LW - 85mm
Ogniskowa LW - 432,5mm K=-3,183 (hiperboloida)
Separacja luster - 803mm
Wypadkowa ogniskowa układu - 3800mm
F układu - 14
Wybicie wiązki poza LG - 300mm
Obstrukcja LW - 31,25%
Deklarowana dokładność LG - 1/17 Lambda (przy długości fali 560 nm)
Deklarowana dokładność LW - 1/18 Lambda
Napylenie luster z powłokami SiO2 o orientacyjnym współczynniku odbicia 91% - 92%
Waga tuby to około 18kg.

Klasyczny Cassegrain: IMG_3951_wynikM.jpg
Moje stanowisko obserwacyjne :)

Klasyczny Cassegrain: IMG_4018M.jpg



Chciałbym móc się pochwalić zdjęciami obrazów jakie daje ten teleskop, niestety okrutna prawda jest taka, że albo nie ma pogody albo ja nie mam czasu na obserwacje lub teleskop jest po prostu rozebrany bo akurat coś przy nim poprawiam a podczas zaledwie kilku sesji obserwacyjnych bardziej skupiałem się na kolimacji, którą nawiasem mówiąc chyba dopiero wczoraj udało mi się poprawnie przeprowadzić.
Teleskop wraz z montażem jest bardzo ciężki. Narazie więc mogłem sobie pozwolić na sesje z balkonu bloku w centrum miasta co na pewno nie zapewni dobrych obrazów. Znać też o sobie daje całkiem spora apertura a więc i trudności z wychładzaniem lustra oraz wiry ciepłego powietrza w tubie, które bardzo degradują obraz. Jest to wyraźnie widoczne podczas kolimacji na gwieździe poza ogniskiem (tzw star test).

W miarę czasu będę uzupełniał ten temat, ponieważ mam jeszcze sporo pomysłów na modyfikacje tego instrumentu.
Do tej pory poprawiłem:
- celę LG o trzymanie boczne lustra realizowane przez śruby z tworzywa sztucznego
- system kolimacji LG poprzez dodanie układu śrub kontrujących
- wymianę rury bafflowej z aluminiowej na bardzo lekką rurkę z tkaniny węglowej, którą sam wykonałem metodą worka próżniowego. Dzięki temu osiągnąłem dwie korzyści. Po pierwsze na pewno taką rurką nie ukruszę LG, po drugie nowa rurka jest lekka jak papier a więc dzięki małej bezwładności nie powinna zmieniać swojego położenia.
- przekonstruowałem mocowanie rury baffla z celą LG i z wyciągiem, dzięki czemu mam możliwość wyjmować cały układ bez wyjmowania LG oraz zyskałem możliwość niezwykle precyzyjnej regulacji współosiowości rury baffla i wyciągu do osi optycznej teleskopu.
- zmodyfikowałem orginalny wyciąg okularowy zębatkowy, który teraz jest bezluzowy
- dodałem uchwyty na tylnym deklu, które ułatwiają manewrowanie tubusem
- wyciąg wyposażyłem w 2" kątówkę Oriona z lusterkiem wymienionym na dielektryczne oraz ze specjalnym pierścieniem umożliwiającym obracanie kątówką i kontrowanie w wybranej pozycji. Tutaj chciałbym podziękować Panu Januszowi z Astrokrak za wykonanie pierścienia na najwyższym poziomie.
- zmiana optyki umożliwiła skrócenie tubusa o 25 cm - dzięki Krzysiek ;)

Klasyczny Cassegrain: IMG_3970_wynikM.jpg

Klasyczny Cassegrain: IMG_3974_wynikM.jpg

Klasyczny Cassegrain: IMG_3977_wynikM.jpg

Klasyczny Cassegrain: IMG_4015M.jpg

Klasyczny Cassegrain: IMG_4016M.jpg


W planach mam wycięcie w tylnym deklu otworów wentylacyjnych dla lepszej wymiany powietrza podczas chłodzenia, dodanie baffla LW oraz przebudowę orginalnego montażu.

Mam nadzieję, że mój projekt Wam się spodoba :)
Tak jak napisałem wcześniej, systematycznie postaram się uzupełniać ten temat o kolejne przeprowadzone modyfikacje.

Pozdrawiam
Adam
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

Postkamil11111 | 21 Kwi 2016, 00:04

Z niecierpliwościom czekam na jakieś fotki :)
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostAdam1 | 21 Kwi 2016, 00:08

Oczywiście, sam nie mogę się doczekać, zeby sprawdzić mozliwości tego teleskopu :)

Pozdrawiam
Adam
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

PostJanusz_P. | 21 Kwi 2016, 20:41

Fachowiec od figuracji i polerki jest zacny, znam go osobiście i lustra pewnie mają deklarowaną dokładność ale naparowanie we Wrocławiu to aluminium pokryte tlenkiem krzemu parowanym z łódki wolframowej a to daje sprawność zaledwie w granicach 86-88% na każdym lustrze i co za tym idzie sporo światła rozproszonego w układzie, to technologia z przed 50 lat :arrow: :roll: :oops:
Obecnie obowiązującym standardem jest pokrycie aluminium dwutlenkiem krzemu z działa elektronowego co skutkuje o wiele mniej porowatą powierzchnią i współczynnikiem odbicia w granicach 92-93% jak robi to choćby GSO :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAdam1 | 18 Cze 2016, 11:07

Witam

Chciałbym Wam pokazać kolejną modyfikację w tym teleskopie.
Ze względu na dość dużą objętość tuby, był spory problem z pozbyciem się ciepłego powietrza wewnątrz, które to skutecznie degradowało obraz. Wychładzanie się tuby trwało kilka godzin.
Obraz gwiazdy poza ogniskiem przed modyfikacją wyglądał tak, że widać było zniekształcenie w postaci "cycka" skierowanego ku górze - to obraz ciepłego powietrza uchodzącego z tuby, wiry, które się tam pojawiały (na załączonych zdjęciach to prawy górny róg).

Klasyczny Cassegrain: IMG_0002_m.jpg

Klasyczny Cassegrain: IMG_0008_m.jpg



Orginalnie tylny dekiel tuby nie posiadał żadnych otworów jednak sześcioramienne użebrowanie aż prosiło się o wykonanie trzech wycięć o dość znacznej powierzchni.

Klasyczny Cassegrain: IMG_4054_m.jpg

Klasyczny Cassegrain: IMG_4055_m.jpg



Tylny dekiel to aluminiowy odlew o grubości 1cm. Dzięki temu zabiegowi udało mi się zmniejszyć wagę całości o około 0,5 kg. Dość spora korzyść.
Miejsca przecięcia przefrezowałem używając "frezarki obwiedniowej" :) własnej konstrukcji. Dekiel pomalowałem co nadało mu naprawdę estetycznego wyglądu.
Jeszcze nie miałem okazji przetestować teleskopu po tej modyfikacji, ale na pewno przyniesie ona wymierne korzyści.

Pozdrawiam
Adam
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

Postzbyszek | 18 Cze 2016, 13:01

Myślałeś może nad wymianą tuby na np. aluminiową ? W/g mnie te firmowe są bardzo ciężkie i jakby telep latem wisiał na montażu to ugnie się .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 18 Cze 2016, 13:03

Cześć Adamie.

Widzę że cały czas coś Działasz przy swojej maszynce , tak trzymaj , Powodzonka w dalszych pracach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostAdam1 | 18 Cze 2016, 13:53

zbyszek napisał(a):Myślałeś może nad wymianą tuby na np. aluminiową ? W/g mnie te firmowe są bardzo ciężkie i jakby telep latem wisiał na montażu to ugnie się .


Hej
Zbyszek jasne, cały czas myślę, ale raczej nad tubą z kompozytu węglowego.
Muszę jednak dokładnie przemysleć każdy etap procesu, bo na pomyłkę mnie nie stać. Koszt materialu jest bardzo duży.
1 m2 tkaniny o grubości około 0,2mm to koszt około 90 PLN. Do tego należałoby uzyskać grubość przynajmniej tak o,4mm z jednej strony struktury sandwiczowej i tyle samo z drugiej strony (a być moze nawet więcej). Pomiędzy jakaś przekładka np pianka typu herex, że już nie wspomnę o bardzo drogiej przekładce honeycomb czyli strukturze plastra miodu z papieru kevlarovego. Sama zywica epoksydowa to pewnie przy takiej powierzchni jakieś 200 PLN.

Dlatego rozważam cały czas zmianę koncepcji na jakąś strukturę szkieletową ale nie rozkładaną tylko na stałe skręconą. Mógłbym coś takiego wykonać w oparciu o gotowe rurki węglowe, łatwiejszy w wykonaniu i tańszy krótki tubusik węglowy do osłony samej celi z lustrem głównym - czyli podobnie jak w topowych konstrukcjach RC. Niewątpliwą zaletą byłoby zredukowanie do minimum problemów z chłodzeniem oraz mała masa. Ciekawy jestem, czy taka konstrukcja ma jakieś wady poza większym ryzykiem przypadkowego uszkodzenia optyki...


Dzięki Krzysiek :) Działam działam. Widzę duży potencjał w tym sprzęcie.

Pozdrawiam
Adam
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

Postkk | 18 Cze 2016, 14:49

Tuba z włókna węglowego jest w porównaniu do stali czy aluminium kiepskim przewodnikiem termicznym. W przypadku zamkniętego katadioptryka nie jest to bez znaczenia. Mam 6" - czas chłodzenia dochodzi do 2-3h przy dużych różnicach temperatur. Jeśli zrobisz dwu warstwową z plastrem miodu w środku to będzie całkiem niezły izolator - nie dość że kiepska przewodność to jeszcze mostki termiczne zminimalizowane :)
Otwarta konstrukcja to jest to :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostAdam1 | 18 Cze 2016, 15:11

kk napisał(a):Tuba z włókna węglowego jest w porównaniu do stali czy aluminium kiepskim przewodnikiem termicznym. W przypadku zamkniętego katadioptryka nie jest to bez znaczenia. Mam 6" - czas chłodzenia dochodzi do 2-3h przy dużych różnicach temperatur. Jeśli zrobisz dwu warstwową z plastrem miodu w środku to będzie całkiem niezły izolator - nie dość że kiepska przewodność to jeszcze mostki termiczne zminimalizowane :)
Otwarta konstrukcja to jest to :)


Racja, tkanina węglowa będzie izolatorem. Niewątpliwie bedzie to jej wada.
Do zalet zaliczyć trzeba niską wagę przy duzej sztywności oraz niski współczynnik rozszerzalności cieplnej.

Kratownica w oparciu o rurki węglowe też będzie przyzwoicie sztywna, będzie miała niski współczynnik rozszerzalnosci i całość powinna być dość lekka a optyka będzie się chłodzić bardzo szybko.

Pewnie zatem skieruję się w stronę otwartej konstrukcji :) Przemyślę jeszcze wszystko.
Dzięki za sugestie

Pozdrawiam
Adam
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

PostFranz | 03 Lis 2016, 02:46

A widać coś przez to czy tylko lubisz dłubać przy nim? :shock:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 03 Lis 2016, 02:55

Janusz_P. napisał(a):Fachowiec od figuracji i polerki jest zacny, znam go osobiście i lustra pewnie mają deklarowaną dokładność ale naparowanie we Wrocławiu to aluminium pokryte tlenkiem krzemu parowanym z łódki wolframowej a to daje sprawność zaledwie w granicach 86-88% na każdym lustrze i co za tym idzie sporo światła rozproszonego w układzie, to technologia z przed 50 lat :arrow: :roll: :oops:
Obecnie obowiązującym standardem jest pokrycie aluminium dwutlenkiem krzemu z działa elektronowego co skutkuje o wiele mniej porowatą powierzchnią i współczynnikiem odbicia w granicach 92-93% jak robi to choćby GSO :arrow: :idea:


Ciekawe też z jakiego zacnego szkła jest to zrobione? Pewnie polski pyrex.... Ten cycek może się zmieniać w zależności od temperatury :roll:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostJanusz_P. | 03 Lis 2016, 09:35

Lustra dla Uniwersała robiło przed laty PZO i jest to zwykłe ale dobrze odprężone szkło lustrzane tupu Float :arrow: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAdam1 | 03 Lis 2016, 11:43

Franz napisał(a):A widać coś przez to czy tylko lubisz dłubać przy nim? :shock:


Cześć
Widzę, że temat żyje :)
Prawdę mówiąc to faktycznie więcej czasu poświęciłem na dłubanie przy teleskopie niż na obserwacjach.
Większość obserwacji tym sprzętem wykonałem z balkonu w bloku, więc warunki nie są idealne biorąc pod uwagę kłopotliwe oddawanie ciepła przez blok co skutecznie psuje obraz przy obserwacjach planetarnych.
Dosłownie raz miałem bardzo sprzyjające warunki. Widziałem taki detal na Jowiszu o jakim mi się nawet nie śniło. Dostrzegałem pojedyncze wiry na pasach chmur. Z DSów ładnie prezentowała się M57 - zaskakująco jasno widoczna jak na F14. Gromady kuliste rozbrajają detalem :)
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

PostAdam1 | 03 Lis 2016, 11:44

Franz napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Fachowiec od figuracji i polerki jest zacny, znam go osobiście i lustra pewnie mają deklarowaną dokładność ale naparowanie we Wrocławiu to aluminium pokryte tlenkiem krzemu parowanym z łódki wolframowej a to daje sprawność zaledwie w granicach 86-88% na każdym lustrze i co za tym idzie sporo światła rozproszonego w układzie, to technologia z przed 50 lat :arrow: :roll: :oops:
Obecnie obowiązującym standardem jest pokrycie aluminium dwutlenkiem krzemu z działa elektronowego co skutkuje o wiele mniej porowatą powierzchnią i współczynnikiem odbicia w granicach 92-93% jak robi to choćby GSO :arrow: :idea:


Ciekawe też z jakiego zacnego szkła jest to zrobione? Pewnie polski pyrex.... Ten cycek może się zmieniać w zależności od temperatury :roll:



Ten "cycek" to wynik jedynie uchodzącego ciepłego powietrza z tuby. Jak obracam teleskop w osi to on zawsze jest u góry. Stąd pomysł na zastąpienie tuby konstrukcją kratownicową ;)
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

PostAdam1 | 08 Kwi 2017, 10:29

Witam
Kontynuując temat mojego ATM-u, chciałbym Wam pokazać zdjęcie Jowisza, jakie udało mi się wykonać 2 kwietnia tego roku.
Pewnie obróbka nie do końca najlepsza a i seeing kiepski, do tego muszę się nauczyć ustawiać optymalne wartości gain oraz migawki dlatego wierzę, że uda mi się wykonać lepsze zdjęcie tym sprzętem.
Użyłem korektora dyspersji atmosferycznej, trochę "na czuja" i pewnie dało by się lepiej go ustawić ale już widzę jego zalety. Na fotografii widzimy chowającą się WCP.

Sprzęt:
Optyka D272, F-3800
Kamera ZWO ASI224-MC
Korektor dyspersji Atmosferycznej ZWO
W torze optycznym filtr UV/IR cut Baadera
Registax V5

Parametry zdjęcia:
88 klatek z 4070
FPS (avg.)=22
Shutter=44.23ms
Gain=103
Gamma=46
Histogramm=27%
Czas nagrania AVI=180 s

Pozdrawiam
Adam
Załączniki
Klasyczny Cassegrain: Jup_015345_2017_04_02_ROT.jpg
Jup_015345_2017_04_02_ROT.jpg (28.66 KiB) Obejrzany 9671 razy
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat