Wygodny adapter do projekcji afokalnej

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMichaś | 07 Cze 2016, 20:58

Witam, używałem opcji szukaj, jednak nie znalazłem żadnego tematu poruszającego to zagadnienie.
Jako domorosły i niespełniony astrofotograf postanowiłem spróbować swoich sił w fotografowaniu największych obiektów układu słonecznego, i jako że byłem bardzo zadowolony z efektów swojego projektu postanowiłem się podzielić moim patentem z resztą forum.
Artykuły które będą potrzebne:
-Okular, ja akurat wybrałem 9mm, który da mi powiększenie rzędu 200x, dodatkowo można w nim wygodnie odkręcić muszlę oczną tak, że zwiększa się odsunięcie źrenicy.
-Nożyczki
-Taśma klejąca
-Coś co będzie naszą kamerką/aparatem ja akurat wybrałem stary telefon.
Image

Aby sprawdzić dokładnie w którym miejscu światło "wychodzi" z okularu zastosowałem podkładkę, która świeci jasnym światłem, dzięki temu byłem w stanie przy włączonej aplikacji kamery w telefonie dokładnie ustawić względem siebie okular oraz obiektyw telefonu.
Image

Kolejnym krokiem będzie ułożenie obu elementów tak, by było nam wygodnie wykonywać na nich kolejne operacje, w moim wypadku wyglądało to tak:
Image


Kolejnym krokiem będzie usztywnienie konstrukcji, ja do usztywnienia wybrałem zaufaną brązową taśmę klejącą używaną często do zabezpieczania paczek:
Image

Wstępnie usztywniony okular prezentuje się na moim telefonie w ten sposób:
Image

Gotowe urządzenie prezentuje się tak:
Image
Wygląda nieco jak aparat kompaktowy, i tak też zalecam to przenosić, ze względu że po takiej modyfikacji jest on cięższy w miejscu optyki :!:

Tak wygląda wersja pierwotna, zamontowana bezpośrednio na gumie ochronnej do mojego aktualnego telefonu:
Image

No i ostatecznie tak to wygląda w wyciągu ;)
Image

A tak wygląda jowisz wykonany wczoraj na szybko bez jakiejś specjalnej obróbki i zabawy z ustawieniami, ze względu na to że było już dość późno, jednak widać potencjał
Image

Pozdrawiam i mam nadzieję że mój poradnik się przydał :!: :!: :!:
Michaś
 

PostLukacz | 07 Cze 2016, 21:09

Bardzo inspirujący tutorial :)
Chciałbym dopytać parę rzeczy;

Czy taśma użyta do połączenia zapewnia odpowiednią jego sztywność?

Jak długie avi, ew. ile klatek można uzyskać za jednym "podejściem"?

Czy użyty sensor zbytnio się nie przegrzewa podczas pracy?

Czym kolega obrabia materiał, bo wynik jest bardzo zadowalający w stosunku do poniesionych nakładów :).
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostMichaś | 07 Cze 2016, 21:13

Lukacz napisał(a):Bardzo inspirujący tutorial :)
Chciałbym dopytać parę rzeczy;

Czy taśma użyta do połączenia zapewnia odpowiednią jego sztywność?

Jak długie avi, ew. ile klatek można uzyskać za jednym "podejściem"?

Czy użyty sensor zbytnio się nie przegrzewa podczas pracy?

Czym kolega obrabia materiał, bo wynik jest bardzo zadowalający w stosunku do poniesionych nakładów :).


Odpowiednio użyta taśma zapewni wystarczającą sztywność
Avik kręciłem minutowy, jeżeli odpowiednio usztywnimy konstrukcję "sky is the limit" ;)
Co do temperatury samego sensora nie jestem pewien, jednak dane statystyczne wskazały że temperatura procesora wynosiła 75 stopi, więc następnym krokiem będzie domontowanie radiatora.
Użyłem autostakkerta, a potem trochę wyostrzyłem w photoshopie cs2, myślę że spokojnie można zrealizować obróbkę lepiej, ale tak jak mówiłem robiłem to na szybko.
Prowadziłem z powodzeniem ręcznie, więc jest to jak najbardziej budżetowe rozwiązanie :)
Michaś
 

PostKrzysiuOzi | 06 Wrz 2016, 01:02

Witam.
Całkiem ciekawy patent. Ja bym miał problem ustawić aparat i okular w jednej osi. Tym bardziej że okular którym robię fotki ma ogniskową 25mm i ER 20mm. Dlatego kupiłem sobie adapter afokalny. Dokładnie taki: http://teleskopy.pl/Adapter-afokalny-do ... -2416.html
Z jego pomocą robię fotki telefonem przez MAKa 127. Moim zdaniem twój pomysł jest bardzo ciekawy jak i oryginalny, szczególnie biorąc pod uwagę poniesione wydatki (kawałek taśmy i tyle). Gratuluję pomysłowości i pozdrawiam.
Jedna z moich lepszych fotek:
Sprzęt: SW MAK 180, SW MAK 127, Newton SW 150/750, refraktor SW 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1
 
Posty: 111
Rejestracja: 07 Lip 2016, 18:29
Miejscowość: Gliwice

 

PostKrzysiuOzi | 06 Wrz 2016, 01:09

Wygodny adapter do projekcji afokalnej: 20160531_035014.jpg
Sprzęt: SW MAK 180, SW MAK 127, Newton SW 150/750, refraktor SW 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1
 
Posty: 111
Rejestracja: 07 Lip 2016, 18:29
Miejscowość: Gliwice

 

PostKrzysiuOzi | 19 Wrz 2016, 08:16

Zapomniałem podać danych co do fotki Księżyca.

Teleskop: SW MAK 127
Okular: Celestron X-Cel LX 25 mm
Aparat: Samsung Galaxy S6
Metoda: afokalna
ISO: 50
ekspozycja 1/750 (o ile dobrze pamiętam)
Balans bieli: automatyczny
Ostrość: ustawiona ręcznie w MAKu 127 (autofocus wyłączony)

PS: Jak na fotkę zrobioną telefonem to i tak nieźle wyszło. Jestem z niej dumny. Pozdrawiam
Sprzęt: SW MAK 180, SW MAK 127, Newton SW 150/750, refraktor SW 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1
 
Posty: 111
Rejestracja: 07 Lip 2016, 18:29
Miejscowość: Gliwice

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat