Moja tuba 200x1000 na dobsie.

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Posttafig | 20 Sty 2008, 09:57

Tak wygląda aktualnie mój teleskop, do którego dorobiłem dobsa. Montaż został wykonany z płyty wiórowej a obrót w azymucie uzyskałem dzięki zamocowaniu na osi głównej okrągłego metalowego talerzyka do którego przyspawałem co 120 stopni trzy pręty gwintowane fi 10 mm. Na końcach prętów nakrętkami samo kontrującymi przykręciłem łożyska. Całość obraca się lekko i bardzo płynnie a pomysł z łożyskami zawdzięczam panu Januszowi Wilandowi.Ja tylko troche go zmodyfikowałem z racji tego, że mam dostęp do spawarki i potrafię spawać.Obrót w wysokości wykonywany jest za pomocą łożysk umocowanych w piastach wykonanych z teflonu.W obejmie trzeba było tylko wykonać otwory na gwint M10 i wkręcić krótkie ośki


.Image
Tuba 200 x 1000 na dobsie Home
http://tafigastro.vgh.pl/news.php
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Rejestracja: 11 Lis 2006, 00:24
Miejscowość: Ryczywół

PostJaLe | 20 Sty 2008, 10:10

Jeżeli chcesz sie podzielić swoim rozwiązaniem to może pokaż więcej zdjęć i to w zbliżeniu, bo w tej chwili to na tej miniaturce nic nie widać :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostIgnisdei | 26 Sty 2008, 15:03

Tadek, mam b. wielkie obawy co Twojego mocowania na jednej obejmie.
Nie lepiej puścić z boku szyny i dać dwie obejmy?
Na tą jedną obejmę będą działały olbrzymie siły. Możesz w ten sposób zdeformować rurę. Proponuję daj dwie szyny z boku ( standardzie syncianego dovetalia 34 cm). Wiem że w tym telpie blacha jest grubosza niż w syncie 8" i nie potrzebujesz wręg, jednak wiele ryzykujesz utrzymując cały ciężar w poziomie na 5 cm obręczy.Możesz mieć banana. Proponuje zrobić tak:
Image
Ostatnio edytowany przez Ignisdei, 26 Sty 2008, 17:03, edytowano w sumie 1 raz
Ignisdei
 

Postsaywiehu | 26 Sty 2008, 15:34

Hmmm... chyba zrobiłbym dokładnie tak, jak pisze Robert.
saywiehu
 

Posttafig | 27 Sty 2008, 10:01

Rura jest naprawdę grubsza od zwykłej synty i jak na razie się z nią nic nie dzieje.Poza tym myślę iż na takim kawałku raczej nie powinna się uginać, a nad zastosowaniem dwóch obejm oczywiście myślałem tylko, że będzie to dodatkowy balast do dźwigania już i tak dość ciężkiego sprzętu.
Tuba 200 x 1000 na dobsie Home
http://tafigastro.vgh.pl/news.php
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Rejestracja: 11 Lis 2006, 00:24
Miejscowość: Ryczywół

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Orion 1967 oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat