Laser do celowania na polarną

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMateuszW | 27 Lip 2016, 00:50

Zainspirowany wynalazkiem Wessela (http://astropolis.pl/topic/44056-laser- ... na-polarn/) postanowiłem sprawić sobie podobną zabawkę. Zaczęło się od tego, że w moim zielonym wskaźniku zepsuł się wyłącznik. Chciałem go wymienić, ale procedura dostania się do środka spowodowała całkowitą destrukcję obudowy :) Tak więc został totalnie wybebeszony środek. Laser działał, więc postanowiłem mu znaleźć nowy dom. Zamówiłem w Astrokraku mocowanie, dorobiłem grzałeczkę z rezystorów oraz kabelek i tak to wyszło:
Laser do celowania na polarną: DSC_5123s.jpg

Laser do celowania na polarną: DSC_5128s.jpg

Laser jest zasilany z napięcia ok 2,8V (tyle akurat uzyskałem na diodach prostowniczych z 5V). Co ciekawe, gdy dałem 3,4V laser świecił dokładnie tak samo. A jak baterie miały 2,8V, to całkowicie zdychał w przeszłości... Pewnie laser po włączeniu powodował dodatkowy spadek napięcia na baterii. A tak to wygląda na montażu:
Laser do celowania na polarną: DSC_5136s.jpg

Laser do celowania na polarną: DSC_5137s.jpg

Laser świeci bardzo dobrze, dużo stabilniej, niż wcześniej na bateriach. Super wygodnie się nim celuje - polecam! Jest to gadżet, ale przydatny. Do lunetki zaglądam dopiero, jak jest już w niej polarna i mam absolutną pewność, że to właśnie ona. Niby umiem wyczuć polarną w lunetce, ale ze dwa razy mi się zdarzyła pomyłka w przeszłości :) Laser przyda się szczególnie, gdy wyjadę na nieco inną szerokość geogr. Wtedy elegancko zmienię sobie wysokość montażu bez katowania się przy lunetce.
Załączniki
Laser do celowania na polarną: DSC_5128s.jpg
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMichaś | 27 Lip 2016, 07:10

Super rozwiązanie, będąc wysoką osobą celowanie w normalny sposób na polarną to masakra, i na następny dzień zawsze bolała mnie głowa przez te dziwne akrobacje szyją ;)
Michaś
 

PostŁukasz_M | 30 Wrz 2016, 10:46

MateuszW czy mógłbyś zdradzić ile cię to mocowanie w Astrokraku kosztowało? Rozumiem że całe mocowanie tam było zrobione według twojego projektu tj elementy toczone, śrubki i sprężyny od nich.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostMateuszW | 30 Wrz 2016, 16:39

Hmm, niestety nie zachowała się korespondencja na PW, więc dokładnie nie sprawdzę. Ale strzelam, że to było coś koło 80 zł. Zamówiłem 2 elementy toczone + sprężyny, a śrubki miałem swoje.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Posttiger | 14 Wrz 2017, 22:02

Szczerze mówiąc przeoczyłem ten wątek, jednak ,,nie chwaląc się" wydumałem sam bardzo podobne rozwiązanie do mojego LX-80 EQ-AZ. Mont ten nie posiada lunetki biegunowej, a jego ,,instrukcyjne" ustawianie na biegun można o ,,t..łek roztrzaść". Na razie wszystko znajduję się w fazie ,,obróbki skrawaniem", ja jednak wykorzystałem laser kupiony na ,,alegro". Ale zasada jest b. podobna. Samo ustawianie laserem będzie trochę intuicyjne, i będzie polegało wycelowaniu wiązki lasera (zielonego) na odcinek m/w 1/30 odległości pomiędzy Polaris a Kochab Małego Wozu. Co do tych odległości pewnie będę musiał dojść metodą prób i błędów, ale i tak ,,będzie na oko". Koszt rozwiązania ( z laserem) powinien wynieść ok. 300zł. Na ten pomysł ,,wpadłem", widząc ludzi podświetlających zielonym laserem w montażach z lunetką biegunową.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postterumik | 26 Wrz 2017, 14:30

Dzień dobry wszystkim.

Bardzo fajny laser, czy laser był samodzielnie wykonany ?
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 Wrz 2017, 14:27

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2017, 17:21

Oprawa regulacyjna wykonana była w Astrokrak a z tego co pamiętam leser był kupiony jako gotowy przez kolegę :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 26 Wrz 2017, 17:35

Piękne wykonanie! Szkoda, że takich przydatnych dodatków do HEQ5 (jak ten laser, czy brakująca libelka do trójnogu) nie ma do wzięcia na półce w Astrokraku :P
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 27 Wrz 2017, 09:18

Tego się akurat nie da mieć na półce bo otwór przedni w montażu przez który patrzy lunetka biegunowa i w który wkłada się ten laser nie jest obrabiany, to surowy odlew z rożnymi grubościami lakieru proszkowego w rożnych sztukach i taką oprawę lasera trzeba przymierzać indywidualnie do danego egzemplarza montażu bo inaczej albo nie wejdzie albo będzie sama wypadać, tak samo jest z wręgami do teleskopu, każdy tubus ma inną średnicę wewnętrzna i musi do nas trafiać do przymiarki wręg mocowanych na wcisk bo dycha luzu i wręgi nie będą się trzymać i nie dadzą sztywności tubusowi :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 27 Wrz 2017, 11:20

Może gumowy element na zewnątrz załatwiłby sprawę?
Gdybyś był skłonny wykonać mi takie Mateuszowe rozwiązanie "na miarę", to zamówię to przy okazji umówionego już wcześniej "belt moda".
Ta moja uwaga, to w dobrej wierze :) W Astroshopie, czy TS-ie oferta na takie dodatki wywołuje zawrót głowy :roll:
Widzę ogromny potencjał dla Astrokraka gdyby takie przydatne części wprowadzić na tamten rynek.
Z różnych pierścieni i złączek, które zamawiałem u Ciebie w firmie wszystkie mam profesjonalnie wykonane jak z fabryki, co też widać na tych fotkach od Mateusza! :o
Niektóre zapewne są powtarzalne i nawet niektórzy użytkownicy nie wiedzą, że można ułatwić sobie życie :idea:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 29 Wrz 2017, 17:39

Na rynek niemiecki ze złączkami raczej nie wejdę, nie ta skala naszej produkcji trzeba by zainwestować w ze dwie tokarki i frezarkę CNC i nie da sie w Europie tego taniej wyprodukować niż w Chinach przy naszych Europejskich kosztach produkcji :arrow: :roll: :oops:
Co innego zaspokajanie lokalnego rynku i robienie przeróżnych złączek na indywidualne zlecenie Klienta który dokładnie wie czego potrzebuje i to jest nasze miejsce na rynku bo jesteśmy często w stanie dostarczyć zamawianą, nietypową złączkę już z wyczernieniem galwanicznym do 2-3 dni roboczych od jej zamówienia :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttiger | 26 Paź 2017, 22:18

Ja co prawda w moim LX-80 dorobiłem płytkę z aluminium (wywaliłem oryginalną, była plastikowa- cienka) z nagwintowanym otworem.Przez co mam sztywne, powtarzalne połączenie po każdym wkręceniu lasera. Ale na te ,,rozbieżne" średnice otworu LB w montach SW można by pewnie zaradzić , dając np; ciut większy luz skompensowany odpowiednimi oringami. U mnie nie zdało by to egzaminu, ponieważ wykorzystałem niebieski laser, a ten jest dość długi i ciężki. ,,Obgięcia" pod wpływem ciężaru i ,,elastyczności" mocowania, wprowadzały by zbyt duży błąd, czyniąc ,,wynalazek" bezużytecznym. Jednak wykorzystując sam układ diody laserowej (zasilanie wyprowadzone na zewnątrz) i niewielkie gabaryty (egzemplarz z fotki postu), mogło by to się ,,udać". Ostatnio, to nawet myślę, aby laser z tego mocowania ,,wywalić", a na jego miejsce zainstalować ,,normalną" LB. Oczywiście trzeba by w obudowie adaptera, wyciąć odp. otwór, i zainstalować jakieś lusterko diagonalne, coś na zasadzie LW w niutonach, Pewnie by to sporo poprawiło dokładność ustawień na Biegun Pn (mój mont nie posiada LB). Jednak, że laser mógłby być też ,,przyklejony" równolegle do LB w celu ,,szybszego" ustawienia. A oto moje ,,zaradzenie" problemowi (braku LB w moncie LX-80):
Załączniki
Laser do celowania na polarną: DSC04025 (Kopiowanie).JPG
Ostatnio edytowany przez tiger, 04 Lis 2017, 19:32, edytowano w sumie 1 raz
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostMateuszW | 01 Lis 2017, 23:10

chavez1976 napisał(a):Może gumowy element na zewnątrz załatwiłby sprawę?
Gdybyś był skłonny wykonać mi takie Mateuszowe rozwiązanie "na miarę", to zamówię to przy okazji umówionego już wcześniej "belt moda".
Ta moja uwaga, to w dobrej wierze :) W Astroshopie, czy TS-ie oferta na takie dodatki wywołuje zawrót głowy :roll:
Widzę ogromny potencjał dla Astrokraka gdyby takie przydatne części wprowadzić na tamten rynek.
Z różnych pierścieni i złączek, które zamawiałem u Ciebie w firmie wszystkie mam profesjonalnie wykonane jak z fabryki, co też widać na tych fotkach od Mateusza! :o
Niektóre zapewne są powtarzalne i nawet niektórzy użytkownicy nie wiedzą, że można ułatwić sobie życie :idea:

O, dopiero znalazłem Twoją odpowiedź :) Generalnie to mocowanie było wykonane z mojego pomysłu i projektu, jak jeszcze myślisz o tym, to mogę poszukać i podesłać Ci rysunek, żebyś mógł sobie zamówić. Żeby to produkować seryjnie widzę inny problem - lasery. Ja wybebeszyłem jakiś, który miałem, ale to nie jest metoda na normalną produkcję. Trzeba by znaleźć stosownego chińczyka, który dostarczy takie moduły za opłacalną cenę. Pewnie jest to do zrobienia, ale komuś musiałoby się chcieć tym zająć :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postchavez1976 | 02 Lis 2017, 07:43

Dzięki za info. Byłbym wdzięczny, gdybyś mógł podesłać rysunek na PW. Dogadam się z Januszem :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat