Montaż mini Dobson na statywie foto

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postalecze | 26 Sie 2016, 11:20

Ze względu na trwające poszukiwania małego, używanego Mak-a (90 lub 102) jednocześnie myślę nad montażem do niego. Ze względu na ograniczenia finansowe i miejsce obserwacji (miasto, mieszkanie w bloku, kiepskie usytuowanie, brak miejsca) myślałem o montażu typu mini Dobson. Znalazłem taki w cenie ok. 130zł:
Montaż mini Dobson na statywie foto: Omegon-Montaz-Mini-Dobson.jpg
Mini Dobson
Omegon-Montaz-Mini-Dobson.jpg (10.04 KiB) Obejrzany 7699 razy


Jednocześnie myślę nad zwiększeniem mobilności przez dodanie możliwości umieszczenia go na statywie foto.

Coś na zasadzie głowicy Sky Watcher Virtuoso:
Montaż mini Dobson na statywie foto: 98362_Virtuoso_konf03.jpg


Ta głowica ma oczywiści gwint (gniazdo) chyba 3/8" na spodzie. Jak przypuszczam ten mini Dobson na pewno nie ma takiego gwintu.

I tu moja prośba/ pytanie o podpowiedź: gdzie nabyć coś na kształt płytki montażowej z gwintem 3/8 albo 1/4" którą można by przykręcić na spodzie tego mini Dobsona i czy sam pomysł jest wart realizacji?

Znalazłem po wielu poszukiwaniach coś takiego:
Montaż mini Dobson na statywie foto: small_slidekamera_001.jpg


To jest płytka montażowa do slidekamery ale od biedy można ją chyba wykorzystać. Z góry dziękuję za podpowiedzi i uwagi. Pozdrawiam
SW MAK-90 + Virtuoso, Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Sie 2016, 11:08
Miejscowość: Bytom, Zabrze

PostJanusz_P. | 30 Sie 2016, 09:02

Nie wiem ile kosztuje ta płytka ale mogę Ci wytoczyć tarczę o grubości 10 mm i średnicy 60 mm z otworem centralnym z gwintem statywowym i 3 otworami gzymkowanymi na solidne wkręty Spax do przykręcenia do dolnej podstawy za powiedzmy 30 zł już z oksydowaniem galwanicznym i Spaxami w komplecie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postalecze | 30 Sie 2016, 09:37

Z tego co oglądałem to takie płytki kosztują w okolicach 60 zł. Taka wytoczona płytka przy takiej średnicy i grubości była by o wiele lepsza i solidniejsza :D no i połowę tańsza. Bardzo dziękuję za info. Na razie jestem na etapie poszukiwań używanego Mak-a i nie wiem czy uda mi się nabyć samą tubę czy może trafię wraz z głowicą Virtuoso w dobrej cenie. Jeśli pierwsza opcja to bardzo chętnie się zgłoszę po płytkę. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam :D
SW MAK-90 + Virtuoso, Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Sie 2016, 11:08
Miejscowość: Bytom, Zabrze

Postbuff | 13 Wrz 2016, 21:46

Miałem kiedyś głowicę Virtuoso na statywie alu LT-1 (z EQ3-2) i się to fajnie sprawdzało, stabilnie itp. Statywy takie chodzą na giełdzie czasami za ok 100 pln.
Meade LX200 ACF 8", Vixen GP2, SW 150/600, QHY163C
 
Posty: 99
Rejestracja: 21 Kwi 2015, 10:42
Miejscowość: Kraków

 

Postalecze | 19 Wrz 2016, 21:37

Od kilku dni mam Virtuoso + mak90 i myślę nad statywem. Fakt aluminiowe statywy LT-1 pojawiają sie na giełdzie w rozsądnych cenach ale zastanawiam się nad mocowaniem głowicy Virtuoso do takiego statywu. Gwint w Virtuoso jest 3/8 cała w okrągłej stopce o średnicy 7 cm i grubości 2cm, czy ona wejdzie do otworu statywu i czy w statywie też jest śruba 3/8? No i ze statywu wystaje jeszcze "pazur" który chowa się w wycięciu głowicy Eq-3-2 a tu nie za bardzo ma się gdzie schować. Montażu Eq-2 i statywu nie miałem więc piszę tylko o tym co widzę na zdjęciach :roll:
SW MAK-90 + Virtuoso, Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Sie 2016, 11:08
Miejscowość: Bytom, Zabrze

PostJanusz_P. | 20 Wrz 2016, 09:26

Tu trzeba zrobić przejściówkę wyższą niż pazur i na niego wykonać w niej boczny otwór oraz dać na dole statywu zrobioną specjalnie długą śrubę fotograficzną 3/8" :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postalecze | 24 Paź 2016, 15:48

Witam ponownie,

Nie udało mi się kupić statywu LT-1 w rozsądnej cenie na giełdzie więc z konieczności, tymczasowo zakasałem rękawy i zrobiłem drewniany statyw. Nie testowałem jeszcze bo pogoda nie dopisuje, "na sucho" w mieszkaniu po przykręceniu głowicy statyw zachowywał się dość stabilnie. Wrzucam fotki i pozdrawiam
Załączniki
Montaż mini Dobson na statywie foto: IMG_20161024_153623.jpg
Montaż mini Dobson na statywie foto: IMG_20161024_153633.jpg
SW MAK-90 + Virtuoso, Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Sie 2016, 11:08
Miejscowość: Bytom, Zabrze

PostBenedykt | 24 Paź 2016, 16:11

alecze napisał(a):Witam ponownie,

Nie udało mi się kupić statywu LT-1 w rozsądnej cenie na giełdzie więc z konieczności, tymczasowo zakasałem rękawy i zrobiłem drewniany statyw. Nie testowałem jeszcze bo pogoda nie dopisuje, "na sucho" w mieszkaniu po przykręceniu głowicy statyw zachowywał się dość stabilnie. Wrzucam fotki i pozdrawiam


Moim zdaniem trochę przekombinowałeś ...

Według mnie statyw na czterech nogach nie sprawdzi się w warunkach polowych. Z bardzo prostej przyczyny - trudno Ci go będzie go ustawić na twardym podłożu tak, by stał stabilnie na wszystkich czterech nogach. Na miękkim gruncie (trawie) też nie będzie dużo lepiej.

Druga sprawa - wydaje mi się (to moje przypuszczenie), że rozstaw nóg statywu jest zbyt mały, przez co łatwo będzie go przewrócić. No chyba, że go dociążysz na przykład woreczkiem z kamykami zawieszonym na śrubach ustalających rozstaw nóg.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postalecze | 08 Lis 2016, 12:11

Co do wypoziomowania to w pełni się zgadzam, cztery nogi trudno wypoziomować. Dlatego z założenia to raczej statyw na balkon/taras no i nie miałem pomysłu jak prosto połączyć trzy nogi więc poszedłem trochę "na łatwiznę". Co do rozstawu nóg - wizualnie na zdjęciach faktycznie wydaje się mały ale to przez perspektywę zdjęcia. Rozstaw ma ponad 70 cm a wysokość statywu to około 110 cm więc wg mnie taki stosunek podstawy do wysokości powinien zapewnić jaką taką stabilność. Pozdrawiam
SW MAK-90 + Virtuoso, Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Sie 2016, 11:08
Miejscowość: Bytom, Zabrze

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat