Tuba z aluminium do Synty 200/1000

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postzbyszek | 26 Wrz 2016, 11:23

Kupiłem tu na giełdzie obejmy, LW, LG z cela od 200/1000 , bo mój telep ma do napylenia wszystko, takie agresywne powietrze . Dorobiłem tubę do części co kupiłem i nawet zadowolony jestem. Z arkusza blachy 1000x 750 0, 8 mm grubości zwinąłem tubę na rurze 200 setce. Obejmami to uchwyciłem, cela i pierścień górny dokładny wymiar dały, stopniowo skręcałem , na koniec złączenie blach wzdłuż szwu pchełkami skręciłem. Próbowałem znaleźć zakład co walcarkę ma, ale wszystko w okolicy popadało . Kompletny tuba z obejmami waży 7,2 kg . Tubę ma dłuższą, bo blacha z metrowego arkusza cięta i taką zostawiłem, za odrośnik może służyć. Kosztowała 34 zł . Jest sztywna, ale można ja nożem ciąć , nawet zwykłym do tapet, ale wielokrotnie .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2016, 16:22

Fajnie że zrobiłeś nową tubę ale napisz jakiego gatunku aluminium ja wykonałeś :?: i jaki jest zysk na oszczędności wagi względem tuby oryginalnej, innymi słowy czy gra jest warta świeczki :arrow: :roll:
Tym bardziej że aluminium ma od stali aż kilkukrotnie wyższy współczynnik rozszerzalności cieplnej czyli ognisko w tym teleskopie bedzie jechać ze spadkiem temperatury kilkakrotnie bardziej niż w stalowej tubie :arrow: :roll: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 26 Wrz 2016, 16:57

Aluminiowa blacha ważyła 1,6 kg, oryginalna tuba z 3,2 kg , miałem tylko jej fragment , jakby ktoś kratownicę planował zrobić .
Nie wiem z jakiego aluminium tuba teraz jest, tylko takie sprzedawali, "sprężyste" mocno . Nie przeszkadza mi do obserwacji, ze długość tuby zmienia się, każdy po swojemu ostrość ustawia, do tego moje oczy też pływają i co chwile korygować ostrość muszę . ..
W takich zabawach zawsze blokowała mnie tuba, a teraz pobawić się mogę , dla mnie waga już ma znaczenie i tym bardziej zadowolony jestem.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 27 Wrz 2016, 10:06

Ile waży teraz cała tuba po tuningu :arrow: :?:
To jak sprężysta blacha to dobry znak a najważniejsze jest zadowolenie z udanego ATM, czekamy na zdjęcia :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat