Tubus do małego newtona-z czego?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postastrofan | 25 Lis 2018, 21:14

Witam. Tak jak w temacie. Nie posiadam doświadczenia w budowie teleskopów ale chciałbym zrobić małego newtona z posiadanej optyki. Zakupiłem ostatnio oryginalną optykę od rosyjskiego teleskopu tał-2 o parametrach 150/1200. Światłośiła jest umiarkowana co predysponuje telepa do obserwacji planetarnych. Ale do wracając do tematu. Szukam i myślę z czego wykonać ten tubus. Waga oczywiście jest ważna ale tubus karbonowy chyba muszę skreślić z listy z racji kosztu. :roll:
Znalazłem kilka firm które sprzedają rury aluminiowe w dużych średnicach aż do 220mm.
W programie newt for web wprowadziłem dane oryginalne dla tuby o średnicy wawnętrznej 170mm i wyłazi mi że średnica na wlocie jest za mała. Chciałbym trzymać się jak najbardziej oryginału gdyż cela ma taką średnicę montażową. Nie chcę generować dodatkowych kosztów w postaci wymiany celi.
Firma posiada w ofercie model fi 170mm ale o grubości ścianki 5mm i trzeba by to przetoczyć do grubości 2-3mm.
Proszę o podpowiedzi i sugestie. Nie chcę też pakować optyki do tubusa po chińczyku z cienkiej blaszki.Może macie inne pomysły na materiał na tubę. Teleskop ma być solidny ale bez przesady. Tuba powinna mieć poniżej 10kg. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postastrofan | 26 Lis 2018, 15:32

Nikt nie budował pełnej tuby newtona tutaj? :roll:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postbolid25 | 26 Lis 2018, 15:48

Tak jak pisałeś tubus aluminiowy będzie najlepszy i tą drogą idź jeśli chcesz żeby było profesjonalnie.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postzbyszek | 26 Lis 2018, 18:10

W sklepach czy hurtowni z materiałami reklamowymi czy metalowymi kupisz potrzebny kawałek arkusza blachy aluminiowej o grubości z 0.8 mm . Rura pewne z 180 - 200 mm średnicy na ten tubus będzie potrzebna . Z tym arkuszem blachy idziesz do zakładu co ma walcowarkę do gięcia blach i tam wygna w walec . Wymiar rury warto zrobić taki, jakie są dostępne typowe obejmy . Przyszłą tubę można dać do pospawania kawałkami, czy najprościej na zakładkę złożyć i pchełkami/ takie wkręty używane w wentylacji / samemu skręcić Robiłem tak z tuba na telep 200/1000 owinąłem z dołu na celi, w środku 2 obejmy wymiar trzymały , a z góry o pierścień usztywniający . Jak nie masz dostępu do walcowarki , to możesz blachę w łuk wyginać na rurze kanalizacyjnej setce , stopniowo , kilka razy i wymiar do potrzebnego uzyskasz. To robiłem na kocu by nie porysować powierzchni przyszłej tuby . Otwory na mocowanie pająka zrób mniejsze i do potrzebnego wymiaru rozkręć szczypcami , włożysz je zamknięte w otwór i prawo, lewo . Tak aż właściwy wymiar uzyskasz, brzegi otworu będą grubsze = sztywniej pająk trzymać będą . W/g mnie tuby z zewnątrz nie trzeba malować ,
W wentylacji używa się rur spiralnie skręcanych z paska blachy , to bez roboty było by , ale zakładki widać .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postwaldi1 | 26 Lis 2018, 19:13

Jaka dlugosc tuby Ci wychodzi?Muszę zmierzyć ile moja walcarka da radę max ale chyba 105cm.
Grubość blachy Alu jaką chcesz się załatwi bo mam niedaleko hurtownie.Jak jesteś zainteresowany to daj znać.Średnice mogę zrobić jaka chcesz.Mogę nawet zawieź Ci ja do lakierni proszkowej koszt około 40zł/m kw.
Waga tuby 100cm x fi200 gr 2mm to około 3.5kg.Grubosc 3.mm 5.5kg.koszt blachy około 100-120zl.O ile nie będę musiał wziąść całego arkusza.Zadzwonię zapytać.Koszt wysyłki + pakowanie do jakiejś bezpiecznej tuby kartonowej trza by się zorientować.Nie wiem czy się opłaca.Chyba lepiej co znaleźć na miejcu.Ale w ostateczności mogę pomóc.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postastrofan | 26 Lis 2018, 19:43

Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem a także za chęć okazania pomocy. Na razie napisałem parę maili do firm i poczekam na odpowiedź. Przeważnie trzeba kupić taką 4m lance ale mam jeszcze na oku 2 firmy. Jest szansa że sprzedadzą 2m i utną na potrzebny wymiar.
Czy mam brać pod uwagę rodzaj alu np PA38 czy do tego celu nie ma to znaczenia?
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postendriu624 | 26 Lis 2018, 22:21

astrofan napisał(a):Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem a także za chęć okazania pomocy. Na razie napisałem parę maili do firm i poczekam na odpowiedź. Przeważnie trzeba kupić taką 4m lance ale mam jeszcze na oku 2 firmy. Jest szansa że sprzedadzą 2m i utną na potrzebny wymiar.
Czy mam brać pod uwagę rodzaj alu np PA38 czy do tego celu nie ma to znaczenia?

Takie rury są przeważnie z PA38 ,jak i inne profile, taką rurę kupiłem do ATM Tal 100r , i są bardzo dobrze obrabialne mechanicznie ( toczenie) , oraz dobrze się barwią chemicznie, PA 6 jest już trudny do anodowania i barwienia z powodu dużej ilości dodatków stopowych , stosowany np, na korpusy silników spalinowych i części o wyższej wytrzymałości mechanicznej, dodatkowo PA 6 , PA 8 , ma mniejszą rozszerzalność temperaturową od PA 38.


A tu firma w Pruszcz Gdański i Starograd . Czyli za płotem

http://elka.gda.pl/

http://mirrastal.pl/nasza-oferta/metale ... niowe.html

https://www.cylex-polska.pl/pruszcz-gda ... inium.html
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postastrofan | 06 Gru 2018, 23:48

Witam. Trochę długo czekałem na odpowiedzi firm, często bez odpowiedzi lub z odpowiedzią w stylu- nie mamy, nie sprzedajemy w ilościach detalicznych. :roll:
Pewnie cały rurociąg musiałbym zamówić. :lol:
Jedna firma ma i może sprzedać minimum 2m. Cena 320zł plus 30zł przesyłka. Tylko jest pewien kłopot. Jest to rura dużo większa niż planowałem. Fi 200 a grubość to aż 5mm. Cholera z tego można działo zrobić :evil: . 9kg/m żywej wagi.
Tu moja prośba i pytanie. Czy jest ktoś z forumowiczów, który pomógłby mi odchudzić rurkę o połowę do ludzkiej wagi i ma dostęp do odpowiedniej wielkości tokarki? Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postmst | 08 Gru 2018, 19:33

Cześć,

A może zrobić tubus z drewna ?

Na przykład w USA, czy Japonii robią to całkiem zgrabnie:

https://www.gregorystrike.com/2010/05/1 ... lescope-2/
http://www.geocities.jp/toshimi_taki/

Dawniej nie przeszkadzał nawet kwadratowy przekrój "rury" :). Na przykład francuski podręcznik autorstwa J. Texereau:

http://www.astrosurf.com/texereau/
 
Posty: 13
Rejestracja: 07 Wrz 2012, 23:05

 

Postmarek70 | 08 Gru 2018, 20:02

"Witam. Tak jak w temacie. Nie posiadam doświadczenia w budowie teleskopów ale chciałbym zrobić małego newtona z posiadanej optyki. Zakupiłem ostatnio oryginalną optykę od rosyjskiego teleskopu tał-2 o parametrach 150/1200. Światłośiła jest umiarkowana co predysponuje telepa do obserwacji planetarnych. Ale do wracając do tematu. Szukam i myślę z czego wykonać ten tubus. Waga oczywiście jest ważna ale tubus karbonowy chyba muszę skreślić z listy z racji kosztu. :roll: "

Witam, w/g mnie w tym przypadku to rura szalunkowa fi200, cela LG na trzech ramionach (zeby był "przeciąg" w rurze) wtedy wychłodzony Newton okazuje się bardzo dobrym
teleskopem.
Jak wszystko się sprawdzi w obserwacjach to można się bawić w prawdziwy i drogi ATM
Ostatnio edytowany przez marek70, 08 Gru 2018, 20:05, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

Postendriu624 | 08 Gru 2018, 20:04

Zamiast drewna, lepiej jest użyć rury szalunkowej fi 200mm , zaimpregnowanej gruntem do betonu głęboko penetrującym.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmarek70 | 08 Gru 2018, 23:55

...hm...co tu się dzieje ?
takie coś tylko na AM :mrgreen:
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

Postmarek70 | 09 Gru 2018, 00:20

...nie raz doświadczyłem tu znikających postów i wypowiedzi...
DLATEGO ODRADZAM BRANIE CZEGOKOLWIEK TU NA POWAŻNIE...wszystkie "lambdy, Ethosy, MakIntesy i co tam jeszcze w tym śmietniku się znajdzie, to tylko subiektywna opinia, ...TYLKO OBSERWACJE CZEGOŚ NAS NAUCZĄ
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

Postbolid25 | 09 Gru 2018, 22:28

marek70 napisał(a):...nie raz doświadczyłem tu znikających postów i wypowiedzi...
DLATEGO ODRADZAM BRANIE CZEGOKOLWIEK TU NA POWAŻNIE...wszystkie "lambdy, Ethosy, MakIntesy i co tam jeszcze w tym śmietniku się znajdzie, to tylko subiektywna opinia, ...TYLKO OBSERWACJE CZEGOŚ NAS NAUCZĄ

Dawniej tu roiło się od ludzi zajmujących się ATM,było wiele tematów i pomysłów na budowę teleskopów,dziś pozostały tylko zgliszcza,a ci którym jeszcze się chce coś robić nie są doceniani.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postanatol1 | 09 Gru 2018, 23:15

bolid25 napisał(a):
marek70 napisał(a):...nie raz doświadczyłem tu znikających postów i wypowiedzi...
DLATEGO ODRADZAM BRANIE CZEGOKOLWIEK TU NA POWAŻNIE...wszystkie "lambdy, Ethosy, MakIntesy i co tam jeszcze w tym śmietniku się znajdzie, to tylko subiektywna opinia, ...TYLKO OBSERWACJE CZEGOŚ NAS NAUCZĄ

Dawniej tu roiło się od ludzi zajmujących się ATM,było wiele tematów i pomysłów na budowę teleskopów,dziś pozostały tylko zgliszcza,a ci którym jeszcze się chce coś robić nie są doceniani.


Ludzie mają coraz więcej kasy, stają się wygodni, po co im się bawić w ATM. A wszystkie moje trzy teleskopy to ATM (jeden na bazie luster od Ciebie Bolidzie). Były tez fabryczne sprzęty - GSO, SW i TS, ale wolę ATM, mam to co chcę (taki może nie cały ATM, bo optyki nie robiłem sam).
A tubus najlepiej zrobić, tak jak było wcześniej wspomniane, z rury szalunkowej - lekki, sztywny i wytrzymały materiał. Są dostępne rury fi 200. Będziesz miał idealną średnicę tuby, która powinna być 5 cm większa niż lustro. Zaimpregnować, pomalować i tuba jak się patrzy. Na krawędzie dobrze jest nałożyć jakąś uszczelkę, bo są narażone na uszkodzenia. W moim 10" newtonie mam rurę szalunkową 300 mm, a na krawędź pasowała idealnie ramka od ... szklanej pokrywy garnka. Żonie się taka pokrywa zbiła i zapytała mnie czy wyrzucić ramkę, okazało się że pasuje idealnie - dosłownie jak zrobiona pod tą tubę. Ramkę widać na zdjęciu zbliżenia wylotu tuby. Warto też wykonać bafle. Ja mam bafle (przesłony) wypalone na laserze z otworami na gwintowane pręty. Końce prętów są przykręcone do obudowy celi LG w kształcie walca (muszę wrzucić kiedyś screena z projektu 3D). Bafle dodatkowo usztywniają tubę.
Załączniki
Tubus do małego newtona-z czego?: 10.jpg
Tubus do małego newtona-z czego?: IMG_20180612_201321_HDR.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2018, 05:22

Cześć.

No Proszę jaka Piękna Maszynka ATM , moje Uznanie i Gratulki.
Popieram wszystkich którzy podejmują się zbudowania dobrego instrumentu dla siebie , który zazwyczaj na dobrej optyce jest o niebo lepszym instrumentem niż masowa produkcja.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 10 Gru 2018, 09:30

marek70 napisał(a):...nie raz doświadczyłem tu znikających postów i wypowiedzi...
DLATEGO ODRADZAM BRANIE CZEGOKOLWIEK TU NA POWAŻNIE...wszystkie "lambdy, Ethosy, MakIntesy i co tam jeszcze w tym śmietniku się znajdzie, to tylko subiektywna opinia, ...TYLKO OBSERWACJE CZEGOŚ NAS NAUCZĄ

Czasem lepiej jest nie doradzać. Coraz częściej dochodzę do takiego wniosku.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postastrofan | 10 Gru 2018, 19:37

Witam. Dzięki Wam za wpisy. Zastanawiałem się chwilę nad tą tubą kartonową (szalunkiem). No było to lżejsze ale nie aż tak jak tego oczekiwałem. Zadecydował ostatecznie wygląd estetyczny.
Zamówiłem rurę alu. Przelot rury to 190mm. Niestety jak pisałem wcześniej grubość ścianki to 5mm.
Mam pytanie. Czy mogę w rurce powycinać wszystkie niezbędne otwory i budować tubus a jak nadarzy się okazja to ją odchudzić na tokarce czy muszę zrobić to wcześniej?
Zastanawiałem się też czy aby nie można by było zrobić tubusa z 2 części wykorzystując ową grubość ścianki i zastosować połączenie gwintowe lub temu podobne. Co myślicie? Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postendriu624 | 10 Gru 2018, 20:48

astrofan napisał(a):Witam. Dzięki Wam za wpisy. Zastanawiałem się chwilę nad tą tubą kartonową (szalunkiem). No było to lżejsze ale nie aż tak jak tego oczekiwałem. Zadecydował ostatecznie wygląd estetyczny.
Zamówiłem rurę alu. Przelot rury to 190mm. Niestety jak pisałem wcześniej grubość ścianki to 5mm.
Mam pytanie. Czy mogę w rurce powycinać wszystkie niezbędne otwory i budować tubus a jak nadarzy się okazja to ją odchudzić na tokarce czy muszę zrobić to wcześniej?
Zastanawiałem się też czy aby nie można by było zrobić tubusa z 2 części wykorzystując ową grubość ścianki i zastosować połączenie gwintowe lub temu podobne. Co myślicie? Pozdrawiam.


Problem to obejmy do tej tuby , bo są fabryczne fi 182 , a potem fi 235 , chyba że tuba będzie na czopach łożyskowych , i tu żeby wykonać mocowanie na czopach , trzeba otwory idealnie wywiercić w jednej osi po obu stronach tuby, Aby to dobrze wytrasować, trzeba wyznaczyć dokładnie dwie osie symetrii co 180 * na pryzmach, używając do tego wysokościomierza suwmiarkowego . Nie wspomnę o obliczeniu środka ciężkości , gdzie te czopy powinny być ulokowane. Jest jeszcze inne wyjście , bo można kupić obejmy kanalizacyjne na rurę fi 200 , które niestety urodą osobistą nie grzeszą.

Lepiej jest przetoczyć tubę na początku ATM , a dlatego , że już mamy ostateczną średnicę, czyli wyznaczony promień , pod wyciąg , czopy łożyskowe , gdzie musimy dopasować w czopach promień do tubusu,

Polecam do dokładnie przemyśleć , rozrysować, zanim Kolega zacznie to kroić, i wiercić tubę. Dobrze by było, aby podczas toczenia tubusu, tokarz zaplanował, wyrównał czoła tubusu , ułatwi to symetryczne wiercenie otworów pod pająka i celę LG.

Ta rosyjska optyka swoimi parametrami idealnie odpowiada Syncie 6 Dobson , może trzeba było takową kupić i podmienić tylko optykę na rosyjską i teleskop byłby gotowy, a synciane lustra odsprzedać. A była taka za 550 zł na naszej giełdzie.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postanatol1 | 10 Gru 2018, 22:15

Polecam wykonać tubę tak, aby pasowały obejmy. Wówczas można tubę w obejmach obracać po pierwsze żeby ją wyważyć nawet w trakcie obserwacji a po drugie żeby ustawić wyciąg w wygodnej pozycji. Na czopach nie ma takiej możliwości.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postendriu624 | 10 Gru 2018, 22:28

anatol1 napisał(a):Polecam wykonać tubę tak, aby pasowały obejmy. Wówczas można tubę w obejmach obracać po pierwsze żeby ją wyważyć nawet w trakcie obserwacji a po drugie żeby ustawić wyciąg w wygodnej pozycji. Na czopach nie ma takiej możliwości.

Tylko takie obejmy trzeba już zrobić samemu, bo średnica jest nietypowa, Aby te obejmy miały odpowiednią jakość i były z Aluminium, trzeba je wykonać w CNC , w tym wypadku licząc koszt materiału AL i obróbki CNC wyjdzie już spora suma pieniędzy.
Bo z gotowych obejm, będą pasowały tylko obejmy do rur kanalizacyjnych fi 200 mm.

Rura AL fi 200 mm to tylko połowa sukcesu , a gdzie reszta , trzeba jeszcze zrobić celę na lustro , pająka z oprawą na LW , a przy braku znajomego tokarza i to z dostępem do innych obrabiarek , może się okazać, że ten ATM przerośnie założone oczekiwania, oraz założoną jakość końcową.

Jest taka zasada, że podejmujemy się ATM , jeżeli mamy własne zaplecze z konkretnym warsztatem domowym , odpowiednimi narzędziami i mamy możliwość wykonania części , co najmniej w 70-80% , we własnym domowym zakresie, Niestety w domu na stole kuchennym nie ma co myśleć o tak poważnym ATM, bo polegniemy w przedbiegach , i w takim wypadku wszystkie elementy trzeba zlecić do wykonania osobą trzecim a to już kosztuje duże pieniądze.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 10 Gru 2018, 23:03, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmarek70 | 10 Gru 2018, 23:00

"Ludzie mają coraz więcej kasy"....i dobrze ! Tylko ta kasa nie przekłada się na jakość teleskopów :D Dlatego już na początku przygody z astro musimy się zdecydować czy chcemy patrzeć na teleskop czy przez teleskop
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

Postanatol1 | 11 Gru 2018, 00:08

endriu624 napisał(a):
anatol1 napisał(a):Polecam wykonać tubę tak, aby pasowały obejmy. Wówczas można tubę w obejmach obracać po pierwsze żeby ją wyważyć nawet w trakcie obserwacji a po drugie żeby ustawić wyciąg w wygodnej pozycji. Na czopach nie ma takiej możliwości.

Tylko takie obejmy trzeba już zrobić samemu, bo średnica jest nietypowa, Aby te obejmy miały odpowiednią jakość i były z Aluminium, trzeba je wykonać w CNC , w tym wypadku licząc koszt materiału AL i obróbki CNC wyjdzie już spora suma pieniędzy.
Bo z gotowych obejm, będą pasowały tylko obejmy do rur kanalizacyjnych fi 200 mm.

Rura AL fi 200 mm to tylko połowa sukcesu , a gdzie reszta , trzeba jeszcze zrobić celę na lustro , pająka z oprawą na LW , a przy braku znajomego tokarza i to z dostępem do innych obrabiarek , może się okazać, że ten ATM przerośnie założone oczekiwania, oraz założoną jakość końcową.

Jest taka zasada, że podejmujemy się ATM , jeżeli mamy własne zaplecze z konkretnym warsztatem domowym , odpowiednimi narzędziami i mamy możliwość wykonania części , co najmniej w 70-80% , we własnym domowym zakresie, Niestety w domu na stole kuchennym nie ma co myśleć o tak poważnym ATM, bo polegniemy w przedbiegach , i w takim wypadku wszystkie elementy trzeba zlecić do wykonania osobą trzecim a to już kosztuje duże pieniądze.


Zakładam, że jak ktoś pisze w dziale ATM, że chce wykonać tubę do newtona to po pierwsze coś tam umie sam zmajstrować, a po drugie ma dostępne narzędzia/warsztat lub ma możliwość u jakiegoś znajomego coś wykonać.
A propos jeszcze obejm. Ja do tuby o średnicy 220 mm użyłem obejm 235 mm, aby zniwelować różnicę podkleiłem na wewnętrznych stronach obejm paski twardej pianki (widać to na zdjęciu) - to do tuby newtona 6" F10. W przypadku tuby newtona 10" miałem większy problem, bo akurat nie miałem wtedy kasy żeby kupić obejmy 303 mm (ponad 300 zł, ale pasowałyby idealnie), więc zrobiłem inny manewr. Uciąłem kawałek rury szalunkowej, z której zrobiony jest tubus, przeciąłem wzdłuż i dorobiłem mocowania z pokrętłami (drugie zdjęcie). Wewnątrz ruro-obejma podklejona jest kawałkiem miękkiego, grubego materiału (coś w rodzaju filcu) z jakiegoś starego koca czy szalika.
Dobson (cztery łożyska na osi poziomej i duże łożysko meblowe na pionowej) na razie jest wspólny dla obu tub, więc nie wygląda najlepiej, nie śmiejcie się.
Załączniki
Tubus do małego newtona-z czego?: b.jpg
Tubus do małego newtona-z czego?: a.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postmarek70 | 11 Gru 2018, 00:33

anatol1 .. fajny ATM i kupa roboty, tylko jak tam od spodu ? najbardziej interesuje mnie cela LG, i jeszcze takie pytanie...po co w dobsonie obejmy ?
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

Postastrofan | 11 Gru 2018, 00:59

Witam. Ja widzę dwa problemy.
1. Obejmy. Tak jak słusznie wskazaliście nie występują w rozmiarze tuby. Jeszcze nie zastanawiałem się na czym będzie wisieć tuba. Czy na dobsie czy na azymutalu. Ten problem rozwiążę pod koniec.
2. Przetoczenie. To właśnie odchudzenie tuby mnie trapi. Tuba tej średnicy a przede wszystkim długości prawie 1,3m będzie wymagać dość sporej tokarki. Znajomy powiedział że takiej długości nie oskrobie.
Pomyślałem więc o tubie modułowej tak jak w przypadku np. Borga. Wiem że różnica w skali jest spora. Więc czy teoretycznie da się zrobić taki tubus składający się z 2 lub 3 części. Wtedy da się stoczyć we własnym zakresie a i mobilność by wzrosła. Tylko czy połączenie na gwint da pewność osiowości i kolimacji?
Odnośnie reszty.
Wyciąg baader steeltrack- zamówiony.
Pająk- wystarczy dorobić nowe dłuższe ramiona.
Cela- jest.
Optyka była kompletna razem z celą i pająkiem.
Wszystkie inne mniejsze robótki ogarne ale to przetoczenie spędza mi sen z powiek. :shock:
Ostatecznie zostanie w orginalnej grubości :twisted: . Przynajmniej nie trzeba będzie znosić po schodach tylko przez okno wyrzucę i już się chłodzi :lol: .
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat